Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sagi o Polsce - zdobycie Konungaheli, Co pisze o Polsce w sagach ?
     
Maciej Ł
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 251
Nr użytkownika: 78.812

Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 4/08/2014, 18:28 Quote Post

Czytałem w zeszłym roku książkę Artura Szrejtera pt.: Wielka wyprawa Księcia Racibora. Zdobycie grodu Konungahela przez Słowian w 1136 r. Autor oparł się głównie na sadze wikińskiej. Jeśli dobrze pamiętam, to wspomniał we wstępnym słowie, że zbyt słabo korzystamy z sag jako źródeł historycznych.


Zdobycie w XII w. przez Pomorzan i Polaków grodu w sercu Skandynawii było dla mnie zaskoczeniem. Według Szrejtera był to m.in. pokaz siły. Armia musiała przepłynąć po wodach kontrolowanych przez Danię i po nich wrócić. Artur Szrejter drobiazgowo rozkłada sagę na części pierwsze.


Moje pytanie brzmi: czy w sagach jest więcej informacji o Polsce, takich które są słabo znane społeczeństwu polskiemu? Mamy wiedzę o ożenkach pomiędzy Piastami i Normanami, o grodzie na Wolinie, o wikińskich najemnikach i kupcach na terenach polskich, ale czy są tam również inne wydarzenia i zjawiska, jak np. mało znana Konungahela? Czy ktoś to dokładnie analizował?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.938
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 4/08/2014, 18:57 Quote Post

Oczywiście, sagi zawierają sporo mało znanych informacji o Polsce i Słowianach. Natomiast ich wartość literacka często znacznie przewyższa wartość historyczną.

Świetna książka na ten temat to "Wolin w średniowiecznej tradycji skandynawskiej" Jakuba Morawca.

Poza tym polecam zapoznać się z listą, które z sag już na polski przełożono: tłumaczenia. I z artykułem nad czym się obecnie pracuje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej