Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Militaria: nowy dział ?
 
Powstanie nowego subforum "Militaria" (współczesne)...
popieram, jako subforum Mównicy. [ 9 ]  [33.33%]
popieram w innej formie. [ 10 ]  [37.04%]
jest niepotrzebne. [ 8 ]  [29.63%]
Suma głosów: 27
  
     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 5/01/2017, 1:38 Quote Post

Zacznijmy od tego kiedy dla Ciebie kończy się historia a zaczynają bieżące wydarzenia?

QUOTE
A przykładowo mnie to mało obchodzi.

A współczesna broń uważam za istotną część współczesnych konfliktów zbrojnych. Co więcej fakty przedstawiające sukcesy czy porażki współczesnej broni w Syrii czy na Ukrainie to kolejny rozdział w historii wojskowości. Nie widzę żadnych powodów aby oddzielać je od tematu np. syryjskiego.


No i w porządku. Nie każe interesować Ci się historią.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 5/01/2017, 6:50 Quote Post

Nie chciałbym specjalnie wchodzić w polemikę, ale też odnoszę wrażenie, że masz Rommel jakiś kompleks odnośnie militariów. Nieraz dawałeś do zrozumienia, że to nie jest istotna część historii, że w zasadzie nie znasz tej tematyki, ale to nieistotne, bo "prawdziwa historia" polega na czymś innym.

Pozostawiam wpis bez głosu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 5/01/2017, 9:08 Quote Post

Z militariami jest problem tego rodzaju, że ich używanie (w sensie typu, wzoru) rozciaga się na kilka dziesięcioleci. Co zrobić i gdzie umieścić dyskusję o powiedzmy B 52, T-55 czy niektórych okretach. Baa, najprostszy z możliwych przykładów karabiny AK i M-16. Były używane we wszystkich praktycznie konfliktach od lat 60'tych aż po dziś. B-52 zrzucaly bomby od Wietnamu aż po Afganistan i Libię. Do działu historycznego czy Mównicy? Rozwój ppk czy rakiet przeciwlotniczych zaczął się w latach 40"tych, gdzie o tym dyskutujemy? W jednym zbiorczym temacie czy w działach odpowiednich chronologicznie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Barg
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.879
Nr użytkownika: 56.976

 
 
post 5/01/2017, 10:32 Quote Post

QUOTE(Rommel 100 @ 5/01/2017, 1:38)
Zacznijmy od tego kiedy dla Ciebie kończy się historia a zaczynają bieżące wydarzenia?

Konflikty syryjski, ukraiński zaczęły się parę lat temu. To jak najbardziej kolejny rozdział historii wojskowości.

Po drugie na forum jest wiele tematów omawiajace bieżące wydarzenia, wręcz mamy subforum zatytułowane:
- Świat po Zimnej Wojnie, XXI wiek. Z podtytulem: Na naszych oczach tworzy się historia...
Nikt cię nie zmusza abyś tam zaglądał.

Ale zaraz, zaraz... Dlaczego w tym subforum sam założyłeś temat: Wojny narkotykowe? Temat nie dotyczy bieżących wydarzeń???
Po co się tak kompromitujesz, co?

QUOTE
No i w porządku. Nie każe interesować Ci się historią.
*


Właśnie ja interesuje się historią wojskowosci, której ważnym aspektem jest broń i jej rozwój w każdym konflikcie zbrojnym, także współczesnym.
Nikt nie każe ci się interesować historią wojskowosci.

Pisz sobie o ewolucji moralnosci, a od historii wojskowości się odczep.

Ten post był edytowany przez Barg: 5/01/2017, 10:45
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 5/01/2017, 10:46 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 5/01/2017, 7:50)
Nie chciałbym specjalnie wchodzić w polemikę, ale też odnoszę wrażenie, że masz Rommel jakiś kompleks odnośnie militariów. Nieraz dawałeś do zrozumienia, że to nie jest istotna część historii, że w zasadzie nie znasz tej tematyki, ale to nieistotne, bo "prawdziwa historia" polega na czymś innym.

Pozostawiam wpis bez głosu.
*



To nieistotne w tym temacie. Nie da się zignorować znaczenia militariów, ale jest nimi zainteresowanie nieproporcjonalnie większe do ich roli, choć nie jest i nie było moim celem polemizowanie z tym. W każdym razie w książkach z gatunku "Historia powszechna nowożytności" można odnieść wrażenie że militariom się nie poświęca prawie wcale uwagi (z wyjątkiem ogólnego opisu jakieś wojny), co może dać do myślenia.

QUOTE
Konflikty syryjski, ukraiński zaczęła się parę lat temu. To jak najbardziej kolejny rozdział historii wojskowości.


Pytam się Ciebie Barg tylko o jedno:
W którym momencie kończy się historia a zaczyna bieżące wydarzenie, dla przykładu które tematy byś zostawiał w "HIstoria po 1989" a które w "Polityka i bieżące wydarzenia".

Przypomne znów że konflikt ukraiński większość tematów ma w tym drugim forum.

QUOTE
Ale zaraz, zaraz... Dlaczego w tym subforum sam założyłeś temat: Wojny narkotykowe? Temat nie dotyczy bieżących wydarzeń???


Zasadniczo nie, np. wojny narkotykowe w Kolumbii zaczęły się w latach 80-tych. Aczkolwiek niestety faktycznie nikt nie podjął dyskusji na temat historii tychże, a jedynie wrzuca się bieżące info. Także nie mam nic przeciwko by przerzucić ten wątek albo usunąć posty z bieżącym info.

Narazie w ankiecie większość nie ma nic przeciwko nowemu działu "Militaria".
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Barg
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.879
Nr użytkownika: 56.976

 
 
post 5/01/2017, 11:14 Quote Post

QUOTE(Rommel 100 @ 5/01/2017, 10:46)
To nieistotne w tym temacie. Nie da się zignorować znaczenia militariów, ale jest nimi zainteresowanie nieproporcjonalnie większe do ich roli,

Co ty możesz powiedzieć o nieproporcjonalności zainteresowania militariami we współczesnych konfliktach zbrojnych skoro jak sam przyznaleś NIE ZNASZ się na Militariach.


QUOTE
choć nie jest i nie było moim celem polemizowanie z tym. W każdym razie w książkach z gatunku "Historia powszechna nowożytności" można odnieść wrażenie że militariom się nie poświęca prawie wcale uwagi (z wyjątkiem ogólnego opisu jakieś wojny), co może dać do myślenia.

A ja jak wezmę branżowe czasopismo opisujące konflikt syryjski to jest w nim pełno artykułów o broni w nim użytych.


QUOTE
Pytam się Ciebie Barg tylko o jedno:
W którym momencie kończy się historia a zaczyna bieżące wydarzenie, dla przykładu które tematy byś zostawiał w "HIstoria po 1989" a które w "Polityka i bieżące wydarzenia".

Już odpowiedziałem - współczesne konflikty zbrojne to kolejny rozdział historii wojskowosci. Nie rozumiesz historii wojskowosci to się nie wypowiadaj.

QUOTE
Przypomne znów że konflikt ukraiński większość tematów ma w tym drugim forum.


A ja przypomnę, że o aspektach militarnych tego konfliktu dyskutujemy tu:


http://www.historycy.org/index.php?showtopic=116174

Dlaczego w subforum zatytułowane o XXI wieku założyłeś temat " Konflikt z radykalnym islamem". Nie dotyczy bieżących wydarzeń? Jak nie to trzeba go było założyć w innym okresie czasowym.

I to jest bardzo dobre miejsce na takie tematy choćby z tego powodu że wpisy niemerytoryczne są usuwane przez moda, a w Mównicy nikt by na nie nie zwrócił uwagi, chyba że byłyby to jakieś rażące błędy.


QUOTE
Narazie w ankiecie większość nie ma nic przeciwko nowemu działu "Militaria".
*


I co z tego?
Idąc tym tropem trzeba zlikwidować dział merytoryczny i historyczny, Świat po Zimnej wojnie, XXI wiek i przeniesc go do Mównicy, po to abyś mógł uprawiać w nim polityczny bełkot.

Ten post był edytowany przez Barg: 5/01/2017, 11:23
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 5/01/2017, 11:26 Quote Post

QUOTE
Co ty możesz powiedzieć o nieproporcjonalności zainteresowania militariami we współczesnych konfliktach zbrojnych skoro jak sam przyznaleś NIE ZNASZ się na Militariach.


Przeczytaj z łaski swej jeszcze raz co pisałem. Czytałem i lubię czytać książki akademickie typu "Historia powszechna nowożytności" i stwierdzam jedynie że mało w nich miliatriów (pod względem uzbrojenia prawie wcale), nie muszę się na nich znać by wiedzieć, rozumiesz?

QUOTE
A ja jak wezmę branżowe czasopismo opisujące konflikt syryjski to jest w nim pełno artykułów o broni w nim użytych.


Oczywiście. Tylko ja mówię o historii, a nie o opracowania stricte militarnych, czytaj co się pisze.

QUOTE
Już odpowiedziałem - współczesne konflikty zbrojne to kolejny rozdział historii wojskowosci. Nie rozumiesz historii wojskowosci to się nie wypowiadaj.


Nie odpowiedziałeś. Będę pytał do skutku: jakie wydarzenia powinny znaleźć się w "Historia po 1989" a jakie w "Polityka i bieżące wydarzenia?
Z tego co mówisz można odnieść wrażenie że chciałbyś z tego drugiego wszystkie przenieść do pierwszego, bo każde bieżące wydarzenie jest kontyunuacją czegoś tam.

QUOTE
Dlaczego w subforumzatytułowane o XXI wieku założyłeś temat " Konflikt z radykalnym islamem". Nie dotyczy bieżących wydarzeń. Jak nie to trzeba go było założyć w innym okresie czasowym.


Założyłem go lata temu. Dziś bym tego nie zrobił. Po za tym podobnie jak temat o "Wojnach narkotykach" miał analizować historie tego konfliktu, niestety tak nie wygląda. Jestem całkowicie za tym by go przerzucić do działu Mównica.

Mam też tematy jak: analiza rządu PIS 2005-2007, analiza rządu PO 2007-2015, analiza społecznych konsekwencji katastrofy smoleńskiej, bohaterowie afgańścy (temat niemal czysto historyczny), najważniejsze wydarzenie po 1989, najlepszy polski polityk po 1989.
Tyle z tych pamiętam, są bardzo historyczne.

 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Barg
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.879
Nr użytkownika: 56.976

 
 
post 5/01/2017, 11:55 Quote Post

QUOTE(Rommel 100 @ 5/01/2017, 11:26)
QUOTE
Co ty możesz powiedzieć o nieproporcjonalności zainteresowania militariami we współczesnych konfliktach zbrojnych skoro jak sam przyznaleś NIE ZNASZ się na Militariach.


Przeczytaj z łaski swej jeszcze raz co pisałem. Czytałem i lubię czytać książki akademickie typu "Historia powszechna nowożytności" i stwierdzam jedynie że mało w nich miliatriów (pod względem uzbrojenia prawie wcale), nie muszę się na nich znać by wiedzieć, rozumiesz?


I co z tego że czytasz jakieś książki? Czytaj bardziej specjalistyczne, a nie ogólne.

Ja czytam książki historyczne o współczesnych konfliktach zbrojnych. Rozumiesz różnice co ja czytam a co ty? Kwestionujesz iż współczesne konflikty zbrojne to kolejny rozdział historii wojskowosci?

Jeśli tak to nie tylko nie masz pojęcia o historii wojskowosci, ale i o historii w ogóle.

QUOTE
Oczywiście. Tylko ja mówię o historii, a nie o opracowania stricte militarnych, czytaj co się pisze.

Ja też mówię o historii, tyle tylko że historii wojskowosci o której nie masz pojecia, a co więcej nie chcesz mieć pojecia.

Jak cię coś nie interesuje to się nie wypowiadaj, a jak koniecznie chcesz to się choć trochę poczytaj.
Klasyczne nie wiem ale się wypowiem. Zwykły spam.


QUOTE
Nie odpowiedziałeś. Będę pytał do skutku: jakie wydarzenia powinny znaleźć się w "Historia po 1989" a jakie w "Polityka i bieżące wydarzenia?
Z tego co mówisz można odnieść wrażenie że chciałbyś z tego drugiego wszystkie przenieść do pierwszego, bo każde bieżące wydarzenie jest kontyunuacją czegoś tam.


Już odpowiedzialem. Ale jak nie zrozumiałeś to zrozum też to że istnieje coś takiego jak historia wojskowosci, w której jak najbardziej można opisywać współczesne konflikty zbrojne i broń w nich użytą.

Nie interesuje się historią sztuki, więc się nie wypowiadam. Ty masz widzę zwyczaj proponować coś o czym nie masz pojęcia.

QUOTE
Założyłem go lata temu. Dziś bym tego nie zrobił. Po za tym podobnie jak temat o "Wojnach narkotykach" miał analizować historie tego konfliktu, niestety tak nie wygląda. Jestem całkowicie za tym by go przerzucić do działu Mównica.


Sugeruję w takim razie abyś nie wypowiadał się w subforum Świat po zimnej wojnie, XXI wiek, tylko pisał sobie w Mównicy, ale nie proponuj tego innym użytkownikom.

QUOTE
Mam też tematy jak: analiza rządu PIS 2005-2007, analiza rządu PO 2007-2015, analiza społecznych konsekwencji katastrofy smoleńskiej, bohaterowie afgańścy (temat niemal czysto historyczny), najważniejsze wydarzenie po 1989, najlepszy polski polityk po 1989.
Tyle z tych pamiętam, są bardzo historyczne.
*


Nie wiem czy są historyczne czy nie bo ich sobie nie przypominam w działach historycznych bo mnie to nie interesuje.

Dlaczego wypowiadasz się w temacie " ONZ sens istnienia " w dziale historycznym? Zaproponuj przeniesienie go do Mównicy.

Jeszcze raz - zaproponuj przeniesienie całego subforum:
Świat zimnej wojnie, XXI wiek do Mównicy, bo w nim omawiane są bieżące wydarzenia, co więcej sam tam zakładasz tematy i dyskutujesz. Dlaczego jeszcze nie zaproponowałeś przeniesienia tego subforum, co? Czas start.

Ten post był edytowany przez Barg: 5/01/2017, 12:17
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 5/01/2017, 12:04 Quote Post

Nie zaproponuje, bo dla niego politycy.org pod płaszczykiem historii są dopuszczalni, ale militaria kłują w oczy, bo są nieistotne. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 5/01/2017, 12:47 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 5/01/2017, 13:04)
Nie zaproponuje, bo dla niego politycy.org pod płaszczykiem historii są dopuszczalni, ale militaria kłują w oczy, bo są nieistotne. wink.gif
*



Uderzyłem Cię jakoś po ambicji czy co? Swego czasu założyłem w tym subforum temat z propozycją wyrzucenia wszystkich tematów o bieżącej polityce z działów po 1989, ale widzę że temat usunięto. W każdym razie po co takie przytki w moją stronę? Moze jeszcze mi zarzucisz że nie prowadzę dyskusji historycznych?

QUOTE
I co z tego że czytasz jakieś książki? Czytaj bardziej specjalistyczne, a nie ogólne.


Barg ja naprawdę nawołuje do spokoju. Wczytaj się w jakim kontekście napisałem o tych książkach, to będziesz wiedział co z tego.

QUOTE
Klasyczne nie wiem ale się wypowiem. Zwykły spam.


To by była prawda gdybym mówił Ci czym walczą w Syrii, nie wiedząc czym walczą, a pisze o forum, nie o militariach.

QUOTE
Nie wiem czy są historyczne czy nie bo ich sobie nie przypominam w działach historycznych bo mnie to nie interesuje.


To można sprawdzić jakie zakładam tematy, jest taka opcja.

QUOTE
Dlaczego wypowiadasz się w temacie " ONZ sens istnienia " w dziale historycznym? Zaproponuj przeniesienie go do Mównicy.


Proponowałem, tylko temat z taką propozycją najwyraźniej został usunięty. Być może N_S jeszcze to pamięta i mógłby potwierdzić.

Jak chce się na ten temat wypowiedź to muszę tam gdzie jest, nawet jakbym wolał by był gdzie indziej.


Barg-czy jesteś za tym aby usunąć "polityka i bieżące wydarzenia" i przenieść tematy stamtąd do działów historii po 89', bo każde wydarzenie jest konsekwencją czegoś w historii?
Tak/Nie, z wyjaśnieniem rzecz jasna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 5/01/2017, 12:50 Quote Post

Temat jednak nie został usunięty a połączony z innym:
Już dawno chciałem to napisać.
Postuluję wprowadzenie ścisłej moderacji działów:

ŚWIAT PO ZIMNEJ WOJNIE; XXI WIEK
PO OKRĄGŁYM STOLE - DEMOKRACJA

Otóż minęło już od upadku komunizmu 26(w Polsce), 24(w Rosji) lat. To już podobny okres historycznego czasu dotyczące dwudziestolecia międzywojennego. Mogłyby już powstać odpowiednie tematy historyczne i owszem powstają, przykłady:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=46959
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=127016
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=108386

Drażni mnie że idą one w zapomnienie dlatego że na tapecie zawsze są tematy typowo mównicowe, np. temat w którym sam jestem mocno zaangażowany czyli "Europa w dobie emigracji muzułmańskiej,Zagrożenie?", dotyczy tego co się dzieje na bieżąco, przy obecnym kryzysie to już całkowicie.

Proponuje wprowadzić, dla ratowania merytoryczności tych działów, i spojrzenia okiem historyka na czasy których byliśmy świadkami, jakieś zasady.
Takie jak np. że muszą upłynąć dwa lata od danych wydarzeń żeby znalazły się w danym dziale, a w przypadku szerszych ogólnych tematów, to w zależności czy skupia się na obecnych wydarzeniach, czy szerzej na ostatnim 20-leciu.


http://www.historycy.org/index.php?showtop...dpost&p=1476911


Oczekuje Piezgiu przeprosin. Od Barga ich nie uzyskam, dalej będzie obrażał.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 5/01/2017, 12:52 Quote Post

Poszczególne rodzaje jak to ujął kolega Rommel "militariów" mają znaczenie historyczne o tyle, że zmieniają cała historię. Każdy okres historyczny ma coś takiego. Bez zrozumienia rozwoju uzbrojenia ciężko objaśnic pewne procesy historyczne. Jak potoczyły by się dzieje bez rydwanu, broni palnej, broni nuklearnej?
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 5/01/2017, 13:01 Quote Post

QUOTE(czarny piotruś @ 5/01/2017, 13:52)
Poszczególne rodzaje jak to ujął kolega Rommel "militariów" mają znaczenie historyczne o tyle, że zmieniają cała historię.
*



To tematyka do rozważania w tym dziale:
http://www.historycy.org/index.php?showforum=172
i możesz założyć, ja mogę to zrobić, i kontynuować tam takie rozważania.

QUOTE
Każdy okres historyczny ma coś takiego. Bez zrozumienia rozwoju uzbrojenia ciężko objaśnic pewne procesy historyczne. Jak potoczyły by się dzieje bez rydwanu, broni palnej, broni nuklearnej?


Nie chodzi o usunięcie militariów a o rozdział historii od współczesności. Tak jak jest w przypadku polityki (umownie powiedzmy że jest taki rozdział), kultury czy sportu.

Ten post był edytowany przez Rommel 100: 5/01/2017, 13:02
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 5/01/2017, 13:18 Quote Post

Co z tymi militariami, które są i historyczne i współczesne? Mamy całkiem sporo takich wzorów i typów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 5/01/2017, 13:19 Quote Post

Ano np. ocena biężących działań MON to nie historia.

Mamy podział na polityke i historie, bieżące wydarzenia w Sejmie są w dziale politycznym.

 
User is offline  PMMini Profile Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej