Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Umrzeć za ojczyznę/panstwo
     
Pepini
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 72
Nr użytkownika: 95.982

piotrurban
Stopień akademicki: doktor
Zawód: polityk
 
 
post 3/05/2015, 16:25 Quote Post

W RAZIE ISTNIENIA TAKOWEGO TEMATU PROSZĘ O USUNIĘCIE POSTU I PRZYJĘCIE ODGÓRNYCH PRZEPROSIN Z MOJE STRONY

3 maja jest świętem szczególnym,tego dnia nasunęła mi się myśl dotycząca bezwzględnego patriotyzmu a mianowicie oddania życie za naszą ojczyznę. Po pewnej analizie i namyśleniach dochodzę do wniosku,że ateista nie odda życia za kraj,ale to na marginesie. Ja na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć,że nie wiem co to jest ojczyzna i dlatego nie umrę za coś czego nie mogę określić. Ojczyzna w wydaniu polityków to państwo,im człowiek jest większym patriotą tym jest lepszym narzędziem w rękach polityki;ojczyzna to rzeki,wzgórza,krainy,czyli to co może być na całym świecie a nie koniecznie w Polsce jedyna różnica to sentymenty i wspomnienia;ojczyzną może być Europa,Świat,ale wtedy to już nie podchodzi pod patriotę a raczej kosmopolitę;w końcu ojczyzna to rodzina coś za co każdy odda życie.
Czym dla was jest ojczyzna i czy oddalibyście życia za nią ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 3/05/2015, 17:04 Quote Post

QUOTE(Pepini @ 3/05/2015, 16:25)
nie wiem co to jest ojczyzna
*



Młodzi... Doktorzy... Politycy...
Ojczyzna to kraj przodków.

QUOTE
ojczyzna to rzeki,wzgórza,krainy,czyli to co może być na całym świecie


Nie, Wisły, Odry, Warty, Narwi nie ma na całym świecie, są tu, nie gdzie indziej. Tarnicy, Łysicy, Wielkopolski, Kujaw też trudno szukać gdzie indziej. To te konkretne rzeki, wzgórza, krainy. To groby przodków, Ich krew i pot, które wsiąkały w tę ziemię przez stulecia...
To czyni ten kraj Ojczyzną a nie politycy

Ten post był edytowany przez Aquarius: 3/05/2015, 17:06
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Ulfberht
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 205
Nr użytkownika: 94.874

 
 
post 3/05/2015, 17:20 Quote Post

QUOTE(Pepini @ 3/05/2015, 16:25)
Czym dla was jest ojczyzna i czy oddalibyście życia za nią ?
*


Dla mnie ojczyzna to kraj z którego pochodzą moi przodkowie. Czy oddałbym życie za nią ? Ciężko to stwierdzić w czasach pokoju, myślę jednak, że jakbym miał możliwość to wyjechałbym do innego kraju razem z rodziną, ale jeśli nie udałoby mi się wyjechać i zostałbym wzięty do armii, to na 99% walczyłbym i nie zdezerterował. Dlaczego 99% a nie 100% ? Nigdy nie wiadomo co się wydarzy podczas wojny wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 3/05/2015, 19:08 Quote Post

Po łacinie Patria to ojczyzna, słowo pochodzi od słowa pater - ojciec.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 3/05/2015, 19:17 Quote Post

QUOTE(Pepini @ 3/05/2015, 17:25)
W RAZIE ISTNIENIA TAKOWEGO TEMATU PROSZĘ O USUNIĘCIE POSTU I PRZYJĘCIE ODGÓRNYCH PRZEPROSIN Z MOJE STRONY

3 maja jest świętem szczególnym,tego dnia nasunęła mi się myśl dotycząca bezwzględnego patriotyzmu a mianowicie oddania życie za naszą ojczyznę. Po pewnej analizie i namyśleniach dochodzę do wniosku,że ateista nie odda życia za kraj,ale to na marginesie. Ja na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć,że nie wiem co to jest ojczyzna i dlatego nie umrę za coś czego nie mogę określić. Ojczyzna w  wydaniu polityków to państwo,im człowiek jest większym patriotą tym jest lepszym narzędziem w rękach polityki;ojczyzna to rzeki,wzgórza,krainy,czyli to co może być na całym świecie a nie koniecznie w Polsce jedyna różnica to sentymenty i wspomnienia;ojczyzną może być Europa,Świat,ale wtedy to już nie podchodzi pod patriotę a raczej kosmopolitę;w końcu ojczyzna to rodzina coś za co każdy odda życie.
Czym dla was jest ojczyzna i czy oddalibyście życia za nią ?
*


Ojczyzna to kraj ojców (nigdy nie należy mylić z państwem ojców).
Tyle.
Żadni politycy nie mają nic do tego.
Ojczyzną Europa? Chyba dla koczownika. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 3/05/2015, 21:24 Quote Post

Przede wszystkim patriotyzm jest racjonalny,sprowadza się do walki o lepsze jutro dla społeczeństwa do którego należymy, czyli pośrednio dla nas samych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Kamaz73
 

Pancerny Inseminator
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.187
Nr użytkownika: 22.254

Robert
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: zolnierz zawodowy
 
 
post 4/05/2015, 9:25 Quote Post

QUOTE(Pepini @ 3/05/2015, 17:25)
W RAZIE ISTNIENIA TAKOWEGO TEMATU PROSZĘ O USUNIĘCIE POSTU I PRZYJĘCIE ODGÓRNYCH PRZEPROSIN Z MOJE STRONY

3 maja jest świętem szczególnym,tego dnia nasunęła mi się myśl dotycząca bezwzględnego patriotyzmu a mianowicie oddania życie za naszą ojczyznę. Po pewnej analizie i namyśleniach dochodzę do wniosku,że ateista nie odda życia za kraj,ale to na marginesie. Ja na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć,że nie wiem co to jest ojczyzna i dlatego nie umrę za coś czego nie mogę określić. Ojczyzna w  wydaniu polityków to państwo,im człowiek jest większym patriotą tym jest lepszym narzędziem w rękach polityki;ojczyzna to rzeki,wzgórza,krainy,czyli to co może być na całym świecie a nie koniecznie w Polsce jedyna różnica to sentymenty i wspomnienia;ojczyzną może być Europa,Świat,ale wtedy to już nie podchodzi pod patriotę a raczej kosmopolitę;w końcu ojczyzna to rodzina coś za co każdy odda życie.
Czym dla was jest ojczyzna i czy oddalibyście życia za nią ?
*


"przepraszam a dla kogo ten wywiad" wink.gif i co niby takie puste deklarację mają dać? Że w gębbie jest ktoś mocny i umie się zobowiązać do niewiadomo czego?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Grapeshot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer
 
 
post 4/05/2015, 10:50 Quote Post

Alternatywne myślenie:
No bastard ever won a war by dying for his country. He won it by making the other poor dumb bastard die for his country.
George S. Patton
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Pepini
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 72
Nr użytkownika: 95.982

piotrurban
Stopień akademicki: doktor
Zawód: polityk
 
 
post 4/05/2015, 15:31 Quote Post

Kamaz73 ciekawość,ale jeżeli nie chcesz podejść do tego tematu poważnie to trudno,może jest to związane z twoimi wątpliwościami ? Pewnie każdy je ma,ale czy to oznacza negatywne podejście do tematu ? Znaleźć błędy każdy głupi może,ja potrzebuję ludzi co będą potrafili je rozwiązać.
Dzięki tym "pustym deklaracją" człowiek inteligentny zacznie się zastanowić nad problemem a potem wymyśli rozwiązanie (czy fałszywe czy nie ważne,że da mu spokój). Myślenie jest naprawdę wspaniałą czynnością a każdy temat w tym wypadku o ojczyźnie jest dobrym pretekstem do poćwiczenia naszych szarych komórek biggrin.gif Ideologia jaką ktoś tu obierze,tzn. czy odda życie czy nie odda jest nie istotna (z mojego punktu widzenia). Ja jedynie na tym korzystam i ty tak samo,ponieważ znasz inne poglądy na dany temat oraz możesz wdać się w dyskusje,która jedynie wzmocni lub rozdzieli Cię od Twoich przekonań. Dzięki takim portalom możemy poszerzyć nasze horyzonty,to między innymi dlatego dołączyłem do historyków,nie jako historyk ale jako humanista (nie ten kto gardzi przedmiotami ścisłymi,ale kocha cały świat). Trochę wazeliny,ale ten portal jest jednym z bardziej ambitnych portali,dzięki wspaniałym ludziom i cudownej administracji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 4/05/2015, 17:08 Quote Post

QUOTE(Pepini @ 4/05/2015, 16:31)
Kamaz73 ciekawość,ale jeżeli nie chcesz podejść do tego tematu poważnie to trudno,może jest to związane z twoimi wątpliwościami ? Pewnie każdy je ma,ale czy to oznacza negatywne podejście do tematu ? Znaleźć błędy każdy głupi może,ja potrzebuję ludzi co będą potrafili je rozwiązać.
Dzięki tym "pustym deklaracją" człowiek inteligentny zacznie się zastanowić nad problemem a potem wymyśli rozwiązanie (czy fałszywe czy nie ważne,że da mu spokój). Myślenie jest naprawdę wspaniałą czynnością a każdy temat w tym wypadku o ojczyźnie jest dobrym pretekstem do poćwiczenia naszych szarych komórek biggrin.gif Ideologia jaką ktoś tu obierze,tzn. czy odda życie czy nie odda jest nie istotna (z mojego punktu widzenia). Ja jedynie na tym korzystam i ty tak samo,ponieważ znasz inne poglądy na dany temat oraz możesz wdać się w dyskusje,która jedynie wzmocni lub rozdzieli Cię od Twoich przekonań. Dzięki takim portalom możemy poszerzyć nasze horyzonty,to między innymi dlatego dołączyłem do historyków,nie jako historyk ale jako humanista (nie ten kto gardzi przedmiotami ścisłymi,ale kocha cały świat). Trochę wazeliny,ale ten portal jest jednym z bardziej ambitnych portali,dzięki wspaniałym ludziom i cudownej administracji.
*


To jest forum, a nie portal. biggrin.gif
Boje się, patrząc po Twoich wypowiedziach tutaj, że Twoim zdaniem państwo potrzebuje celu do istnienia...
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Pepini
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 72
Nr użytkownika: 95.982

piotrurban
Stopień akademicki: doktor
Zawód: polityk
 
 
post 4/05/2015, 18:49 Quote Post

Czyli państwo nie potrzebuje celu... Uargumentuj :/
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 4/05/2015, 19:34 Quote Post

QUOTE(Pepini @ 4/05/2015, 19:49)
Czyli państwo nie potrzebuje celu... Uargumentuj :/
*


OK, spróbuję.
Staroświecką logiką: zobaczmy, jaki cel ma państwo, by istniało (nie: by zaistniało). Bogacenie się? Nie, bo to nie państwo, jako byt niematerialny, się bogaci, tylko jego oligarchowie (i ewentualnie reszta społeczeństwa). Ekspansję? Również nie, bo to także cel jego oligarchii. Utrzymywanie stanu posiadania, ochrona swoich obywateli? Tym pierwszym zajmują się sami obywatele, tym drugim armia - która istnieje oficjalnie w tym celu, a faktycznie całkiem często nieoficjalnie po to, aby zbierać frukta i gnuśnieć. Rozwój czegośtam? Nie, to robią Ci zainteresowani owym czymś, i ewentualnie Ci zainteresowani zyskami, które przyniesie to coś w przyszłości.
Konkluzja - państwo nie ma celu, cel mają tylko Ci, którzy je przy życiu utrzymują. Choć nie dałbym głowy, że wszyscy - część może być nieświadoma/ogłupiona.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 4/05/2015, 20:02 Quote Post

QUOTE(Lehrabia @ 4/05/2015, 20:34)
QUOTE(Pepini @ 4/05/2015, 19:49)
Czyli państwo nie potrzebuje celu... Uargumentuj :/
*


OK, spróbuję.
Staroświecką logiką: zobaczmy, jaki cel ma państwo, by istniało (nie: by zaistniało). Bogacenie się? Nie, bo to nie państwo, jako byt niematerialny, się bogaci, tylko jego oligarchowie (i ewentualnie reszta społeczeństwa). Ekspansję? Również nie, bo to także cel jego oligarchii. Utrzymywanie stanu posiadania, ochrona swoich obywateli? Tym pierwszym zajmują się sami obywatele, tym drugim armia - która istnieje oficjalnie w tym celu, a faktycznie całkiem często nieoficjalnie po to, aby zbierać frukta i gnuśnieć. Rozwój czegośtam? Nie, to robią Ci zainteresowani owym czymś, i ewentualnie Ci zainteresowani zyskami, które przyniesie to coś w przyszłości.
Konkluzja - państwo nie ma celu, cel mają tylko Ci, którzy je przy życiu utrzymują. Choć nie dałbym głowy, że wszyscy - część może być nieświadoma/ogłupiona.
*



Ciekawe...
Spójrzmy na definicje państwa:
http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/panstwo;3953945.html

Numer jeden:
1) struktury organizacyjnej społeczeństwa, porządkującej za pomocą aparatu administracyjnego działania jednostek i grup na podstawie norm przez siebie ustalanych;

Hmm... czyżby w samej swojej definicji był ukryty cel?

Numer dwa:
organizacji grupy społecznej zajmującej pewne terytorium z władzą suwerenną na czele, związku politycznego, w którym władza prawomocna korzysta ze „środków panowania nad ludźmi” (M. Weber), lub „korporacji terytorialnej wyposażonej w bezpośrednią, samorodną władzę zwierzchniczą” oraz osobowość prawną (G. Jellinek).

Twierdzisz więc że ta organizacja, samorodna władza itp. nie mają celu?

Numer trzy:
3) struktury powołanej do ochrony uprawnień jednostek, odróżnia się państwo od społeczeństwa

Nie trzeba komentować.

4) „aktualizacji idei etycznej” (G.W.F. Hegel)

Cel sam w sobie smile.gif .

Numer pięć:
5) porządku prawnego, będącego strukturą normatywną, której organami są zarówno instytucje władcze, jak i obywatele (H. Kelsen).[/I]

Tu najbliżej do tego co próbujesz wmówić.
Nie mniej można zadać pytanie czy ten porządek prawny jest przypadkowy czy musi coś spełniać, czyli mieć jakiś cel.


Jak widać pytanie jest całkowicie uzasadnione.
Wydaję mi się że to zdanie
ludzie potrzebują państwa jest z punktu widzenia tematu ważniejsze, a wydaję mi się dużo trafniejsze.

Ten post był edytowany przez Rommel 100: 4/05/2015, 20:04
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 4/05/2015, 20:09 Quote Post

Czy mam zmienic tytul watka - czy tez "umieranie za ojczyzne" jest rownoznaczne z "umieraniem za panstwo" i wtedy tytulu watka nie rusze.

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 4/05/2015, 20:34 Quote Post

QUOTE(Pepini @ 3/05/2015, 17:25)
3 maja jest świętem szczególnym,tego dnia nasunęła mi się myśl dotycząca bezwzględnego patriotyzmu a mianowicie oddania życie za naszą ojczyznę. Po pewnej analizie i namyśleniach dochodzę do wniosku,że ateista nie odda życia za kraj,ale to na marginesie. Ja na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć,że nie wiem co to jest ojczyzna i dlatego nie umrę za coś czego nie mogę określić.

Wychodzą braki w twoim procesie socjalizacji, w wartościach, których nie wyniosłeś zarówno ze szkoły, jak i z domu ... We Wrześniu 1939 roku za "naszą ojczyznę" oddawali życie obywatele polscy wyznania mojżeszowego (czyli Żydzi), oraz prawosławni, czy grekokatolicy. Ateiści i komuniści też (np. taka kreatura jak M. Buczek). Pewnie jacyś nienormalni byli ?
Czym jest Ojczyzna ? To nie rząd czy prezydent, ani też nie politycy, których większość społeczeństwa nie trawi. To pewna idea. Ojczyzna ideologiczna, czyli wspólne terytorium narodowe. Twoi bliscy, i całkiem nie znani ci ludzie, zrzeszeni w obrębie terytorium, wyznający pewien określony system wartości, hołdujący wspólnym kanonom obyczajowym i prawnym, poczuwający się do obrony tychże wartości.

 
Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej