Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Szanse powstrzymania ekspansji islamu

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister

post 2/01/2019, 22:03 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski 3 @ 2/01/2019, 21:29)
CODE
[dammy,2/01/2019, 19:32]

To zachowajmy zdrowy rozsądek. Jesteśmy w średniowieczu więc nie traktujmy rasizmu tak kategorycznie jak obecnie. Chodzi mi dyskryminację obecną w religii i prawie gdyż trudno oczekiwać wielkich karier czarnoskórych Afrykańczyków w krajach z białą większością gdzie byli de facto obcokrajowcami.

Twoje założenie jest błędne. Cudzoziemcy robili kariery w Polsce, Rosji, czy Chinach, a jednym z głównych powodów było bycie obcym, czyli człowiekiem, który nie jest zakotwiczony w loklanych układach.
*

A ilu z tych cudzoziemców było czarnoskórymi?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister

post 2/01/2019, 22:04 Quote Post

Poszedł dubel przez błąd.

Ten post był edytowany przez ChochlikTW: 2/01/2019, 22:04

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

dammy

VI ranga
Nr użytkownika: 99.933

Adam Marks
Zawód: wiele zawodow

post 2/01/2019, 22:46 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski 3 @ 2/01/2019, 22:29)
Już ci tłumaczyłem, że czarna kobieta traktowana była jak tania niewolnica. Zrobienie przez nią kariery było prawie niemożliwe, ponieważ uważano ją za małowartościową,

Zrobienie kariery przez kobiety w ogóle było mało realne. Zarówno w islamie jak i świecie chrześcijańskim. Co nie przeszkadza, że bycie jedną z żon kalifa to mimo wszystko jakaś kariera.

CODE
Biorąc pod uwagę, że muzułmanie niewolili murzynów w setkach tysięcy, to zrobili oni stosunkowo mało karier.

Nie odwracaj kota ogonem. Niewolili też ogromną ilość białych. Ja piszę o wolnych muzułmańskich czarnoskórych mieszkańcach.

CODE
To nie zmieniało, że cały system niewolniczy był okrutny, a przypadki karier rzadkie. Miałeś np. 60% szansę śmierci np 30% szansę kastrację i 2% szansy na karierę.

Potrafisz czytać? Ile razy mam powtarzać, że nie pisałem o niewolnikach tylko o wolnych mieszkańcach. Mam wrażenie, że mylisz zupełnie państwo osmańskie z Kalifatem. W kalifacie kariery robili wolni muzułmanie i o nich w kontekście czarnoskórych mieszkańców pisałem. W wojsku jak najbardziej kariery robili najemnicy nie niewolnicy afrykańscy. Mam nadzieję, że dotarło. Choć Abbasydzi wprowadzili gwardie mameluckie to nie o nie chodzi.

Rzeczywiście są tam wypowiedzi zarówno rasistowskie jak i przeciwne rasizmowi. Zupełnie jak w XVIII czy XIX wiecznej Europie. Mógłbyś się ustosunkować do mojej wypowiedzi. Tylko proszę znowu nie pomieszaj ludzi wolnych z niewolnikami:
To zachowajmy zdrowy rozsądek. Jesteśmy w średniowieczu więc nie traktujmy rasizmu tak kategorycznie jak obecnie. Chodzi mi dyskryminację obecną w religii i prawie gdyż trudno oczekiwać wielkich karier czarnoskórych Afrykańczyków w krajach z białą większością gdzie byli de facto obcokrajowcami.

Wystarczy, żeby władcy każdego z tych krajów byli nieco jaśniejsi od przecietnego mieszkańca i już mogli akceptować rasizm.

W wielu społecznościach rasizm nie jest dwuskalowy, a płynny. Ktoś o jaśniejszej skórze, uważa się za lepszego, od tego o ciemnej skórze. wystarczy, żeby elita preferowała białe niewolnice i już za parę pokoleń byli jaśniejsi od reszty.

Jakie gołosłowne? Pustosłowie to Ty uprawiasz. To są zwykłe spekulacje. Prawo malikickie obejmowało wszystkich. I w takich krajach jak Mali czy Kanem wszyscy wolni muzułmanie mieli równe prawa. Oczywiście w teorii jak w średniowieczu. Kończę ten offtop, bo w końcu zacznie się kasowanie postów. Zastanawia mnie jedno. Alexandrze-ani jeden Twój post nie był na temat w tym topicu.

Ten post był edytowany przez dammy: 2/01/2019, 23:13

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

Alexander Malinowski 3

VII ranga
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk

post 3/01/2019, 0:34 Quote Post

[quote=dammy,2/01/2019, 22:46]

CODE
Nie odwracaj kota ogonem. Niewolili też ogromną ilość białych. Ja piszę o wolnych muzułmańskich czarnoskórych mieszkańcach.

Jak pisze Fukuyama wolni mieszkańcy nie mogli zrobic kariery.
Kalif potrzebował oparcia wolnego od lojalności plemiennych.

CODE
Potrafisz czytać? Ile razy mam powtarzać, że nie pisałem o niewolnikach tylko o wolnych mieszkańcach. Mam wrażenie, że mylisz zupełnie państwo osmańskie z Kalifatem. W kalifacie kariery robili wolni muzułmanie i o nich w kontekście czarnoskórych mieszkańców pisałem. W wojsku jak najbardziej kariery robili najemnicy nie niewolnicy afrykańscy. Mam nadzieję, że dotarło. Choć Abbasydzi wprowadzili gwardie mameluckie to nie o nie chodzi.

Za Kalifatu rządy należały do niemuzułmańskich fachowców. Oczywiście konwersja powodowała, że nie fachowiec zostawał częścia warstwy rządzącej.

CODE
Chodzi mi dyskryminację [b]obecną w religii i prawie[/b] gdyż trudno oczekiwać wielkich karier czarnoskórych Afrykańczyków w krajach z białą większością gdzie byli de facto obcokrajowcami.

Dalej powtarzasz te fałszywe zdanie.
Jeśli kraj muzułmański obemował Afrykę, to czarne plemie mogło być częścia warstwy rządzącej od warunkiem konwersji.

Może napisz, który kalifat masz na myśli?

Jeśli chodzi o Hiszpanię, to tam rządzili Arabowie i Berberowie, a obie grupy są dosyć jasne.

Jakie równe prawa dla wszytskich? Z zasady imperium muzułmańskie było zbiorem plemion. Kalifowie usiłowali przełamać tę zasadę przy pomocy niewolnictwa i ustanowienia niewolniczej merytokracji.

Imperium muzułmańskie nie znało równości ludzi wobec prawa.

User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

dammy

VI ranga
Nr użytkownika: 99.933

Adam Marks
Zawód: wiele zawodow

post 3/01/2019, 22:44 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski 3 @ 3/01/2019, 1:34)
Jak pisze Fukuyama wolni mieszkańcy nie mogli zrobic kariery.
Kalif potrzebował oparcia wolnego od lojalności plemiennych.

Czyli Fukuyama jeśli dobrze go przytoczyłeś (nie chce mi się sprawdzać) napisał stek bzdur. Mameluków znamy dopiero od końca IX wieku. Chrześcijanie i muzułmanie w administracji bynajmniej za kalifatu niewolnikami nie byli. Sam gdzieś napisałeś, że administracja była oparta do pewnego momentu na innowiercach. Od X wieku dominowali w niej muzułmanie.

CODE
Jakie równe prawa dla wszytskich? Z zasady imperium muzułmańskie było zbiorem plemion. Kalifowie usiłowali przełamać tę zasadę przy pomocy niewolnictwa i ustanowienia niewolniczej merytokracji.

Imperium muzułmańskie nie znało równości ludzi wobec prawa.

Samo niewolnictwo obejmujące również muzułmanów o tym świadczy. A poza tym to średniowiecze. Jak było w Europie? Ale pisałem o wolnych muzułmanach. Jeśli chodzi o wolnych muzułmanów reszta Twoich wynurzeń to spekulacje. Dowody w teologii i prawie poproszę. I zrób to w nowym topicu. Zatytułuj może "Abbasydzki islam i rasizm". Posty nam pokasują i szkoda będzie naszej pracy.

CODE
Za Kalifatu rządy należały do niemuzułmańskich fachowców. Oczywiście konwersja powodowała, że nie fachowiec zostawał częścia warstwy rządzącej.

Od pewnego momentu żadna konwersja nie była potrzebna. W czasach kalifatu niewolnictwo również.

CODE
Jeśli kraj muzułmański obemował Afrykę, to czarne plemie mogło być częścia warstwy rządzącej od warunkiem konwersji

Przecież piszę o muzułmanach!

CODE
Kalifowie usiłowali przełamać tę zasadę przy pomocy niewolnictwa i ustanowienia niewolniczej merytokracji.

Czy ty nie rozumiesz, że niewolnictwo muzułmanie odziedziczyli po wcześniejszych czasach, a za Omajjadow i Abbasydów cywilna biurokracja nie rekrutowała niewolników? Czy trzeba walić głową w mur byś wreszcie zaczął kojarzyć fakty nie tylko te, które napisałem, ale również te, które sam przytoczyłeś? Piszesz o Islamie, ale ani razu nie napisałeś postu na temat.

Wracając do meritum i zostawiając nasze spory, jestem ciekawy Twojego zdania: kiedy zaistniała ostatnia szansa zatrzymania islamu?

Ten post był edytowany przez dammy: 3/01/2019, 23:51

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej