Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kazimierz Wielki A Filip I, stopień pokrewieństwa
     
seba949
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 71.229

 
 
post 14/02/2011, 22:10 Quote Post

Witam
Interesuje mnie stopień pokrewieństwa pomiędzy Filipem I królem Francji 1053-1108 ,a Kazimierzem Wielkim .
Proszę o pomoc bo mimo starań nie udało mi się znaleźć nawet wspólnego przodka (a wiem , że taki istnieje) , nie wspominając już o samym obliczaniu, które również sprawia mi problem .

Z góry dziękuje wszystkim, którzy postanowią się zaangażować .
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 14/02/2011, 22:59 Quote Post

Wspólnego przodka w linii męskiej (po mieczu) nie znajdziesz, ponieważ te dwie osoby dzieli jednak zbyt długi okres czasu. Ewentualny wspólny przodek może natomiast występować teoretycznie w linii żeńskiej. Chodzi tu o córkę Mieszka I Sygrydę Świętosławę, która była matką Kanuta Wielkiego i zwana była matką królów. Druga możliwośc to matka Filipa I księżniczka kijowska Anna. Trzeba by ustalic czyją ona była córką? Być może jej matka była Piastówną z domu. Do tego najlepiej uzyć tablic genealogicznych zawartych w pracy Włodzimierza Dworzaczka pt. Genealogia, Warszawa 1959.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Car Monarchista
 

Młody Niedźwiedź Syberyjski (nie gryzie, zjada w całości)
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.342
Nr użytkownika: 65.325

Premislaus I Lodziensis
Stopień akademicki: magister (adm.)
Zawód: Nordea Bank Sweden
 
 
post 15/02/2011, 12:57 Quote Post

Anna królowa Francji była córką Jarosława Mądrego i Ingegerdy Szwedzkiej. Jej siostra Anastazja była żoną Andrzeja I Węgierskiego i matką Salomona, Dawida i Eufemii (żony Ottona I Pięknego z Przemyślidów), i być może Adelajdy, żony Wratysława II. Nasze pokrewieństwo z Arpadami zaczyna się dopiero od Beli I, brata Andrzeja, a z Rurykowiczami - przez żonę Kazimierza Odnowiciela, Dobroniegę Marię, siostrę Jarosława I i tym samym ciotkę Anny. Ale...
Anna była jak wspomniałem córką Ingegerdy. Ta z kolej była córką Olafa I Skötkonunga, a on był synem Sygrydy-Świętosławy smile.gif Czyli w zasadzie obydwie możliwości są prawdziwe, gdyż jedna wynika z drugiej.

Później mogło też dojść pokrewieństwo z duńską dynastią Estrydsenów, która wywodzi się od córki Sygrydy, Estrydy Małgorzaty. Ale możliwości pokrewieństwa Filipa I z Piastami są też pewnie inne, tylko że trzeba by sięgnąć bardzo głęboko...
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
seba949
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 71.229

 
 
post 15/02/2011, 18:24 Quote Post

Dziękuje wam za pomoc.
Miał bym jeszcze jedną prośbę mianowicie proszę o podanie stopnia pokrewieństwa pomiędzy tymi postaciami według komputacji kanonicznej .
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej