Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Turcja w I połowie XIX w., Sułtan i Napoleon
     
Aecjusz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 48
Nr użytkownika: 112

 
 
post 6/12/2004, 21:32 Quote Post

W "Encyklopedii" Roberta Bieleckiego natrafiłem na bardzo ciekawy epizod wojen napoleońskich. Dotyczy on stosunków między Turcją, Francją i Anglią. Otóż Turcja za panowania Selima III (1789-1807) przyłączyła się do wojny przeciwko Francji w ramach drugiej koalicji. Spowodowane to było interwencją gen. Napoleona Bonapartego w Egipcie, lennie tureckim. Korzystając z pomocy angielskiej i rosyjskiej, sułtan musiał zgodzić się na kontrolę Moskwy nad Mołdawią i Wołoszczyzną oraz formalną okupację Egiptu przez Anglię w latach 1801-1803. Sytuacja zmieniła się w listopadzie 1806 roku, gdy pod wpływem francuskiego ambasadora gen. Horatio Sebastianiego, sułtan usunął z obu Księstw Naddunajskich oddanych Rosji książat, zaś car Aleksander I w odwecie wszczął z tego powodu wojnę z Turcją. Było to równoznaczne z konfliktem z Anglią, będącą sojusznikiem cara. Na wiosnę 1807 roku flota brytyjska podpłynęła pod Konstantynopol (Stambuł). Sułtan stawił opór pod murami stolicy, korzystając z pomocy... Napoleona. Od 1802 roku stanął pokój między Turcją i Francją. Selim III zgodził się na to z uwagi na straty terytorialne nad Dunajem i w Egipcie kosztem dotychczasowych sojuszników - Anglii i Rosji.

Interesuje mnie starcie pod Konstantynopolem na wiosnę 1807 roku między siłami tureckimi (i francuskimi) oraz angielskimi.

Ciekawi mnie także bunt w korpusie janczarskim w dniu 29 maja 1807 roku sprowokowany przez rząd angielski, który spowodował upadek Selima III.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 6/12/2004, 22:45 Quote Post

Proponowałbym sięgnąć po książke Waldemara Łysiaka - "Empirowy pasjans"
Autor cały jeden rozdział "Król kier" poswięcił Selimowi III, wydarzeniom politycznym nad Bosforem i wzajemnych rozgrywkach personalnych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Aecjusz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 48
Nr użytkownika: 112

 
 
post 9/12/2004, 20:54 Quote Post

Szanowny Sarissoforoj! Domyślam się, że jesteś w posiadaniu książki Pana Łysiaka. Ja niestety nie. Czy zechciałbyś przybliżyć mi tytułowe starcie turecko-angielskie pod Konstantynopolem?

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Bialy
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 130
Nr użytkownika: 4.098

 
 
post 27/02/2005, 20:43 Quote Post

Jeśli ten temat jest nadal aktualny , to ja mogę poecić książkę pt " Bosfor i Dardanele w polityce iwelkich mocarstw" Autorstwa Mieczysława Tanty
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej