Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Siemowit, Lestek i Ziemomysł, Czy panowali naprawde ?
 
Czy Siemowit, Lestek i Ziemomysł żyli naprawde ?
tak [ 72 ]  [85.71%]
nie [ 12 ]  [14.29%]
Suma głosów: 84
Goście nie mogą głosować 
     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.054
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 16/01/2010, 15:33 Quote Post

W ankiecie brakuje opcji "diabli wiedzą".
Kojarzę jedną przesłankę za Siemomysłem. Na Pomorzu jeden z książąt nosił imię przekazane w źródłach jako Zemusil, a tamtejsza dynastia była podejrzana o piastowskie korzenie. Niemniej nie wiem na ile wiarygodne jest odczytanie tego Zemusila jako Siemomysła, a jego pokrewieństwa z Piastami raczej nie da rady udowodnić na 100%. Tak więc przesłanka dość słaba.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Rawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 805
Nr użytkownika: 492

 
 
post 16/01/2010, 16:12 Quote Post

QUOTE(kmat @ 16/01/2010, 15:33)
W ankiecie brakuje opcji "diabli wiedzą".
Kojarzę jedną przesłankę za Siemomysłem. Na Pomorzu jeden z książąt nosił imię przekazane w źródłach jako Zemusil, a tamtejsza dynastia była podejrzana o piastowskie korzenie. Niemniej nie wiem na ile wiarygodne jest odczytanie tego Zemusila jako Siemomysła, a jego pokrewieństwa z Piastami raczej nie da rady udowodnić na 100%. Tak więc przesłanka dość słaba.
*


A więc trzeba odwołać się do linii jednego z synów Atylli również Zemusila...
biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
jdel
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.420
Nr użytkownika: 18.464

jacek d.
Zawód: prawnik
 
 
post 16/01/2010, 18:29 Quote Post

QUOTE(Kakofonix @ 16/01/2010, 6:45)
Nie przeskoczycie faktu, że ok. 940r. w Wielkopolsce następuje rewolucja, większość dawnych grodów jest spalona i na ich miejsce powstaje sieć nowych. Tak jest zwykle wtedy, gdy dana ziemia jest podbijana. Pytanie tylko, kto tam przybył - ja wiążę to z ekspansją czeską.
*


Jest tylko jedna zapisana legenda dynastyczna (i jednocześnie „państwowa”) rozwoju władztwa w Wielkopolsce: legenda Anonima tzw. Galla o SLS, znanych przodkach Mieszka. A ta legenda zakłada ciągłość dynastii i stały rozwój kraju tej dynastii przez kilka kolejnych pokoleń. I to już wszystko w tym temacie, co można powiedzieć w oparciu o źródła. Legenda zapisana przez Galla musiała być zgoda z wiedzą przekazywaną ustnie, skoro została powtórzona bez wielkich zmian przez późniejszych kronikarzy polskich.

Wszystkie koncepcje o założeniu państwa gnieźnieńskiego przez różnych przybyszów są nieweryfikowalne, bo oderwane od źródeł, to tylko pseudonaukowe baju-baju. A przypomnę, że państwo Piastów mieli już zakładać przybysze ze wschodu (Polanie kijowscy), z północy (Wikingowie), z zachodu (uciekinierzy z Połabia), teraz jeszcze ci z południa (najazd czeski). Do kompletu brakuje tylko kosmitów. rolleyes.gif

A przecież budowa nowych grodów, przebudowa starych i obwarowywanie istniejących osad otwartych właśnie w latach 40. X w. jest absolutnie racjonalna i wytłumaczalna w świetle znanej historii. Król Otto I w 936 roku mianuje Gerona margrabią marchii wschodniej. Rok 937 to słynna uczta Gerona, zbiorowe zabójstwo 40 wodzów słowiańskich. To wówczas rozpoczął się saski systematyczny podbój i feudalizacja słowiańszczyzny zachodniej. Wzrósł stan zagrożenia także u Słowian dalej siedzących, nad Wartą. Budowa wałów obronnych właśnie w tym czasie i w tym miejscu, to normalna i racjonalna reakcja obronna na powstałe zagrożenie a nie żaden ślad podboju. Dzisiaj budujemy tarczę antyrakietową a w X w. budowali wały obronne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 16/01/2010, 18:44 Quote Post

QUOTE
Hipoteza czeska wyjątkowo dobrze tłuamczy dostępny materiał archeo i źródła. Póki co nikt nie wykazał jej braków.


bo ona jest jednym wielkim brakiem - przede wszystkim brakiem sensu i niczego nie tłumaczy Jest to typowa historia alternatywna i w dziale o tej nazwie powinna się znaleźć
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Rawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 805
Nr użytkownika: 492

 
 
post 16/01/2010, 19:18 Quote Post

QUOTE
Dzisiaj budujemy tarczę antyrakietową a w X w. budowali wały obronne.

Czyżby do tamtej pory możnym i wojom wystarczało życie w otwartych osadach jak dawniej w Panonii? rolleyes.gif
Wersja czeska ma podstawową słabość - mielibyśmy tu gałąź Przemyślidów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Michał V
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 250
Nr użytkownika: 55.995

Stopień akademicki: dr hc U Honolulu
Zawód: walczacy z usos
 
 
post 16/01/2010, 20:40 Quote Post

Witaj Kakofonix

A źródła?
Czechy były ochrzczone. Ekspansja państwa to też ekspansja Kościoła. Przynajmniej w dokumentach.
Czechy to najdalej Śląsk. Blisko Poznania. Ale sam wiesz...

pozdrawiam smile.gif

P.S. Możesz swoje argumenty napisać? Wszystkie. Tak w pigułce smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Michał V
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 250
Nr użytkownika: 55.995

Stopień akademicki: dr hc U Honolulu
Zawód: walczacy z usos
 
 
post 16/01/2010, 20:47 Quote Post

QUOTE(Rawa @ 16/01/2010, 17:12)
QUOTE(kmat @ 16/01/2010, 15:33)
W ankiecie brakuje opcji "diabli wiedzą".
Kojarzę jedną przesłankę za Siemomysłem. Na Pomorzu jeden z książąt nosił imię przekazane w źródłach jako Zemusil, a tamtejsza dynastia była podejrzana o piastowskie korzenie. Niemniej nie wiem na ile wiarygodne jest odczytanie tego Zemusila jako Siemomysła, a jego pokrewieństwa z Piastami raczej nie da rady udowodnić na 100%. Tak więc przesłanka dość słaba.
*


A więc trzeba odwołać się do linii jednego z synów Atylli również Zemusila...
biggrin.gif
*



Wow! Słowianie blisko z Hunami biggrin.gif
Ale... Skąd ta informacja?
smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 16/01/2010, 21:20 Quote Post

QUOTE(Rawa @ 16/01/2010, 19:18)
QUOTE
Dzisiaj budujemy tarczę antyrakietową a w X w. budowali wały obronne.

Czyżby do tamtej pory możnym i wojom wystarczało życie w otwartych osadach jak dawniej w Panonii? rolleyes.gif
Wersja czeska ma podstawową słabość - mielibyśmy tu gałąź Przemyślidów.
*



Hej,
zapraszam do dyskusji w tamtym wątku. Tu nadmienię, że przecież kariera Mieszka datuje się dopiero od ślubu z Dobrawą. Wcześniej był słabiutkim książątkiem połabskim -od Sprewy do Warty, bitym bez wysiłku przez niemieckich banitów. Gdy zaś stał się zięciem księcia czeskiego gwałtownie urósł.
Moja hipoteza jest taka, że Bolesław Srogi mianował swojego zięcia Mieszka namiestnikiem (iudex) pogranicznej marchii czeskiej. Po jego zaś śmierci Mieszko korzystając z protekcji cesarskiej i zamętu w Czechach postanowił się udamodzielnić - oddał się sprytnie pod opiekę papieską i cesarską. Z tej przyczyny wojna o utracone władztwo (regnum oblatum) nie dała Czechom korzystnych wyników, poza złupeniem starego księstewka Mieszka.
ALe to szczegółowo wykazałem i opisałem we właściwym wątku.
Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #38

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 16/01/2010, 21:26 Quote Post

QUOTE
Tu nadmienię, że przecież kariera Mieszka datuje się dopiero od ślubu z Dobrawą. Wcześniej był słabiutkim książątkiem połabskim -od Sprewy do Warty, bitym bez wysiłku przez niemieckich banitów. Gdy zaś stał się zięciem księcia czeskiego gwałtownie urósł.
Moja hipoteza jest taka, że Bolesław Srogi mianował swojego zięcia Mieszka namiestnikiem (iudex) pogranicznej marchii czeskiej. Po jego zaś śmierci Mieszko korzystając z protekcji cesarskiej i zamętu w Czechach postanowił się udamodzielnić - oddał się sprytnie pod opiekę papieską i cesarską. Z tej przyczyny wojna o utracone władztwo (regnum oblatum) nie dała Czechom korzystnych wyników, poza złupeniem starego księstewka Mieszka.


zdecydowanie tego typu posty należy przenieść do odpowiedniego działu tj historia alternatywna - pomysł pochodzi z pseudonaukowej pracy pseudo-historyka bodajże o nazwisku Lubomir Czupkiewicz. Tak więc powyższe bzdurotezy nie są to nawet autorską hipotezą kolegi Kakafoniksa!

My Webpage
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 16/01/2010, 21:32 Quote Post

QUOTE(marlon @ 16/01/2010, 21:26)
QUOTE
Tu nadmienię, że przecież kariera Mieszka datuje się dopiero od ślubu z Dobrawą. Wcześniej był słabiutkim książątkiem połabskim -od Sprewy do Warty, bitym bez wysiłku przez niemieckich banitów. Gdy zaś stał się zięciem księcia czeskiego gwałtownie urósł.
Moja hipoteza jest taka, że Bolesław Srogi mianował swojego zięcia Mieszka namiestnikiem (iudex) pogranicznej marchii czeskiej. Po jego zaś śmierci Mieszko korzystając z protekcji cesarskiej i zamętu w Czechach postanowił się udamodzielnić - oddał się sprytnie pod opiekę papieską i cesarską. Z tej przyczyny wojna o utracone władztwo (regnum oblatum) nie dała Czechom korzystnych wyników, poza złupeniem starego księstewka Mieszka.


zdecydowanie tego typu posty należy przenieść do odpowiedniego działu tj historia alternatywna - pomysł pochodzi z pseudonaukowej pracy pseudo-historyka bodajże o nazwisku Lubomir Czupkiewicz. Tak więc powyższe bzdurotezy nie są to nawet autorską hipotezą kolegi Kakafoniksa!

My Webpage
*



Hej,
nie wykluczam, że inne osoby mogły także dojść do podobnych wniosków co i ja.
Ale moim oryginalnym wkładem jest oparcie się tu na danych o ekspansji czeskiej w czasach właśnie Bolesława Srogiego oraz przyjęcie, że marchia polska powstała w celu zabezpieczenia dla Czech nowego szlaku handlowego handlu niewolnikami. Główny szlak niemiecki został odcięty w czasie wielkiej wojny czesko-niemieckiej. Czesi gwałtownie potrzebowali nowych tras handlowych i postawili na handel bałtycki. Stąd właśnie rozkwit i upadek wielkiego emporium handlowego w Grzybowie. Ale to także szczegółowo wykazałem we właściwym wątku.
No i to ja, jako pierwszy zauważyłem, że jednym ze znaczeń słowa łacińskiego "iudex" było przecież "namiestnik".
Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #40

     
Michał V
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 250
Nr użytkownika: 55.995

Stopień akademicki: dr hc U Honolulu
Zawód: walczacy z usos
 
 
post 16/01/2010, 21:35 Quote Post

A ja poproszę o te źródła smile.gif Te z poprzedniego postu.
Żeby była jasność wpisałem kogóż witam biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 16/01/2010, 21:36 Quote Post

ponownie proszę o przeniesienie ostatnich postów kolegi Kakafoniksa bo korzystanie z forum w tej sytuacji przez osoby nieobeznane z tematem będzie prowadzić do szerzenia zmyśleń i nonsensów


My Webpage
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Michał V
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 250
Nr użytkownika: 55.995

Stopień akademicki: dr hc U Honolulu
Zawód: walczacy z usos
 
 
post 16/01/2010, 21:45 Quote Post

Spokojnie. Od tego fora smile.gif Żeby gadać. Poglądy wymieniać...
Ja poczeka na źródełka smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 16/01/2010, 21:47 Quote Post

QUOTE(Michał V @ 16/01/2010, 21:45)
Spokojnie. Od tego fora smile.gif Żeby gadać. Poglądy wymieniać...
Ja poczeka na źródełka smile.gif
*



Hej,
o jakie źródła i do czego Ci chodzi? Wątek o czeskim podboju Wielkopolski już podciągnąłem, a tak przedstawiłem argumenty za taką hipotezą.
Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #44

     
Michał V
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 250
Nr użytkownika: 55.995

Stopień akademicki: dr hc U Honolulu
Zawód: walczacy z usos
 
 
post 16/01/2010, 21:57 Quote Post

Czechy były po chrzcie. Za ich ekspansją szła kościelna.
Granice diecezji papiczkowatych to najdalej Śląsk. Za jego zwierzchnika uważał się Wojciech. Ten św. z Pragi.
Ale Wielkopolska... Chiba za daleko. Kościół czeski nic do nich nie miał. Choć czepiał się nawet rzeczki Styr. Na wschodzie. U nas nic... smile.gif

Czy wiesz coś o pretensjach Kastela do ziemi Polan?
O takie źródełka pytam biggrin.gif

pozdrawiam!

P.S. W tym forum dopiero się orientuję smile.gif
P.P.S. W temacie o Czechach w Wlkp to to już pasuje jak pięść do oka smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej