Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Daitoa Kyoeiken

niebieski_burak

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 99.852

post 9/07/2016, 14:18 Quote Post

Witam,
Ostatnio w grze Hearts of Iron 4 spotkałem się z nazwą Daitoa Kyoeiken. Czy może ktoś przybliżyć czym była ta koncepcja? W internecie nie mogłem niczego znaleźć.

User is offline  PMMini Profile Post #1

Piegziu

Tajny Agent Piegziu
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Zawód: prawnik, japonista

post 9/07/2016, 15:23 Quote Post

Daitoa Kyoeiken, a właściwie Daitōa Kyōeiken (w kanji: 大東亞共榮圏) w wielkim skrócie to japońska koncepcja Lebensraumu.
Po angielsku nazywa się to Greater East Asia Co-prosperity Sphere - Strefa Wspólnego Dobrobytu Wielkiej Azji Wschodniej).

Krótko i na temat bez zbędnego rozwodzenia się nad detalami:
https://en.wikipedia.org/wiki/Greater_East_...osperity_Sphere

Jeżeli kolegę zainteresuje zagadnienie, służę pomocą w dalszym doborze literatury przedmiotu.

User is offline  PMMini Profile Post #2

niebieski_burak

Nowicjusz
Nr użytkownika: 99.852

post 9/07/2016, 18:00 Quote Post

Miałbyś w zanadrzu książki skąd się w ogóle wziął pomysł na tę ideę? Wydaję mi się dość dziwne, że Japonia, która przez wiele stuleci starała się izolować od świata, nagle stanęła w roli "wyzwoliciela".

User is offline  PMMini Profile Post #3

Piegziu

Tajny Agent Piegziu

M.A.P.

post 9/07/2016, 18:12 Quote Post

QUOTE(niebieski_burak @ 9/07/2016, 18:00)
Miałbyś w zanadrzu książki skąd się w ogóle wziął pomysł na tę ideę? Wydaję mi się dość dziwne, że Japonia, która przez wiele stuleci starała się izolować od świata, nagle stanęła w roli "wyzwoliciela".
*

Genezy tej idei są bardzo skomplikowane. Jak sam zauważyłeś, Japonia przez wieki odcinała się od świata, ale kiedy doszło do kaikoku (ponownego otwarcia kraju dla obcokrajowców) nagle zrozumiała ona, że ma do nadrobienia około 250 lat zaległości. Japończycy najbardziej bali się kolonializmu i nie chcieli podzielić losu innych azjatyckich państw w regionie, w szczególności Chin, z których przez wieki czerpano wzorce kulturowe.
Aby uniknąć obcej dominacji Japończycy stworzyli ideologię, według której muszą chronić swoją "narodową esencję" (kokutai). W głowach decydentów wygrał darwinizm społeczny - słabe kraje były skazane na obcą dominację lub niebyt. Japonia rzecz jasna musiała przetrwać, dlatego też jej polityka została podporządkowana modernizacji i rozwojowi. Wyspiarski kraj z nielicznymi zasobami surowców strategicznych nie mógł jednak być światową potęgą, dlatego zamierzano wykorzystać bogactwa całej Azji Wschodniej do tego celu. Punktem centralnym nowego porządku w Azji miało być Tokio, Japonia zaś postawiła sobie za dodatkowy cel wyrzucenie białego człowieka z kontynentu w zgodzie z hasłem "Azja dla Azjatów".

Oczywiście to wszystko bardzo wielki skrót, bo sama idea ewoluowała w czasie i tak naprawdę najczęściej omawia się jej schyłkowy okres (1937-1945), podczas gdy jej korzenie sięgają tak naprawdę już lat 60-70 XIX wieku.

Napisz do mnie na PW, to podrzucę Ci jakieś pozycje, które moim zdaniem są warte uwagi. wink.gif

Ten post był edytowany przez Piegziu: 9/07/2016, 18:13

User is offline  PMMini Profile Post #4

Varyag

VI ranga
Nr użytkownika: 88.193

post 9/07/2016, 19:18 Quote Post

Albo "Osiem Kątów Świata pod jednym władaniem" - hakkoichiu smile.gif

Ten post był edytowany przez Varyag: 9/07/2016, 19:19

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

Piegziu

Tajny Agent Piegziu

M.A.P.

post 10/07/2016, 22:45 Quote Post

QUOTE(Varyag @ 9/07/2016, 19:18)
Albo "Osiem Kątów Świata pod jednym władaniem" - hakkoichiu smile.gif
*

Jak już to Hakkō ichiu (kanji: 八紘一宇).
Aczkolwiek ta doktryna (a właściwie idea) czerpie z mitologicznych początków Japonii. Jej wykorzystanie w budowaniu Daitōa Kyōeiken było ściśle instrumentalne i nie do końca spójne z początkowymi założeniami. wink.gif

User is offline  PMMini Profile Post #6

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej