Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dane Statystyczne, rolnictwo a paliwa kopalne
     
jkobus
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.397
Nr użytkownika: 65.292

Jacek Kobus
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik
 
 
post 18/10/2010, 6:45 Quote Post

Poszukuję danych statystycznych ilustrujących stopień uzależnienia rolnictwa od wykorzystania paliw kopalnych. Wiem, że powinienem sobie to sprawdzić w bibliotece, ale jest nader wątpliwym, abym miał na to czas. Przeszukuję stronę GUS, ale na razie wygląda to dość beznadziejnie.

Najlepiej - dane dla całego świata będą bardzo mylące ze względu na eksplozję demograficzną po II wojnie światowej, ale jak się nie da inaczej, to trudno - gdyby udało się wyizolować dane albo dla Polski, albo - to już absolutnie the best, choć wiem, że to trudne: dla obecnego terytorium Polski. W latach 1913, 1939 i dajmy na to 1950 (ta ostatnia najmniej istotna).

Potrzebnych jest kilka cyfr: liczba ludności ogółem, % zawodowo czynnych zatrudnionych w rolnictwie (jak nie ma to: mieszkańców wsi), % gospodarstw wiejskich posiadających dostęp do energii elektrycznej, liczba ciągników rolniczych, produkcja (jeśli byłyby dane o konsumpcji, tym lepiej, ale wątpię...) nawozów sztucznych ogółem.

Pytam bez wielkiej nadziei, ale może ktoś akurat ma na wyciągnięcie ręki stosowną publikację, nudzi się przy tym i chętnie by mi pomógł za przysłowiowe "Bóg zapłać"..? Serdecznie pozdrawiam...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
arnold
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.590
Nr użytkownika: 6.231

 
 
post 18/10/2010, 16:22 Quote Post

Spróbuj w Centralnej Bibliotece Statystycznej. Są tam też Roczniki Statystyczne międzywojenne i nawet wydawnictwa sprzed I Wojny Światowej. Ogółem wiele ciekawych danych gospodarczych, demograficznych i innych.

http://statlibr.stat.gov.pl/
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
marc20
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.395
Nr użytkownika: 80.503

Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 11/05/2018, 19:30 Quote Post

QUOTE
Potrzebnych jest kilka cyfr: liczba ludności ogółem, % zawodowo czynnych zatrudnionych w rolnictwie (jak nie ma to: mieszkańców wsi), % gospodarstw wiejskich posiadających dostęp do energii elektrycznej, liczba ciągników rolniczych, produkcja (jeśli byłyby dane o konsumpcji, tym lepiej, ale wątpię...) nawozów sztucznych ogółem.

Wydaje się,że to byłoby lekkie uproszczenie. Jeśli rolnik żywił świnie parowanymi ziemniakami,gotował sobie zupę na kuchence węglowej,zwierzęta przewożono pociągami itd... to od paliw kopalnych w zasadzie nie był niezależny.

Mam takie porównanie odnośnie rewolucji przemysłowej:
http://faculty.econ.ucdavis.edu/faculty/gc...apter2-2005.pdf
Gdyby teoretycznie całą powierzchnię Anglii obsadzić lasem odroślowym, to uzyskiwane drewno dawałoby rocznie energię równowartą maksymalnie 20 mln ton węgla. Tymczasem u schyłku XIX wieku Anglia konsumowała ponad 100 mln ton węgla rocznie.
Podobny proces uzależniania się gospodarki od węgla miał miejsce na ziemiach polskich.

Ten post był edytowany przez marc20: 11/05/2018, 19:44
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej