Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
143 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Skandynawska szlachta założyła Polskę ?, Normanista Zdzisław Skrok
     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 10/07/2009, 20:34 Quote Post

QUOTE
Czytałem artykuł, chyba w Polityce( przepraszam nie pamiętam autora, nie udało mi się znaleźć tez samego artykułu) gdzie tematem było sztuka wojenna Wikingów i Słowian.
szkoda, dla mnie np. to co o tym napisała było by niezłym wyznacznikiem wartości merytorycznej artykułu
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.204
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 10/07/2009, 20:55 Quote Post

Witam!
QUOTE(ravik @ 10/07/2009, 19:33)
Germanie chyba odbywali dalsze  wędrówki od Słowian
*


Swego czasu w którymś z nrów Focusa Historia (chyba) czytałem o najazdach Słowian na wybrzeża Hiszpanii...
QUOTE
Co do Słowian zmiany miejsca zamieszkania miały pewnie nie wielki zasięg i wiązały się z gospodarką rolną.

Że co? A podboje na Bałkanach? Bizantyjczycy bali się Słowian wręcz panicznie.
QUOTE
Jeśli chodzi o domostwa to nie wiem które były bardziej nędzne germańskie czy słowiańskie.

Słowiańskie. Dlaczego? "Cywilizacja" Germanów miała dłuższą historię, więc się lepiej zdążyła rozwinąć, miała też dostęp do dorobku Rzymian.
QUOTE
Czy takie są spotykane w Skandynawii??

Nie słyszałem o tym, ale to nie świadczy o autochtoniźmie Piastów.
QUOTE
 
Pozatym topór Wikingowie poznali za pośrednictwem slowian.

Skąd taka informacja? Wydawało mi się, że rozmaite siekiery bojowe stosowano już w prehistorii właściwie wszędzie, gdzie było z czego je zrobić?

Co do marnej sztuki wojennej Słowian... Któryś kronikarz niem. (także z Focusa) stwierdził, że Europa padłaby łupem "naszych", gdyby nie byli oni tak bardzo podzieleni. Słowianie byli mistrzami zasadzek i niespodziewanych atakówe, potrafili się przemieszczać niezwykle szybko, walczyli również dobrze. A co do prymitywnego uzbrojenia-u koczowników to normalka, a takimi byli pierwotnie (tzn powiedzmy od V-VI wieku) Słowianie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 10/07/2009, 20:58 Quote Post

QUOTE
Wydawało mi się, że rozmaite siekiery bojowe stosowano już w prehistorii właściwie wszędzie, gdzie było z czego je zrobić?
tym bardziej, że niewiele jest prostszych narzędzi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
ravik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 55.257

 
 
post 11/07/2009, 15:31 Quote Post

Witam serdecznie!
Zgadza się z Tobą, byli nawet pionierami na Islandii. Przynajmniej tutaj można tak wyczytać
http://patulkaa.jogger.pl/2008/04/29/islan...tu-pierwsi-v-i/
Ciekawe ciekawy fragment:

"Pierwszym naukowcem, który odważył się zweryfikować ten pogląd, był szwedzki naukowiec dr Mats Roslund z uniwersytetu w Lund.
W opublikowanej kilka lat temu książce "Goście w domu" dowodzi, że około roku 1000 ---> "Słowianie mieli głęboki wpływ
na kulturę skandynawską". Przynajmniej przez 250 lat w północnej Europie panowała prawdziwa "moda na słowiańszczyznę".”

Zacznijmy od tego, że niewiadomo, gdzie jest pierwotna ojczyzna Słowian. Walka między autochtonami a allochtonami TrWa!;)
Ale myślę, że większość osób na tym forum (i nie tylko) uważa, że prasłowianie to pokojowo nastawieni rolnicy. Ekspansja Słowian zaczęła się dopiero w czasie najazdu Hunów a później Awarów. Jeśli byli takimi nomadami pokonującymi
wielkie przestrzenie, to dlaczego nie ma o nich wzmianki w tekstach...Oczywiście jedni powiedzą że to Neurowie inni
że Scytowie rolnicy, ale nie ma jednoznacznych dowodów. MYśle, że czy to rolnik czy też nomad sztuka wojenna w tych trudnych
i "krwawych" czasach musiała być znana wszystkim.
Co do sztuki wojennej i toporów
http://www.gazetarycerska.pl/readarticle.p...d=68&rowstart=0
http://www.muzeum.sanok.pl/pdf/acta1_1.pdf

"Topory
Słowo topór, jak pisze Aleksander Brückner w Słowniku Etymologicznym Języka Polskiego,
jest prasłowiańską pożyczką z perskiego „tabar”. Wiadomo też, że topór znany był Prasłowianom (wraz z nazwą) przynajmniej od V w. p.n.e.
i to jak twierdzi J. Pieradzka właśnie od nich broń tę mieli zapożyczyć Normanowie wraz z nazwą, która brzmi u nich „taparoex”,
a pojawiają się zresztą dopiero w 1031 roku."

I to nie ja twierdze, że Słowianie nie Byli wojownikami i nie potrafili walczyć!!
Sądzi tak Pakollen.
I czemu "cywilizacja" Germanów ma mieć dłuższa historie? Dlatego,że więcej o niej wiemy? Może nie spisana i mało zabytków w ziemi
ale "cywilizacja" słowiańska może być również długa. Co do Piastów uważam że to słowiańska dynastia.

pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 11/07/2009, 15:52 Quote Post

QUOTE(ravik @ 11/07/2009, 16:31)
"Topory
Słowo topór, jak pisze Aleksander Brückner w Słowniku Etymologicznym Języka Polskiego,
jest prasłowiańską pożyczką z perskiego „tabar”. Wiadomo też, że topór znany był Prasłowianom (wraz z nazwą) przynajmniej od V w. p.n.e.
i to jak twierdzi J. Pieradzka właśnie od nich broń tę mieli zapożyczyć Normanowie wraz z nazwą, która brzmi u nich „taparoex”,
a pojawiają się zresztą dopiero w 1031 roku."


Tego fragmentu nie rozumiem. Co się pojawia w 1031 roku? Topory u Normanów?! confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 11/07/2009, 15:55 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 11/07/2009, 16:52)
QUOTE(ravik @ 11/07/2009, 16:31)
"Topory
Słowo topór, jak pisze Aleksander Brückner w Słowniku Etymologicznym Języka Polskiego,
jest prasłowiańską pożyczką z perskiego „tabar”. Wiadomo też, że topór znany był Prasłowianom (wraz z nazwą) przynajmniej od V w. p.n.e.
i to jak twierdzi J. Pieradzka właśnie od nich broń tę mieli zapożyczyć Normanowie wraz z nazwą, która brzmi u nich „taparoex”,
a pojawiają się zresztą dopiero w 1031 roku."


Tego fragmentu nie rozumiem. Co się pojawia w 1031 roku? Topory u Normanów?! confused1.gif

Rzeczywiście, jest to zastanawiajace. Ale nie to mnie interesuje. Jak wyjaśnicie, drodzy koledzy to, iż np. na Białorusi na topór mówi się "siekiera"?

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 11/07/2009, 16:32 Quote Post

Może chodzi o zanotowanie samego słowa? Jeżeli o cokolwiek innego to bzdura totalna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 11/07/2009, 16:40 Quote Post

Pewnie, że tak. I to taka, że musi tu chodzić o jakieś przejęzyczenie.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
ravik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 55.257

 
 
post 11/07/2009, 16:50 Quote Post

Witam.
Widzę, że sprawa toporka i siekierki była poruszana wielokrotnie na forum np. tutaj
www.historycy.org/index.php?showtopic=23001&st=30
przez samego Lancelota:) i nie jest wyjaśniona.
Ja tylko na szybko znalazłem takie coś:
http://www.archiwum.gildia.pl/teksty/kormak/heathen/siekiera
i tutaj w pytaniu 19...wink.gif
http://www.muzarp.poznan.pl/muzeum/muz_pol...5_06/odp2g.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 11/07/2009, 17:03 Quote Post

Owszem dyskutowaliśmy już na temat siekier i toporów i sprawa ta jest faktycznie trudna do wyjaśnienia. Pozostają przy zdaniu, że w wielu przypadkach rozróżnienie wynika z funkcji a nie kształtu, tyle, że nie ma to związku z rzekomym przejęciem tego typu broni (narzędzia) od Słowian a już tezy, jakoby miało się to zdarzyć w XIw. nie da się chyba obronić.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 11/07/2009, 17:07 Quote Post

Fajny artykuł.Etymologia obu nazw (siekiera od securius i topór od irańskiego tabar) do mnie przemawia.

Nadal jednak nie ma wyjaśnienia, co rozumiałeś przez ten rok 1031.

No i ta różnica podana w drugim linku (pyt.19) dotyczy narzędzi kamiennych. Wszystkie siekiery metalowe maja już otwory.

Zaryzykowałbym twierdzenie, że z początku były to synonimy( na jednych terenach używano nazwy pochodzącej z łaciny, na innych z Iranu. Potem (kiedy?) nastąpiło zróżnicowanie ze względu na kształt ostrza i być może ze względu na to, do czego go używano. (Siekiera-gosp., topór-bojowe)

Ale to tylko taka moja teoryjka...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 11/07/2009, 17:12 Quote Post

Tyle, że istnieje coś takiego, jak topór ciesielski dla przykładu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 11/07/2009, 17:20 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 11/07/2009, 18:12)
Tyle, że istnieje coś takiego, jak topór ciesielski dla przykładu.
*


W takim razie czy ostrze tego topora różni się czymś od zwykłej siekiery? Jeśli tak, to pozostaje część teorii dotyczącej wyglądu ostrza...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 11/07/2009, 17:22 Quote Post

Moim zdaniem wiele siekier różni się od toporów (mówię o późnych egzemplarzach), choćby stopniem "klinowatości" ostrza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
ravik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 55.257

 
 
post 11/07/2009, 18:28 Quote Post

Wiking czy Słowianin pewnie nie miałby problemu z odróżnieniem topora od siekiery.
Rozróżnienie funkcji siekiery i toporka zatarło się w dzisiejszych czasach, tak więc teraz jest to jedno i to samo służące do rąbania i siekania.
Może chodziło tylko o nazewnictwo albo o szczególny sposób wykonania. Myślę, że z jednym można się zgodzić, żę: topór – przeznaczony był do wojaczki a siekiera – do spraw gospodarczych.
Co do roku 1031 najbardziej prawdopodobne wytłumaczenie jest Lancelota o zanotowaniu samego słowa. Innej nie widzę, gdyż kontakty miedzy Słowianami i wikingami nie zaczynają się w roku 1031.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

143 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej