Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
15 Strony « < 12 13 14 15 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Marcin Luter
     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 4/02/2015, 2:01 Quote Post

No spoko, ale Marcin Luter nie był już zakonnikiem, kiedy brał ślub. Nie ma więc problemu. Po prostu zrozumiał, że jednak jest przeznaczony do bezżenności. Jego decyzja.
Nie wydaje mi się być słusznym ocenianie go teraz na tej podstawie i stwierdzanie, że złamał przysięgę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #196

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 4/02/2015, 2:05 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 4/02/2015, 1:54)
CODE

Och niesamowite,
pozwolę sobie zacytować instytucje nieco wyższą od Jeremiasza,
"Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi"
I tyle nawet mi się nie chce przypominać korzeni.....celibatu.


Akurat szerzej nie pisałem na temat Jeremiasza, tylk podałem cytat z Jezusa Chrystusa, nie ma w Twym wydaniu Biblii tego fragmentu? Błogosławieństwo z Księgi Rodzaju dotyczy całej ludzkości, celibat dotyczy w KRK kleru świeckiego i zakonnego, w prawosławnych w części świeckiego, zakonnego w całości (jakkolwiek z pewnym wyjątkiem). natomiast w chrześcijaństwie od samego początku są różne osoby, myśli, ruchy, koontestujące nawet zawieranie małżeństw jako kompromis z grzeszną naturą człowieka.
Ale kto wie, może Aleksander VI wyszedł z podobnej, jak Ty - Jacku - interpretacji Księgi Rodzaju.


*


rolleyes.gif O tak przywykłem do radosnego interpretowania Słowa Pańskiego, z strony "pretorian" rzymskiego wyznania, widocznie małżeństwo dwu osób, które zerwały wszelkie więzi z katolickim kościołem, jest czynem hańbiącym, a bezbożnym, co raz zapisano w metryki rzymskiego wyznania pozostaje jego własnością na wieki.
Nie dziwi mnie to, niewolniczość to cecha katolicyzmu.
QUOTE
Nawiasem mówiać, temat nie jest o wykorzystywaniu seksualnym i pedofilii, pederastii, ale kler protestancki nie jest również wolny od tego typu zjawisk - ale mogę zrozumieć, że ta problematyka w pogadance pastora była skierowany w stronę KRK, w przypadku Kościołów Reformowanych nie wspomniano.

Taaaaa.... smile.gifa może się poprzerzucamy przykladami smile.gif ot tak z zeszłego roku.
Od biskupa, lub nuncjusza wzwyż?

Ten post był edytowany przez lancaster: 4/02/2015, 2:07
 
Post #197

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 4/02/2015, 2:34 Quote Post

Nie zamierzam wdawać się w licytację nawet z zeszłego roku, nie ten temat. Nawiasem mówiąc polskich massmediów nie interesują przypadki z Kościołów Reformowanych, tylko z KRK. ale akurat nie trudno znaleźć przypadki tego typu czynów nawet wśród luteran. Cóż, okazało się, że coś jednak jest w Biblii na temat bezżenności, z licytacją byłoby podobnie smile.gif

edytowano - nie chce mi się wdawać w dyskusję z wyobrażeniami rodem z luterańskiej propagandy wyznaniowej.

QUOTE(elchullogrande @ 4/02/2015, 2:01)
No spoko, ale Marcin Luter nie był już zakonnikiem, kiedy brał ślub. Nie ma więc problemu. Po prostu zrozumiał, że jednak jest przeznaczony do bezżenności. Jego decyzja.
Nie wydaje mi się być słusznym ocenianie go teraz na tej podstawie i stwierdzanie, że złamał przysięgę.
*


A to chyba ciekawa sprawa, jak to było z tym małżeństwem Lutra. Czytałem gdzieś, że miał pewne opory, ale w końcu przyjaciele go przekonali. Jak to było, zna ktoś na tyle szczegółowo życiorys reformatora?

Ten post był edytowany przez szapur II: 4/02/2015, 2:51
 
User is offline  PMMini Profile Post #198

     
Lukezz
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 315
Nr użytkownika: 69.926

Lukasz
Stopień akademicki: brak
Zawód: szef
 
 
post 4/02/2015, 7:04 Quote Post

QUOTE(elchullogrande @ 4/02/2015, 2:01)
No spoko, ale Marcin Luter nie był już zakonnikiem, kiedy brał ślub. Nie ma więc problemu. Po prostu zrozumiał, że jednak jest przeznaczony do bezżenności. Jego decyzja.
Nie wydaje mi się być słusznym ocenianie go teraz na tej podstawie i stwierdzanie, że złamał przysięgę.
*



Ślubował Bogu to co ślubował a potem ...zmienił zdanie i złamał śluby (nie tylko czystości przecież).
Bagatelizowanie tego typu spraw w wypadku "wielkiego odnowiciela chrześcijaństwa" jest ...interesujące i niekonsekwentne w świetle oceny rozpustnej części kleru, która za "odnowicielem" nie poszła.




QUOTE(lancaster @ 4/02/2015, 2:05)

Nie dziwi mnie to, niewolniczość to cecha katolicyzmu.

*



...być może z inspiracji świętego Pawła smile.gif


Przy okazji to chyba Luter nie do końca uznawał wolną wolę człowieka. Cuś tam było o ludziach jako bydlakach ujeżdżanych a to przez Boga, a to przez szatana.


Ten post był edytowany przez Lukezz: 4/02/2015, 7:26
 
User is offline  PMMini Profile Post #199

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/11/2017, 23:17 Quote Post

Ktoś może czytał i może się podzielić opinią?

user posted image
 
User is offline  PMMini Profile Post #200

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 9/11/2017, 19:56 Quote Post

Dzisiaj Lisicki będzie w "Warto rozmawiac" o 22:20 gdzie pierwszym tematem bedzie wlasnie reformacja. Drugim dyskutantem ktos z ekumenizm.pl
Zapewne powie w skrócie to co zawarł w książce wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #201

     
Marek Atyliusz Regulus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 225
Nr użytkownika: 100.953

Przemek J.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: jurysta
 
 
post 17/12/2017, 23:11 Quote Post

Pewnie już na forum było, ale w temacie o M.L. nie widzę, wiec jeśli ktoś szuka nowej publikacji na temat Lutra - to warto przeczytać pracę autorstwa Sebastiana Dudy pt. "Reformacja. Rewolucja Lutra". Od czasów wydania przez PIW książki Richarda Friedenthala "Marcin Luter. Jego życie i czasy", to chyba najciekawsza pozycja na ten temat, jak się w Polsce ukazała.

Ten post był edytowany przez Marek Atyliusz Regulus: 17/12/2017, 23:11
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #202

     
Grzegorz_B
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 747
Nr użytkownika: 99.929

Stopień akademicki: dr
Zawód: IT
 
 
post 18/12/2017, 1:10 Quote Post

QUOTE(Prawy Książę Sarmacji @ 9/11/2017, 19:56)
Dzisiaj Lisicki będzie w "Warto rozmawiac" o 22:20 gdzie pierwszym tematem bedzie wlasnie reformacja. Drugim dyskutantem ktos z ekumenizm.pl
Zapewne powie w skrócie to co zawarł w książce  wink.gif

Spis treści i pierwsze ileś stron można oglądnąć w sieci. Wygląda na to że (mimo tytułu) najpierw głównie opieprza Franciszka za szeroko pojęte "lewactwo", a potem Lutra za to że był nieposłuszny i ośmielił się krytykować ówczesne wypaczenia papiestwa. Chociaż to przecież teraz (tzn. od 1870) papież jest nieomylny, a przedtem - mimo że mógł posłać nieposłusznych na stosik - jednak nie był ;-)

Jeśli w tym momencie - tak samo jak ja - zauważasz jakąś sprzeczność to przynajmniej pretensji nie kieruj do mnie ;-)
 
User is offline  PMMini Profile Post #203

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 3/01/2018, 18:28 Quote Post

Ostatni film Brauna „Luter i rewolucja protestancka” ktoś oglądał? Wiem, że to człowiek, który porusza się we własnym świecie. Ale może tym bardziej rzecz ciekawa wink.gif Jakaś krótka recenzja? Z góry dzięki!
 
User is offline  PMMini Profile Post #204

     
Ida Wielkie Gniazdo
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 658
Nr użytkownika: 98.200

 
 
post 8/01/2018, 21:07 Quote Post

QUOTE(Grzegorz_B @ 18/12/2017, 1:10)
najpierw głównie opieprza Franciszka za szeroko pojęte "lewactwo", a potem Lutra za to że był nieposłuszny i ośmielił się krytykować ówczesne wypaczenia papiestwa. Chociaż to przecież teraz (tzn. od 1870) papież jest nieomylny, a przedtem - mimo że mógł posłać nieposłusznych na stosik - jednak nie był ;-)

Jeśli w tym momencie - tak samo jak ja - zauważasz jakąś sprzeczność to przynajmniej pretensji nie kieruj do mnie ;-)
*



E, coś pleciesz.
Większa sprzeczność jest w tym, że obecni papieże( i biskupi, np. Ryś) wielbią Lutra jako wielkiego odnowiciela chrześcijaństwa, subtelnego intelektualistę, wrażliwego romantyka. To jest dopiero paradoks. Przecież życie, postępki i słowa Lutra to nie jest jakaś tajemnica.

 
User is offline  PMMini Profile Post #205

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 9/01/2018, 0:41 Quote Post

QUOTE(Ida Wielkie Gniazdo @ 8/01/2018, 22:07)
QUOTE(Grzegorz_B @ 18/12/2017, 1:10)
najpierw głównie opieprza Franciszka za szeroko pojęte "lewactwo", a potem Lutra za to że był nieposłuszny i ośmielił się krytykować ówczesne wypaczenia papiestwa. Chociaż to przecież teraz (tzn. od 1870) papież jest nieomylny, a przedtem - mimo że mógł posłać nieposłusznych na stosik - jednak nie był ;-)

Jeśli w tym momencie - tak samo jak ja - zauważasz jakąś sprzeczność to przynajmniej pretensji nie kieruj do mnie ;-)
*



E, coś pleciesz.
Większa sprzeczność jest w tym, że obecni papieże( i biskupi, np. Ryś) wielbią Lutra jako wielkiego odnowiciela chrześcijaństwa, subtelnego intelektualistę, wrażliwego romantyka. To jest dopiero paradoks. Przecież życie, postępki i słowa Lutra to nie jest jakaś tajemnica.
*


Dokładnie. Widocznie niektorzy obecni hierarchowie wybrali nie tą religię.

Ten post był edytowany przez Prawy Książę Sarmacji: 9/01/2018, 0:41
 
User is offline  PMMini Profile Post #206

     
Lwowiak
 

Granice nie są wieczne!
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.269
Nr użytkownika: 40.190

 
 
post 9/03/2018, 19:32 Quote Post

QUOTE
„Jak to już wielokrotnie mówiłem: jestem dojrzałym gównem, a świat jest szeroką dziurą w dupie, dlatego z pewnością wkrótce się rozstaniemy”.
Weimarer Ausgabe, Tischreden 5, s.222 17-88, 5537

W załączniku mamy ten cenny tekst po niemiecku.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #207

     
Antoni123
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 497
Nr użytkownika: 102.926

Stopień akademicki:
 
 
post 9/03/2018, 20:24 Quote Post

Dla ewangelika Luter jest tyko założycielem kościała i niczym więcej.
Tym który zbudował kościół ewangelicki jest Filip Melanchton.
To co mówił Luter przemawiało do prostych ludzi to co głosił Filip Melanchton przemawiało do elit.
 
User is offline  PMMini Profile Post #208

     
Antoni123
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 497
Nr użytkownika: 102.926

Stopień akademicki:
 
 
post 9/03/2018, 21:07 Quote Post

Co łączyło Kościoł Katolicki z Kościołem Ewangelicki ? Durne stanowisko przywódców kościoła do nauk Kopernika.

Ten post był edytowany przez Antoni123: 9/03/2018, 21:10
 
User is offline  PMMini Profile Post #209

     
arturus.miłośnik historii
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.372
Nr użytkownika: 93.614

Artur G
Stopień akademicki: inzynier
Zawód: ostatni rzymianin
 
 
post 10/03/2018, 7:29 Quote Post

Niechęć do kalwinistów w XVI i XVII wieku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #210

15 Strony « < 12 13 14 15 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej