Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Szkocja, Glasgow, Edynburg, zabytki...
     
_Bodzio_
 

IV ranga
****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 378
Nr użytkownika: 39.314

Bogdan D.
Stopień akademicki: magister
Zawód: ekonomista
 
 
post 2/03/2011, 23:33 Quote Post

16. Edinburgh - inne atrakcje

Zwiedziliśmy już trochę w Edynburgu, ale to raptem tylko część atrakcji miasta. Ponieważ krótki czas pobytu nie pozwolił nam wszędzie wejść, a poza tym nie chcę się też rozdrabniać, poniżej zwrócę uwagę jeszcze na kilka innych, ciekawych miejsc:
  • New Town - czyli Nowe Miasto, liczące obecnie nieco ponad 200 lat. Mieszczą się tu przede wszystkim sklepy, banki i biura, jest też kilka ekskluzywnych hoteli oraz sporo restauracji i pubów. Mimo to teren ten nie przypomina typowo komercyjnej części dużego miasta - regularna siatka wybrukowanych uliczek, niska zabudowa, place, ronda i zieleń pobliskich ogrodów (przede wszystkim Princes Street Gardens oraz Queen Street Gardens, ale także wiele licznych, małych skwerków) sprzyjają raczej spokojnym spacerom, niż kojarzą się ze zgiełkiem. Elegancko, reprezentacyjnie bądź handlowo, ale i kameralnie - warto się tu pokręcić w wolnych chwilach;
  • The Scottish Parliament - mieszczący się naprzeciwko pałacu Holyrood szkocki parlament może niejednego turystę zadziwić swoją modernistyczną bryłą, kontrastującą z raczej klasyczną architekturą miasta;
  • Wystawa „Our Dynamic Earth” - niedaleko parlamentu, wygląda tak, jakby mieściłą się w namiocie o dziwacznych kształtach - poświęcona jest głównie zjawiskom geologicznym i geografii Ziemi;
  • People’s Story Museum i Museum of Edinburgh - dwa niewielkie muzea, niemal naprzeciwko siebie, ukazują życie mieszkańców i historię miasta,
  • Podziemny Edynburg - tak określa się trasy turystyczne poprowadzone przez dawną, podziemną część miasta. W miejscach tych nierzadko rozgrywały się ważne dla miasta wydarzenia, jeden z zaułków stał się w połowie XVII wieku ogniskiem zarazy i został odcięty od pozostałej części Edynburga;
  • Camera Obscura - mieści się nieopodal zamku, vis-à-vis opisywanej wystawy „The Scotch Whisky Experience”. Nie wchodziliśmy do środka, ale widzieliśmy sporo ulotek reklamujących to miejsce: iluzje optyczne, gra światła, efekty wizualne, multimedialna technika oraz panoramy miasta;
  • Grassmarket - historyczny plac targowy, na którym stała gilotyna używana przy publicznych egzekucjach - „Maiden” („Dziewica”, jej rekonstrukcję można zobaczyć w opisanym wcześniej w pkt. 11 Museum of Scotland). Obecnie mieści się tu szereg osobliwych sklepików oraz klimatycznych pubów smile.gif - można poznać całą gamę szkockich „ale” i zjeść solidną porcję haggis;
  • w porcie Leith, doskonale widocznym ze wzgórza Calton Hill, cumuje jacht królewski „Britannia”. Rejs, zdaje się, kosztuje niemało, ale wiecie - w końcu to królewskie progi wink.gif
user posted image
Budynek wystawy „Our Dynamic Earth”

Powyższa lista atrakcji Edynburga nie jest pełna, poprzestanę jednak na tym - zachęcając innych Forumowiczów do ewentualnych uzupełnień.

A ciąg dalszy - nastąpi smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 3/03/2011, 11:18 Quote Post

Byłem w Szkocji 2 miesiące: wszedłem na Ben Nevis, włóczyłem się trochę autostopem w dni wolne od pracy, ze znajomymi wykupiliśmy "Loch Ness Tour", czyli autokarem wokół i stateczkiem po Loch Ness(dla okultystów i amatorów rockowej historii - ruiny willi Aleistera Crowleya, potem należącej do Jimmiego Page'a), połaziłem trochę po wrzosowiskach z noclegiem pod chmurką...
Ech, młode lata.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
_Bodzio_
 

IV ranga
****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 378
Nr użytkownika: 39.314

Bogdan D.
Stopień akademicki: magister
Zawód: ekonomista
 
 
post 3/03/2011, 23:32 Quote Post

Hah, zazdroszczę. Nam przyszło spędzić w Szkocji zaledwie pięć dni, które podzieliliśmy między Glasgow i Edynburg - całe szczęście nierówny podział rozstrzygnęliśmy na etapie planowania wyprawy na korzyść drugiego z miast. Ciekawy kraj i mili, otwarci ludzie. I skąd się wzięło to powiedzenie o rzekomym skąpstwie?

Właśnie, bo chciałem teraz na ten temat kilka słów. Gdzieś wyczytałem kawał o tym, jak to pociągiem jechało pięciu Anglików i pięciu Szkotów. Anglicy kupili pięć biletów, a Szkoci - tylko jeden. Gdy doszło do kontroli, Szkoci byli ukryci w toalecie - tak, że konduktor nie wiedział, ile osób jest w środku, a gdy zapukał do drzwi, jeden ze Szkotów odrzekł, że nie może wyjść, ale poda bilet szczeliną pod drzwiami. Konduktor skasował go, wsunął do środka i poszedł dalej.

Anglików zachwyciło to rozwiązanie i na powrotną drogę postanowili kupić tylko jeden bilet, tymczasem Szkoci nie kupili żadnego. Gdy zbliżała się kontrola, Anglicy zamknęli się w jednej z toalet. Na pukanie do drzwi jeden z nich odpowiedział, że musi zostać w środku, ale bilet podaje przez szczelinę. Tymczasem okazało się, że do drzwi pukał jeden ze Szkotów - prędko wziął bilet i pobiegł do drugiej toalety, gdzie w środku czekali już czterej jego kompani smile.gif

Tyle kawał, ale kto to wszystko wymyśla? Jak jechaliśmy autobusem na lotnisko, okazało się, że kierowca nie ma wydać z dwudziestofuntowego banknotu reszty. Gdy stałem zakłopotany, jedna z pasażerek prędko poderwała się, zapytała, czy chodzi o dwie osoby (byłem z żoną), i ledwie tylko skinąłem głową, dała mi do ręki trzy jednofuntowe monety, obdarzając szerokim uśmiechem. Tak właśnie wygląda szkockie „skąpstwo”, którego sam doświadczyłem.

Dodam, że postanowiłem zrobić jakiś ukłon w jej kierunku, więc gdy tylko miałem w ręku bilety i usiadłem na miejscu, wyciągnąłem z portfela banknot dwudziestozłotowy i dyskretnie ofiarowałem naszej wybawicielce - tłumacząc, że to równowartość i prosząc, aby go przyjęła. Nie chciałem, by wyglądało tak, że Polaka nawet nie stać na bilet. Wzięła go, a później może nawet miała z tego fun, bo widziałem, jak wchodzi do budynku RBS (Royal Bank of Scotland) - a więc do miejsca, gdzie ludzie zajmują się pieniędzmi zawodowo. Wyobraziłem sobie, jak opowiada w biurze poranną przygodę, a współpracownicy z zaciekawieniem oglądają banknocik z Bolesławem Chrobrym wink.gif

No, to tyle o tzw. szkockim skąpstwie wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
_Bodzio_
 

IV ranga
****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 378
Nr użytkownika: 39.314

Bogdan D.
Stopień akademicki: magister
Zawód: ekonomista
 
 
post 24/08/2011, 23:08 Quote Post

17. Jezioro Loch Ness i zamek Urquhart

No dobrze, czas ruszyć ten topik - choć z konieczności podróż teraz będzie wirtualna. Niechaj celem tej wędrówki będzie teraz bodaj najsłynniejsze miejsce w Szkocji - Loch Ness. Powstałe podczas ostatniej epoki lodowcowej jezioro to jest drugim co do wielkości szkockim jeziorem, mającym powierzchnię przekraczającą 56 km kw. Jest jednocześnie najbardziej "pojemnym" jeziorem, w najgłębszym miejscu ma ponoć 226 metrów (dla porównania: najgłębsze polskie jezioro, Hańcza, ma głębokość ok. 106 m, a największe – Śniardwy – "zaledwie" 23,4 m). Przez Loch Ness przepływa Kanał Kaledoński. Jezioro słynie przede wszystkim ze swojej "maskotki" - potwora "Nessie" laugh.gif

Ale to nie legendarny Nessie będzie obiektem naszego zainteresowania, tylko zamek Urquhart położopny nad brzegiem jeziora.

Został wzniesiony w I połowie XIII wieku przez Aleksandra II, później przechodził kilkukrotnie z rąk szkockich do angielskich i na odwrót. Niestety do dziś niewiele się zachowało, zamek został wysadzony w powietrze podczas rewolucji jakobińskiej, a później często służył miejscowym jako źródło budulca, częsty scenariusz... Widoczny na zdjęciu donżon miał niegdyś pięć kondygnacji. Czyż jednak nie prezentuje się malowniczo? smile.gif

Pozdrowienia,
B.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Kadrinazi
 

Łowca ODB'ów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.003
Nr użytkownika: 62.793

Stopień akademicki: magister
 
 
post 24/08/2011, 23:33 Quote Post

QUOTE(_Bodzio_ @ 24/08/2011, 23:08)
Został wzniesiony w I połowie XIII wieku przez Aleksandra II


To nie do końca tak, król ze zbudowaniem zamku raczej nie miał nic wspólnego, on tylko nadał ziemie na którym się zamek znajduje rodowi Durward (w osobie Alana Durwarda) i to właśnie ta rodzina zajęła się budową siedziby z której mogli nadzorować własne ziemie.
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
_Bodzio_
 

IV ranga
****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 378
Nr użytkownika: 39.314

Bogdan D.
Stopień akademicki: magister
Zawód: ekonomista
 
 
post 24/08/2011, 23:51 Quote Post

OK, dzięki za sprostowanie smile.gif
Wspólnymi siłami... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 25/08/2011, 5:18 Quote Post

Pięknie miejsce ech ...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
_Bodzio_
 

IV ranga
****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 378
Nr użytkownika: 39.314

Bogdan D.
Stopień akademicki: magister
Zawód: ekonomista
 
 
post 28/08/2011, 8:35 Quote Post

18. Eilean Donan

Wędrujemy dalej, z konieczności wirtualnie... Powyższa warownia, położona w regionie Highland na małej wysepce nieopodal ujścia Loch Duich, jest kolejną wizytówką Szkocji. Wyspę kojarzy się z postacią biskupa Donana, który na przełomie VI/VII wieku miał tu, wraz z grupą wyznawców, utworzyć wspólnotę religijną. W epoce żelaza wzniesiono tutaj warowny fort, na którego ślady natrafiono dopiero niecałe 100 lat temu (1912). Ale pierwsze wzmianki o zamku, na jakie napotykamy w dokumentach, pochodzą dopiero z XIII wieku. Zapewne powodem budowy twierdzy było wzmocnienie obronności okolicznych ziem, zwłaszcza przed atakami Wikingów.


Zamek był na przestrzeni wieków kilkukrotnie przebudowywany (dobudowano wieże, zmniejszono obwód murów, a później wzniesiono również bastion artyleryjski). Największych zniszczeń doznał zdaje się w 1719 roku, gdy bronił go niewielki oddzialik hiszpańskich żołnierzy wspierających Jakobitów w walce o przywrócenie panowania Stuartów. Przeciwko tej niewielkiej twierdzy Londyn wystawił trzy okręty wojenne. Po kilkudniowym ostrzale artyleryjskim załoga jednego ze statków przypuściła szturm na pozostałych przy życiu obrońców, opanowała zamek, a następnie wysadziła go w powietrze - korzystając ze składowanych w nim zapasów prochu.

Przez blisko 200 lat zamek był jedynie malowniczą ruiną, w końcu w 1911 roku pułkownik John MacRae-Gilstrap wykupił całą wyspę i rok później ze swoim kierownikiem budowy, Farquhar’em MacRea, podjęli decyzję o odbudowie zamku. Trwała ona nieprzerwanie przez... 20 lat (oficjalnie prace ukończono w 1932 roku) i pochłonęła gigantyczną sumę, bodaj ćwierć miliona funtów...

Poniżej link do oryginalnej strony zamku:
http://www.eileandonancastle.com/

Serdeczności,
B.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 20/03/2013, 16:03 Quote Post

Oo nie zauważyłem wcześniej tego tematu.

Ja byłem wraz z małżonką w Szkocji w czerwcu ubiegłego roku. Za cel podróży obraliśmy sobie Highlands i Hebrydy Zewnętrzne. Ominęliśmy więc Edynburg szerokim łukiem. Jako, że wycieczka trwała zaledwie pięć dni musieliśmy się streszczać. Pierwsze dwie noce spędziliśmy we wiosce Nostie znajdującej się zaledwie kilka mil od zamku Eilean Donan, właśnie wspomnianego przez _Bodzio_. Budowla została wzniesiona w XIII wieku, podobno ukrywał się tam słynny Robert Bruce. To jest ten zamek, który z reguły pokazuje się, kiedy się chce przedstawić średniowieczną Szkocję. Wystąpił w kilku filmach min. "Nieśmiertelny", "Loch Ness" i "Świat to za mało" z cyklu o Jamesie Bondzie.

Zdjęcia:
Załączony obrazekZałączony obrazekZałączony obrazek

Następnie udaliśmy się do Plockton. Żeby się tam dostać musieliśmy przejechać niezwykle wąską drogą poprzez góry półwyspu Druimaleithid. Podobno Plockton to najbardziej na północ położona osada, w której rosną palmy. Okazało się jednak, że palmy znaleźliśmy też w Stornoway. Zdjęcie z Plockton:
Załączony obrazek

Następnie wybraliśmy się na wyspę Skye, skąd, z portu Uig popłynęliśmy przy pięknej pogodzie na Hebrydy Zewnętrze. Konkretnie na wyspę Lewis. Co ciekawe wyspa ta ma dwie nazwy. Południowa jej część znana jest jako Wyspa Harris, a północna jako Wyspa Lewis. Na Lewis najbardziej interesowało nas znaleźć osoby mówiące w gaelic. Podobno jest ich tam 60%. Udało mi się znaleźć takie osoby tylko w... sklepie komputerowym. Raz wydawało mi się, że słyszę ten język na ulicy. BBC gaelic natomiast wsłuchiwałem się na okrągło nawet nie rozumiejąc w ząb co radio do mnie mówi wink.gif
W zamian zobaczyliśmy kamienny krąg i wspaniałe plaże, gdzie opaliliśmy się na raki:
Załączony obrazek

Najbardziej znaną historyczną ciekawostką związaną z Lewis są słynne szachy z Lewis. Jest to prawdopodobnie norweska, bądź islandzka średniowieczna robota, znaleziona na plaży, takiej jak na powyższym zdjęciu. Nie mogłem się powstrzymać, aby sobie nie kupić zestawu owych bierek. Założyłem nawet o nich osobny temat na naszym forum. Piękna rzecz.
Załączony obrazek

Szkoda było odpływać stamtąd. Magiczne miejsca... sad.gif
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
DanielMXXW
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 165
Nr użytkownika: 99.585

Daniel Kowalczuk
Zawód: Freelance
 
 
post 1/08/2016, 16:14 Quote Post

Muzeum Pulku Fizylierow w Glasgow, arcyciekawe i w samym centrum miasta


http://rhf.org.uk/rhf/index.php?option=com...id=24&Itemid=37
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 28/09/2020, 12:39 Quote Post

CODE
Następnie wybraliśmy się na wyspę Skye, skąd, z portu Uig popłynęliśmy przy pięknej pogodzie na Hebrydy Zewnętrze. Konkretnie na wyspę Lewis. Co ciekawe wyspa ta ma dwie nazwy. Południowa jej część znana jest jako Wyspa Harris, a północna jako Wyspa Lewis. Na Lewis najbardziej interesowało nas znaleźć osoby mówiące w gaelic. Podobno jest ich tam 60%. Udało mi się znaleźć takie osoby tylko w... sklepie komputerowym. Raz wydawało mi się, że słyszę ten język na ulicy.


W zeszłym roku z Hebrydami nam się nie udało, w tym z wiadomych względów też nie. Może za rok? Ale drogi prom na wyspy...
Moim marzeniem jest archipelag St Kilda. Te wyspy od dłuższego czasu mnie fascynują - szukam dobrej książki o życiu tamtejszych mieszkańców przed ewakuacją. Może założę temat o tych wyspach?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
W.G.
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 433
Nr użytkownika: 104.486

 
 
post 29/09/2020, 8:37 Quote Post

Witam.
Carrantuhill
Na wyspach żyje mega archaiczna rasa owiec,na oko wypisz wymaluj muflon,a te przetrwały tylko na Sardynii i Korsyce,jako potomkowie owiec sprowadzonych w neolicie z Bliskiego Wschodu,których to dzicy przodkowie wyginęli.
Pozdrawiam.W.G.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 29/09/2020, 9:02 Quote Post

QUOTE(W.G. @ 29/09/2020, 9:37)
Witam.
Carrantuhill
Na wyspach żyje mega archaiczna rasa owiec,na oko wypisz wymaluj muflon,a te przetrwały tylko na Sardynii i Korsyce,jako potomkowie owiec sprowadzonych w neolicie z Bliskiego Wschodu,których to dzicy przodkowie wyginęli.
Pozdrawiam.W.G.
*




Czytałem. W końcu pierwsi osadnicy przybyli na archipelag już w epoce brązu. W sumie po co? Wyspy ledwo widać, dobić do wybrzeża ciężko, morze zdradliwe. I nic tam nie ma. Skrajna desperacja. To już Hebrydy właściwe większe, ponoć były zalesione kiedyś. A tu jeszcze z łowacami w bagażu.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
W.G.
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 433
Nr użytkownika: 104.486

 
 
post 6/10/2020, 20:51 Quote Post

Witam.
Carrantuhill
Ponoć istnieją dowody pobytu ludzi już w neolicie.Zauważ iż archaiczna żegluga pozostawiała wyspiarskie społeczności w niejakiej izolacji stąd chyba wszelakie wyspy dość cenne były na rynku ówczesnych nieruchomości. Biorąc pod uwagę samowystarczalność dawnych społeczności brak kontaktów mógł być zaletą takowej lokalizacji.
Pozdrawiam,W.G.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 7/10/2020, 8:28 Quote Post

QUOTE(W.G. @ 6/10/2020, 21:51)
Witam.
Carrantuhill
Ponoć istnieją dowody pobytu ludzi już w neolicie.Zauważ iż archaiczna żegluga pozostawiała wyspiarskie społeczności w niejakiej izolacji stąd chyba wszelakie wyspy dość cenne były na rynku ówczesnych nieruchomości. Biorąc pod uwagę samowystarczalność dawnych społeczności brak kontaktów mógł być zaletą takowej lokalizacji.
Pozdrawiam,W.G.
*




Ale chyba tylko w przypadku jakiegoś wielkiego zagrożenia - bo sama Kilda jest mało użyteczna. No chyba że te ptaki, co nimi się mieszkańcy przez wieki obżerali były aż tak cenne. Bo tych w miarę nadających się do upraw kawałków mohair to za wiele nie było. A rybołówstwa na wyspach praktycznie nie było.
Mała społeczność (max 200 osób w najlepszych latach) jest wyjątkowo wrażliwa na jakiekolwiek wypadki losowe.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej