Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

15 Strony  1 2 3 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Polska: literatura historyczna faktu, Wszystko zwiazane z tematem

Joannaa

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 7.484

Stopień akademicki: Kuna archiwalna
Zawód: Uczennica liceum

post 12/02/2006, 13:22 Quote Post

Polska w wieku dwudziestym
Jakie książki polecalibyście do wymienionego wyżej okresu?
Jak do tej pory korzystałam głownie z "Historii Polski 1914-2004" W. Roszkowskiego (tego z wydawnictwa PWN) i ostatnio zastanawiałam się nad tym, czym róxni się ono np. od "Najnowszej historii Polski 1914-1945" tegoż samego autora? Czy to prawda, że trzytomowe wydanie Roszkowskiego jest lepsze?
Co możecie powiedzieć o "Pół wieku dziejów Polski" A.Paczkowskiego albo serii "Losy państwa i narodu" A.Friszke? A może moglibyście polecić coś jeszcze innego confused1.gif ?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

histbelfer

III ranga
Nr użytkownika: 8.367

Janek Kloss
Stopień akademicki: mgr
Zawód: belfer

post 12/02/2006, 14:42 Quote Post

Witam
Z mojego doświadczenia mogę dodać, że (wg mnie oczywiście) wydanie podręcznikowe do LO Roszkowskiego było i jest lepsze od jego "kobyły" 3 tomowej z tego okresu. Mam na myśli praktyczna przydatność (ze względu na objetość i "skomasowanie" wiadomośći), łatwiej i oczywiście szybciej się z niej uczy. To doświadzcenie wynika jeszce z okresu studiów smile.gif kiedy człowiek nie miał zbyt wiele czasu na naukę i siłą rzeczy wybierał pozycje mniejsze objętościowo, aczkolwiek nie gorsze od innych. Generalnie Roszkowski jest OK smile.gif, choć ww. "kobyły" nie posiadam (tylko czytałem). Nie lubię książek wielotomowych (nie te lata, nie ma czasu smile.gif , sam posiadam Książkę Andrzeja Friszke, Losy Państwa i Narodu 1939-89 i gorąco polecam. Pozycja naprawdę dobra, zawiera mnóstwo informacji (mimo że to wydawnictwo jednotomowe, 517 str. z indeksem) - goraco polecam.
..i pozdrawiam oczywiście smile.gif

Ten post był edytowany przez Celt: 18/12/2011, 10:49

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Finster

Nowicjusz
Nr użytkownika: 22.975

post 12/10/2006, 14:54 Quote Post

Witam wszystkich, chciałbym zwrócić sie do Was z prośbą o pomoc w zestawieniu głównych pozycji dotyczących historii politycznej Polski od 1970 do dziś. Proszę wpisywać swoje propozycje.

User is offline  PMMini Profile Post #3

Belfer historyk

VIII ranga
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick

post 12/10/2006, 15:04 Quote Post

J.Eisler, A.Szwarc, P.Wieczorkiewicz, Polska. Dzieje polityczne ostatnich dwustu lat, Warszawa 1997
J, Eisler, Zarys dziejów politycznych Polski 1944-1989, Warszawa 1992
Z.J. Hirsz, Historia polityczna Polski 1939-1993, Białystok 1996
W. Roszkowski, Historia Polski 1914-1993, Warszawa 1994.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

Primo!

ex moderator
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...

post 16/10/2006, 16:46 Quote Post

Prace trzech autorów, reprezentujących różne orientacje polityczne: wink.gif

Antoni Czubiński, Dzieje najnowsze Polski. Polska Ludowa (1944-1989), Poznań 1992.

Antoni Dudek, Pierwsze lata III Rzeczypospolitej 1989-2001, Kraków 2002.

Antoni Dudek, Reglamentowana rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988-1990, Kraków 2004.

Andrzej Paczkowski, Pół wieku dziejów Polski, Warszawa 2005.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

Serta

I ranga
*
Nr użytkownika: 21.326

Zawód: studentka

post 18/10/2006, 8:04 Quote Post

Antoni Czubiński, Dzieje najnowsze Polski. Polska Ludowa (1944-1989)

To co się orientuję to ten autor pisał na zapotrzebowanie władz ludowych, więc dla mnie jego książka nie może być obiektywna.

Wzamian polecam pozycję prof. Krystyny Krysten: "Historia Polityczna Polski"

User is offline  PMMini Profile Post #6

Primo!

ex moderator

Marcin ...

post 18/10/2006, 9:14 Quote Post

QUOTE(Serta @ 18/10/2006, 9:04)

To co się orientuję to ten autor pisał na zapotrzebowanie władz ludowych, więc dla mnie jego książka nie może być obiektywna.
*

Jak bibliografia, to bibliografia... wink.gif
Tak to prawda. Profesor Czubiński należy do nielicznego grona autorów "gloryfikujących" PRL. Zresztą w latach 80-tych był autorem podręcznika akademickiego z historii najnowszej Polski (sięgającego do 1983 roku).
Osobiście cenię go za to, że przynajmniej po 1989 roku nie zmienił diametralnie swoich poglądów, w odróżnieniu do sporej grupy historyków, którzy w PRLu pisali konformistyczne "komunałki", a teraz po "światopoglądowej metamorfozie" uchodzą za autorytety naukowe. Nazwisk nie będę wymieniać...

Ta książka Krystyny Kersten sięga chyba tylko do 1956 roku? confused1.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

Fuser

VIII ranga
Nr użytkownika: 15.418

post 18/10/2006, 19:47 Quote Post

QUOTE(Serta @ 18/10/2006, 9:04)

*

QUOTE(Primo! @ 18/10/2006, 10:14)
Jak bibliografia, to bibliografia... wink.gif 
Tak to prawda. Profesor Czubiński należy do nielicznego grona autorów "gloryfikujących" PRL. Zresztą w latach 80-tych był autorem podręcznika akademickiego z historii najnowszej Polski (sięgającego do 1983 roku).
Osobiście cenię go za to, że przynajmniej po 1989 roku nie zmienił diametralnie swoich poglądów, w odróżnieniu do sporej grupy historyków, którzy w PRLu pisali konformistyczne "komunałki", a teraz po "światopoglądowej metamorfozie" uchodzą za autorytety naukowe. Nazwisk nie będę wymieniać...
*

Bez przesady. Wymienioną książkę prof. Czubińskiego, którą przeczytałem w całości (nie wiem czy inni dyskutanci mieli tą przyjemność) polecam z czystym sumieniem. Nie jest ona pisana ani "na zapotrzebowanie władz ludowych" ani nie gloryfikuje PRL, natomiast wiele zagadnień wyjaśnia od ich genezy w sposób klarowny, odnotowuje najważniejsze zmiany personalne na szczytach władzy w poszczególnych latach, itd. Nie należy jej traktować jako jedyne i pełne źródło wiedzy o historii Polski lat 1944-89, ale jako jedno z bardzo przydatnych.

User is offline  PMMini Profile Post #8

Primo!

ex moderator

Marcin ...

post 19/10/2006, 8:45 Quote Post

QUOTE(Fuser @ 18/10/2006, 20:47)
Bez przesady. Wymienioną książkę prof. Czubińskiego, którą przeczytałem w całości (nie wiem czy inni dyskutanci mieli tą przyjemność) polecam z czystym sumieniem.
*

Szczerze przyznaję, że akurat tej książki nie przeczytałem, choć jestem po lekturze kilku innych prac Antoniego Czubińskiego, obejmujących chronologicznie okres historii Polski po 1970 roku.

QUOTE(Fuser @ 18/10/2006, 20:47)
Nie jest ona pisana ani "na zapotrzebowanie władz ludowych" ani nie gloryfikuje PRL, natomiast wiele zagadnień wyjaśnia od ich genezy w sposób klarowny, odnotowuje najważniejsze zmiany personalne na szczytach władzy w poszczególnych latach, itd. Nie należy jej traktować jako jedyne i pełne źródło wiedzy o historii Polski lat 1944-89, ale jako jedno z bardzo przydatnych.
*

Niewątpliwie wszystkie książki prof. Czubińskiego są próbą spojrzenia na historię Polski (w tym II RP i PRL) z pozycji lewicowych. Zarzut przedstawiony przez Sertę ("autor pisał na zapotrzebowanie władz ludowych") jest jednak częściowo uprawniony. Polecam lekturę podręcznika akademickiego pt. Najnowsze dzieje Polski 1914-1983 (wyd. 1987), który jest pełen propagandowych "kwiatków".

Odnośnie syntez dziejów Polski, napisanych przez Antoniego Czubińskiego po 1989 roku mile zaskoczyła mnie książka pt. Dzieje najnowsze Polski, t. 1, do roku 1945 (tom 2 traktuje o PRLu). Jest to bardzo solidne opracowanie.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

mksz

II ranga
**
Nr użytkownika: 27.989

Stopień akademicki: staram siê ...
Zawód: student

post 20/03/2007, 17:29 Quote Post

Mam koło ze specjalizacji z tego zakresu i chcę poradzić się w sprawie podręcznika. Polecano mi prace Antoniego Dudka, ale nie wydał on jak do tej pory jednej książki kumulującej całą wiedzę. Taką wydał Roszkowski. Wiem, że Roszkowski jest członkiem PiSu i obawiam się o obiektywizm zwłaszcza lat po 1989r. (np w sprawie roli Lecha Wałęsy i Lwszka Balcerowicza). Prosiłbym o komentarz w sprawie tej pozycji (szczególnie osoby, które nie głosowały na PiS w wyborach smile.gif).

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

Belfer historyk

VIII ranga
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick

post 20/03/2007, 23:26 Quote Post

Co nieco o podręczniku Roszkowskiego znajdziesz tutaj: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=17311&hl=

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

Anakin

Premier RP wg Historyków.org
Nr użytkownika: 1.334

post 20/03/2007, 23:55 Quote Post

chyba coś Andrzej Chwalba wydał. Ale ie pomne tytułu i nie czytałem.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

Primo!

ex moderator

Marcin ...

post 21/03/2007, 0:22 Quote Post

QUOTE(mksz @ 20/03/2007, 17:29)
Mam koło ze specjalizacji z tego zakresu i chcę poradzić się w sprawie podręcznika. Polecano mi prace Antoniego Dudka, ale nie wydał on jak do tej pory jednej książki kumulującej całą wiedzę.
*

W 2002 roku ukazała się jego książka pt. Pierwsze lata III Rzeczypospolitej 1989-2001.

Taką wydał Roszkowski. Wiem, że Roszkowski jest członkiem PiSu i obawiam się o obiektywizm zwłaszcza lat po 1989r. (np w sprawie roli Lecha Wałęsy i Lwszka Balcerowicza).
*

I słusznie się obawiasz, chociaż z PiSem nie ma to nic wspólnego.

Prosiłbym o komentarz w sprawie tej pozycji (szczególnie osoby, które nie głosowały na PiS w wyborach  smile.gif).
*

Spełniam to kryterium. wink.gif
Jak nie spodoba się Roszkowski, zawsze możesz sięgnąć do Antoniego Czubińskiego (Historia Polski 1864-2001). smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

maszyniok

Nowicjusz
Nr użytkownika: 31.404

luki luki
Zawód: elektryk

post 20/04/2007, 15:45 Quote Post

Jak zobaczyłem ten podręcznik to od razu doszedłem że ktoś pisał z "prawej" strony i to wiadać aż zanadto.Na początku myślałem że to ksiądz. Autor przelewa swoje poglądy i sympatie polityczne(np.sprawa Wałęsy związana z obcą agenturą - zresztą nie udowodniona)na stronnicach tej książki.
Moja siostra ma tę książke. Dla przykładu podaje - dostała wstęp na studia za miejsce w olimpiadzie historycznej m.in za więdze o Polsce i europie po II wojnie. Uczyła się histori z ksiązek podobnych do autorstwa np. Pana Roszkowskiego.
Jak zapytałem się jej o pewne fakty związane z wojną w byłej Jugosławi (np.maskara w Srebrenicy `95) to otworzyła oczy o czym ja mówie. Mówiąc krótko ksiązki o historii powinny być bardziej "neutralne" bez popadania w konkretne nurty polityczne. smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

drjekyll

I ranga
*
Nr użytkownika: 1.347

post 20/04/2007, 17:44 Quote Post

Taką wydał Roszkowski. Wiem, że Roszkowski jest członkiem PiSu i obawiam się o obiektywizm zwłaszcza lat po 1989r. (np w sprawie roli Lecha Wałęsy i Lwszka Balcerowicza).

I słusznie się obawiasz, chociaż z PiSem nie ma to nic wspólnego.

1. Akurat ja wolę jego podręczniki do historii Polski po '45 niż chociażby książki Czubińskiego.
2. Jeśli chodzi o historię najnowszą to NIE MA książki/podręcznika obiektywnego, powtarzam jeszcze raz NIE MA! "Prawdę obiektywną" musisz sobie sam wyważyć.
3. Tak naprawę historia po '80 to jeszcze nie w pełni historia tylko raczej politologia - według mnie. Z tego co wiem wiele osób (czyt. historyków) podziela ten pogląd. Z tego faktu wynika pkt 2 mej wypowiedzi.

Reasumując. Nie ma szans na napisanie obiektywnej historii przez ludzi uczestniczących w opisywanych wydarzeniach. Każdy z nich jest "uwikłany emocjonalnie" w to o czym miał by pisać. Wystarczy spojrzeć na powstanie listopadowe. Tuż po jego upadku pisano wiele na jego temat. Rozpatrywano szanse i kto zawinił, lecz tak naprawdę mało w tym rzeczywistego obiektywizmu. Dziś oczywiście możemy już na te wydarzenia patrzeć z perspektywy czasu a i obiektywizm w opisie powstania jest znacznie wyższy i łatwiejszy do osiągnięcia.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

15 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Closed TopicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej