Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polityka Zagraniczna Ludwika Xiv Help;/
     
kaazer
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 53
Nr użytkownika: 16.664

Zawód: Student
 
 
post 6/01/2010, 13:05 Quote Post

Witam
Piszę recenzję książki Ludwik XIV do egzaminu. Przeszukałem forum i znalazłem wiele przydatnych informacji np. Czemu nazywano go Król Słońca wink.gif Jeżeli chodzi o politykę zagraniczną również znalazłem duzooo informacji i w tym problem, że za dużo i się gubię. Czy mógłby mi ktoś w skrócie opisać politykę zagraniczną w stosunku innych państw?? Po prostu nie jestem wstanie zapamiętać tyle bitew, dat itp. Chodzi mi o ogólne streszczenie jego wojen.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
żwirek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 947
Nr użytkownika: 35.498

Stopień akademicki: prof. dr hab. med.
 
 
post 6/01/2010, 18:37 Quote Post

Podam tylko kilka ogólnych faktów, bardzo skrótowo:

Ludwik XIV chciał oprzeć wschodnią granicę Francji na Renie.
Stąd prowadzono tzw. "reuniony" - przyłączanie niemieckich prowincji do Francji.
Generalnie "przeciągnięto strunę" w licznych wojnach i bilans zagraniczny panowania Ludwika XIV jest ujemny (mimo nabytków terytorialnych). Państwo francuskie po jego śmierci jest bardzo osłabione.

Wojna z Holandią - poczatkowe sukcesy (ciekawostka: podczas oblężenia Maastricht ginie d'Artagnan - pierwowzór postaci Dumasa), potem jednak porażka.

Wojna sukcesyjna o tron w Hiszpanii - przegrana z koalicją, której przewodziła Anglia (m.in. w bitwie pod Blenheim, Anglikami dowodził Malborough).

Na morzu Anglia po raz kolejny potwierdziła swoją supremację, wygrywając bitwę pod La Hogue, mimo dobrego dowodzenia po stronie francuskiej przez admirała de Tourville'a.

W spojrzeniu ogólnym - Francja przegrała rywalizację globalną z Anglią, która potrafiła pod nowym panowaniem (Wilhelm Orański) przeznaczyć na prowadzenie wojen znacznie większe fundusze niż Francja (mimo działań jej ministra finansów Colberta).

Mam nadzieję, że coś pomogłem smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 6/01/2010, 22:27 Quote Post

Główną bolączką Ludwika, było choć trochę ograniczyć wpływy Habsburgów. Nie ważne, czy hiszpańskich czy austriackich, najlepiej obu smile.gif. Udało się dzięki wojnie o sukcesje hiszpańską, po traktacie w Utrechccie miał zakrzyknąć: "Nie ma juz Pirenejów"!, z racji że jak wnuk Filip Burbon objął tron Hiszpanii.

Dodać należy, że ważnym sprzymierzeńcem Ludwika, stała się Turcja, a nawet podejmowano rokowania z królem Janem III Sobieskim.

Ten post był edytowany przez Vergilius: 6/01/2010, 22:31
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej