Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Drewniakowy Mieszko, Opinia pewnego youtubera
     
ydac
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 73.317

Rafal
 
 
post 27/12/2015, 0:03 Quote Post

Witam Szanownych Historyków,

Mam pytanie dotyczące opinii pewnego youtubera, który powołuje się różne źródła - mniej lub częściej wiarygodne - w filmiku https://www.youtube.com/watch?v=JoJ7JipPj-o

To, że przyjęcie chrztu jest decyzją polityczną to jasne.
1:06 - już miał okazałą domenę? A tych 3000 ludzi pod bronią to domniemani najemnicy czy może jakiś lokalny zaciąg, bo słyszałem, iż tych frankońskich jeźdźców nie było aż tylu?
1:38 - ten zasięg panowania na tamte czasy wydaje mi się przepotęrzny, przesada?
2:50 - kronika Widukinda (piszę ze słuchu i nie słyszałem o nim) - nasze państwo było kijowo położone, bo? Niemcy - jasne, ale patrząc na 1:38 to potencjał był niezły aby wschód nie był utrapieniem, więc problem faktycznie mogłaby być zachodnia strona, więc to określenie "kijowe położenie" chyba nie jest trafne? Chyba, że 3:27 jest jakimś wytłumaczeniem?
3:12 - od Niemców dostaliśmy dwukrotny łomot - miał na myśli Czcibora jak myślę?
3:55 - Labuda - Polanie to Goplanie?
4:35 - Tytulatura i profesor Strzelczyk oraz tłumaczenie tytułu Dago oddający swój kraj pod opiekę Papieża (ok, jako chrześcijanin, wystawił u kresu swego żywota takie pismo) no i Dago jako wiking, ale tą teorię już raczej znamy ...
5:38 - z tym nie dyskutuję ino tego kopisty i teorii objawionej nie przyjmuję jako prawdy objawionej
6:54 - św. Patryk - jak na mój gust historia trochę odmienna
9:04 - nazwa Poznań i ślady nazwy (rodu) w państwie Wielkomorawskim
11:35 czy aby na pewno? Nie polemizuję, tylko pytam wink.gif

Pozdrawiam i ... to chyba mój pierwszy post na forum smile.gif

Edit
Literówki

Ten post był edytowany przez ydac: 27/12/2015, 0:21
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.835
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 27/12/2015, 1:39 Quote Post

QUOTE(ydac @ 27/12/2015, 0:03)
Witam Szanownych Historyków,

Mam pytanie dotyczące opinii pewnego youtubera, który powołuje się różne źródła - mniej lub częściej wiarygodne - w filmiku https://www.youtube.com/watch?v=JoJ7JipPj-o

To, że przyjęcie chrztu jest decyzją polityczną to jasne.

1:06 - już miał okazałą domenę? A tych 3000 ludzi pod bronią to domniemani najemnicy czy może jakiś lokalny zaciąg, bo słyszałem, iż tych frankońskich jeźdźców nie było aż tylu?

Raczej tak. Szczegóły co do uzbrojenia i pochodzenia tychże wojowników są nieznane. Notabene, nie mamy "zapisków u Ibrahima ibn Jakuba", ale wypiski z jego (domniemanej!) relacji u arabskich geografów i historyków.

CODE

1:38 - ten zasięg panowania na tamte czasy wydaje mi się przepotężny, przesada?


Pokazany jest największy domniemany teren wpływów Mieszka. Jak mogło wyglądać panowanie nad terenami na ziemiach Słowian w X wieku? Być może pojmowane było jako sfera wpływów.
CODE

2:50 - kronika Widukinda (piszę ze słuchu i nie słyszałem o nim) - nasze państwo było kijowo położone, bo? Niemcy - jasne, ale patrząc na 1:38 to potencjał był niezły aby wschód nie był utrapieniem, więc problem faktycznie mogłaby być zachodnia strona, więc to określenie "kijowe położenie" chyba nie jest trafne? Chyba, że 3:27 jest jakimś wytłumaczeniem?

CODE

3:12 - od Niemców dostaliśmy dwukrotny łomot - miał na myśli Czcibora jak myślę?

Nie, po prostu mamy wzmiankę o dwóch łomotach, a w jednym z nich zginął brat Mieszka o niezachowanym imieniu.
CODE

3:55 - Labuda - Polanie to Goplanie?

Raczej Goplanie -> Słupianie. (Glopeani->Slopeani) Koncepcja Labudy raczej się nie trzyma.
CODE

4:35 - Tytulatura i profesor Strzelczyk oraz tłumaczenie tytułu Dago oddający swój kraj pod opiekę Papieża (ok, jako chrześcijanin, wystawił u kresu swego żywota takie pismo) no i Dago jako wiking, ale tą teorię już raczej znamy ...

Hę?
QUOTE
Pozdrawiam i ... to chyba mój pierwszy post na forum smile.gif
*


Witam. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej