Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Historia Powszechna Polski i Świata, Gazeta Wyborcza
     
T-o-m-e-k
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 15.113

Tomek
Stopień akademicki: Mgr historii
Zawód: Nauczyciel historii
 
 
post 25/09/2007, 22:02 Quote Post

QUOTE
Kolekcja "Historia powszechna Polski i świata" w "Bibliotece Gazety Wyborczej"
18-09-2007
Komunikat prasowy

"Historia powszechna" w 21 tomach pod patronatem prof. Normana Daviesa - to nowa kolekcja przygotowana w ramach "Biblioteki Gazety Wyborczej". Pierwsza część serii ukaże się w środę 26 września br.

W nowej kolekcji "Biblioteki Gazety Wyborczej" znajdą się książki prezentujące historię powszechną Polski i świata. Każdy tom serii to profesjonalne przedstawienie faktów i ciekawy opis wydarzeń, które decydowały o losach milionów ludzi.

W środę 26 września wraz z "Gazetą Wyborczą" pojawi się w sprzedaży pierwszy tom kolekcji pt. "Historia Polski do 1586 roku" w promocyjnej w cenie 7,50 zł. Kolejne tomy, opisujące dzieje świata począwszy od prehistorii, a skończywszy na czasach współczesnych, będą się ukazywały w każdą środę.

"Historia Polski do 1586 roku" to jednocześnie pierwszy z czterech tomów serii poświęconych dziejom naszego kraju. Zawierają one wykład historii Polski pióra grona wybitnych historyków polskich, członków Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności, profesorów Uniwersytetów Jagiellońskiego, Warszawskiego i Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Książki z serii "Historia powszechna" poleca prof. Norman Davies. Fragmenty dotychczasowych publikacji prof. Daviesa, poświęcone dziejom Polski i świata, będą się ukazywały na łamach "Gazety Wyborczej" od 26 września przez kolejnych 20 tygodni.

Kolekcja jest wsparta promocją w telewizji: TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TVN, TVN24, TVN Style i Discovery, w prasie: w „Gazecie Wyborczej” i jej dodatkach, w czasopismach Agory oraz tygodniku „Polityka”, a także na portalu Gazeta.pl. Za kreację kampanii odpowiada agencja DDB, za zakup i planowanie mediów - dom mediowy Starlink.

Patroni medialni kolekcji to: TVN24, Radio ZET i portal Gazeta.pl.

Wydawcą serii jest Wydawnictwo Mediasat.

Tomy poświęcone historii Polski zostały opracowane przez Wydawnictwo Naukowe PWN.



Ogólnie podchodzę sceptycznie do książek sprzedawanych z gazetami, choć patronat Normana Daviesa i "wykład historii Polski pióra grona wybitnych historyków polskich" zachęca do zakupu pierwszego (jedynego) tomu w promocyjnej cenie wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
AlbertWarszawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.138
Nr użytkownika: 33.799

Stopień akademicki: magister
 
 
post 26/09/2007, 7:52 Quote Post

Kupiłem I tom, warto! Szczególnie w tak śmiesznej cenie. Całej kolekcji raczej nie zbiorę (wyjdzie jeszcze 20 tomów po 30 zł., czyli trzeba w to wpakować 600 zł.!), ale wybrane tomy - czemu nie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Beukot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.470
Nr użytkownika: 16.122

Stopień akademicki: dla przyjaciol: megi
 
 
post 26/09/2007, 9:17 Quote Post

QUOTE(T-o-m-e-k @ 25/09/2007, 22:02)
(...) patronat Normana Daviesa (...) zachęca

Mnie to w pierwszym odruchu bardzo zdcecydowanie zniechęciło.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 26/09/2007, 10:15 Quote Post

Jeśli ktoś nie ma w domu "Polski na przestrzeni wieków" wydanej przez PWN w 1995 albo w 2006 roku, to "Historię Polski" GW warto kupić (zwłaszcza pierwszy tom za 7,50). W przeciwnym wypadku, nie ma co dublować sobie książek, bo jest to praktycznie to samo. Plusem wydania GW jest dodanie bonusu w postaci słowniczka biograficznego, kalendarium oraz rozszerzających podstawowe informacje dodatków pochodzących głównie z Wielkiej Encyklopedii PWN. Nie jest to zatem nic oryginalnego, ale zebranie tego wszystkiego w jednym tomie jest z pewnością bardzo wygodne i pozwala zaoszczędzić czas. Tyle o historii Polski. Zobaczymy jak będzie wyglądać historia powszechna. Pzdr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Tony
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 35.028

Tomasz Dêbicki
Zawód: uczen
 
 
post 26/09/2007, 22:15 Quote Post

Też zaopatrzyłem się w coś takiego. Trudno jest na moim poziomie ocenić wartość naukową ale sądzicie że to może być przydatne jako dodatek powiedzmy... do przygotowania maturalnego?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 27/09/2007, 10:47 Quote Post

Może, zdecydowanie może, ale uprzedzam, że jest to synteza napisana przez najwybitniejszych polskich uczonych, która wymaga od czytelnika pewnej, momentami dość dużej wiedzy i zdolności łączenia faktów. Wykracza znacząco poza materiał z podręczników do szkoły średniej, więc na maturze można zabłysnąć. Podejrzewam jednak, że przeciętny maturzysta bardziej skorzysta przeglądając wspomniane już bonusy i krótkie notki na marginesie stron, bo przyswojenie sobie choćby części wiedzy zawartej w tekscie zasadniczym będzie bardzo czaso- i pracochłonne. Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Tony
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 35.028

Tomasz Dêbicki
Zawód: uczen
 
 
post 27/09/2007, 17:33 Quote Post

Tutaj nie chodzi o zdobywanie wiedzy typowo podręcznikowej. Raczej o pewnego rodzaju uzupełnienie. A im bardziej to wykracza poza materiał tym lepiej. W końcu opanowanie samych podstaw nic nie gwrantuje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
T-o-m-e-k
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 15.113

Tomek
Stopień akademicki: Mgr historii
Zawód: Nauczyciel historii
 
 
post 26/10/2007, 22:47 Quote Post

Witam historykow:)

Skompletowałem juz pięć pierwszych tomów, niestety nie mam wystarczająco czasu, aby ogarnąć "opasłe tomiska" i ocenić ich watość... Faktycznie, informacje zawarte w historii powszechnej znacznie wychodzą poza program LO.
Prosze o ocene tej serii kogos kto zaznajomil sie z lektura i zna sie na rzeczy ;)Czy warto inwestowac tyle pieniedzy, czy sa na rynku inne podobne lepsze/tansze posyzcje. Moze makron sie wypowie smile.gif
czyli co sadzicie o historii powszechnej z GW confused1.gif

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
keraunos
 

Protector Latinitatis
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 6.034

Stopień akademicki: jakiś jest ;)
 
 
post 4/11/2007, 9:29 Quote Post

Niestety zacząłem kompletowanie od tomu 4 bo wcześniej mi umknęło że to wychodzi. Przeczytałem tom 6 – o Polsce 1586- i 1831 i przyznam że dobrze się czyta. Jest interesująco napisana, ma bardzo dobre mapki jeśli to kogoś interesuje. Natomiast pod względem obszerności pozostawia dużo do życzenia, jest dość pobieżna. Jeśli ktoś chce obszernej historii to lepsza jest wielka historia Polski Fogry.

Natomiast historie świata czytam 4 tom o hellenizmie i tu przyznam że jest obszerna i też ciekawie napisana, choć przynajmniej partie które czytam koncentrują się bardziej na historii gospodarczo społecznej a osobiście wolę polityczną. Za to ujęcie uznałbym za mocno nowoczesne. Mapek jest wiele i są bardzo dobre. Przy czym nie wszystkie są omówione w tekście, natomiast mogą się przydać w lekturze innych książek choćby ubogich w nie HB-ków.

Podsumowując uważam ze warto kupić, a przynajmniej ja mam zamiar tak zrobić wink.gif 600zł to nie mało, ale z drugiej strony biorąc pod uwagę, że tom to 600-750 stron wydanych na ładnym papierze, kolorowych, z mapkami 30zł za tom to nie jest jakaś duża cena porównując z innymi książkami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
lukasiek2
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 33.988

Lukasz
Zawód: student
 
 
post 11/12/2007, 22:42 Quote Post

Mnie stać tylko na 4 tomy histrii Polski biggrin.gif
2 pierwsze już przeczytałem i z mojego uczniowskiego punktu widzenia to jest to dobre opracowanie historii Polski , jak to juz ktoś napisał wykracza poza ramy wiedzy podręcznikowej , chyba warto kupować , ale czy daje to solidna wiedze przed powiedzmy maturą ? biggrin.gif bo nie ukrywam że głównie z tego powodu ( choć pasja jest ponad wszystkim biggrin.gif ) kupiłem 3 pierwsze tomy smile.gif

Szczególnie część drugiego tomu Jacka Staszewskiego dla takich jak ja jeszcze bardzo mało wiedzacych może dać dużo wiedzy o czasach saskich smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 2/09/2008, 16:10 Quote Post

Kupiłem kilka interesujących mnie tomów Historii Powszechnej na rynku wtórnym (za połowę oryginalnej ceny biggrin.gif; redystrybucja w tanich księgarniach) i moje odczucia są pozytywne. Poszczególne rozdziały są napisane przez specjalistów i jak na razie nie mogę się przyczepić do zawartości merytorycznej. Mam natomiast 2 małe zastrzeżenia (ale to już czepianie się):
1. seria była oryginalnie pisana na rynek włoski, więc i historia Włoch jest lepiej omówiona od historii innych państw (dla mnie, ze względów osobistych, to akurat zaleta, ale obiektywnie to pewien mankament).
2. w związku z tym, że książka była tłumaczona, pojawiają się drobne "usterki" albo "zgrzyty", głównie językowe.
Nie rzutuje to jednak jakoś bardzo na moją całościową opinię o tej serii: jest ona dobra i warto ją mieć. Tym bardziej, że można kupić poszczególne nowiutkie tomy nie za 30 PLN, a za połowę tej kwoty albo i mniej. Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
PCFUN
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 48.007

Zawód: uczen
 
 
post 2/09/2008, 19:02 Quote Post

Ja mam I tom, a gdy poznałem cenę kolejnych to się załamałem. Poszukam na allegro, może będzie.
Pani od historii poleca tego autora.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej