Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

87 Strony « < 85 86 87 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Laicyzacja - nieuchronny proces ?, Polska, Europa, świat

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister

post 8/08/2018, 20:09 Quote Post

QUOTE(szczypiorek @ 8/08/2018, 20:58)
Nie wiem co tak naprawdę myślał Piasecki pisząc ten twit. Czy jednak z poniższą interpretacją się zgodzicie?:

Możemy znaleźć kraje / społeczeństwa, gdzie zjawisko laicyzacji postępuje, a potrafiły zachować wysokie standardy etyczne i wysoki poziom zaufania społecznego. Przykładem są państwa Skandynawii.
*

Ja nie.
I już tłumaczę czemu.
Laicyzacja wpływa na standardy etyczne i poziom zaufania społecznego?
Moim zdaniem nie, o standardy etyczne zmieniały się przez stulecia i to wówczas, gdy nikt nie myślał o laicyzacji.
Co do zaufania społecznego to, jak ma się laicyzacja do zostawienia roweru bez zabezpieczenia?
Jeżeli ktoś jest wychowany w poszanowaniu czyjeś własności to bez względu na to, czy kraj będzie religijny czy laicki nie ukradnie go.
Tego tweeta nie da się obronić. wink.gif

User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #1291

szczypiorek

VIII ranga
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr

post 8/08/2018, 20:14 Quote Post

Laicyzacja wpływa na standardy etyczne i poziom zaufania społecznego?

Tego nie wiem. Jeszcze raz przeczytaj co napisałem w poprzednim poście.

bez względu na to, czy kraj będzie religijny czy laicki

Mamy teraz narrację, która ma przekonać, że laicyzacja / odchodzenie od religii prowadzi do etycznej zapaści społeczeństw. Twit Piaseckiego jak dla mnie jest contrą dla takiego stawiania sprawy.

Tam nic nie ma o tym, że brak religijności czyni człowieka lepszym, raczej, że brak owej religijności nie czyni ludzi jakimiś potworami.

Co tu jest niejasne?

Ale kończę już. Bo to nie wątek o etyce i religii.

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 8/08/2018, 20:23

User is offline  PMMini Profile Post #1292

Baszybuzuk

VIII ranga
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT

post 8/08/2018, 20:54 Quote Post

QUOTE(szczypiorek @ 8/08/2018, 20:14)
Mamy teraz narrację, która ma przekonać, że laicyzacja / odchodzenie od religii prowadzi do etycznej zapaści społeczeństw. Twit Piaseckiego jak dla mnie jest contrą dla takiego stawiania sprawy.

A to zależy jak definiujesz moralną zapaść. Jeśli tak to rozumie Piasecki i jego czytelnicy (a nic na to w postach pod tweetem nie wskazuje), to jest to niemal tak samo głupie i wydumane, jak oryginalny łańcuch logiczny "drobna kradzież = religijność, brak drobnej kradzieży = religijna indyferentność".

Drobne kradzieże są czymś, co zwykle jest potępiane bez względu na stopnień zaangażowania społeczeństw w ruchy religijne. "Etyczna zapaść" i "moralny upadek" oznaczają natomiast co innego - gwałtowne zmiany postrzegania pewnych utrwalonych obyczajów przez znaczną część społeczeństwa, oceniane negatywnie przez część społeczeństwa przy tych obyczajach pozostającą.

Dlatego z punktu widzenia konserwatysty potencjalnie każda zmiana obyczajowości w społeczeństwie to przyczynek do upadku. Oczywiście, dla osoby zainteresowanej zmianą to żaden upadek, ale triumf nowoczesności. Są jednak obszary, w których strony w zmianach zachowań społeczeństwa nie widziały by upadku - zaliczyłbym do nich zabawki dla dzieci i nieukradziony rower. Chyba, że Piasecki domniemuje, że pozostawione zabawki natychmiast podebrałby jakiś katolicki ksiądz, po czym odjechałby z nimi na kradzionym rowerze.

Proszę, nie brnij już w to głębiej - po prostu zacytowałeś idiotyzm, dorabianie do niego tez nie czyni go wcale głębszą myślą. Co najwyżej głębszym idiotyzmem.

User is offline  PMMini Profile Post #1293

szczypiorek

VIII ranga

post 8/08/2018, 21:12 Quote Post

Trzymacie się tych "drobnych kradzieży", jakby o to tak naprawdę chodziło. Nikt się w zasadzie nie odniósł do tego co pisałem. Ale jeszcze raz - kończę bo temat jest w gruncie rzeczy o czymś innym. Chyba, że ktoś wskaże inny wątek.

User is offline  PMMini Profile Post #1294

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania

post 8/08/2018, 21:38 Quote Post

@szczypiorek

Przeczytałem go kilkukrotnie nim odpisałem. Taki wniosek sam się nasuwa. Stąd też moje pytanie.

To, że mamy nie oznacza jeszcze tego, że podobną i nieudolną propagandę należy zwalczać taką samą.

Tam nic nie ma o tym, że brak religijności czyni człowieka lepszym, raczej, że brak owej religijności nie czyni ludzi jakimiś potworami.

Religia może stworzyć z człowieka potwora, podobnie, jak jej brak. Nie będzie, więc zależności
czy istnieje, czy też. To kim się staniemy określają nasze życiowe doświadczenia.

User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #1295

szczypiorek

VIII ranga

post 8/08/2018, 21:51 Quote Post

Ktoś wie gdzie jest wątek o kwestiach religii w kontekście etyki? A może ateizm / etyka? Chyba coś takiego było.

User is offline  PMMini Profile Post #1296

carantuhill

Bieskidnik
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Stopień akademicki: Utytu³owany:)
Zawód: pathfinder

post 9/08/2018, 7:59 Quote Post

QUOTE(ChochlikTW @ 8/08/2018, 16:38)
Odpowiedzi na tweeta przejrzałem pobieżnie i to zaledwie kilka pierwszych. Dalej się nie zagłębiałem. Na temat przestępczości w Europie akurat zaczerpnąłem informacji wcześniej i gdzie indziej. smile.gif
Mimo wszystko i tak uważam myśl Piaseckiego za nietrafioną. Aczkolwiek...
W każdym razie czytałem jakiś czas temu książkę o rowerowej wyprawie przez Afrykę śladami Kazimierza Nowaka i nie przypominam sobie, aby uczestnicy narzekali, że ktoś ich okradł. I tak w kontekście tego skojarzyła mi się sprawa z 2009r. małżeństwa Fahrenholz. Wystarczy, że zawitali do Polski to ktoś zastrzelił im osła, a grupa pijaczków okradła z bagażu.
*

user posted image

https://twitter.com/KonradPiasecki/status/1...903752014553093

Szczerze mówiąc u mnie też można rower zostawić bez zapięć i jak dotąd nikt nie kradł. Ba, samochód można było zostawić z kluczykami w stacyjce. Nie wspominając o domach, które nie zamykano. Na jednym z osiedli krakowskich, w dobrze znanym mi bloku, to jeszcze długo mieszkań nie zamykano (całkiem niedawno zaczęto, bo dochodziło do zabawnych pomyłek, jak facet pomylił piętra i wylądował w łóżku nie swojej żony. No i zmienił się skład lokatorów doszli studenci i coraz liczniejsi obcokrajowcy). Raz w życiu mnie oszukano (raz się dałem zrobić sleep.gif ) autorem przekrętu była porządna zachodnioniemiecka rodzina z okolic Bonn - nie podaruję im tych 6 stówek do śmierci.

CODE

Akurat bezsensowne jest porównywanie dwóch różnych krajów o odmiennej kulturze. Może lepiej porównamy dwa regiony Polski, ten bardziej zlaicyzowany i ten mniej? smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1297

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania

post 9/08/2018, 8:28 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 9/08/2018, 8:59)
]Szczerze mówiąc u mnie też można rower zostawić bez zapięć i jak dotąd nikt nie kradł. Ba, samochód można było zostawić z kluczykami w stacyjce. Nie wspominając o domach, które nie zamykano. Na jednym z osiedli krakowskich, w dobrze znanym mi bloku, to jeszcze długo mieszkań nie zamykano (całkiem niedawno zaczęto, bo dochodziło do zabawnych pomyłek, jak facet pomylił piętra i wylądował w łóżku nie swojej żony. No i zmienił się skład lokatorów doszli studenci i coraz liczniejsi obcokrajowcy).  Raz w życiu mnie oszukano (raz się dałem zrobić  sleep.gif ) autorem przekrętu była porządna zachodnioniemiecka rodzina z okolic Bonn - nie podaruję im tych 6 stówek do śmierci.
*

U mnie to lepiej nie. Na początku wakacji czytałem o pladze złodziei rowerów, nie mówiąc już o niszczeniu rowerów miejskich, które pojawiły się w tym roku.

QUOTE(carantuhill @ 9/08/2018, 8:59)
CODE

Akurat bezsensowne jest porównywanie dwóch różnych krajów o odmiennej kulturze. Może lepiej porównamy dwa regiony Polski, ten bardziej zlaicyzowany i ten mniej?  smile.gif
*

Tylko, że mapkę, którą zamieściłeś pokazuje stopień religijności Polaków, a jego nie powiązałbym z laicyzacją, bo w żadnym stopniu ciężko uznać, że jesteśmy krajem laickim, albo któryś region taki jest. Po drugie i najważniejsze, czy w ogóle laicyzacja wpływa w ogóle na to? Bez odpowiedzenia na to nie ma sensu tego rozpatrywać.

User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #1298

87 Strony « < 85 86 87 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2018 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej