Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bitwa pod Stäket 13 VIII 1719 - U. Sundberg
     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 15/04/2013, 9:51 Quote Post

Dzięki za fachowy komentarz. A przy okazji - po lekturze też zachęcam do zakupu; bardzo mi się spodobała, a szczególnie ten przebijający się przez treśc książki ton nieledwie "Ragnaroku", jakiego udało się szwedzkiej stolicy uniknąć wink.gif - przy czym jednocześnie odniosłem wrażenie, że dla Rosjan to nie było nic szczególnego: najwyraźniej w ówczesnej sytuacji stwierdzili po prostu: "no, to teraz popłyniemy spustoszyć ogniem i mieczem szwedzkie wybrzeżew rejonie ich stolicy, a co!", a potem "spoko, nic się nie stało, jeden nie spalony Sztokholm wiosny nie czyni"... biggrin.gif

Swoją drogą to też świadczy o zmianach, jakie wówczas przeszła rosyjska armia i flota.
 
Post #16

     
Mazin82
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 695
Nr użytkownika: 97.151

Morten Zimsi
 
 
post 10/12/2015, 22:21 Quote Post

Calkiem przyjemna ksiazeczka.

Przyznaje sie bez bicia, ze tak jak po Zencie i Poncu zarzekalem sie, ze juz nie siegne wiecej po te cholerne broszurki od Infortu, tak Staket jednak mnei zaintrygowal i poniekad z powrotem do nich zachecil.
Wiec cos w tym jest.

Nie jest to naturalnie pozycja perfekcyjna, jednak roznica jakosci w porownaniu ze slabiutkim Lundem jest ogromna.

Dwie pozycje o zblizonym teatrze dzialan i bohaterach, dwie traktujace o malo znanych u nas wojnach i o zupelnie nieznanych starciach... a jednak Staket to cos co pozera sie ze smakiem i ma sie ochote na dokladke.

Jesli idzie jednak o kwestie poruszone w ksiazce, ktore nie daja mi spokoju i o ktorych koledzy nie wspomnieli to wymienilbym dwie:


#1.

Pod koniec opisu bitwy Autor wspomina o jakichs zatopionych okretach rosyjskich, przy czym stwierdza, ze z cala pewnoscia nie byly ty jednostki z floty Piotra I, tylko jakies starsze jednostki przyslane by "wesprzec Szwedow w walce z Dunczykami".
No i zastanawia mnie niby kiedy to Rosjanie mieliby Szwedow wspierac tymi okretami i skad by mieli je wziac? Patrzac na "dluga" historie ich dostepu do morza i posiadania floty wydaje mi sie takie wtracenie co najmniej dziwne.
Czy chodzi o jakas improwizowana flote w XVI wieku czy moze czasy jeszcze wczesniejsze? Czy zwyczajnie chochliki tam poszalaly?


#2.

W rozdziale o rokowaniach pokojowych Autor stwierdza, ze rosyjskie nabytki terytorialne mogly byc wieksze, gdyz Piotr kontrolowal takze Finlandie, ale nie zdecydowal sie na to by "nie draznic Wielkiej Brytanii".
Przyznam, ze nie wiem na ile ta kontrola ziem finskich byla pelna i na ile Piotr mogl/chcial/mial interes w przylaczeniu tego terytorium, ale wzmianka o zadraznianiu Wielkiej Brytanii wydaje mi sie byc co najmniej dziwna. Tzn to chyba troche za wczesne czasy by Rosja musiala obawiac sie grozb Albionu tak jak w XIX wieku.
Chyba, ze chodzilo bardziej o mozliwosc gospodarczego bojkotu Rosji przez wyspiarzy, albo chec wykazania swych "pokojowych" zamiarow Europie?
Aneksje Inflant, Estonni czy Ingrii i Wyborga mozna bylo uzasadnic "odwiecznymi prawami", "rekompensata" czy "zabezpieczeniem" stolicy, ale juz aneksja Finlandii moglaby zalatwic Piotrowi latke "zlodzieja".

 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Piro
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.723
Nr użytkownika: 8.580

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Dokladajacy do Kotla
 
 
post 11/12/2015, 21:23 Quote Post

QUOTE
Przyznam, ze nie wiem na ile ta kontrola ziem finskich byla pelna i na ile Piotr mogl/chcial/mial interes w przylaczeniu tego terytorium, ale wzmianka o zadraznianiu Wielkiej Brytanii wydaje mi sie byc co najmniej dziwna. Tzn to chyba troche za wczesne czasy by Rosja musiala obawiac sie grozb Albionu tak jak w XIX wieku.


Jakby to śmiesznie nie brzmiało Albion już wówczas - po złamaniu potęgi Francji Króla Słońce czuł się upoważniony do dyktowania wszystkim swoich warunków.Na Bałtyk wysłano eskadrę okrętów,Rosja skierowała fregaty na Morze Północne.Zapachniało prochem
QUOTE
by "wesprzec Szwedow w walce z Dunczykami

Taki sojusz zaistniał w XVI w ale flota rosyjska Iwana Groźnego była raczej tworzona później - po zmianie sojuszy - u boku Danii
Sprawa wygląda dziwnie
Był taki epizod w XVIIw - w czasie wojny kalmarskiej - ale czy rozdarta smutą Rosja mogła wysłać cokolwiek?

Pozdrawiam

Ten post był edytowany przez Piro: 11/12/2015, 21:29
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Mazin82
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 695
Nr użytkownika: 97.151

Morten Zimsi
 
 
post 11/12/2015, 21:48 Quote Post

QUOTE
Jakby to śmiesznie nie brzmiało Albion już wówczas - po złamaniu potęgi Francji Króla Słońce czuł się upoważniony do dyktowania wszystkim swoich warunków.Na Bałtyk wysłano eskadrę okrętów,Rosja skierowała fregaty na Morze Północne.Zapachniało prochem


Tak, o wyslaniu floty na Baltyk Autor wspomnial, i sila rzeczy dla floty rosyjskiej tworzylo to niebezpieczenstwo. Jednak samo haslo o "zadraznianiu" Brytanii mnie dziwi. W XIX wieku mozna powiedziec wrecz, ze Rosjanie cierpieli od wojny krymskiej na swego rodzaju paranoje, ale nie wydaje mi sie by Brytyjczycy mogli w tak wczesnym okresie byc dla Moskwy zagrozeniem.

QUOTE
Taki sojusz zaistniał w XVI w ale flota rosyjska Iwana Groźnego była raczej tworzona później - po zmianie sojuszy - u boku Danii
Sprawa wygląda dziwnie
Był taki epizod w XVIIw - w czasie wojny kalmarskiej - ale czy rozdarta smutą Rosja mogła wysłać cokolwiek?


No wiec wlasnie, uklady ukladami, ale z tego co sie orientuje Rosjanie przed pokojem w Stolbowie nie mieli nawet mozliwosci utrzymywania jakiejs floty w Ingrii. Przed Petersburgiem pelnoprawnego portu tam w zasadzie chyba nie bylo?
Musielibysmy chyba wiec szukac w czasach jeszcze wczesniejszych, gdy Iwan pokusil sie o Estonie i Inflanty. Chyba, ze te jednostki zostaly zwyczajnie skaptowane przez Rosjan gdzies w Europie Zachodniej i potem w jakis sposob wziely udzial w walkach po stronie szwedzkiej.

Ale to naturalnie tylko moja gdybanina wink.gif

Ten post był edytowany przez Mazin82: 11/12/2015, 21:48
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

2 Strony < 1 2 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej