Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Romowie
     
Henry_Chinaski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 69.354

 
 
post 29/11/2010, 13:28 Quote Post

Mam pytanie dotyczące ludności Romskiej, i niestety nigdzie nie mogę znaleźć w internecie dokładnych informacji. Chodzi mi o to do jakiej głównej rasy należą, i kiedy zostali do niej sklasyfikowani. Będę wdzięczny za pomoc, jakieś linki. Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.501
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 29/11/2010, 15:42 Quote Post

QUOTE(Henry_Chinaski @ 29/11/2010, 14:28)
Mam pytanie dotyczące ludności Romskiej, i niestety nigdzie nie mogę znaleźć w internecie dokładnych informacji. Chodzi mi o to do jakiej głównej rasy należą, i kiedy zostali do niej sklasyfikowani. Będę wdzięczny za pomoc, jakieś linki. Pozdrawiam.
*



http://witryna.czasopism.pl/pl/gazeta/1082/1207/1337/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Henry_Chinaski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 69.354

 
 
post 29/11/2010, 16:45 Quote Post

Dziękuję za linka, ale w tym tekście także nie uzyskałem odpowiednich informacji. Już wiem, że nazwa Romowie jest polityczna popranie, więc zacznę o nich mówić Cyganie. Konkretnie chodzi mi o ich przynależność do rasy, białej, żółtej czy czarnej - i w którym roku ich że tak powiem sklasyfikowano, i czy kiedykolwiek były jakieś wątpliwośći, do której głównej rasy należą. Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.080
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 29/11/2010, 19:43 Quote Post

Dat klasyfikacji nie podam, ale to populacja pokrewna Hindusom, co zresztą widać. Nie przypominam sobie aby ktokolwiek poważniejszy klasyfikował ich inaczej niż jako białych/kaukaskich/europeidów/zbiór populacji Europy, zachodniej Azji i północnej Afryki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
bator35
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 165
Nr użytkownika: 65.749

 
 
post 5/02/2011, 11:07 Quote Post

Znam wielu Romów (przez 4 lata byli moimi sąsiadami) i jak zadałem im pytanie "Kim tak właściwie są? Skąd pochodzą?" mówili o sobie jako o ludziach wywodzących się z Indii. Pytanie zadawałem swoim rówieśnikom.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 20/02/2013, 20:21 Quote Post

Spotkałem się z stwierdzeniem, że Cyganie/Romowie to europejscy Hindusi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 20/02/2013, 21:57 Quote Post

QUOTE
Spotkałem się z stwierdzeniem, że Cyganie/Romowie to europejscy Hindusi.
Boczek 75

Ogólnie to prawda. Romowie według wyników badań genetycznych pochodzą z Pendżabu i Beludżystanu. Swoją wędrówkę na zachód rozpoczęli na przełomie V i VI wieku. W X wieku osiągnęli oni terytorium bizantyjskie, a stamtąd rozpowszechnili się na Europę zamieszkując głównie Bałkany, ale także tworząc kolonie w Polsce, Rosji i innych krajach.
Z drugiej jednak strony badania genetyczne wykazały brak wielkich różnic pomiędzy Romami a Europejczykami. Świadczy to o tym, że zarówno Romowie, jak i Indoeuropejczycy wyrastają ze wspólnego aryjskiego pnia.
Najciekawszym pytanie dotyczącym Romów jest wyjaśnienie dlaczego zdecydowali się oni na migrację. Możliwe, że ich przodkowie byli wypędzoną kastą, lub częścią kasty ze indyjskiego imperium Guptów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 20/02/2013, 23:57 Quote Post

QUOTE(Henry_Chinaski @ 29/11/2010, 16:45)
Dziękuję za linka, ale w tym tekście także nie uzyskałem odpowiednich informacji. Już wiem, że nazwa Romowie jest polityczna popranie, więc zacznę o nich mówić Cyganie. Konkretnie chodzi mi o ich przynależność do rasy, białej, żółtej czy czarnej - i w którym roku ich że tak powiem sklasyfikowano, i czy kiedykolwiek były jakieś wątpliwośći, do której głównej rasy należą. Pozdrawiam.
*


Oczywista Biali i na dodatek Indoeuropejczycy smile.gif żaden antropolog raczej nie ma wątpliwości .
 
Post #8

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 21/02/2013, 17:56 Quote Post

QUOTE
Oczywista Biali i na dodatek Indoeuropejczycy smile.gif żaden antropolog raczej nie ma wątpliwości .

Lancaster ma rację. Romów łączy z Europejczykami niewątpliwie indoeuropejski (a nie np drawidyjski) język. Natomiast co do cech antropologicznych, to są to raczej potomkowie dawnej przedaryjskiej ludności Subkontynentu Indyjskiego (czyli Drawidów), która po najeździe Ariów i wprowadzeniu systemu kastowego została gremialnie zepchnięta do kast niższych.

Boczek popatrz sobie na zdjęcia hinduskich polityków/milionerów/gwiazd Bollywood - jednym słowem elity - a przekonasz się jak wyglądają dziś potomkowie Ariów.


Edit: Lancaster myślałem, że to ironia wink.gif Serio tak uważasz? A widziałeś kiedyś jak wygląda wielu Cyganów np. na Bałkanach? Ciemni jak Noc Świętojańska...

Ten post był edytowany przez Travis: 21/02/2013, 18:00
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 21/02/2013, 19:20 Quote Post

QUOTE
Ciemni jak Noc
Travis

Przez pewien czas polscy Romowie byli moimi sąsiadami, a słowackim Romom miałem wątpliwą przyjemność menadżerować w Anglii więc wiem, że są ciemniejsi. Ale żeby od razu zaliczać ich do Drawidów? Nie... Bollywoodzcy aktorzy też nie są biali jak Europejczycy. To, że na zdjęciach wychodzą biało to zasługa odpowiednio dobranego światła. W rzeczywistości są ciemni jak nasi Cyganie. Rzecz jasna są jaśniejsi od Drawidów, których przecież już nie zalicza się tak oczywiście do "białej rasy" człowieka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Pietrow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.660
Nr użytkownika: 76.370

Slawomir Skowronek
Stopień akademicki: doktor
Zawód: nauczyciel LO
 
 
post 21/02/2013, 19:56 Quote Post

Nawet hitlerowscy "uczeni" zaliczali Cyganów do rasy "aryjskiej" (czyli w ogólności - białej); w celu zagłady przypięli im łatkę... genetycznej, wrodzonej przestępczości.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 22/02/2013, 0:44 Quote Post

QUOTE
Edit: Lancaster myślałem, że to ironia wink.gif Serio tak uważasz? A widziałeś kiedyś jak wygląda wielu Cyganów np. na Bałkanach? Ciemni jak Noc Świętojańska...

Drogi Travisie , zero ironii , wszak Arabowie zaliczani są do rasy białej , i Tadżykowie , ect , nie myl proszę nas nordyków z jedynymi przedstawicielami rasy białej do niej zalicza się i ciemnolicych , wełnistogłowych Sycylijczyków , jak i jasnowłosych a jasnookich Berberów , ot rasa biała jest nad wyraz chłonnym pojęciem smile.gif
 
Post #12

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.080
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 22/02/2013, 1:39 Quote Post

W praktyce zwykle wyróżnia się w antropologii jakąś grupę zbliżoną zakresem do takich terminów jak europeidzi, odmiana biała czy rasa kaukaska, zwykle brzmi to jak "grupa populacji Europy, zachodniej Azji i północnej Afryki" czy podobnie. W praktyce zwykle wpadają tu nawet Drawidowie. Dziś zwykle decyduje o tym genetyka, ale za czasów dominacji kraniometrii i innej morfologii było właściwie tak samo. Pigmentacja od północnoeuropejskiej może się i różni, ale od śródziemnomorskiej już nie tak bardzo, a morfologia jest w ogóle mocno "europeidalna" wąskawe, wydatne nosy, ortognatyzm, cienkie i miękkie włosy etc.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 22/02/2013, 9:06 Quote Post

Niby tak ale... Arbago, mieszkasz w UK - porównaj sobie jak wyglądają choćby hinduscy młodzieńcy z bogatych rodzin, którzy studiują na brytyjskich uniwersytetach (wysocy, szczupli, dobrze zbudowani), a jak zamieszkujący zagubione w karpackich dolinach wioski Romowie (niscy, często grubawi, nierzadko z jakimiś defektami fizycznymi). Nie chodzi tylko o kolor skóry, ale i ogólnie o całą fizjonomię.

Z resztą, na logikę - potomkowie Ariów zajęli najwyższe szczebelki w kastowej drabinie społecznej w Indiach. Przodkowie Cyganów zaś, skoro opuścili gremialnie Subkontynent Indyjski, musieli należeć raczej do kast niższych, gdyż w innym przypadku byliby pewno ukontentowani swym położeniem społeczno-ekonomicznym.

Nie chcę się tu bawić w jakiegoś Alfreda Rosenberga wink.gif ot to moje subiektywne odczucia. Cyganie to zapewne potomkowie miksu Ariów i Drawidów w proporcjach gdzieś tak 25 do 75%.

Ten post był edytowany przez Travis: 22/02/2013, 9:07
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.847
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 22/02/2013, 12:31 Quote Post

QUOTE
Z resztą, na logikę - potomkowie Ariów zajęli najwyższe szczebelki w kastowej drabinie społecznej w Indiach. Przodkowie Cyganów zaś, skoro opuścili gremialnie Subkontynent Indyjski, musieli należeć raczej do kast niższych, gdyż w innym przypadku byliby pewno ukontentowani swym położeniem społeczno-ekonomicznym.

A jeśli (na logikę) należeli do kast wyższych, które zostały zepchnięte z piedestału przez najazd Ariów, nie spodobało się im to i dlatego wyemigrowali?

 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej