Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
11 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najlepsza jednostka militarna w historii , Największa wartość bojowa.
     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 17/07/2008, 23:31 Quote Post

Poparł bym tercios i dołozył lancknechtów, jednych za nowoczeność, drugich za uczciwe wykonywanie pracy wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 18/07/2008, 17:31 Quote Post

QUOTE(Petreus007 @ 17/07/2008, 22:45)
Właśnie z tego co wiem to Święty Zastęp brał udział w walkach z Macedończykami tylko raz pod Cheroneą, gdzie został otoczony przez jazdę Aleksandra. Nic mi jednak nie wiadomo o takim przełamaniu, chociaż mogę się mylić. Proszę podawać źródła pisząc o jakiś wyczynach.
*

No ja własnie też mam problem z przypomnieniem sobie tego epizodu przełamania smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
grzejnik
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 209
Nr użytkownika: 46.974

 
 
post 18/07/2008, 18:17 Quote Post

QUOTE
No ja własnie też mam problem z przypomnieniem sobie tego epizodu przełamania


Ale z was niedowiarki smile.gif
To było w bitwie pod Cheroneją,oto fragment:
"Mimo tego, że część badaczy twierdzi, że Tebańczycy zginęli w miejscu, tak jak stali [28], uważam że walkę falangi macedońskiej i Zastępu trzeba przedstawić w innym świetle. Otóż można postawić tezę, iż ustawieni w bardzo głęboki szyk wojownicy Świętego Hufca zdołali prawdopodobnie przełamać siłą parcia – co prawda przy bardzo dużych stratach – szyk macedońskiej falangi. W walce w zwarciu krótkie włócznie Tebańczyków były bardziej poręczne, stąd duże straty Filipa właśnie w walce na własnym lewym skrzydle i masowy grób żołnierzy macedońskich nieopodal grobu wojowników Świętego Zastępu."

Źródła:
N. Hammond, Filip Macedoński
link do fragmentu
http://www.winland.pl/archiwa/2006/004_his...linia1=1#_ftn28
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Major Weteran
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 47.093

Artur Micek
Zawód: student
 
 
post 18/07/2008, 18:19 Quote Post

Według mnie najlepszymi jednostkami wojskowymi w historii były:
Amerykańska 3 Dywizja Pancerna " Spearhead"
Amerykańska 1 Dywizja Piechoty" Big Red One"
II Korpus Pancerny SS
10 brygada Kawalerii Pancernej gen. Maczka
Oraz oczywiście amerykańska 82 i 101 dywizja powietrzno-desantowa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 18/07/2008, 21:19 Quote Post

QUOTE(grzejnik)
To było w bitwie pod Cheroneją,oto fragment:
"Mimo tego, że część badaczy twierdzi, że Tebańczycy zginęli w miejscu, tak jak stali [28], uważam że walkę falangi macedońskiej i Zastępu trzeba przedstawić w innym świetle. Otóż można postawić tezę, iż ustawieni w bardzo głęboki szyk wojownicy Świętego Hufca zdołali prawdopodobnie przełamać siłą parcia – co prawda przy bardzo dużych stratach – szyk macedońskiej falangi. W walce w zwarciu krótkie włócznie Tebańczyków były bardziej poręczne, stąd duże straty Filipa właśnie w walce na własnym lewym skrzydle i masowy grób żołnierzy macedońskich nieopodal grobu wojowników Świętego Zastępu."

Źródła:
N. Hammond, Filip Macedoński
link do fragmentu
http://www.winland.pl/archiwa/2006/004_his...linia1=1#_ftn28
Konkretnie do jakich stron w "Filipie Macedońskim" odnosi się zacytowany fragment?


No i kicha - bo z tego co widzę jest to osobista teza autora artykułu, inspirowana tylko tym, ze w pobliżu znaleziono grób żołnierzy macedonskich - bo tym że Tebańczycy mieli głęboki szyk raczej nie można się sugerować. Macedończycy tez gęboki mieli.

Ten post był edytowany przez sargon: 21/07/2008, 16:03
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
grzejnik
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 209
Nr użytkownika: 46.974

 
 
post 25/07/2008, 19:35 Quote Post

sargon

A skąd wiesz że tak nie mogło być smile.gif
Historia jest nauką o tyle ciekawą że można wysuwać wiele tez i poglądów,nie mając jednak całkowitej pewności jak było naprawdę.
Im bardziej zagłębiamy się w przeszłość tym więcej wątpliwości,gdyż źródła nie mówią nam wszystkiego.Historia opiera się na faktach,jednak gdy faktów brakuje trzeba zadowolić się przypuszczeniami.

A to jaką tezę uznamy za prawdziwą to indywidualna sprawa każdego historyka,gdy nie ma 100% pewności.

Ty uważasz że nie przełamali,ja przeciwnie.

Bo żeby sprawdzić jak było naprawdę to trzeba by było być przy tym smile.gif
tak więc nie można być pewnym ani mojej ani Twojej tezy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 28/07/2008, 22:31 Quote Post

QUOTE(grzejnik)
A skąd wiesz że tak nie mogło być
Historia jest nauką o tyle ciekawą że można wysuwać wiele tez i poglądów,nie mając jednak całkowitej pewności jak było naprawdę.
Im bardziej zagłębiamy się w przeszłość tym więcej wątpliwości,gdyż źródła nie mówią nam wszystkiego.Historia opiera się na faktach,jednak gdy faktów brakuje trzeba zadowolić się przypuszczeniami.
A skąd wiesz, ze Sumerowie nie używali w swoich wojnach mieczy świetlnych? Przecież tak moglo być, tylko śladu nie zostało rolleyes.gif
Na tej samej zasadzie można oczywiście suponowac przełamanie falangi macedońskiej przez Swięty Zastęp, ale będzie to niczym nie podparte przypuszczenie. Bo w źródłach z tego co widzę o tym nie ma.

QUOTE
Ty uważasz że nie przełamali,ja przeciwnie.

Bo żeby sprawdzić jak było naprawdę to trzeba by było być przy tym
tak więc nie można być pewnym ani mojej ani Twojej tezy.
Ei incumbit probatio qui dicit, non ei qui negat.
Jakbym dostawał za każdym razem gdy to napiszę głos, to bym wygrał wybory prezydenckie.
Tak w ogóle to nie sądzę, by to była TWOJA teza - chyba, ze to Ty jesteś autorem owego artykulu. W takim razie gratuluję fantazji.


Jedyne twierdzenie jakie mogę Ci przypisać to tylko o tym, ze powyższy fragment pochodzi z "Filipa Macedońskiego". Z tym, ze jest to kompletna nieprawda, sądząc po tym, ze strony nie podałeś. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Norman91
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 139
Nr użytkownika: 46.618

Pawel Koc
Zawód: uczen
 
 
post 28/07/2008, 23:08 Quote Post

A moze Gwardia Wareska Bizancjum confused1.gif confused1.gif confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 29/07/2008, 1:20 Quote Post

Ze Starożytności możnaby wymienić rzymskich triares.
Z II w św.Dywizjon 303 za Bitwę o Anglię i brytyjską 1 Brygadę Spadochronową za Arnhem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
C. M. Wilcox
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 78
Nr użytkownika: 40.644

T.A.S
Zawód: student
 
 
post 29/07/2008, 11:06 Quote Post

QUOTE
brytyjską 1 Brygadę Spadochronową za Arnhem.

No to albo polską 1 Brygadę(a konkretnie 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa) albo brytyjska 1 Dywizja Powietrznodesantowa. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 29/07/2008, 13:24 Quote Post

Chodziło mi o angielskich spadochroniarzy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
grzejnik
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 209
Nr użytkownika: 46.974

 
 
post 29/07/2008, 19:21 Quote Post

QUOTE
A skąd wiesz, ze Sumerowie nie używali w swoich wojnach mieczy świetlnych? Przecież tak moglo być, tylko śladu nie zostało


Jak masz pisać takie **** to nie mamy o czym rozmawiać.Chodziło mi o to że czasem historia nie pokazuje nam wszystkiego tylko niekiedy musimy się zdać na domysły.A że czasem powstaje kilka opcji tego samego wydarzenia to częste przypadki.
Przykład:Śmierć cesarza Karusa
a)raził go piorun
b)zmarł na skutek choroby
c)został zamordowany

Która wersja jest prawdziwa?Niewiadomo.A którą wersję uznamy za prawdziwą to kwestia gustu.

QUOTE
Na tej samej zasadzie można oczywiście suponowac przełamanie falangi macedońskiej przez Swięty Zastęp, ale będzie to niczym nie podparte przypuszczenie. Bo w źródłach z tego co widzę o tym nie ma.


Oczywiście że w źródłach o tym nic nie ma, to tylko przypuszczenie które ja uznaje za prawdopodobne.Nie twierdzę że tak było.Jak wiadomo Święty Zastęp był jednostką elitarną,żołnierze byli zawodowcami i doskonale wyszkoleni.Dlaczego niby miało im się nie udać przełamać falangi?Taka elita była do tego zdolna nawet przy ogromnych stratach.

QUOTE
chyba, ze to Ty jesteś autorem owego artykulu. W takim razie gratuluję fantazji.


Dla twojej wiadomości - nie jestem autorem tego artykułu.

QUOTE
Jedyne twierdzenie jakie mogę Ci przypisać to tylko o tym, ze powyższy fragment pochodzi z "Filipa Macedońskiego". Z tym, ze jest to kompletna nieprawda, sądząc po tym, ze strony nie podałeś.


Strony nie podałem gdyż nie posiadam tej książki,ale skoro ją masz to sobie możesz sprawdzić.Bibliografia jest podana w arykule i strony też.

Proszę nie używać słownictwa rynsztokowego.
Proszę również zauważyć, że jest to forum naukowe i dyskutujemy w sposób naukowy. Wymyślanie teorii nie podpartych niczym to nie jest sposób naukowy -Ramond


Ten post był edytowany przez Ramond: 29/07/2008, 21:50
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 29/07/2008, 19:55 Quote Post

QUOTE
Oczywiście że w źródłach o tym nic nie ma, to tylko przypuszczenie które ja uznaje za prawdopodobne. Nie twierdzę że tak było. Jak wiadomo Święty Zastęp był jednostką elitarną,żołnierze byli zawodowcami i doskonale wyszkoleni.Dlaczego niby miało im się nie udać przełamać falangi? Taka elita była do tego zdolna nawet przy ogromnych stratach.

A uznawaj sobie co chcesz. Całe szczęście jesteś odosobniony w tej konkretnej fantazji...
QUOTE
Strony nie podałem gdyż nie posiadam tej książki,ale skoro ją masz to sobie możesz sprawdzić.Bibliografia jest podana w arykule i strony też.
Strony nie podałeś, ponieważ ten cytat nie pochodzi w ogóle z tej ksiażki. rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 1/08/2008, 3:42
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Konto Usuniete 13.04.15
 

Unregistered

 
 
post 29/07/2008, 23:14 Quote Post

Dodałbym jeszcze szwedzką piechotę i jazdę z siedemnastego wieku , bo dotąd nie była wymieniona .Przez długi okres czasu ,armia ta była najlepsza w Europie .Na ogół rozbijała wojska cesarskie .
 
Post #29

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 30/07/2008, 15:12 Quote Post

A dla mnie bedzie to jednostka, a moze formacja ktora juz od ponad trzystu lat mimo wszystkich "ups and downs" dominuje na polach bitew.
Od Blenheim do Falklandow czyli brytyjska piechota. A na drugim miejscu piechota legionow rzymskich, a po nich hiszpanskie tertio.
A spoza jednostek nieladowych to oczywiscie stara Royal Navy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

11 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej