Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Cierpienia Młodego Wertera, Rzecz o nie znanym szpiegu
     
Cheyre
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 17.615

Tomasz Jankowski
Zawód: student
 
 
post 10/05/2006, 17:46 Quote Post

Cajus Becker w swojej książce "Spalona ziemia" poświęca cały rozdział na temat tajemniczego szpiega o kryptonimie Werter, który do dziś pozostał nieujawniony. Podobno pracował dla Szwajcarów, ale z jego dokonań korzystali Sowieci. Czy to prawda czy też bajka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
adamos2006
 

Crusader
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.518
Nr użytkownika: 19.582

Zawód: technik
 
 
post 22/12/2008, 22:10 Quote Post

Aż dziwne!Najbardziej tajemnicza postać II wojny,człowiek który być może w najwiekszym stopniu przyczynił sie do zwyciestwa ZSRR nad Niemcami i taka cisza w temacie o nim?
Nie wiadomo nawet w jaki sposob "Werter" przekazywał bezcenne informacje Rosslerowi do Szwajcarii.
P.Carell w "Spalonej ziemii" pisze o podejrzanym rotmistrzu.Ze względu na restrykcyjne prawo NRF nie ujawnił wtedy jego nazwiska.Ale Carell skonczył pisać swoją książkę w 1966 roku.Minęło ponad 40 lat-czy któś może wie o jakiego to rotmistrza chodziło Carellowi?
Czy tym arcyszpiegiem był któryś ze stenografów?Pojawili sie oni we wrzesniu 42 roku,a w grudniu 42 po raz pierwszy w sowieckim radiogramie pytano o "Wertera".
Codziennie powstawały setki stron maszynopisu.Te stenogramy trzeba było zapisać,przepisać,przekazać,zarchiwizować itp.Musiało być przy tym zaangażowanych wielu ludzi.A były to najtajniejsze sekrety wojskowe III Rzeszy.Czy w którymś miejscu mógł tam przeniknąć sowiecki agent?
A może ktoś z dwójki Werner Koeppen i Heinrich Heim-spisujących uwagi Hitlera przy stole?
Ostera wykluczam choc był czas,że dla Amerykanów to własnie on był głownym kandydatem na Wertera.
To może ktoś z wierchuszki OKW:Keitel,Jodl,Warlimont?Jeśli juz to Jodl,ale to byłoby zbyt szokujące.
Zostaje ktos kto miał ku temu idealne,wprost wymarzone warunki.Ktoś kto nie odstępował Hitlera na krok.Kto sprawował kontrole nad stenografami i dwójką sporządzających notatki z rozmów przy stole.Wreszcie to ktoś,kto gdy chciał uzyskać jakąś informacje mógł po prostu zwyczajnie spytać o nią samego Hitlera.Tak,kandydatura Martina Bormanna narzuca sie sama.
Ale jestem ciekawy kim był ten rotmistrz od Carella?Slyszał ktoś o nim?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 22/12/2008, 22:21 Quote Post

W mojej opinii stenografowie i sekretarki odpadają; Byli zbyt dobrze pilnowani.
Mnie też gnębi ów problem - Co to za Rotemeister?
Aczkolwiek mam świadomość, że podejrzenia Paula Karla Schmidta mogły być błędne.
pzdr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 23/12/2008, 7:57 Quote Post

Jakiś czas temu wyszła książka jakiegoś amerykańskiego autora (nie pamiętam ani autora, ani tytułu, niestety), przekonująco wykazująca, ze owym "Werterem" był właśnie Martin Bormann - prawdopodobnie zwerbowany w sowieckim obozie jenieckim w 1919 roku (albo wtey zebrano materiały, które umożliwiły późniejsze nakłonienie go do współpracy). Na to samo wskazywał m.in. Suworow (można się z nim ne zgadzać, ale IMHO nieźle to uzasadnił w "Samobójstwie").
Przy czym owa informacja została zrekonstruowana przez Amerykanów dopiero po wojnie, w oparciu o przechwycone przez nich w czasie wojny sowieckie radiogramy, które rozszyfrowali dopiero po ucieczce tego słynnego sowieckiego łącznościowca z ambasady w Kanadzie, któr im przyniósł kody...
Paul Carell w latach 60. raczej nie miał dostwpów do takich tajemnic i mógł tylko snuć przypuszczenia.
 
Post #4

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 23/12/2008, 11:14 Quote Post

QUOTE
Jakiś czas temu wyszła książka jakiegoś amerykańskiego autora (nie pamiętam ani autora, ani tytułu, niestety)

Może chodzi Ci o Hitler's Traitor: Martin Bormann and the Defeat of the Reich‎ Louisa C. Kilzera?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 23/12/2008, 11:54 Quote Post

Możliwe. Wysżło to u nas w polskim tłumaczeniu; nawet przeglądałem, ale to było ładnych kilka lat temu i nie zwracałem większej uwagi na tytuł ani autora.
 
Post #6

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 23/12/2008, 12:02 Quote Post

Ano wyszło: Zdrajca Hitlera : tajemnica Martina Bormanna a klęska Trzeciej Rzeszy z 2001 roku - nie mam niestety więcej danych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
adamos2006
 

Crusader
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.518
Nr użytkownika: 19.582

Zawód: technik
 
 
post 23/12/2008, 12:32 Quote Post

Ale czy Darth Stalinowi na pewno chodzi o książke L.Kilzera?Rzeczywiście ten autor wskazuje na Bormanna,ale nie przypominam sobie tam fragmentu mówiącego o zwerbowaniu go w 1919 roku.Albo umknęło to mojej pamięci,albo Darth Stalin miał w ręku książkę Kilzera,ale o tym werbunku przeczytał nie tam tylko gdzie indziej,albo chodzi jednak o inny tytuł.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 23/12/2008, 12:48 Quote Post

QUOTE
albo chodzi jednak o inny tytuł.

Całkiem możliwe - ja też tylko przypuszczałem, bo książkę tylko widziałem i bardzo pobieżnie przeglądałem. Ale dość dawno.

Co do tematu - na forum Histmaga też próbowano rzucić ten temat, ale jakoś bez powodzenia: http://forum.histmag.org/index.php?topic=1713.0
smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej