Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Maria Antonina, ciekawostki
     
Anek46
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 41.887

anna Kwapniewska
Zawód: uczen
 
 
post 24/02/2008, 14:15 Quote Post

W rzeczywistości to fatalne zdanie znane było już przed stu laty, zanim Antonina pojawiła się we Francji. Przypisywano je najpierw infantce hiszpańskiej - Marii Teresie - żonie Ludwika XIV, pisze o tym Rousseau w 1737, następnie ok. 1752 miała je podobno wygłosić królewska ciotka - Madame Zofia lub Madame Wiktoria.
zdanie to przypisala Marii Antoninie Madame du Barry, ktora byla zazdrosna o jej urode! lepiej wiecej poczytajcie;p

QUOTE(artifakt @ 24/02/2008, 14:14)
Czy prawdą jest, że wchodząc na Szafot powiedziała:

"Motłoch mi tu smierdzi?"
*


no co Ty! wtedy byla juz skruszona, schorowana (miala prawdopodobnie raka macicy) nie sadze zeby byla az tak zla.. niektorym bylo jej zal i chcieli ja ulaskawic naprawde przed smiercia byla juz inna..
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Rosalia Habsburg
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 59.521

Zawód: uczen
 
 
post 19/11/2009, 18:53 Quote Post

To moja najukochańsza postać. I moim zdaniem najbardziej tajemnicza...ciekawa i nieodkryta.
Cała ta rewolucja uderzała z całą siłą właśnie w nią. To znienawidzona przez lud królowa została ofiarą rewolucji.

Co do tych ciekawostek, to nie sądzę, aby MA powiedział to zdanie o ciastkach. Jak to już przedtem było pisane, wszelkie broszurki wydawane przez rewolucjonistów (później) pisały i wymyślały wszystko żeby oczernić królową i ją zniszczyć.
Z tym katem, to mogła być prawda, ale któż to wie...ile bym dała żeby się dowiedzieć kilku takich szczegółów.

Takie ciekawe zdanie, wypowiedziane przez królową (jedno z moich ulubionych) to :"Sire, muszę się poskarżyć na jednego z poddanych, który jest tak zuchwały, że mnie kopie w brzuch" - tymi słowami Maria Antonina po raz pierwszy oznajmiła Ludwikowi XVI wiadomość o jego bliskim ojcostwie.
Przeczytałam to w biografii królowej napisanej przez Stefana Zweiga, który opierał się na wielu źródłach pisanych, więc raczej prawdziwe zdanie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Rosalia Habsburg
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 59.521

Zawód: uczen
 
 
post 19/11/2009, 18:59 Quote Post

A...dokładniej została ścięta o godzinie 12.15


Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Rosalia Habsburg
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 59.521

Zawód: uczen
 
 
post 19/11/2009, 19:01 Quote Post

Tak dla ciekawości ten ostatni portret została narysowany 3 lata przed śmiercią królowej przez Aleksandra Kucharskiego, polskiego malarza, ulubieńca MA.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
farkas93
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.244
Nr użytkownika: 73.595

Zawód: student
 
 
post 7/09/2013, 19:49 Quote Post

QUOTE
Czy prawdą jest, że wchodząc na Szafot powiedziała:

"Motłoch mi tu smierdzi?"


A w życiu. Osobiste tragedie zmieniły ją z rozrywkowej, lekkomyślnej kobiety w niezwykle poważną osobę. Śmierć najstarszego syna, radykalizacja nastrojów podczas rewolucji, a wreszcie uwięzienie w Temple zbliżyły ją i jej męża do siebie. Również to jak traktowała ją i jej rodzinę I republika zaważyło na jej osobowości. Podczas procesu okazał niezwykłą dumę, jednak była widać, że jest wstrząśnięta gdy po zarzucie molestowania syna miała rzec, że natura odmawia składania takich oskarżeń przeciw matce.Doszło do tego, że kobiety zgromadzone na rozprawie zaczęły współczuć obalonej królowej. Odmówiła również spowiedzi u konstytucyjnego księdza twierdząc, że zdaje się na łaskę Boga. Faktycznie wchodząc na gilotynę wręcz przeprosiła kata za to, że niechcący go nadepnęła.

Ten post był edytowany przez farkas93: 8/09/2013, 18:48
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 9/04/2014, 19:28 Quote Post

Witam.

Mało osób wie, że Joseph Baron Ducreux - malarz, portrecista króla Ludwika XVI, w 1769 roku na zlecenie władcy pojechał do Wiednia by panią Marię Antoninę uwiecznić gdyż miała przyjechać do Francji i Ludwika zoną zostać. A Joseph to ten pan z mema internetowego bardzo który popularny jest smile.gif .

Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
jb8
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 471
Nr użytkownika: 97.339

jakub barecki
Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 21/07/2016, 16:14 Quote Post

Ostatnio wyczytałem, że przypisuje się jej autorstwo utworu "Il pleut, il pleut bergere".
Polecam, można wysłuchać na youtube. I pytam - zna ktoś inne utworki z nią kojarzone? W filmie "Afera naszyjnikowa" królowa śpiewa jakiś krótki kawałek. Czy ktoś kojarzy scenę i zna tytuł tej piosenki?
Byłbym wdzięczny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej