Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Handel Za Kazimierza Wielkiego
     
KrzysztofZ
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 56.580

Krzysztof Zieba
 
 
post 31/05/2009, 15:08 Quote Post

Witam serdecznie.
Jestem początkującym autorem gier planszowych i pracuję od pewnego czasu nad projektem dotyczących "karawan" kupieckich. Zdecydowałem się osadzić ją tematycznie w czasach Kazimierza Wielkiego - głównie ze względu na to że po długich perypetiach udało mi się zdobyć odpowiednią mapę z narzuconymi traktami handlowymi.
Mimo tego, prosiłbym o pomoc w następujących kwestiach:

- potrzebuję 5 lub 6 typów towarów którymi handlowano na terenie Królestwa Polskiego w okolicach roku 1370. Najlepiej byłoby gdyby były to towary które z konieczności wydobywano lub zdobywano na jednym krańcu kraju, a następnie trzeba było je transportować na inne jego tereny. Czy dobrze mi się wydaje, że należą do nich Bursztyn i Sól?

- doceniłbym wyszczególnione najbardziej "popularne" trasy handlowe którymi przewożone powyższe towary. Mogą one sięgać poza granice Królestwa Polskiego, ale nie dalej niż do najbliższych sąsiadów.

- jeszcze bardziej doceniłbym mapę która podaje jak największą ilość różnych potencjalnych tras, choć wiem że może to być trudne.

- interesują mnie tylko trasy lądowe, transport rzeczny i morski nie jest mi potrzebny.

- przydać mogą się natomiast informacje o typowych zagrożeniach które czyhały na kupców i ich wozy

Będę bardzo wdzięczny za pomoc przy tym projekcie lub chociaż skierowanie mnie do odpowiednich źródeł (chociaż ich zdobycie może być utrudnione jako że nie mieszkam aktualnie w Polsce).
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Rayoken
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 261
Nr użytkownika: 38.793

Damian
Stopień akademicki: mgr biologii
Zawód: pszczelarz
 
 
post 11/06/2009, 18:38 Quote Post

Trochę informacji z tego zakresu znajdziesz w "Polska czasów Kazimierza Wielkiego" autorstwa Zdzisława Kaczmarczyka. Dostępne na allegro, choć w raczej wybujałych cenach (mnie udało się upolować za 35zł, kwestia czatowania wink.gif ).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
chris740
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 35.044

Zawód: uczen
 
 
post 22/08/2009, 10:55 Quote Post

A ja zamiast po fachową literaturę sięgnąłem po Długosza (księga 9). Po przeczytaniu zauważyłem, że Długosz nic nie napisał o tym, skąd król miał na to wszystko pieniądze. Czyżby chciał to zataić, czy było to dla niego zbyt oczywiste, aby o tym pisać? Jak uważacie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
michall216
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 846
Nr użytkownika: 53.727

Michal
 
 
post 11/10/2009, 20:38 Quote Post

Informacje można znależć też w książce pt ,, Wielki król i jego następca'' za około 5 zł!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej