Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Łuk, Jak go zrobić i jaki jest wasz ulubiony?
     
sir.pablo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 5.707

Zawód: uczen
 
 
post 1/05/2005, 19:10 Quote Post

Heja banana !
Nie wiecie przypatkiem jak zrobić fajny łuk (tanio!)i nie bardzo trudno? sad.gif Mam jeszcze takie małe pytanko jaki jest twój ulubiony łuk
(możesz podać dwa) uzasadnij confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
konrad9
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 5.775

Zawód: UCZEN
 
 
post 8/05/2005, 20:21 Quote Post

Z lipy...poprostu..smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 8/05/2005, 20:42 Quote Post

Polecam książkę Jarosława Jankowskiego " Drewniany łuk średniowieczny" , Poznań 2002

Opis i recenzja
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Tacin
 

Spamer!
***
Grupa: Banita
Postów: 116
Nr użytkownika: 5.306

Zawód: uczen
 
 
post 9/05/2005, 13:35 Quote Post

jak zrobić - nie wiem.
Ale z ulubionych to chyba angielski...
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Moven
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 3.635

Darek Rybacki
Zawód: Student
 
 
post 9/05/2005, 13:42 Quote Post

W książce Pana Jankowskiego wszystko jest świetnie wyjaśnione. Po przeczytaniu paru rozdziałów, stwierdzam jednak że wykonanie porządnego łuku to kwestia naprawdę wielkiej pracowitości i zaangażowania, na które mnie osobiście nie stać. Dochodzę też do wniosku że znacznie lepszym wyjściem jest kupno łuku... chyba że masz czas, talent i dostęp do odpowiednich materiałów wink.gif

Pozdrawiam i życze powodzenia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 9/05/2005, 15:51 Quote Post

Dla chcących mniej obszernego instruktażu można polecić artykuł w Gazecie Rycerskiej nr 1 (07) 2005
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
konrad9
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 5.775

Zawód: UCZEN
 
 
post 12/05/2005, 16:22 Quote Post

soryy.. nie z lipy tylko z leszczyny....odowiednia twardo galaz..i masz..(bo waidomo ze leszczyna jest w sama sobie getka, i trzeba poszukac odpowiednio twardej galexi.) kiedys sam robilem luk i wlasnie z leszczyny!!:) strzelal na kilkanascie metrów,,..byl fajny. tlyko go zapodzialem
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
ambrat
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 6.353

Zawód: Uczen
 
 
post 15/05/2005, 13:19 Quote Post

Popieram ze najleprzym łukiem jest łuk leszczynowy. Nie robiłem nigdy ale słyszałem i czytałem o tym. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
szymon okrutny
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 159
Nr użytkownika: 3.247

 
 
post 27/05/2005, 0:21 Quote Post

najlepsze łuki są od bisoka. mało histoyczne ale jak sie sprawdzają
oczywiście long bow jes najlepszy
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Gangsta
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 103
Nr użytkownika: 7.449

Zawód: uczen
 
 
post 18/06/2005, 21:22 Quote Post

Luk można zrobić z leszczyny, wierzby lub cisu. Z tego ostatniego są najlepsze lecz cis jest materiałem ciężkim do zdobycia. Pozatym cis jest pod ochroną i aby urósł do rozmiarów z którego można byłoby zrobić łuk trzeba ok. 60/70 lat!!
Do budowy łuku można także wykorzystać ścięgna zwierzęce(wizyta w rzeźni).
Aby zrobić przyzwoitą kusze, należy udać się na złom, poszukać resoru z jakieś przyczepy/wozu(taki który ma łukowaty kształt), przytwierdzić do jakiegoś stabilnego stojaka(np. odpowiednio przerobiony stół),wykonać strzałę (jakiś lekki metalowy pręt) i dorobić grot(gwóźdź+metalowy pręt+ spawarka=bajerancka strzała.) .Do strzały można dodać pióra przytwierdzając je drutem.
Taka kusza którą można rozplatać drzwi z odległości ok. 30 m. Może zabić człowieka z odległości ok. 60 m!!. Jakby ktoś zdecydował się do zrobienia takiej broni to pod żadnym pozorem niech nie celuje w ludzi!!
Można jeszcze zrobić elegancki trebuszet. Ale to już innym razem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
zajączek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.640
Nr użytkownika: 3.463

 
 
post 19/06/2005, 9:17 Quote Post

QUOTE
Luk można zrobić z leszczyny, wierzby lub cisu

Jeszcze można dodać z łatwiej dostępnych materiałów na łęczysko łuku jałowiec i jesion.
Obydwa materiały są nad wyraz sprężyste i na pewno pozwolą na strzelanie na odległosci większe niz kilkanascie metrów.
Cis pospolity niestety jest tródnodostepny bo w Polsce objęty jest ochroną gatunkową.
QUOTE
Aby zrobić przyzwoitą kusze, należy udać się na złom, poszukać resoru z jakieś przyczepy/wozu(taki który ma łukowaty kształt), przytwierdzić do jakiegoś stabilnego stojaka(np. odpowiednio przerobiony stół),wykonać strzałę (jakiś lekki metalowy pręt) i dorobić grot(gwóźdź+metalowy pręt+ spawarka=bajerancka strzała.) .Do strzały można dodać pióra przytwierdzając je drutem.
Taka kusza którą można rozplatać drzwi z odległości ok. 30 m. Może zabić człowieka z odległości ok. 60 m!!. Jakby ktoś zdecydował się do zrobienia takiej broni to pod żadnym pozorem niech nie celuje w ludzi!!

Kuszę wolno posiadac jedynie na pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich.
O ile komendant wojewódzki policji raczy wydać takie pozwolenie ...
W mysl ustawy o broni i amunicji jej samodzielne wykonanie może byc potarktowane jako nielegalna produkcja broni.
Lepiej więc zachować ostrozność i rozwagę.
Kusza = broń!
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
witek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 7.844

 
 
post 12/07/2005, 20:33 Quote Post

Witam!
To mój pierwszy post na tym forum.
No więc tak: żeby zrobić łuk trzeba:
dobrze wyschniętego dkrewna określonego gatunku, masę pracowitości, trochę teorii, co i gdzie wybrać w sumie jest to zabawa na ponad rok czasu - leżakowanie drewna i co zrobisz jak w finale wypieszczone ramie trzaśnie?
Można też próbować jak wyżej koledzy polecają, ale.... czy gra jest warta świeczki kiedy od 500 zeta można nabyć łuk bloczkowy?
O kuszy nawet nie myśl, bo z tego co wiem to trudniej o pozwolenie na nią niż na palną broń.

Można się w czarnoprochowce pobawić, ale to droga zabawa.
Pozdrawiam.
W.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Neverek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 10.836

Maciek
Zawód: uczeñ
 
 
post 6/11/2005, 20:18 Quote Post

Znam człowieka który strzela z łuku bambusowego i po pół roku strzelania obejrzeniu kilku filmów i stron www sam zrobił łuk dla siebie potem dla syna a w tej chwili robi chyba 5 łuk

PS: Sam tesz troche strzelałem ale z łuku sportowego
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
RybaLiw
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 248
Nr użytkownika: 9.107

Piotr Biñczak
Stopień akademicki: czy to wa¿ne?
Zawód: Wolny strzelec
 
 
post 7/11/2005, 13:27 Quote Post

Witam.
Hunowie słynęli z wyrabiania dobrych łuków kompozytowych. Były wyrabiane m.in. z drewna brzozowego, ścięgien i kości koni. Były bardzo poręczne, nieduże i akuratne do strzelania podczas szybkiej jazdy.
Jeżeli chodzi o wyrabianie łuków w dzisiejszych czasach to polecam Gozera, łukmistrza z Węgier. Nie widziałem lepszych łuków, koleś jest mistrzem jeżeli chodzi o robienie refleksyjnych łuków kompozytowych.
Nie jestem łucznikiem, jednak myślę o tym, aby w niedalekiej przyszłości zacząć strzelać z takiego właśnie łuku, o naciągu 25 - 30 kg.
Hej
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Mortai
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 10.383

Slawomir Zawistowski
Zawód: Licealista
 
 
post 8/11/2005, 13:41 Quote Post

U mnie za blokiem rosną jakieś kraki i znich sobie zrobiliśmy łuki smile.gif . Są dosyc duże (około 2 metry) i daleko nie strzelają. Cięciwę zrobiliśmy z cienkiej żyłki wędkarskiej smile.gif . A strzały są z trzciny na której końcu przyklejony jest taśmą klejącą jakiś obciążnik, najczęściej zakrętna od śróbki, albo sama śrubka. Bardzo to prymitywny łuk, ale można się pobawić. Mój kolega załatwił sobie łuk z włókna szklanego, ale nic więcej nie wiem. Widziałem tylko jak strzelał, a strzelał daleko.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej