Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Herb polski od bielika a nie orła ?
     
JanOnufryZagłoba
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 51
Nr użytkownika: 70.134

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 21/04/2013, 22:15 Quote Post

Obiecałem, że uzupełnię bardziej szczegółowymi informacjami swój wcześniejszy post.
Pierwszą informację o orle podaje mistrz Wincenty Kadłubek opisując bitwę pod Brześciem "(...)Gdy już dość długo trwała wrzawa walki, wówczas ludzie Kazimierzowi jeden po drugim pospieszają [i] opłakują gwiazdę swojej chwały jakby już zgasła. Ujrzawszy jednak znak zwycięskiego orła radośnie przedzierają się poprzez zwały trupów i tym usilniej prą do zwycięstwa (...)"

Natomiast jeśli chodzi o monetę, o której wspominałem, jest na niej przedstawiony Władysław Wygnaniec w scenie polowania. Tutaj można poddać pod wątpliwość, czy jest to orzeł czy inny ptak.

Trudno w ogóle dyskutować czy pierwowzorem naszego godła mógł być bielik.. Nic na ten temat nie wiadomo. Czy w ogóle w tamtym czasie rozróżniano orła i bielika? To jest pytanie istotne w tej kwestii. Osobiście uważam, że nie, chociaż mogę się mylić i mam nadzieję, że wypowie się ktoś zainteresowany szeroko pojętą historią przyrody tudzież ornitologii wink.gif . W każdym razie heraldyka nie rozróżnia zbyt szczegółowo gatunków fauny zatem naszym godłem jest bezdyskusyjnie orzeł.

Ten post był edytowany przez JanOnufryZagłoba: 21/04/2013, 22:16
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.288
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 21/04/2013, 22:47 Quote Post

QUOTE
Czy w ogóle w tamtym czasie rozróżniano orła i bielika?


Jest to bardzo prawdopodobne. Bielik jest dość charakterystyczny : szerokie, o znacznej rozpiętości skrzydła, krótki klinowaty ogon, a w przypadku starszych osobników ów ogon biały (stąd nazwa). No i do tego środowisko : nad zbiornikami wodnymi gdzie poluje. Biorąc pod uwagę jak dawniej ludzie byli związani z przyrodą czy szerzej otoczeniem przyrodniczym to bielik ( http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...eadler-flug.jpg ) musiał być dla nich charakterystycznym gatunkiem.

No i drugi "typowany" gatunek, który tym razem z nazwy i w zgodzie z systematyką jest orłem (a nie orłanem jak bielik). To orzeł przedni ( http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...narowski%29.jpg ) . Różni się od bielika m.in. sylwetką , no a przede wszystkim ma inne zwyczaje łowieckie - co na pewno naszym przodkom nie umknęło.

No i jest jeszcze przynajmniej jeden rozpatrywany gatunek. To rybołów ( http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...-OspreyNASA.jpg ) . On podobnie jak bielik poluje nad zbiornikami wodnymi. Sporo w upierzeniu ma barwy białej. To jak i jeszcze inne szczegóły skłaniały niektórych znawców tematu do uznania, że to jednak rybołów był wzorcem naszego godła.

Który z tych gatunków był nim faktycznie - być może nigdy nie rozstrzygniemy.

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 21/04/2013, 23:00
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.354
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 21/04/2013, 22:56 Quote Post

QUOTE(szczypiorek @ 21/04/2013, 22:47)
musiał być dla nich charakterystycznym gatunkiem.
*



Tylko czy był gatunkiem orła czy czegoś innego.
To, że rozróżniali te ptaki jako inne jest wielce prawdopodobne, może uchodzić nawet za pewność.
Tylko chodzi o coś innego, czy bielik był dla nich rodzajem orła czy jakimś innym ptakiem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.288
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 21/04/2013, 23:07 Quote Post

QUOTE(Aquarius @ 21/04/2013, 22:56)
QUOTE(szczypiorek @ 21/04/2013, 22:47)
musiał być dla nich charakterystycznym gatunkiem.
*



Tylko czy był gatunkiem orła czy czegoś innego.
To, że rozróżniali te ptaki jako inne jest wielce prawdopodobne, może uchodzić nawet za pewność.
Tylko chodzi o coś innego, czy bielik był dla nich rodzajem orła czy jakimś innym ptakiem.
*



To dziś rozróżniamy między orłami a orłanami (co jest kwestią takiej a nie innej systematyki naukowej). Jeszcze do niedawna o bieliku mówiono często "orzeł bielik". Więc pewnie dla naszych przodków to po prostu był "orzeł" (pewnie i na przedniego tak samo mówiono, jakoś zapewne je rozróżniając/wyróżniając w miejscach współwystępowania). Ale teraz to już tylko moje domysły.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
jdel
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.422
Nr użytkownika: 18.464

jacek d.
Zawód: prawnik
 
 
post 21/04/2013, 23:34 Quote Post

QUOTE(BLyy @ 21/04/2013, 12:29)
Mam rozumieć, że dla polskiego herbu wzorem mógł być bielik, ale w założeniu heraldycznym jest to przedstawienie orła, więc nie ma różnicy skąd czerpali wzorce, bo to tylko wzorzec?
*


Chyba jednak nie zrozumiałeś. Heraldyka i fauna to byty odrębne. Obiekt na tarczy herbowej nie jest wizerunkiem „jakiegoś” ptaka, ale figurą herbową. Figura herbowa „Orzeł” ma atrybuty orła, a jej wzorem był … orzeł. Doszukiwanie się w figurze herbowej „Orła” jakiegoś konkretnego innego gatunku ptaka to absurd i żenada. Przypuszczalnie mieszanie legendy herbowej z rzeczywistością, dziecinna wiara w bajki. Artystyczna prezentacja figury herbowej mogła być mniej lub bardziej udana, ale niezależnie jak prezentował się taki „ptaszek”, to i tak zawsze intencjonalnie miał to być orzeł, jeżeli posiadał atrybuty figury herbowej „Orła”. Rysunek, kolory tarcz i figur herbowych były ograniczone i uproszczone. Kolory herbowe początkowo miały mniejsze znaczenie i bywały zmieniane. I jeszcze wcale nasz herbowy orzeł nie był biały, tylko srebrny! Górnośląski orzeł jest żółty (złoty). Dolnośląski z kolei czarny. Tyrolski orzeł jest czerwony, ale nie słyszałem, aby ktoś twierdził, że to prezentacja krasnopiórego krogulca alpejskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
ku 30421
 

Unregistered

 
 
post 18/05/2015, 19:34 Quote Post

Wątpię czy w średniowiecznej heraldyce gdy ustalało się herb to czy konfrontowało się rysunek ów ptaka z podręcznikiem do systematyki Karola Linneusza , który żył ładnych parę lat później. wink.gif
Dla zainteresowanych w temacie ; pierwsza Polska książka łowiecko-ornitologiczna to ,,Myślistwo ptasze" Mateusza Cygańskiego (XVI wiek , znał ponad sto gatunków).
 
Post #21

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej