Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Flawiusze, Jak ich oceniacie?
     
Kuba_
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 183
Nr użytkownika: 48.866

 
 
post 15/10/2009, 12:53 Quote Post

QUOTE
Tytus-był znany jako ten co wzniósł kilka niezłych budowli w Rzymie
m.in. Łuk Tytusa


Łuk Tytusa wybudował Domicjan.

QUOTE
Między prawdą a Bogiem to najgorszy z nich to Tytus w sumie nic ciekawego nie zrobił,


A co masz na myśli mówiąc "coś ciekawego"? Podboje, reformy itp.? Może dla Ciebie to wada ale wg mnie lepiej, że niczym nie zabłysnął niż gdyby miał zaszkodzić państwu.

Co do Domicjana to imho wybitny nie był ale nie oceniałbym go też tak surowo, ogólem raczej na plus.
Ogólnie dynastia dobra, w dziejach Rzymu na pewno jedna z lepszych, choć to zależy może nie tyle od ludzi, a od okresu w jakim panowali. Bo jak poradziliby sobie np. w III wieku, gdy kraj był wyniszczony i rozdarty?
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
pontifexmaximus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 66.724

Damian Wawrzyniec
Stopień akademicki: w toku studiów
Zawód: student
 
 
post 15/07/2010, 23:00 Quote Post

Kiedyś bardzo wnikliwie analizowałem temat dynastii Flawiuszy. Napiszę szczerze, że podobał mi się sposób przejęcia przez nich władzy. Niesamowicie sprawnie przeprowadzona akcja, mająca na celu, w okresie czterech Cesarzy wyeliminowanie przeciwników, zakończona w pełni sukcesem. Polecam poczytanie Tacyta i Kasjusza Diona na ten temat, oczywiście Józef Flawiusz głównie skupia się na walce Żydów przeciwko Rzymianom, ale on przpisuje sobie przepowiedzenie Wespazjanowi tak wielkiej kariery. Ten ostatni chciał naszego żydowskiego komentatora tamtejszej rzeczywistości odstawić do Nerona. Józef wiedział, czym to może się skończyć. Myślę, że na tyle dobrze poznał Rzymian, że uratowanie samego siebie spod miecza legionisty, czy co gorsza jakiegoś gladiatora, przedostając się do stolicy Imperium, było jego priorytetem i jak się okazało wcale nie było trudne. Ach, ta ludzka pycha wink.gif
Flawiusze sprawując rządy głównie kontynuowali politykę boskiego Augusta, w sensie budować i podbijać. Trzeba było w jakiś sposób przemówić do wyobraźni ludzi - amfiteatr Flawiuszy, świątynia Wespazjana, etc.

Korzystając z okazji, że jestem gościem w tym temacie chciałbym się zapytać o to, czy ktoś z Was wie może jak mógłbym namierzyć papirus Wespazjana, którego odnalazła ekspedycja archeologiczna w Kairze, w 1939 roku. Został on prawdopodobnie sporządzony w Aleksandrii. Jego treścią jest wybór Wespazjana na Cesarza na Hipodromie w Aleksandrii w drodze aklamacji. Nazywany jest papirusem fuad,nr 8. Czy orientujecie się może, czy są jakieś internetowe bazy, gdzie można takie papirusy znaleźć? Powiem szczerze, że dopiero od niedawna zajmuje się papirologią. Chciałbym pisać pracę magisterską z tej dziedziny. Czy są także publikacje, które polecacie odnośnie papirologii? Mogą być nawet w obcych językach...
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 16/07/2010, 7:28 Quote Post

QUOTE(pontifexmaximus @ 16/07/2010, 0:00)
Korzystając z okazji, że jestem gościem w tym temacie chciałbym się zapytać o to, czy ktoś z Was wie może jak mógłbym namierzyć papirus Wespazjana, którego odnalazła ekspedycja archeologiczna w Kairze, w 1939 roku. Został on prawdopodobnie sporządzony w Aleksandrii. Jego treścią jest wybór Wespazjana na Cesarza na Hipodromie w Aleksandrii w drodze aklamacji. Nazywany jest papirusem fuad,nr 8. Czy orientujecie się może, czy są jakieś internetowe bazy, gdzie można takie papirusy znaleźć? Powiem szczerze, że dopiero od niedawna zajmuje się papirologią. Chciałbym pisać pracę magisterską z tej dziedziny. Czy są także publikacje, które polecacie odnośnie papirologii? Mogą być nawet w obcych językach...
*


Zakładam, że Świderkówne już czytałeś np.: "Życie codzienne w Egipcie greckich papirusów" czy "Kiedy piaski egipskie przemówiły po grecku"? Ponadto jeśli potrzebujesz pomocy w zakresie papirusów to dział "Egipt starożytny" http://www.historycy.org/index.php?showforum=211 może być właściwszy (jest tam kilku speców), a z pewnością takim działem będzie "Starożytność Pomoc" http://www.historycy.org/index.php?showforum=181

Witamy na pokładzie smile.gif

Ten post był edytowany przez Gajusz Juliusz Cezar: 16/07/2010, 7:39
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
pontifexmaximus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 66.724

Damian Wawrzyniec
Stopień akademicki: w toku studiów
Zawód: student
 
 
post 16/07/2010, 13:54 Quote Post

Witam serdecznie,

dzięki za wiadomość zwrotną. Na razie jestem na etapie zbierania literatury. Właśnie zaczynam czytać Vademecum Historyka Starożytnej Grecji i Rzymu, rodział poświęcony papirologii. Zarówno w połączonych tomach I i II (z 2001 r.) i III (z 1999 r.) jest o tej dyscyplinie nawet sporo. Ogólnie polskie wydawnictwa na ten temat są ubogie. Jako przykład książka Smolki i Manteuffela z 1933 LOL Pocisk.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 16/07/2010, 15:41 Quote Post

QUOTE(Ciunek @ 1/11/2005, 9:56)
Jak oceniacie tą dynastię, która rządziła tym państwem, w tak krótkim okresie czasu.

No, właśnie ze względu na ten krótki okres nie błysnęła niczym szczególnym (z wyjątkiem budowli). Wydała trzech cesarzy, dwóch światłych, mądrych i zrównoważonych i jednego okrutnika (Domicjan).
Ale jest raczej dobrze wspominana i oceniana w historiografii. A jeden z jej przedstawicieli należał do ulubionych cesarzy samych Rzymian. Mowa oczywiście o Tytusie, którego imieniu nie zaszkodziło i krwawe stłumienie powstania w Judei i zarazy i trzęsienie ziemi. To pierwsze nie stanowiło w oczach Rzymian żadnej ujmy, oczywiście, ale już klęski żywiołowe łatwo mogły być przez ogół przypisane karze bogów za panującego. Ale to, jak wiemy, nie nastąpiło. Dla Rzymian Tytus dalej był "w porzo".

Ten post był edytowany przez emigrant: 16/07/2010, 15:42
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 16/07/2010, 18:11 Quote Post

QUOTE
Napiszę szczerze, że podobał mi się sposób przejęcia przez nich władzy. Niesamowicie sprawnie przeprowadzona akcja, mająca na celu, w okresie czterech Cesarzy wyeliminowanie przeciwników, zakończona w pełni sukcesem.


Wyeliminowania przeciwnika. Witeliusz był chyba najgorszym z "czwórki". Ale trzeba zaznaczyć że Wespazjan musiał jeszcze stoczyć wojnę z zbuntowaną Galię.
Mi zdecydowanie najbardziej z roku czterech cesarzy zaimponował Othon. Jego śmierć robi wrażenie, niezwykłe poświęcenie ze strony kandydata cesarza.

I ja także darzę dużą sympatią Wespazjana. O tym że był ponad przeciętną osobą świadczy jego kariera, nie był żadnym arystokratom, a jednak Neron ufał jego umiejętnością militarnym i to jemu powierzył dowodzenie w wojnie z Żydami. Jako cesarz był świetnym administratorem, no i ta jego słynna oszczędność. Po za tym amfiteatr, pierwszy "uniwersytet". Dumny Rzymianin, o czymś świadczą jego ostatnie słowa przed śmiercią. Generalnie jeden z lepszych cesarzy, godny porównania z Oktawianem.

O Tytusie nie za wiele można powiedzieć po za tym że wszyscy go uwielbiali, a on miał najwyraźniej wzorcowe PR (trochę jak dziś Tusk smile.gif ). Nie mniej dwie rzeczy mi zapadły w pamięci. Wiadomo że Tytus nie był idealnym kandydatem na cesarza, istniały obawy że będzie nowym Neronem, orgie, podejrzliwości, jak go oceniano. A on na początku odrzuca Berenikę, jak piszę Krawczuk, z poczucia obowiązku wobec Rzymu.
Jego śmierć także mnie porusza, Krawczuk opisuję jak w pewnym momencie gdy odbywały się igrzyska Tytus spojrzał na towarzyszy ze łzami w oczach, a później miał powiedzieć:"Zabiera mi się życie, choć w niczym nie zawiniłem. Niczego nie mam sobie do wyrzucenia. Może tylko jedno...". Brzmi tajemniczo.

Domicjan to dla mnie "średniak". Tu odwołał Agrykolę, zawarł upokarzający pokój z Dakami, z kolei tam umocnił granic. Z jednej strony karał korupcję, z drugiej kazał się nazywać "dominus et deus".
Należy jednak wyważyć opinię o nim, senat piszący historię był mu nie chętny.

Generalnie według mnie dynastia Flawiuszu choć krótko panująca była jedną z najlepszych w historii Rzymu, zaraz po Antoninach.

Ten post był edytowany przez Rommel 100: 16/07/2010, 18:13
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
sbsssj
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 129
Nr użytkownika: 59.273

 
 
post 5/08/2010, 22:20 Quote Post

W Dziejach Rzymskich Ammiana Marcellina I. Lewandowski, w przypisie, wspomina o rodzie Flawiuszów (miał być z nim spokrewniony niejaki Lollian, przez co rzekomo mógł pretendować do tronu cesarskiego). Wiecie może czy chodzi o TYCH Flawiuszów? Wydaje mi się to nieco dziwne, bo od sprawowania przez nich władzy minęły prawie 3 wieki. Z drugiej strony nie wiem o jakich innych Flawiuszów mogłoby chodzić.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
grzejnik
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 209
Nr użytkownika: 46.974

 
 
post 9/08/2010, 0:27 Quote Post

Raczej nie chodziło o TYCH Flawiuszów(Wespazjan,Tytus,Domicjan), tylko o dynastię konstantyńską nazywaną przez niektórych badaczy (np.Kotula)
"dynastią drugich Flawiuszów" (od nazwiska jej założyciela Flawiusza Konstantyna).Zob np. T.Kotula "Cesarz Klaudiusz II..." s.9-11.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
sbsssj
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 129
Nr użytkownika: 59.273

 
 
post 9/08/2010, 23:54 Quote Post

No właśnie coś mi nie grało. Teraz wszystko jasne! Bardzo dziękuję.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 17/02/2011, 0:50 Quote Post

QUOTE(Ikswonarab @ 22/07/2006, 15:33)
Między prawdą a Bogiem to najgorszy z nich to Tytus w sumie nic ciekawego nie zrobił, panował krótko, chociaż za jego czasów wydarzyły się wielkie tragedie: Pompeje, Herkulanum, pożar Rzymu...
*



Warto zauważyć, że Tytus bardzo pomagał ofiarom wybuchu wulkanu, pożaru Rzymu czy wylania Tybru. Ehhh... żeby obecni polscy politycy byli tacy dobrzy dla powodzian...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
divusaugustus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 73.415

divus augustus
Stopień akademicki: licencjat
Zawód: Imperator
 
 
post 26/06/2011, 11:48 Quote Post

Nikt chyba nie skorygował informacji, że to nie Tytus wybudował łuk na Via Sacra, a jego brat Domicjan. Naukowcy z resztą upierają się, że miał prawo zostać ostawiony nawet za czasów Trajana.

Ta budowla monumentalna datowana jest na 81 r., po śmierci Tytusa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
onderzoeken
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 85.094

lukasz
 
 
post 15/11/2013, 19:05 Quote Post

Witam uzytkownikow.
To moj pierwszy post, wiec prosze o wyrozumialosc.
Poraz pierwszy spotkalem sie z postacia Wespazjana czytajac jakis poczet cesarzy rzymskich. Niesamowicie uderzekla mnie jego biografia. Otoz za sprawa swojego zdrowego rozsadku i niesamowitego uporu dotarl na sam szczyt. Mimo ze Neron zmieszal go z gownem (doslownie), Wespazjan stal sie ikona.
Dla mnie jest postacia rowna Spartakusowi, jako syn zwyklego przewoznika, stal sie uosobieniem cesarstwa tamtego okresu. Zwykly czlowiek ktory dotarl tak daleko. Cale jego zycie podporzadkowane bylo jednemu celowi.
Mam do was pytanie, czy zrodla historyczne potwierdzaja, ze po powrocie z Afryki i Azji (jako zarzadca) byl tak biedny i zadluzony, ze musial powrocic do chodowli mulow i transportu towarow ?
Dziekuje za wyrozumialosc i licze na odpowiedz.
Pozdrawiam


Ten post był edytowany przez onderzoeken: 15/11/2013, 19:09
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Friday84
 

Unregistered

 
 
post 5/12/2013, 10:36 Quote Post

Wespazjan był plebejem z rodziny hodowców koni i osłów, nosił przydomek muł i był z niego dumny. Zawrotna kariera oraz fakt ze byl pierwszym cesarzem nie arystokrata daje poglad ze musial to byc czlowiek charakterny oraz taki ktory dobieral wspolpracownikow na zasadzie kompetencji a niekoniecznie samych koligacji. Trzezwo myslacy polityk, najlepszy z dynastii
 
Post #28

     
gotfryd_de
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 317
Nr użytkownika: 4.837

Stopień akademicki: mgr
Zawód: prawnik
 
 
post 5/12/2013, 22:36 Quote Post

QUOTE
Wespazjan był plebejem z rodziny hodowców koni i osłów, nosił przydomek muł i był z niego dumny.


Nie był żadnym plebejem tylko plebejuszem. Plebejuszami zresztą była większość rzymskiej arystokracji w I w bowiem rody patrycjuszowskie po prostu wymierały i było ich coraz mniej.

Zresztą Oktawian również pochodził z plebejskiego rodu, do tego również o ekwickim rodowodzie a dopiero z czasem został do patrycjuszowskiego gens Juliuszów adoptowany przez wuja.


QUOTE
Zawrotna kariera oraz fakt ze byl pierwszym cesarzem nie arystokrata


Wespazjan był arystokratą bowiem przed osiągnięciem purpury sprawował urzędy i należał do Senatu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 5/12/2013, 23:15 Quote Post

QUOTE
Ale jest raczej dobrze wspominana i oceniana w historiografii. A jeden z jej przedstawicieli należał do ulubionych cesarzy samych Rzymian. Mowa oczywiście o Tytusie, którego imieniu nie zaszkodziło i krwawe stłumienie powstania w Judei i zarazy i trzęsienie ziemi. To pierwsze nie stanowiło w oczach Rzymian żadnej ujmy, oczywiście, ale już klęski żywiołowe łatwo mogły być przez ogół przypisane karze bogów za panującego. Ale to, jak wiemy, nie nastąpiło. Dla Rzymian Tytus dalej był "w porzo".


Powstaje więc pytanie - czym tak podlizało się to nasze "szczęście rodu ludzkiego" senatorom, że przekazali potomności taką laurkę?
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej