Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nostradamus, wizioner czy wariat?
     
mate21
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 830
Nr użytkownika: 17.255

Zawód: poszukiwacz prawdy
 
 
post 29/07/2006, 11:59 Quote Post

Przepowiednie
Nostradamus zasłynął głównie z proroctw spisywanych przezeń w formie rymowanych czterowierszy grupowanych po sto, tak zwanych centurii.

Pierwszych 7 rozdziałów Centurii Nostradamus zadedykował swojemu najstarszemu synowi z drugiego małżeństwa Cezarowi (1553-1639) w momencie, gdy ten miał dopiero 2 lata. Syn ten parał się trochę malarstwem, a z biegiem czasu został historykiem i królewskim szambelanem, lecz nie posiadał wizjonerskich zdolności ojca.

Zrozumienie wszystkich zagadek zapisanych w Centuriach należy rozpocząć od rozpoznania metody, której użył Nostradamus do ich uporządkowania. Metodę tę streszcza w liście do syna, oto fragment:

"W oparciu o boskie nadnaturalne natchnienie wyodrębniam pojedyncze miejsca według ich specyfiki. Potem łączę owe miejsca z niebiańskimi znakami. Podobnie określam okresy czasu, dla których charakterystyczny jest okultyzm, mocą łaski i siły potęgi Boga. W jego obecności od zawsze łączą się trzy czasy: >>ponieważ przecież wszystko obnażone i otwarte znajduje się przed twymi oczami, o Panie!<<, przy czym stosuję teorię obiegów planet do przeszłych, teraźniejszych i przyszłych przyczyn." (koniec cytatu).

Nostradamus był astrologiem i rozumował jak astrolog. Horoskop obliczony na dowolnie wybrany moment czasu zawiera w sobie tak naprawdę całą wiedzę o przeszłości i o przyszłości tego momentu, wystarczy odjąć, lub dodać odpowiednią ilość lat obiegu którejś z planet. Nostradamus sugeruje zatem, że wydarzenia, których opis dał w Centuriach odnoszą się do trzech czasów, czyli trzech kolejnych cykli, które należy uwzględnić w interpretacji przepowiedni. Mówiąc prościej, opis dany przede wszystkim w liście do Henryka Szczęśliwego odnosi się do trzech podobnych do siebie punktów na linii czasu, powtarzających się w określonym rytmie i tak należy go rozumieć. W tym wypadku ilość lat trwania tych cykli oraz momenty, od których należy je zacząć liczyć Nostradamus podał bardzo dokładnie.

Szczegółowe interpretacje centurii budzą emocje i skrajne oceny; od wiary i entuzjazmu do powątpiewania i lekceważenia.

Przeciwnicy przepowiedni podkreślają, że łatwo "przepowiadać" z nich to, co już się wydarzyło, czyli dopasowywać tekst przepowiedni do wydarzeń. Ale czasami jest odwrotnie. Oto w książce "Nostradamus. Wielka księga przepowiedni" (1993) jej autor Francis X. King na podstawie czterowiersza Nostradamusa przepowiada przyszłość, która wydarzyła się 4 lata po wydaniu książki (2 lata po wydaniu polskim). King pisze: "W roku 1991 utraciła władzę Margaret Thatcher, a księżna Diana została porzucona przez Księcia Karola. Jest wysoce prawdopodobne, że jednemu z tych wydarzeń Nostradamus poświęcił czterowiersz 74 z Centurii VI":

Ta która została odrzucona, powróci do władzy,
Jej wrogowie znajdą się pomiędzy spiskowcami,
Z większą chwałą niż przedtem będzie panować,
Z trzema i siedemdziesiącioma śmierć jest pewna.

Czy zatem King na podstawie czterowiersza przepowiedział śmierć Diany (rok 1997) z trzema mężczyznami w samochodzie pędzącym w tunelu, przed ktorym stał znak ograniczenia szybkości do 70 km/h? Czy śmierć Diany nastąpiła w wyniku zamachu na jej życie, a powrót do władzy to jedynie powrót w ludzkich sercach i okazałe uroczystości pogrzebowe?

Inny bardzo interesujący czterowiersz przepowiada powstanie banknotów (rok 1661) i wielkie inflacje. Odnosi sie także do przyszłości: anulowania wszystkich zobowiązań, powstałych w trakcie zaciągania niszczącego długu (powszechne dzisiaj złudzenie finansistów i ekonomistów na temat zasadności kreacji pieniądza jako długu. Patrz; deficyt budżetowy i pożyczanie - np. emisja obligacji - zamiast zwykłej emisji pełnowartościowych pieniędzy. Kryzys zadłużeniowy jest przed nami).

Simulacra [wyobrażenia lub reprodukcje] złota i srebra stracą wartość
I po kradzieży [ich rzeczywistej wartości] zostaną wrzucone do jeziora.
Podczas odkrycia, że wszystko jest zniszczone przez dług,
Wszystkie zobowiązania zostaną anulowane.

Nostradamus przepowiedział też, iż ma nadejść koniec świata. Według niego, ma on mieć miejsce 12 grudnia 2012 roku, kiedy to kończą się kalendarze: Egipski i Kalendarz Majów. Wiele osób przeciwnych jest jego teorii , określając ją jako ,,bzdury".

Przepowiednie Nostardamusa wymagają często specjalistycznej wiedzy oraz uwagi.

Czterowiersz 100. z Centurii VI, jest jedynym czterowierszem napisanym po łacinie a nie po francusku, oto jego treść:

Niech ci, którzy czytają ten wiersz, rozważą jego treść,
Niech pospólstwo i niewykształceni zostawią go w spokoju,
Wszyscy oni - głupi astrologowie i barbarzyńcy - niech trzymają się z daleka,
Ten, który czyni inne rzeczy, niech będzie kapłanem rytu.

http://www.2012.bity.pl/n.html
źródło wikipedia.org
Kilka z jego przepowiedni sprawdziło się, co mamy o nich i o nim myśleć? Czy naprawdę znał przyszłość, czy te przepowiednie sprawdziły się na skutek zbiegów okoliczności?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
jasienowiec
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 260
Nr użytkownika: 56.625

 
 
post 11/07/2010, 13:26 Quote Post

W przepowiedniach Nostradamusa na pewno tkwi cząstka prawdy. Poprawnie zidentyfikował rodzinę nazwiskiem Saulce u której mieszkał Ludwik XVI podczas ucieczki do Varennes.
Część z jego przepowiedni podchodzi tak blisko prawdy ,że trudno nie zacząć w nie wierzyć.
Kiedy wiatr porozrzuca śmieci
A peleryny skryją twarze
Republice zamęt przyniosą nowi ludzie
Wtedy biali i czerwoni będą rządzić na wywrót

W 1792 roku we Francji nastała Republika i czerwoni obalili białych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 11/07/2010, 14:26 Quote Post

QUOTE
W przepowiedniach Nostradamusa na pewno tkwi cząstka prawdy. Poprawnie zidentyfikował rodzinę nazwiskiem Saulce u której mieszkał Ludwik XVI podczas ucieczki do Varennes.
Część z jego przepowiedni podchodzi tak blisko prawdy ,że trudno nie zacząć w nie wierzyć.
Kiedy wiatr porozrzuca śmieci
A peleryny skryją twarze
Republice zamęt przyniosą nowi ludzie
Wtedy biali i czerwoni będą rządzić na wywrót
W 1792 roku we Francji nastała Republika i czerwoni obalili białych.

Fajnie - a widziałeś gdzieś oryginał tego czterowiersza, czy wierzysz na słowo tym, którym zależy na "udowodnieniu" jego proroczego charakteru?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
LPpl
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 66.607

Stopień akademicki: Ciekawski leniuch
Zawód: Uczen
 
 
post 11/07/2010, 16:32 Quote Post

Pora, bym znów okazał się swoim sceptycyzmem...
Trudno jest mi uwierzyć w przepowiednie Nostradamusa. Owszem, szanuję go i nie zamierzam umniejszać jego postaci, jednak on mnie wcale nie przekonuje.
Równie dobrze ja mogę sobie dzisiaj napisać jakiś wiersz ,który będzie brzmiał proroczo i za X lat nasi potomkowie będą mogli go tak zinterpretować, by pasował do aktualnych wydarzeń.
Od czasu wypadku w Smoleńsku zapanował swoisty szał na przepowiednie Nostradamusa (miał przepowiedzieć ów tragedię, co wkrótce okazało się lipą) i w niedługim czasie po ziemiach naszego nie oszczędzanego przez los kraju znikąd pojawili się istni znawcy wszystkich Centurii, oraz doskonali interpretatorzy jego dzieł. Nie uważam, iż był jakimś szarlatanem-wydrwigroszem, ale też nie wierzę w mistycyzm jego utworów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
jasienowiec
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 260
Nr użytkownika: 56.625

 
 
post 11/07/2010, 20:06 Quote Post

QUOTE
Fajnie - a widziałeś gdzieś oryginał tego czterowiersza, czy wierzysz na słowo tym, którym zależy na "udowodnieniu" jego proroczego charakteru?

Tak miałem styczność z oryginałem. Część przepowiedni Nostradamusa jest lakonicznych, można je dopasować do większości wydarzeń. Ale jak już wcześniej wspominałem część z nich podchodzi niebezpiecznie blisko, wywołując mieszane odczucia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 12/07/2010, 17:05 Quote Post

QUOTE
Tak miałem styczność z oryginałem.

I znasz wystarczająco starofrancuski, by go samodzielnie zrozumieć? W takim razie chylę czoła.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
pseudomiles
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.540
Nr użytkownika: 38.593

 
 
post 12/07/2010, 17:09 Quote Post

Czterowiersze. A co z sześciowierszami ? Podobno Nostradamus pisał i takie utwory, nigdy nie wydane, ale nie wiem czy to prawda. Ktoś się orientuje ? Na necie widziałem tłumaczenie takowych, które opisują scenariusz III wojny światowej. Nie wiem czy to autentyki czy może zaś lipa.

Ten post był edytowany przez pseudomiles: 12/07/2010, 17:09
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 12/07/2010, 17:18 Quote Post

QUOTE
Czterowiersze. A co z sześciowierszami ? Podobno Nostradamus pisał i takie utwory, nigdy nie wydane, ale nie wiem czy to prawda. Ktoś się orientuje ? Na necie widziałem tłumaczenie takowych, które opisują scenariusz III wojny światowej. Nie wiem czy to autentyki czy może zaś lipa.

Nieznane, niepublikowane, a przetłumaczone i dostępne na Necie? Odpowiedz sobie sam smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
pseudomiles
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.540
Nr użytkownika: 38.593

 
 
post 12/07/2010, 17:45 Quote Post

Hmm, miałem na myśli, że nieznane i niepublikowane w Polsce.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 12/07/2010, 18:15 Quote Post

QUOTE
  Hmm, miałem na myśli, że nieznane i niepublikowane w Polsce.

Znajdź wzmiankę o sześciowierszowych przepowiedniach Nostradamusa we "w miarę poważnych" źródłach poza Polską.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
jasienowiec
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 260
Nr użytkownika: 56.625

 
 
post 14/07/2010, 20:54 Quote Post

QUOTE
QUOTE
Tak miałem styczność z oryginałem.(jasienowiec)

I znasz wystarczająco starofrancuski, by go samodzielnie zrozumieć? W takim razie chylę czoła.(Ramond)

Odpowiedziałem na zadane mi wcześniej pytanie. Nic nie wspominałeś o tym czy znam starofrancuski. Z twoich wypowiedzi wynika iż kwestionujesz jakość tłumaczenia przepowiedni Nostradamusa na nasz język ojczysty. Miałem styczność z kilkoma przekładami tej przepowiedni i wszystkie one były podobnie tłumaczone. Czy w dzisiejszej dobie internetu takie kłamstwo jak przeinaczanie tłumaczonego tekstu nie wyszłoby na wierzch?
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
adamos2006
 

Crusader
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.518
Nr użytkownika: 19.582

Zawód: technik
 
 
post 14/07/2010, 22:44 Quote Post

Dla mnie Nostradamus to zdolny i utalentowany hochsztapler. Użyty przez niego język pełen różnych zapożyczeń sprawia, że tekst było cięzko jednoznacznie przetłumaczyć, stąd różne wersje jego przepowiedni. Oczywiście każda z nich aspiruje do rangi oryginalnego tłumaczenia. Te różne wersje z biegiem lat były również poprawiane i zmieniane pod kątem ich dopasowania do konkretnych wydarzeń. Stąd dziś choć Nostradamus nie przewidział żadnego, absolutnie żadnego zdarzenia z przyszłości można w jego przepowiedniach odnależć dosłownie wszystko, nawet śmierć Diany czy Benedykta XVI lub Obamę jako ostatniego papieża.
Nostradamus nie przepowiedział przyszłości z przyczyn oczywistych- nie da się przyszłości wywróżyć czy przepowiedzieć. Można ją co najwyżej próbować przewidzieć bazując na racjonalnych przesłankach, ale to nie ma nic wspólnego z jasnowidzeniami, wizjami czy tego rodzaju bredniami. Bo przyszłość zna jedynie Stwórca.
A Nostradamus? Tak jak pisałem- miał talent do pisania i dużą wiedzę to postanowił te swoje zdolności wykorzystać. A na astrologię, wróżbiarstwo i inne dziwne praktyki zawsze był duży popyt. Stąd jego przepowiednie. Część centurii to pewnie efekt jego fantazji, część odnosiła się zapewne do wydarzeń minionych, a część być może on rzeczywiście brał za jakieś wizje, a faktycznie były one efektem czy skutkiem nadmiernego spożywania napojów wyskokowych. Po prostu facet nażłopał sie absyntu i zamiast białych myszek wydawało mu się, że widzi wydarzenia z odległej przyszłości.
Abstrahując od ewentualnych walorów literackich jego Centurii, to próby Nostradamusa przepowiedzenia przyszłości określiłbym krótko: stek bzdur.

Ten post był edytowany przez adamos2006: 15/07/2010, 19:30
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 15/07/2010, 18:13 Quote Post

QUOTE
Odpowiedziałem na zadane mi wcześniej pytanie. Nic nie wspominałeś o tym czy znam starofrancuski.

Pytanie teraz brzmi - czy widziałeś zapisany czymś pergamin, czy czytałeś go ze zrozumieniem?
QUOTE
Czy w dzisiejszej dobie internetu takie kłamstwo jak przeinaczanie tłumaczonego tekstu nie wyszłoby na wierzch?

W dzisiejszej dobie internetu masowo odchodzą "tłumaczenia" dzieł nieistniejących, nie ma więc co już nawet wspominać o bałamutnych tłumaczeniach tego, co istnieje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 16/07/2010, 16:29 Quote Post

Co do głównego pytania w temacie: ani jedno, ani drugie. Człowiek światły (jego wyczyny w medycynie) i cwaniak, albo kawalarz.

Oto próbka jego przepowiedni z wiki:

"Ta, która została odrzucona, powróci do władzy,
Jej wrogowie znajdą się pomiędzy spiskowcami,
Z większą chwałą, niż przedtem będzie panować,
Z trzema i siedemdziesięcioma śmierć jest pewna."

To ma być przepowiednia śmierci Diany, bo jechała z trzema facetami i w miejscu, gdzie zginęła obowiązywało 70 km/h. Ludzieeee!!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
p.bohonos
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 392
Nr użytkownika: 66.659

Przemyslaw Bohonos
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 1/08/2010, 7:15 Quote Post

Nostradamus najbardziej kojarzy mi się z panowaniem męża Katarzyny Medycejskiej.
Ów Nostradamus po dostaniu się na dwór królewski stwierdził :

"Młody lew pokona starego/
na polu walki w osobliwym pojedynku/
W złotej klatce wyłupi mu oczy/
za jednym ciosem dwie rany, aby zmarł śmiercią okrutną"

(jak to się skończyło wiadomo)

Nie przecze żeby powyższy tekst nie pasował do sytacji podczas turnieju ale wydaje mi się,że pewnie Nostradamus powiedział :"Niech krol nie bierze udziału w turnieju, jest za stary, a na pewno niech nie nie bierze tarczy z lwem."Potem stalo się co się stało no i ktoś dorobił formułkę.

Podobnie jak z przepowiednią wobec synów Katarzyny,że wszyscy mają być królami (szczerze? sam mógłbym to stwierdzić-wszystkie dzieci Katarzyny Medycejskiej miały jakieś choroby oprócz Henryka (Walezego) i jego siostry Małgorzaty. Prawdopodobieństwo, że każdy z starszych braci Henryka obejmie tron po czym umrze (bo coś mu dolega od zawsze) jest w w tym momencie oczywiste.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej