Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
9 Strony « < 7 8 9 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bezprym?
     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 5/09/2014, 0:12 Quote Post

QUOTE(Dargas @ 5/09/2014, 0:47)
QUOTE(Krzysztof Grodzicki @ 25/08/2014, 20:41)
Jakie wrażenie zrobiła na Was praca Śliwińskiego? Zgadzacie się z kilkoma dość pionierskimi hipotezami autora? wink.gif
*



Jeśli określenie "pionierski" zdefiniujemy jako pochodzący od radzieckich Pionierów, czyli tych którzy przenoszą góry, zawracają rzeki, obalają prawa genetyki (i grawitacji), i są w awangardzie postępu, to jest w tej książce nie kilka, ale mnóstwo "pionierskich" hipotez.

Przeczytać koniecznie. Hit sezonu! Bardzo dobrze się czyta. Miła dla kieszeni cena (19 PLN) pozwala po lekturze, która i tak jest oszałamiająca, za niewielkim dodatkiem porządnie się dopić.
*



A to jednak widzę, że trzeba kupić, bo może być ciekawie smile.gif Akurat stanąłem przed wyborem i jakoś bardziej przekonywujący byli Longobardowie... Jakoś może dlatego też, że książka wydawała się mi trochę zbyt obszerna jak na tematykę Bezpryma smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #121

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 6/09/2014, 22:16 Quote Post

QUOTE(Dargas @ 4/09/2014, 23:47)
Przeczytać koniecznie. Hit sezonu! Bardzo dobrze się czyta. Miła dla kieszeni cena (19 PLN)

Zakupiłem tę pozycję kilka dni temu. Zobaczymy co jest wart ten hit sezonu, a jesteś już drugą osobą, która poleca tę książkę.

Ten post był edytowany przez mobydick1z: 6/09/2014, 22:16
 
User is offline  PMMini Profile Post #122

     
maria kazimiera
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 31
Nr użytkownika: 88.107

barbara olak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: emeryt
 
 
post 7/09/2014, 15:32 Quote Post

Jestem w trakcie czytania ,, Bezpryma ... i też polecam .
 
User is offline  PMMini Profile Post #123

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 7/09/2014, 17:29 Quote Post

Akurat trochę inaczej odebrałem post Dargasa, że oczywiście dobrze przeczytac, ale historycznie ksiązka jest podejrzana...
 
User is offline  PMMini Profile Post #124

     
jdel
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.420
Nr użytkownika: 18.464

jacek d.
Zawód: prawnik
 
 
post 7/09/2014, 23:51 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 7/09/2014, 18:29)
ale historycznie ksiązka jest podejrzana...
*


Nie wiem co prawda, jakie książki uważasz za "historycznie podejrzane", ale intuicyjnie wyczuwam, że te ciekawe. Dlatego po takiej rekomendacji od razu złożyłem zamówienie na "Bezpryma". Przecież np. takie "Szkice historyczne jedynastego wieku" T.Wojciechowskiego też były uznane za dzieło "historycznie podejrzane".
 
User is offline  PMMini Profile Post #125

     
Dargas
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 465
Nr użytkownika: 72.545

Zawód: nauczyciel
 
 
post 8/09/2014, 0:13 Quote Post

QUOTE(jdel @ 7/09/2014, 23:51)
QUOTE(szapur II @ 7/09/2014, 18:29)
ale historycznie ksiązka jest podejrzana...
*


Nie wiem co prawda, jakie książki uważasz za "historycznie podejrzane", ale intuicyjnie wyczuwam, że te ciekawe. Dlatego po takiej rekomendacji od razu złożyłem zamówienie na "Bezpryma". Przecież np. takie "Szkice historyczne jedynastego wieku" T.Wojciechowskiego też były uznane za dzieło "historycznie podejrzane".
*


I co z nich się ostało?


Ten post był edytowany przez Dargas: 8/09/2014, 0:13
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #126

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 29/10/2014, 21:10 Quote Post

Przeczytałem pracę Błażeja Śliwińskiego z uwagą i trochę porównywałem z "Mieszkiem II" Gerarda Labudy, ponieważ autor "Bezpryma" często polemizuje z tym drugim. Mam trochę mieszane uczucia, bo Śliwiński z jednej strony neguje Labudę, a z drugiej strony jakby przejął sposób pisania Labudy w "Mieszku II". Czytając Śliwińskiego, miałem wrażenie, jakby ten historyk chciał napisać historię na nowo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #127

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.938
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 29/10/2014, 23:58 Quote Post

Może to i dobrze, że chce pisać historię Bezpryma na nowo. Niedobrze, że zamiast uściśleń, pogłębionych analiz tekstów i pewniejszego trzymania się faktów robi to przez rozdmuchiwanie słabych hipotez.
 
User is offline  PMMini Profile Post #128

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 30/10/2014, 20:59 Quote Post

QUOTE(welesxxi @ 29/10/2014, 23:58)
Może to i dobrze, że chce pisać historię Bezpryma na nowo. Niedobrze, że zamiast uściśleń, pogłębionych analiz tekstów i pewniejszego trzymania się faktów robi to przez rozdmuchiwanie słabych hipotez.
*


Na pewno nie można zarzucić Śliwińskiemu, że nie analizuje źródeł, ale faktycznie rozdmuchuje słabe hipotezy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #129

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.938
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 30/10/2014, 21:15 Quote Post

QUOTE(mobydick1z @ 30/10/2014, 21:59)
Na pewno nie można zarzucić Śliwińskiemu, że nie analizuje źródeł
*


Analiza źródła powinna oznaczać pochylenie się nad tekstem oryginału i jego rozpatrzenie w realiach epoki, wnikając w styl, słownictwo, wzorce, cechy autorskie, itp. by wskazać nowe wnioski. Przytoczenie tekstu i pisanie, co mi się wydaje to bardziej "analiza". Śliwiński albo nie wychodzi poza to, co napisali inni (w tym akurat jest nieźle zorientowany), albo brnie w hipotezy trudne a nawet niemożliwe do udowodnienia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #130

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 30/10/2014, 22:13 Quote Post

QUOTE(welesxxi @ 30/10/2014, 21:15)
Analiza źródła powinna oznaczać pochylenie się nad tekstem oryginału i jego rozpatrzenie w realiach epoki, wnikając w styl, słownictwo, wzorce, cechy autorskie, itp. by wskazać nowe wnioski. Przytoczenie tekstu i pisanie, co mi się wydaje to bardziej "analiza". Śliwiński albo nie wychodzi poza to, co napisali inni (w tym akurat jest nieźle zorientowany), albo brnie w hipotezy trudne a nawet niemożliwe do udowodnienia.
*


Ciężko mi odpowiadać za autora, ale podejrzewam, że jemu bardziej zależało na pokazaniu błędnej interpretacji źródeł dokonanych przez innych historyków i stawianych przez nich hipotez, niż na rozpisywaniu się o źródłach w taki sposób jak piszesz. Być może autor "Bezpryma" nie chciał również wykraczać poza daną objętość książki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #131

     
jdel
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.420
Nr użytkownika: 18.464

jacek d.
Zawód: prawnik
 
 
post 2/11/2014, 23:24 Quote Post

QUOTE(mobydick1z @ 29/10/2014, 22:10)
Czytając Śliwińskiego, miałem wrażenie, jakby ten historyk chciał napisać historię na nowo.
*


Przesada, ja mam wrażenie, że chce tylko wpuścić trochę świeżego powietrza do stęchłego pomieszczenia. Oby takich odważnych więcej, bo historiografia początków Polski prosi się o przewietrzenie.

Trzeba się zgodzić ze Śliwińskim przynajmniej z tym, że Bezprym znalazł się we Włoszech wraz z hufcem 300 wojów użyczonych Ottonowi III przez Chrobrego. Świadczy o tym dar konia dla św. Romualda, dar którego Romuald nie potrzebował, nie chciał i w końcu pozbył się go. Bezprym podarował mu konia, bo niczego innego cennego nie posiadał, jak to żołnierz na wyprawie podczas której nie pozwolono wojsku kraść i grabić.
 
User is offline  PMMini Profile Post #132

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 3/11/2014, 20:56 Quote Post

QUOTE(jdel @ 2/11/2014, 23:24)
Przesada, ja mam wrażenie, że chce tylko wpuścić trochę świeżego powietrza do stęchłego pomieszczenia. Oby takich odważnych więcej, bo historiografia początków Polski prosi się o przewietrzenie.

Zostańmy przy swoich zdaniach smile.gif Mogę jednak podkreślić, że nie był to zły zakup.


 
User is offline  PMMini Profile Post #133

9 Strony « < 7 8 9 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej