Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
26 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Najważniejsza bitwa starożytności
     
Ekonomista
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 64
Nr użytkownika: 541

 
 
post 28/01/2004, 15:48 Quote Post

Dzięki za odpowiedź.
Też żałuję że tak mało dłuuuuuuugonogich kobiet okazuje podziw dla znawców historii biggrin.gif , ale i takie się znajdują. rolleyes.gif
Z Cheroneą bym polemizował - według mnie np. Salamina (jako symbol skutecznej obrony Grecji przed Persją) była ważniejsza.
dlaczego? bo upadek Grecji miałby wiekszy wpływ na późniejsze dzieje (na naszą cywilizację) niż brak hegemonii Macedonii w Grecji . Tym bardziej, że jeśli Aleksander zginąłby podczas którejś z kolejnych bitew z Persami, to i tak nie powstałby świat hellenistyczny, a hegemonia Macedonii w Grecji upadłaby.
Zmierzam do tego, że sama Cheronea niczego jeszcze nie determinowała, była- jak to mówią matematycy - warunkiem koniecznym ale niewystarczającym - do powstania wielkich państw hellenistycznych. A jeśli rozpatrywać że skutkiem bitwy pod Cheroneą była tylko dominacja Macedonii w Grecji - to nie jest to wydarzenie na tyle istotne by zasługiwać na najważniejsze w starożytności.
Jeśli skutkiem tej najwazniejszej bitwy według Ciebie miałoby być powstanie Wielkiego Świata Helenistycznego - to stawiałbym raczej na Gaugamellę.

Jest to oczywiście moje subiektywne zdanie, i ciekaw jestem co inni o tym myślą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Patrycja
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 84
Nr użytkownika: 190

 
 
post 28/01/2004, 22:16 Quote Post

Ja opowiem się tutaj jednak za bitwą pod Salaminą, ponieważ gdyby Ateńczycy nie wygrali tej bitwy mieli by bardzo groźną sytuację w państwie. Wtedy Ateńczycy zwyciężeni i wykończeni po bitwie nie mieli by szans stawić się armii Perskiej i utracili by swoją niepodległość. Persowie po opanowaniu Grecji pokusiliby się na poprowadzenie dalszej ekspansii i mogliby opanować znacznie rozleglejsze tereny i nawet mogłoby dojść do tego, że zawładnęliby wszystkimi krajami morza śródziemnego. Taka sytuacja zapewne namieszała by w całej historii i bitwa pod cheroneą prawdopodobnie nigdy by sie nie zdarzyła.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 28/01/2004, 23:01 Quote Post

jasne rolleyes.gif wychodząc z tego założenia to gdyby np.Krezus pokonał Cyrusa pod Tymbrą w 547/6 (?) p.n.e.....możliwe , że nie istniałoby Imperium Perskie i...nie było bitwy pod Salaminą smile.gif.... ja nie kwestionuję znaczenia bitwy pod Salaminą ( sam ją wymieniałem) ...Cheronea jst natomiast dla mnie pewnym symbolem...upraszczając nieco powiem, że jest to dla mnie koniec epoki polis, a początek okresu ...hmmm...jakby to powiedzieć Imperializmu w Europie rolleyes.gif (naszym kręgu kulturowym, na wschodzie Imperia istniały oczywiście wcześniej)...mam nadzieję, że te nieco spłycone wywody zadowolą uczestników unsure.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Ekonomista
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 64
Nr użytkownika: 541

 
 
post 29/01/2004, 8:40 Quote Post

Wszystko zależy od tego, jakie kryteria dobierzemy, przy wyborze tej "najwazniejszej" bitwy.
Dla mnie głównym kryterium jest wpływ tej bitwy na późniejsze czasy, czyli także odpowiedź na pytanie - co by było gdyby wynik bitwy był inny.
Bitew, które decydowały o tym, że jakiś król bądź dynastia ulegną zmianie, że jakieś państwo zdobędzie chwilową hegemonię w jakimś rejonie było setki. Ciężko spośród nich wybrać tą najważniejszą.
Dlatego uważam, że największe znaczenie maja te bitwy, których inny wynik mógłby wpłynąć na zmianę całego modelu kulturowego przyszłych pokoleń. I tym się kierowałem wybierając tą "najważniejszą".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Maćko
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 598

 
 
post 30/01/2004, 13:09 Quote Post

Według mnie :

Akcjum - poczatek supremacji Rzymu
Maraton - poczatek końca Persów
Pola Katalaunijskie - Rzym choć na krótko został ocalony
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Wszechbor
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 568

 
 
post 2/02/2004, 11:00 Quote Post

Ja uważam że Maraton.... biggrin.gif
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Tiglaptilezar
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 628

 
 
post 8/02/2004, 1:30 Quote Post

Bez wątpienia najważniejszą bitwą starożytności była ta rozegrana 1 listopada 82 r. pne u bram Rzymu pod bramą Kollińską. I tyle wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
darkness2
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 422

 
 
post 17/02/2004, 17:54 Quote Post

1.Jezioro Trazymeńskie ( 217 r.p.n.e.)- okres wojen punickich i miażdżąca klęska Rzymian
2.Pydna ( 212 r.p.n.e.)- koniec niepodległej Macedonii
3.Pola Katalaunijskie( 451 r.p.n.e.)- ostatnie wielkie zwyciestwo Rzymian
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 17/02/2004, 19:55 Quote Post

QUOTE(darkness2 @ Feb 17 2004, 06:54 PM)
1.Jezioro Trazymeńskie ( 217 r.p.n.e.)- okres wojen punickich i miażdżąca klęska Rzymian

Też uważam, że Kanny są trochę przereklamowane, ale czemu nie one? Jezioro Tranzymeńskie nie miało żadnych większych bezpośrednich konsekwencji, a po Kannach po stronie Hannibala stanęła połowa Italii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Ikswonarab
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 24

 
 
post 17/02/2004, 21:49 Quote Post

Pydna to 168 rok p.n.e.
a POla Kataulonijskie to czasy naszrj ery, a nie przed naszą erąsmile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Ikswonarab
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 24

 
 
post 21/02/2004, 12:52 Quote Post

QUOTE(Tiglaptilezar @ Feb 8 2004, 02:30 AM)
Bez wątpienia najważniejszą bitwą starożytności była ta rozegrana 1 listopada 82 r. pne u bram Rzymu pod bramą Kollińską. I tyle wink.gif

hmm, hmm i po części ma Tiglaptilezara rację smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
adamgospod
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 905

 
 
post 20/04/2004, 22:57 Quote Post

1 Las Teutuborski
2 Kanny
3 Gaugamella/Arbella
4 Maraton
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Ikswonarab
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 24

 
 
post 22/04/2004, 16:42 Quote Post

Kanny to lekkie przegiecie, co sie takiego stalo? skoro pózniej byla Zama? Fakt, ze slawny manewr kannejski, byl wspianaly, ale nic wiecej nie dal, procz strachu Rzymian, rownie dobrze mozna by najazd Gallow wpisac:). A Las Teutonoburski nie zatrzymal Rzymu vide kampanie Germanika - wiec tez malo wazna. Zreszta o tej masakrze, trduno mowic jako o bitwie
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Barkida
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 1.074

Stopień akademicki: mgr
Zawód: stroiciel
 
 
post 22/05/2004, 17:15 Quote Post

1. Cheronea

2. Kanny

3. Las Teutoborski
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 23/05/2004, 9:56 Quote Post

Dla mnie Maraton i Kanny.

pierwsze dało Grekom wiarę w zwycięstwo - przełamało ich stereotym wielkiej armii perskiej nie do pokonania.

Druga bitwa odwrotnie załamała wiarę Rzymian w ich niezwyciężoność. W końcu od czasów Pyrrusa nie ponieśli oni takiej klęski. A okrzyk "Hannibal at portas" -skutek tej właśnie bitwy przez wiele wieków jeszcze paraliżował Rzymian.

No i może jeszcze Kynoskefalai (Psie głowy) -gdy Grecy boleśnie przekonali się że Rzymianie nie są chłopcami do bicia i że nad światem greckim powoli pojawia się potężna chmura z zachodu...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

26 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej