Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Religijność Na Początku Nowożytności
     
smoczyca1986
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 71.629

 
 
post 16/03/2012, 8:57 Quote Post

Hej ludziska, Mam do Was prośbę, interesuje mnie wizja nieba, piekła i czyścica w XVI wieku, możecie polecić jakieś artykuły, książki, z góry dziękuje smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 18/03/2012, 9:20 Quote Post

Myślę, że warto zapoznać się z pracami dotyczącymi Marcina Lutra i genezy jego buntu wobec Kościoła Powszechnego. W wielu z nich jest zawarta wizja życia pozagrobowego,zwłaszcza piekła, którego Luter bardzo się obawiał. Polecam pozycję Heiko Obermana "Marcin Luter, Człowiek między Bogiem a diabłem".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Pietrow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.660
Nr użytkownika: 76.370

Slawomir Skowronek
Stopień akademicki: doktor
Zawód: nauczyciel LO
 
 
post 18/03/2012, 10:33 Quote Post

Z mojej własnej półki:
1. Alice K. Turner, Historia piekła
2. Jean Delumeau, Historia raju
Mam gdzieś jeszcze "Historię powszechną diabła" i kilka innych demonologicznych prac, ale autorów nie pamiętam. O początkach idei czyśćca (ale to w średniowieczu) Jacques Le Goff, Sakiewka i życie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 20/03/2012, 13:45 Quote Post

Oto co na temat czyśćca pisze św. Katarzyna z Genui (1447-1510): „Dusze w czyśćcu łączą wielką radość z wielkim cierpieniem. Jedno nie umniejsza drugiego. Żaden pokój nie jest porównywalny z pokojem dusz w czyśćcu, z wyjątkiem pokoju dusz w niebie. Jednocześnie dusze w czyśćcu znoszą takie tortury, których żaden język nie opisze ani mądrość nie pojmie bez szczególnego objawienia”.
Koncepcja czyśćca jest więc przedstawiona jako miejsce w którym piekło łączy się z niebem. Czy wyobrażano sobie czyściec jako konkretne miejsce fizyczne, czy też stan psychiczny jest zależne od interpretatora. Św. Katarzyna raczej uważała czyściec jako stan psychiczny. Radość dusz wynikała z gwarancji znalezienia się w niebie po upływie czasu kary. Tortury zaś wynikały z żalu za popełnione grzechy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej