Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polacy w Armii Mandżurskiej?, pytanie
     
Hyuzu
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 102.672

 
 
post 8/12/2017, 0:43 Quote Post

Dzień dobry,
Czy ktoś wie czy byli polscy żołnierze w Brygada Asano w Mandżukuo, a może w innej części armii Mandżukuo? Wiem że był polska społeczność w Harbinie, i wiem że Japończycy nie traktowali ich jak wrogów, więc zastanawiałem się czy jakikolwiek polacy służył w armii mandżurskiej jak Biali Rosjanie?

Przepraszam jeśli mój polski jest zły, ja nie dużo mówiem po polsku.

Dziękuję za twój czas. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.876
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 8/12/2017, 13:09 Quote Post

Musieli by się wypowiedzieć fachowcy, ale szybkie szukanie w internecie wskazuje na przykład ten artykuł: http://www.focus.pl/artykul/harbin-polskie...-chinach?page=1

Podają tam informacje, że w 1939 roku w Harbinie mieszkało ok. 1500 Polaków, z czego ok. 150 osób różnymi drogami zgłosiło się do armii polskiej na Zachodzie. Z kolei w 1945 r. mieszkańcy wywołali "powstanie harbińskie", przejmując miasto od Japończyków i tworząc samoobronę.
Wydaje się w takim razie, że jeśli ktoś z Polaków służył w armii Mandżukuo, to mogły to być pojedyncze jednostki, bo możliwości rekrutacyjne nie były duże.

Na stronie 3 artykułu są wymienieni Polacy, którzy współpracowali z Japonią i Mandżukuo w Europie:
QUOTE
Polsko-japońska współpraca wywiadowcza nie została przerwana we wrześniu 1939 roku, chociaż Polska znalazła się po stronie wrogów państw Osi. W placówkach dyplomatycznych Japonii i Cesarstwa Mandżukuo w Kownie, Sztokholmie i Berlinie zostali zatrudnieni oficerowie polskiego wywiadu wojskowego: major Michał Rybikowski, kapitan Alfons Jakubianiec i porucznik Leszek Daszkiewicz, specjaliści od Związku Radzieckiego. Umowa, zawarta z szefem szpiegowskiej siatki gen. Makato Odonerą, była prosta: Polacy dostarczają informacji na temat ZSRR, a w zamian mogą korzystać z placówek dyplomatycznych do przekazywania poczty kurierskiej i informacji z okupowanego kraju do Londynu. W drugą stronę płynęły pieniądze dla polskiego podziemia.



Natomiast co do Brygady Asano spora bibliografia jest podana na rosyjskiej wikipedii, w artykule o tym oddziale: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%80%...%B0%D0%BD%D0%BE

Jak widzę przynajmniej niektóre z książek są dostępne w sieci:
- https://books.google.pl/books?id=wWUqDgAAQB...8%D0%B8&f=false
- https://topwar.ru/81481-russkie-fashisty-v-...yu-yaponii.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Hyuzu
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 102.672

 
 
post 8/12/2017, 14:57 Quote Post

Dziękuję. Wiedziałem o polskich szpiegach pracujących z Japonią, to bardzo interesująca historia. Nie wiedziałem o "powstanie harbińskie", przypuszczam że dokonano tego pod koniec japońskiej klęski, kiedy Manchukuo znajdowało się w chaosie i ludzie musieli się chronić. Rozmawiałem z jedną osobą z rodziny która była w Mandżukuo, i mówili podczas inwazji sowieckiej że był to niebezpieczny czas.

Dziękuję za sugestie dotyczące książki, niestety nie umiem czytać po rosyjsku... sad.gif

 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.876
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 8/12/2017, 15:56 Quote Post

QUOTE
Nie wiedziałem o "powstanie harbińskie", przypuszczam że dokonano tego pod koniec japońskiej klęski, kiedy Manchukuo znajdowało się w chaosie i ludzie musieli się chronić.

Tak, dokładnie, to wszystko jest opisane w artykule, do którego dałem link.

Mieszkańcy przejęli arsenał a potem najważniejsze miejsca w mieście i utrzymali je do momentu nadejścia Rosjan.

QUOTE
Dziękuję za sugestie dotyczące książki, niestety nie umiem czytać po rosyjsku

Zdaję sobie sprawę z problemów językowych, ale można użyć translatorów internetowych. A skoro nie jest Ci potrzebna całość, tylko coś o Polakach, to upraszcza szukanie.

Ja po dość pobieżnym przejrzeniu nie widzę aby ktoś gdzieś wspomniał o Polakach w Brygadzie Asano (czy szerzej - w jednostkach rosyjskich).
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Hyuzu
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 102.672

 
 
post 9/12/2017, 15:26 Quote Post

Właśnie miałem czas aby dokończyć cały artykuł, było naprawdę interesujące. Dziękujemy za udostępnienie. Mam dużo szacunku dla tych Polaków, a także innych ludzi w Harbinie, którzy żyli przez te czasy. Pamiętam że jedna lokalna osoba z którą rozmawiałem powiedziała że musiała chować się w piwnicy podczas japońskiej klęski, ponieważ żołnierze radzieccy krążyli wokół grabieży i innych złych rzeczy. Dodaj to do bandytów zanim Sowieci zdołają ustalić porządek i to brzmi jak potworny czas...

Ten post był edytowany przez Hyuzu: 9/12/2017, 15:30
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej