Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ikonografia Krzyżacka
     
arkadiusz bednarczyk
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 405
Nr użytkownika: 32.229

Arkadiusz Bednarczyk
 
 
post 2/05/2008, 17:44 Quote Post

Zapraszam chętnych forumowiczów do wymiany informacji na temat zachowanej ikonografii krzyzackiej. Wszyscy znamy podobizny a raczej ogólny schemat wyglądu brata-rycerza krzyżackiego choćby z filmów. Ale czy w rzeczywistości tamtych czasów dokładnie tak wyglądali?
Także sprawa heraldyki krzyżackiej (sztandary) pozostała by dla nas nieznana - ot choćby zdobyte pod Grunwaldem chorągwie nie dochowały się ze względu na niską trwałość materiału i zawieruchy wojenne, ale znamy je dzięki wiernemu odwzorowaniu zamieszczonemu w "Banderia Pruthenorum" Jana Długosza. Tak że zawieszone dzisiaj w zbrojowni Zamku Wawelskiego sztandary to... doskonałe kopie chorągwii krzyżackich zdobytych pod Grunwaldem.
W początkach XX wieku dokonano ciekawego odkrycia fresków przedstawiających krzyżackich rycerzy w kościele w Judytach (ob. Królewiec) zniszczonego w znaczny sposób po wojnie. Znamy z muzeum kolońskiego piękny XIII wieczny witraż przedstawiający św. Gertrudę (myloną i przedstawianą jako opatkę) z klęczącym rycerzem krzyżackim. Znamy wspaniałe, choć późne już - jak na krzyżaków freski przedstawiające trzech wielkich mistrzów z prezbiterium katedry w Kwidzynie (pocz. XVI wieku).
Znamy wiele pieczęci poszczególnych komturstw czy też cudowną mosiężną płytę nagrobną z kościołą parafialnego w Nowym Mieście Lubawskim przedstawiającą Kunona von Liebenstein wielkiego komtura i wójta bartiańskiego.
Zatem jakie jeszcze znane są Wam zachowane do dzisiaj podobizny Krzyżaków?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Innoss
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 45.060

Stopień akademicki: technik
Zawód: elektronik
 
 
post 3/05/2008, 18:48 Quote Post

Witam

Moja prośba odbiega nieco od Ikonografii Krzyżackiej, ale poszukuję obrazu "Bitwa pod Grunwaldem" pędzla Jana Matejki. Reprodukcja musi być w formie elektronicznej dodatkowo w wysokiej rozdzielczości. Proszę o pomoc, ponieważ w internecie najwyższa rozdzielczości jakie udało mi się znaleźć były rzędu 1000x426 p . Ja potrzebuję reprodukcje o co najmniej 2 lub nawet 3 razy takiej jakości.
Potrzebna mi jest wersja na której będę wstanie wskazać szczegóły. Bardzo dobrym rozwiązaniem byłby skan w wysokiej rozdzielczości obrazu z jakiegoś albumu smile.gif Szukałem w kilku bibliotekach i każda oferowała mi albumy z wersją czarno-białą, która mnie nie satysfakcjonuje ponieważ niezbędna jest wersja kolorowa...

W związku z powyższym byłbym ogromnie wdzięczny gdyby ktoś udostępnił kolorowy skan obrazu "Bitwa pod Grunwaldem" w rozdzielczości np. 2000x852 lub większej.

Z góry dziękuję za pomoc wink.gif
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
arkadiusz bednarczyk
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 405
Nr użytkownika: 32.229

Arkadiusz Bednarczyk
 
 
post 10/09/2008, 17:55 Quote Post

Doskonałym przykładem przedstawień wizerunku rycerza krzyżackiego jest sarkofa św. Elżbiety w katedrze w Marburgu, gdzie na tumbie jako jeden z uczestników ceremonii pogrzebowej przedstawiony jest w stroju krzyżackim Konrad z Turyngii wlk. mistrz krzyżacki (1206-40). Dzięki czemu możemy dziś obserwować jak ubierali się zakonnicy krzyżaccy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej