Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Tezy Philipa Earla Steele'a
     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 6/03/2014, 23:07 Quote Post

QUOTE(aljubarotta @ 1/08/2013, 11:51)
QUOTE(Lehrabia @ 1/08/2013, 11:23)
QUOTE
O Chryste... Szata godowa to drogie płócienne ubrania? A masz jakieś źródło na swoją wydumaną tezę?

Nie, nie mam źródła tezy (nauczyciel to w końcu nie źródło), ja ją wysuwam. Dlaczego? Bo "szata godowa" - jako, że to "szata" - z góry wiadomo, że to wartościowe, prawda? A wartościowe ubrania wykonywane są w tych czasach z płótna. Dalej Thietmar pisze o wysiłkach biskupa Jordana, by lud "uprawiał winnicę pańską" - czyli, można wysnuć, że chodzi o nauki przed chrztem. Stąd moja teza o podarunku w postaci tych ubrań jako dawanych za przyjęcie chrztu.
*



Ależ nie chodzi dosłownie o szatę! W oryginale mamy "nupciali veste" czyli szata weselna, zobacz Mt 22, szczególnie 13
*



Więc co z tego wynika?
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
rasterus
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.627
Nr użytkownika: 89.006

 
 
post 7/03/2014, 2:46 Quote Post

Wynika, że można to zdanie interpretować na 100 sposób. Ubranie w szaty weselne może równie dobrze być przenośnią.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 7/03/2014, 3:07 Quote Post

QUOTE(boss123 @ 30/07/2013, 22:56)
Ja bym postulował , że jednak było to przyjęcie chrześcijaństwa z celów politycznych.Dołączyliśmy do chrześcijańskich państw.
Jedno nie przeszkadza drugiemu. Nawrócenie mogło być szczere, a plusy wzięte za nagrodę od Boga za owo nawrócenie. Tego już się nie dowiemy...
QUOTE
Pamiętajmy też , że naszym zagrożeniem byli przecież Wieleci , a ich sojusznikiem byli Czesi, a małżeństwo z Dobrawą znetrualizowało ten sojusz. A poza tym Mieszko , wielce nie walczył z pogaństwem.
Walczył, walczył...

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 7/03/2014, 7:48 Quote Post

QUOTE(Boczek 75 @ 27/07/2013, 13:29)
Philip Earl Steele, amerykański historyk który w 1990 na stałe osiedlił się w Polsce. ... wysunął tezę w której stwierdził, iż Mieszko I przyjął chrzest, ponieważ nawrócił się i uwierzył w Chrystusa.

Żadna nowość. Taka teoria jest lansowana od wieków.
Tylko jak, wobec żenująco małej ilości źródeł ją uzasadnić? To nie przypadek szwedzki, gdzie mamy sporo żróde pisanych o gorliwości religijnej nowochrzczeńca i wynikających z tego działaniach wbrew politycznych interesom, co pozwala uznać, ze sie faktycznie nawrócił. A z Mieszkiem? Tu nic na uzasadnienie.

Ten post był edytowany przez balum: 7/03/2014, 9:02
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 7/03/2014, 12:38 Quote Post

CODE

A z Mieszkiem? Tu nic na uzasadnienie.


Tylko domysły...
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 29/03/2014, 0:11 Quote Post

Ależ przecież to jest konstrukcja źródłowa, że Mieszko przyjmuje chrześcijaństwo pod wpływem nawrócenia dzięki oddziaływaniu żony akurat, że wspomne Anonima tzw. Galla.

Ps. Tak na marginesie, jakoś mam wrażenie, że praca Odahla należy do słabszych biografii Konstantyna - cii...

Ten post był edytowany przez szapur II: 29/03/2014, 15:55
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Heksagram
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 634
Nr użytkownika: 67.028

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 31/03/2014, 9:10 Quote Post

Mam pewne wątpliwości co do gorliwości religijnej Dobrawy. Wg Thietmara przymusiła ona Mieszka do chrztu, łamiąc posty. Dość dziwny sposób nawracania - patrz, łamię przepisy swojej religii, abyś ty ją przyjął.
Podejrzewam, że raczej kronikarz przyjął tu najkorzystniejszą według niego interpetację skandalicznego zachowania księżnej.
A jeśli wiara Dobrawy była płytka, to tym bardziej nie wierzę w poważne nawrócenie u Mieszka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Bolesław Zapomniany
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 126
Nr użytkownika: 46.826

Marek
Stopień akademicki: Student historii
Zawód: student
 
 
post 31/03/2014, 14:01 Quote Post

Była chrześcijanką, wydaną za księcia pogańskiego. Nie musiała go szczerze kochać, ale wolała go zapewne jako chrześcijanina, więc w imię dobrego pożycia małżeńskiego "nagięła" pewne zasady chrześcijańskie, by Mieszko stał się chrześcijaninem. Takie jest moje zdanie. Poza tym, jeśli władca jest chrześcijaninem, to prym w państwie wiedzie właśnie chrześcijaństwo. Wiadomo przecież, że z Dobrawą przybyli kapłani, pewnie bała się o ich los wśród pogan...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 3/04/2014, 23:45 Quote Post

QUOTE(aljubarotta @ 1/08/2013, 11:51)
QUOTE(Lehrabia @ 1/08/2013, 11:23)
QUOTE
O Chryste... Szata godowa to drogie płócienne ubrania? A masz jakieś źródło na swoją wydumaną tezę?

Nie, nie mam źródła tezy (nauczyciel to w końcu nie źródło), ja ją wysuwam. Dlaczego? Bo "szata godowa" - jako, że to "szata" - z góry wiadomo, że to wartościowe, prawda? A wartościowe ubrania wykonywane są w tych czasach z płótna. Dalej Thietmar pisze o wysiłkach biskupa Jordana, by lud "uprawiał winnicę pańską" - czyli, można wysnuć, że chodzi o nauki przed chrztem. Stąd moja teza o podarunku w postaci tych ubrań jako dawanych za przyjęcie chrztu.
*



Ależ nie chodzi dosłownie o szatę! W oryginale mamy "nupciali veste" czyli szata weselna, zobacz Mt 22, szczególnie 13
*


Odpowiadając poniekąd również na Boczkowe "i co z tego wynika" - Lehrabia coś stanowczo przeszarżował, akurat uzupełniając kwestię zrozumienia odpowiedniego passusu z Thietmar - IV, 56. Szata weselna to po prostu swego rodzaju przenośnia ewangeliczna, w tradycji Kościoła używana jako fgura chrztu, łaski wypływającej ze chrztu. Nie chodzi bynajmniej o to, że Thietmar był świadkiem rozdawnictwa jakiś szat weselnych z okazji chrztu ze strony Mieszka dla jego poddanych... Już nic nie mówiąc o wyobrażeniach na temat Szreniawitów/Lubomirskich...
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Kiszuriwalilibori
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 755
Nr użytkownika: 13.574

 
 
post 4/04/2014, 7:59 Quote Post

Dobrawa pewnie chciała pokazać Mieszkowi, że chrzest chrztem, ale nie należy się tym wszystkim do końca poważnie przejmować, i jak się zje mięsko w Wielki Piątek to szlag nagły człowieka nie trafi. Inne wytłumaczenie mające jeszcze coś wspólnego z logiką nie przychodzi mi do głowy.
Wpisywałoby się to w linię chrztu koniunkturalnego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 4/04/2014, 11:50 Quote Post

CODE

Dobrawa pewnie chciała pokazać Mieszkowi, że chrzest chrztem, ale nie należy się tym wszystkim do końca poważnie przejmować, i jak się zje mięsko w Wielki Piątek to szlag nagły człowieka nie trafi.

Raczej nie w ramach tej logiki później za niedotrzymanie postu, nie tam, że wielkopiątkowego, wybijano zęby...
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Heksagram
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 634
Nr użytkownika: 67.028

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 4/04/2014, 11:54 Quote Post

Ale to chyba za panowania syna tejże Dobrawy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 4/04/2014, 12:10 Quote Post

Z tego samego tekstu, ale za panowania syna. Natomiast nieprzestrzeganie postu przez Dobrawę też ma pewien swój kontekst u Thietmara... Dla pobożności średniowiecznej raczej takie liberalne nastawienie nie miało miejsca, zresztą widać po komentarzu biskupa Merseburga.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 9/04/2014, 16:51 Quote Post

Witam.

Nie chcę zakładać nowego wątku, więc zapytam tu, co uważacie o tej książce?

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/6328/nawroc...rzest-mieszka-i

Pozdrawiam serdecznie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej