Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Słowacki kącik czytelniczy, Przewodniki, mapy i inne publikacje
     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 3/09/2012, 11:21 Quote Post

QUOTE
Cały czas nie wiem, co promocyjne foldery mają wspólnego z historią (rozumianą oczywiście jako nauka).


Jeśli gdzieś jedziesz a interesujesz się historią - zapoznajesz się z tego typu publikacjami, żeby mniej więcej zorientować się co warto zobaczyć ( zabytki itp itd). Są też dobrym wstępem do późniejszej bardziej pogłębionej lektury o dziejach regionu. Sam dużo jeżdżę po Polsce (dużo rzadziej - po krajach sąsiednich) - najchętniej do miejsc "poza głównymi szlakami". Staram się wtedy dopaść jakieś lokalne wydawnictwa (choćby w PTTK-ach czy muzeach). Są często opracowywane przez regionalistów, ludzi dla których "lokalna ojczyzna" jest terenem eksploracji - czy to pod kątem przyrodniczym, kulturowym czy historycznym. I ta wiedza - często unikalna - jest obecna w takich (skromnych z pozoru) publikacjach. A są to zarówno przewodniki, bardziej dopracowane tekstowo mapki jak i mniejsze lub większe opracowania historyczne czy krajoznawczo-turystyczne.

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 3/09/2012, 11:24
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 3/09/2012, 11:53 Quote Post

Pięknie to wyłuszczyłeś. Mną kieruje chęć pokazania naszego regionu w sposób nieschematyczny, promocja dobrych książek. Na rynku jest wiele ciekawych publikacji wydawanych przez małe wydawnictwa, w ramach projektów. Nikt o nich nie wie, czasami leżą miesiącami na półkach, bo wydawnictwo nie ma dużych pieniędzy na reklamę. Nie docierają do zainteresowanych, bo rynek jest opanowany przez potężne koncerny wydawnicze. Królują przewodniki Pascala o których mam bardzo złe zdanie, są tworzone przez ludzie nie znających dobrze regionu, pisane na jedno kopyto. Oczywiście, że mam w tym swój interes. Mi są potrzebne dobre książki dotyczące regionu, pisane przez fachowców i osoby znakomicie znające teren. O takich publikacjach mówię, chcę aby trafiły w ręce miłośników regionu. Większość książek kupuję, więc nie ma tu konfliktu interesów, moim zdaniem nie nadużywam gościnności Forum.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 3/09/2012, 12:02 Quote Post

Na forum mamy użytkowników w różnym wieku, stopniu wiedzy i zainteresowaniach. Dla jednego informator będzie źródłem informacji zbyt ogólnym, dla innego wprost przeciwnie. Ja np. rzadko mam czas zaglądać do tego kącika ale kilka razy udało mi się "wyłowić" bardzo ciekawe artykuły, do których nigdy bym nie dotarł (ponieważ bym o nich nie wiedział), gdyby lucyna ich tutaj nie zamieściła.

 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
glasgower
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 72.452

tajemnica panstwowa
Stopień akademicki: tajemnica urzedowa
Zawód: tajemnica zawodowa
 
 
post 3/09/2012, 12:12 Quote Post

QUOTE(lucyna beata @ 3/09/2012, 11:12)
Nich Szefowie wypowiedzą się o tym, czy mogę pisać, czy też nie. Nie chcę tu mieć jatki.
*



Ależ pisz sobie tu co ci się podoba, nikt (a w każdym razie ja) nie ma zamiaru urządzać tu żadnej "jatki". Ja po prostu cały czas nie rozumiem, jaką to wiedzę może uzyskać historyk z materiałów promocyjnych gmin, powiatów itp.
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 3/09/2012, 12:22 Quote Post

Wbrew pozorom dużą. Większość historyków, nawet zawodowców nie zna historii lokalnej, nie wspomnę już o geografii. Widać to nawet w książkach Grzegorza Motyki, który jest z geografią Bieszczadów na bakier. Spotkałam się z informatorami stojącymi na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, mam w swoich zbiorach zwykłe foldery, które swoją zawartością w zdecydowany sposób przewyższają to co jest zamieszczone w znanych i uznanych publikacjach. Informator ma podawać podstawowe informacje dotyczące atrakcji turystycznych, walorów kulturowych, infrastruktury. Napisany przez znawcę terenu jest doskonałym źródłem wiadomości. Ten wątek jest poświęcony turystyce, więc moim zdaniem to właśnie tu jest miejsce na prezentację tego rodzaju wydawnictw. Gdybym wrzucała swoje posty do dyskusji winnych działach, to Twoje obiekcje byłyby na miejscu. I na odwrót. Umieszczanie w tym wątku informacji o monografiach historycznych uważałabym za niewłaściwe zachowanie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 3/09/2012, 12:39 Quote Post

glasgower
Od upominania innych użytkowników są moderatorzy.

Jeśli posty odnoszą się do tematu w całości, częściowo lub w nawiązaniu do innych to ich zamieszczanie jest zasadne.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 3/09/2012, 14:45 Quote Post

Dziękuję, bardzo mi zależy na tym dziale.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.144
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 23/03/2013, 0:55 Quote Post

Mam nadzieję, że Lucyna nie będzie mi miała za złe, jeśli od czasu do czasu wrzucę jakąś prezentację polskich prac stricte historycznych dotyczących Słowacji, niekoniecznie najnowszych. Po lekturze tematu "Słowacja, co sądzimy o tym kraju?" przekonany jestem, że przydać się może także wrzucanie prezentacji książek o wspomnianej tematyce.

Chciałbym może rozpocząć od pozycji właście pionierskiej w Polsce. Nakładem Sekcji Słowackiej Towarzystwa Słowiańskiego w Krakowie jeszcze przed II WŚ wyszło dzieło zbiorowe:

Słowacja i Słowacy, t. I-II, pod red. W. Semkowicza, Kraków 1937-1938.

W ramach tomu I, zatytułowanego "Kraj i lud" ujęto następujące teksty - "Słowacja w piśmiennictwie polskim" Wacława Olszewicza, "Od Dunaju po Tatry (z wędrówek po kraju)" Mariana Gotkiewicza i "Lud słowacki. Zarys etnograficzny" Władysława Bobka.
Tom II z kolei poświęcony został dziejom i kulturze - możemy tam zapoznać się z tekstami: Franciszka Hrusovsky'ego: "Zarys dziejów słowackich do 1918 r.", Henryka Batowskiego: "Zarys dziejów słowackich w ostatnim dwudziestoleciu (1918-1937), Władysława Semkowicza: "Polacy i Słowacy w dziejowym stosunku" i Władysława Bobka "Dzieje literatury słowackiej w zarysie".
W 1995 Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie wznowiło tylko artykuł Semkowicza w postaci oddzielnej broszurki:
W. Semkowicz, Polacy i Słowacy w dziejowym stosunku, z przedm. J. Wyrozumskiego, Kraków 1995 (repr. wg. wyd. 1938).

 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 23/03/2013, 17:21 Quote Post

Wprost przeciwnie, jestem bardzo wdzięczna, że dołączyłeś się. Bardzo chciałabym aby i ten dział tętnił życiem. Nie mam zbyt dużo interesujących książek o Słowacji, każda podpowiedź jest dla mnie cenna. Proszę o więcej, fanie byłoby, gdy wątek zamienił się w pełnowartościową bibliografię.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.144
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 10/09/2013, 13:12 Quote Post

Ostatnio wpadła mi w ręce, w księgarni w Starej Lubowli, ciekawa - jak dla mnie - pozycja.

Mária Tureková Olessáková, Starol’ubovniansky Slovník, Stará L’ubovňa – Kežmarok 2006

Niewielka książeczka w formacie kieszonkowym - 254 ss., wydana w miękkiej, broszurowej okładce, cokolwiek chałupniczo. Zbiera wyrazy gwary starolubowelskiej w ramach słownika starolubowelsko - słowackiego; słowacko - starolubowelskiego i angielsko-słowacko-starolubowelski. Głównej części towarzyszy słowo wstępne Autorki, która pokazuje najważniejsze jej zdaniem prace dotyczące gwar spiskich, w tym polskie. Zamiast wprowadzenia możemy przeczytać kilkanaście przysłów lubowelskich, a np.

Slovo viater, pismo grunt

Siti kunik popjerdkuje, a glodny ani nebżdnie

Jest też mapka Spisza i okolic Lubowli oraz czarno-białe zdjęcia Starej Lubowli z początku do lat 1960-tych XX w.

Zawartość książeczki pokazuje bliski związek gwary lubowelskiej, która obecnie zanika z językiem polskim, właściwie do tego stopnia, że mimo literek słowackich można mieć wrażenie, jakbyśmy mieli do czynienia z archaicznym polskim, dość zbliżonym do gwar sądeckich.
Jak na chałupnicze wydanie książeczka trochę droga - 8,30 ojro.

Ps. Poszukując pewnych słowackich książek trafiłem na dość ciekawy w mojej opinii artykuł słowackiego historyka, wybitnego wydawcę dokumentów średniowiecznych, Richarda Marsiny, który w formie eseju przedstawił "etnogenezę Słowaków", zob. załącznik do postu.

Ten post był edytowany przez szapur II: 22/12/2013, 13:10

Załączony/e plik/i
Dodany plik  hum197b.pdf ( 99.45k ) Liczba pobrań: 586
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.144
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 23/01/2014, 1:33 Quote Post

Chciałbym zasygnalizować istnienie kapitalnej strony Euroregionu Tatry - strona domowa, na której poza szeregiem różnych informacji znajdziemy również publikacje wydawnictwa Euroregionu dostępne w formacie pdf - zakładka "O Euroregionie", link - "Publikacje". Między innymi dostępny jest specjalny numer czasopisma "Pogranicze polsko-słowackie" z 2007 r., z takimi artykułami w wersji polskiej i słowackiej jak choćby:
śp. prof. Henryka Rucińskiego "Lokacje Nowego Targu, Nowego Sącza i Podolińca. Studium porównawcze";
prof. Ivana Chalupeckego, specjalisty średn. dziejów Spisza - "Migracja międzynarodowa i wybitne postacie Spisza",
czy Eriki Cintulovej "Niemcy karpaccy na Spiszu".
pogranicze polskosłowackie 2007 pdf.
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 25/01/2014, 11:09 Quote Post

Korzystając z okazji chciałbym wspomnieć i zaproponować lekturę tej oto pozycji: http://historia.org.pl/2013/11/30/klejnoty...gasaj-recenzja/

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej