Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Diadochowie, Który zasługuje na największe uznanie?
 
Który z następców Aleksandra był najwybitniejszy?
Eumenes [ 14 ]  [5.20%]
Antypater [ 15 ]  [5.58%]
Antygonos [ 27 ]  [10.04%]
Ptolemeusz [ 117 ]  [43.49%]
Lizymach [ 2 ]  [0.74%]
Seleukos [ 89 ]  [33.09%]
Leonnatos [ 0 ]  [0.00%]
Perdikkas [ 5 ]  [1.86%]
Suma głosów: 269
Goście nie mogą głosować 
     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 28/11/2006, 13:43 Quote Post

QUOTE
Brakuje tu mego ulubieńca Demetriosa Poliorketesa, on też był diadochem do kroćset.


To zależy jak rozumieć słowo "Diadoch" - Demetrios był napewno wysmienitym wodzem i nie najgorszym politykiem, ale nie udało mu się stworzyć trwałego władztwa. Dla mnie diadochem był jego ojciec, zaś Demetrios... jedyny w swoim rodzaju łącznik między diadochami a epigonami... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #46

     
etubel
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 605
Nr użytkownika: 23.553

Przemyslaw Mazur
Stopień akademicki: mgr
Zawód: archiwista
 
 
post 28/11/2006, 15:30 Quote Post

W moim przekonaniu jedynym osobnikiem kalibru Aleksandra był Antygonos i dlatego oddałem na niego głos. W odróżnieniu od postaci pokroju Antypatra a zwłaszcza Ptolemaiosa nie kierował się jedynie partykularnymi interesami choć rzecz jasna na tronie zjednoczonego imperium widziałby siebie lub swego syna. Należy jednak przyznać, że miał on spójną wizję postaleksandryjskiej rzeczywistości, był niezłym wodzem (bitwę pod Iptos przegrał przez przypadek), niezgorszym politykiem i z tego co mi wiadomo po ewentualnym zwycięstwie nad konkurentami zamierzał podjąć dalsze podboje według wytycznych Wielkiego Macedończyka (Arabia, Kartagina).
 
User is offline  PMMini Profile Post #47

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 14/01/2007, 2:15 Quote Post

Mam sentyment do Ptolemeusza, gdyż był przodkiem pięknej Kleopatry. Gdyby nie on prawdopodobnie Egipt zostałby wchłonięty przez innego diadocha (Egipt nie znalazłby innego faraona). Ogólnie jednak diadochowie bez Aleksandra są niczym.
 
User is offline  PMMini Profile Post #48

     
razmus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 245
Nr użytkownika: 34.191

 
 
post 20/12/2007, 10:15 Quote Post

witam! mam prosbe, moglibyscie podac jakas dobra lekture na temat wojen diadochow, lub epigonow, prosze o wiadomsoc prywatna z gory dzieki pzodrawim
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #49

     
matika100
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 33.865

Mateusz
Zawód: student prawa
 
 
post 20/12/2007, 18:17 Quote Post

Ptolemeusz zdecydowanie wykorzystał świetnie swoją szanase.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #50

     
andrzej d
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 36.967

andrzej de
Zawód: uczen
 
 
post 14/01/2008, 21:08 Quote Post

Ja oddałem głos na Seleukosa.
Był dobrym wodzem i stworzył bodaj najsilniejsze państwo hellenistyczne. Już po śmierci Aleksandra najechał na Indie, wygrał kilka bitew.
Swoją drogą, uważacie że decyzja o odstąpieniu części terenów indyjskiemu władcy w zamian za 500 słoni, była słuszna?
Cenię również Perdikkasa- prawdopodobnie do jego Aleksander chciał uczynić swym następcą.
Antygonos aż do Ipsos był najpotężniejszym z diadochów, założyl również dynastię antygonidow i drugie co do siły państwo hellenistyczne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #51

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 23/02/2008, 14:30 Quote Post

Według mnie owym "najsilenieszym" diadochem był Antygon Jednoki. Razem z synem tworzyli wspaniały duet , po bitwie pod Salamina cypryjską byli o krok od zdobycia (zjednoczenia) całego imperium Aleksandra. Antygon był wytrwały, rozsądny, Demetriusz to z kolei świetny żołnierz.
To nie na niego jednak zagłosowałem, najbardziej podziwiam -jak większość forumowiczów- Ptolemeusza, syna Lagosa. Wyydaje mi sie najitelingentniejszy. Od początku zakładał że chce zdobyć Egipt i tylko Egipt (no... przy okazjii kolejnych wojen inne krajiny jak Cypr itp.), wiedział że nie da sie zjednoczyć całego imperium Aleksaandra. Stworzył państwo godne swoich dalekich egipskich przodków.
Za lojalność (wspaniała cecha) wobec rodziny Aleksandra należałoby wyróżnić jeszcze Eumnesa. Jego zdolności dowódcze, spryt oraz przywiązanie żołnierzy sprawiły że długo nie dał odpocząć Antygonowi.
Daleko na tyłach Antygona, za przyzwoleniem Ptolemeusza wzrastał w siłę nowy potężny władca -Seleukos. Najdłużej żył i był najbliżej zdobycia całego imperium Aleksandra. Jemu także należą się słowa uznania.
Ostatnim "diadochem" o którym wspomne jest Antypater. Silny, lecz stary, niestety zmarł, a może mógłby zaprowadzić większy spokój po śmierci swojego wodza.
 
User is offline  PMMini Profile Post #52

     
Temperantia
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 76
Nr użytkownika: 44.546

.
Zawód: .
 
 
post 18/04/2008, 18:28 Quote Post

QUOTE(Megabyzos @ 25/01/2006, 16:31)
Dlaczego nie ma Demetriosa Poliorketesa? W końcu gdyby nie on nie powstałby Kolos Rodyjski. Poza tym spośród diadochów to postać niewątpliwie najbarwniejsza.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Demetrios_Poliorketes
*



Pytanie dotyczyło bezpośrednich następców Aleksandra.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #53

     
Towarzysz Gomułka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 46.713

Przemyslaw Plochocki
Stopień akademicki: brak
Zawód: uczen
 
 
post 30/06/2008, 22:01 Quote Post

Antygonos Jednooki wytrwale dążył do zjednoczenia dawnego państwa Aleksandra, musiał więc walczyć przeciwko wszystkim. Odniósł naprawdę dużo sukcesów, lecz ostatecznie poniósł klęskę. Jego syn musiał pogodzić się z utratą większości ziem swego ojca, podzielonych przez zwycięzców spod Ipsos. Właściwie dopiero Antygonos Gonatas utrwalił władzę tej dynastii nad Macedonią. Sukcesy Antygonosa Jednookiego okazały się więc nietrwałe.
Natomiast Ptolemeusz zdobył trwałą władzę nad Egiptem. Powstrzymał atakujących go rywali ( przykład: Perdikkas ), wykazując się sprytem
i rozsądkiem. Jego dynastia sprawowała rządy w kraju nad Nilem aż do rzymskiego podboju w 30 r. p.n.e. Za jego rządów nastąpił wspaniały rozwój kultury, poza tym przyczynił się do umocnienia gospodarki Egiptu. Walczył tylko wtedy, gdy mógł liczyć na realny zysk, lub gdy bierność monarchy zagrażałaby dalszemu istnieniu państwa ( przykład: bitwa pod Ipsos). Ptolemeusz okazał się najrozsądniejszym władcą spośród diadochów ( przynajmniej moim zdaniem ) i właśnie na niego oddałem swój głos.
Seleukos - wielki wódz i niezły władca, ale jego imperium, choć największe, okazało się niespójne. Poza tym był chyba trochę zbyt ambitny - po bitwie pod Ipsos mógłby już dać spokój, ale ciągle chciał odbudować państwo Aleksandra. Trzeba jednak przyznać, że zrezygnował z posiadłości indyjskich - to był niewątpliwie słuszna decyzja, pozwalająca uniknąć długoletnich wojen z Ćandraguptą i jego następcami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #54

     
Amingus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 246
Nr użytkownika: 39.202

 
 
post 20/07/2008, 16:24 Quote Post

Głosowałem na Seleukosa, ponieważ 1. stworzył największe terytorialnie państwo spośród wszystkich następców Aleksandra, a przecież w 323 r. nie należał jeszcze do grona najbardziej wpływowych dowódców - osiągnął jednak więcej niż którykolwiek z nich; 2. utrzymał się przy życiu najdłużej ze wszystkich diadochów smile.gif

Zdumiewające, że do tej pory NIKT nie oddał głosu na Lizymacha, który w okresie pomiędzy bitwami pod Ipsos i Kuropedion był chyba nr 2 wśród diadochów, potęgą ustępując tylko Seleukosowi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #55

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 20/07/2008, 23:11 Quote Post

Czy ja wiem, czy Ptolemeusz nie osiągnął więcej? Egipt był najbogatszy. No i też żył długo i raczej spokojnie (pod koniec życia).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #56

     
Amingus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 246
Nr użytkownika: 39.202

 
 
post 21/07/2008, 18:03 Quote Post

Oczywiście doceniam Ptolemeusza. Ze wszystkich diadochów był on chyba najrozsądniejszy. Spokojnie budował swoją potęgę w Egipcie, w przedsięwzięcia militarne angażując się tylko wtedy, gdy musiał lub gdy istniały duże szanse powodzenia. Ale niewątpliwie miał znacznie lepszą pozycję startową niż Seleukos - od samego początku rozgrywki pomiędzy diadochami dysponował przebogatymi zasobami Egiptu, a tymczasem Seleukos musiał wszystko "zdobywać włócznią". Kiedy w 312 roku po kilkuletnim przymusowym pobycie w Egipcie powrócił do Babilonu, wkraczał tam na czele "armii" złożonej z 800 piechurów i 200 jeźdźców (których zresztą otrzymał od Ptolemeusza). A gdyby nie sztylet Ptolemeusza Keraunosa zdołalby zapewne rozciągnąć swą władzę także na Trację i Macedonię.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #57

     
łukasz eugeniusz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 47.182

³ukasz eugeniusz
Zawód: student
 
 
post 22/07/2008, 20:35 Quote Post

ja głosowałem na ptolemeusza,ponieważ był z nich wszyskich najgodniejszy tytułu króla,gdyby jego syn nie zabił szczesliwego seleukosa,król królów zdobył by grecję...
szczerze żaden z nich nie dorównuje królowi aleksandrowi,który naprawdę był bogiem
 
User is offline  PMMini Profile Post #58

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 26/07/2008, 14:07 Quote Post

QUOTE
szczerze żaden z nich nie dorównuje królowi aleksandrowi,który naprawdę był bogiem


Naprawdę?! ohmy.gif

A tak poważnie, co najmniej Ptolelemusz był lepszym królem. Aleksander to przede wszystkim wojownik, wódz, jego imperium rozpadło się wraz z jego śmiercią. A Soter stworzył solidne królestwo które skończyło zywot dopiero po dramacie z Kleopatrą.
 
User is offline  PMMini Profile Post #59

     
Amingus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 246
Nr użytkownika: 39.202

 
 
post 26/07/2008, 15:21 Quote Post

QUOTE
Ptolelemusz był lepszym królem. Aleksander to przede wszystkim wojownik, wódz, jego imperium rozpadło się wraz z jego śmiercią.


A do jego rozpadu w niemałym stopniu przyczynił się właśnie Ptolemeusz. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #60

10 Strony « < 2 3 4 5 6 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej