Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Renovatio Imperium Romanum
     
Henricus cum Barba
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 4.867

 
 
post 11/04/2005, 8:36 Quote Post

Mam pytanie związane z myślą Ottona III: z jakich źródeł doszliście do tego moim zdaniem bezpodstawnego wniosku że niby cesarz chciał odnowić cesarstwo?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 11/04/2005, 13:36 Quote Post

Zwykle w takim przypadku mówi się o tendencjach. Władca szukając pretekstu do zjednoczenia państwa szuka oparcia w historii. Wówczas od Cesarza Rzeszy, Monarchę Frankijskiego, Cesarza Bizantyjskiego i Papieża wszyscy chcieli odbudować Imperium Rzymskie
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Henricus cum Barba
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 4.867

 
 
post 11/04/2005, 16:17 Quote Post

a po czym tak wnioskujesz?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 11/04/2005, 16:45 Quote Post

Po obaleniu Imperium bardzo szybko stało sie wzorem i idelanym Państwem. Wcześniej, to jest przed rozpadem Cesarstwa Zachodnio Rzymskiego, tak naprawdę nie chciano, aby się rozpadło. "Zdobywca" Wiecznego Miasta poszedł na wiele kompromisów, aby nie uległo degradacji to Państwo (m.in. przyjął Chrześcijaństwo i uznał Kościół jako zwierzchnicę Europy). Jednakże musiał ulec plemionom Galijskim, Longobardzkim i tak dalej, w efekcie pozwalając na grabież Imperium. Później dochodzi do krztałtowania sie Państw, który chyba zakończy się ostatecznie w XI wieku. W okresie od V do XI wieku mamy do czynienia
-z Karolem Wielkim, który koronuje się na Cesarza Rzymskiego;
-z próbami zjednoczenia północnej Afryki pod berłem Wschodniego Cesarstwa, które w zasadzie winno uważać za prawowitego spadkobiercę Rzymu.
-w końcu z powołaniem Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemickiego, które ma zwierzchność nad Kościołem, łączącym ludy i narody Chrześcijańskiej (czyt. cywilizowanej) Europy.

Zaczyna się kilku wieczna przepychanka, między Frankońskimi spadkobiercami, Świętym Cesarstwem (też Papieżem) oraz przejściowo Anglią oraz Bizancjum o dominację w Europie i naczelne zdanie.

Oczywiście pytanie jest jedno- co uznajemy za Europę- odpowiedź leży w Cesarstwie Rzymskim- ono stanowiło zalążek i podstawę Europy. Z początku nikt nie szuka "rozszerzenia" na wschodzie, później to się wydarzy (najpierw wsparcia, potem ziemi), a walczą o prymat w świecie zachodnim- Chrześcijańskim.
Np. Aby utrzymać posiadłości w południowej Italii, ziemie dzięki którym Cesarz Bizantyjski szantażował Papieża, Konstantynopol poświęca spore terytoria na swoim wschodzie, mające "drugorzędne" znaczenie...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 11/04/2005, 17:03 Quote Post

A czy czasem na monetach Ottona III nie pojawiało się właśnie hasło Renovatio Imperii Romanorum? Czy nein uważał Rzymu za swą stolicę, a Rzymian za swój lud?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 11/04/2005, 19:06 Quote Post

Spuścizna Imperium przetrwa niemal nieprzerwanie do XX wieku... trudno aby to IDEALNE Pańśtwo nie fascynowało Średniowiecznych włdców, w tym najsilniejszego i najbardziej wpływowego - Ottona... Oczywiście nie mówimy o kulturze, obyczajach, załorzeniach, które się zmianiły od upadku Rzymu, jednak chodzi o IDEĘ...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Henricus cum Barba
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 4.867

 
 
post 11/04/2005, 21:12 Quote Post

idea pięknie brzmi, ale czy ona oraz napis na pieczeciach(nie spotkałem się z monetami ale możliwe że też były) przesąda i uprawnia historyka do twierdzeń iż Otton chciał stworzyć równoprawne człony imperium i ze nasz Bolesław miał być jednym z równych władców? czy to wystarczy aby mówić o idei uniwersalizmu? - nie wiem czy to się tak dokładnie nazywało jeżeli nie to poprawcie mnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 11/04/2005, 22:16 Quote Post

W zasadzie nawet tytuł Cesarz to nawiązanie do Rzymu. I o to chodzi, bo samo Cesarstwo jest w różnym kraju inaczej postrzegane. Otto chciał stworzyć Centrum, otoczone wasalami, w imię faudalnych praw i tendencji. Jednak nie zapominał o tym, że za parę lat jego Państwo sie ujednolici.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Henricus cum Barba
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 4.867

 
 
post 11/04/2005, 22:22 Quote Post

ja jednak twierdze że Otton nie myślał o żadnym uczynieniu z Bolesława równożędnego władcy, ponieważ nie ma wzmianek źródłowych. a napis ona pieczęci mówi o odnowie i tylko tyle na czym miałaby polegać tego nie wiemy
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Henricus cum Barba
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 4.867

 
 
post 11/04/2005, 22:28 Quote Post

dodatkowo nie twierdze że cesarstwa nie było ponieważ po przemianach możemy o nim mówić jeszcze za napoleona. nie pasuje mi jedynie ta wersja z naszym Bolkiem
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 11/04/2005, 22:41 Quote Post

Ależ temat nie dotyczył roli Bolesława czy państwa Polan. Zaprzeczyłeś istnieniu w politycznych działaniach Ottona III prób urzeczywistnienia uniwersalnego cesarstwa, z którą to tezą się nie zgodziło kilka osób, w tym ja.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 11/04/2005, 22:59 Quote Post

Ale rola Bolesława miałabyć tylko w charakterze "któregoś w szeregu". Głównie chodziło o zdobycie stronnika w sporze z Papiestwem o Dominium Mundi i o Inwestyturę. Polska, mimo tego iż przyjęła chrzest z uznającej "zwierzcność" Cesarza Czechach, odmawiając chrztu bezpośrednio od Cesarza, Przyjąwszy koronę od Cesarza, jednak cały czas wspierała Papieża, co sie potem zemści...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 11/04/2005, 23:09 Quote Post

QUOTE(Henricus cum Barba @ Apr 11 2005, 09:36 AM)
Mam pytanie związane z myślą Ottona III: z jakich źródeł doszliście do tego moim zdaniem bezpodstawnego wniosku że niby cesarz chciał odnowić cesarstwo?
*


Jesli chodzi o źródła historyczne to m. in. Benedykt Zientara w swej Historii średniowiecza poświeca rozdział na temat idei uniwersalnego cesarstwa i prób stworzenia takowego państwa. Jeśli chodzi o idee Ottona III, to wspierał go w jego poczynaniach Gerbert d"Aurillac, a takze duża zasługa w ukształtowaniu osobowosci cesarza miało jego wychowanie w kulcie antyku i jego spuscizny. Idea renovatio imperii ropmani była skadinad interesujaca ale niestety niemozliwa do zrealizowaia choćby przez dażenia odsrodkowe poszczególnych ksiestewek i własne interesy moznych, kryzys tej idei wystapił juz za Ottona, lecz jej przezytki i bojownicy o nią wciaz sie pojawiali choć straciła ona racje bytu. Mozna powiedziec, że ostatnim który pragnał zjednoczyc pod swym berłem Europe był Karol V Habsburg w którego imperium słonce nigdy nie zachodziło, lecz przegrał z reformacją, Francja - jego abdykacja w 1556 jest dla mnie symbolem ostatecznego pogrzebania te idei, której nie dało sie wskrzesić.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Henricus cum Barba
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 4.867

 
 
post 12/04/2005, 9:38 Quote Post

smae piaczecie nie daja podstaw do twierdzen ze odnowa taka miała miejsce. pozatym właśnie odnowa czego, skoro sami powiedzieliście że imperium trwało. chodziło o reformy? jeżeli tak to to nie mamy danych źródłowych by twierdzić jakie. dodatkowo postać bolesława przewijająca się w tej teorii, skąd się wzieło 4 równożednych władców. wytłumaczcie mi to bo nie rozumiem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 12/04/2005, 15:51 Quote Post

Chodziło o jednomyślność. Głównie poprostu w imię tej idei Cesarz uzurpował sobie "prawo" do posiadania wpływów w Hiszpanii, Fracji, Włoszech, w satelitach Morza Śródziemnego, jakoby szukając pretekstu do tych uzurpacji, ale nie tylko on.

Co do Gabrielle deMornay: Jego Cesarska Mość Karol V nie mógł odbudowac imperium, nawet musiał pójść na ustępstwa względem Hiszpanii. W zasadzie wiedział że czegokolwiek nie zrobi, po jego śmierci "imperium" rozpadnie się.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej