Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 1 pułk Strzelców Podhalańskich, Jaki mógł być szlak bojowy zolnierza
     
Husarz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 791
Nr użytkownika: 1.222

 
 
post 26/09/2014, 19:13 Quote Post

Niedawno znalazłem książeczkę wojskową członka mojej rodziny.
Książeczka wydana była w 1949 roku i posiadała wpisy dot. służby wojskowej z 1939 roku.
Zapisano w niej:
(nie są to dokładne cytaty, teraz pisze z pamięci)
23.III.1939 przyjęcie na służbę w 1 pułku strzelców podhalańskich
parę dni później szkoła podoficerska pułku (a może szkolenie?)
05.IX.1939 wymarsz na front w rejon Brzeziny.

Z informacji dzieci tegoż Pana wynika, że był On w Rumunii po czym wraz z grupą żołnierzy wrócił do domu w Polsce (niedługo później wysłany na przymusowe roboty do Niemiec).

Czy jest możliwość na podstawie tych informacji prześledzić szlak bojowy tego Pana?
Nie mogę znaleźć nigdzie tych Brzezin. Macie może jakieś informację w tym temacie?


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 26/09/2014, 20:32 Quote Post

Dobry i bitny pułk. Zaczynał wojnę z 21DPGór., kończył z 24DP. Walczył do końca, tylko niewielka jego część dotarła do Lwowa. Szlak bojowy znajdziesz w monografiach Steblika i Daleckiego.
 
Post #2

     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 26/09/2014, 20:44 Quote Post

QUOTE(ciekawy @ 26/09/2014, 20:32)
Dobry i bitny pułk. Zaczynał wojnę z 21DPGór., kończył z 24DP. Walczył do końca, tylko niewielka jego część dotarła do Lwowa. Szlak bojowy znajdziesz w monografiach Steblika i Daleckiego.


1 pułk strzlców podhalańskich nie walczył w składzie 21 DPG. Zamiast niego otrzymała ona 202 pułk piechoty. 1 pułk strzelców podhalańskich jeszcze przed wybuchem wojny został przydzielony do armii "Karpaty", walczył w składzie 2 brygady górskiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 27/09/2014, 9:39 Quote Post

QUOTE(Husarz @ 26/09/2014, 19:13)
Nie mogę znaleźć nigdzie tych Brzezin. Macie może jakieś informację w tym temacie?


Znalazłem trochę tych Brzezin, problem w tym o które Brzeziny chodzi:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Brzeziny_%28u...oznacznienie%29
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Husarz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 791
Nr użytkownika: 1.222

 
 
post 27/09/2014, 10:14 Quote Post

QUOTE(obodrzyta @ 27/09/2014, 9:39)
QUOTE(Husarz @ 26/09/2014, 19:13)
Nie mogę znaleźć nigdzie tych Brzezin. Macie może jakieś informację w tym temacie?


Znalazłem trochę tych Brzezin, problem w tym o które Brzeziny chodzi:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Brzeziny_%28u...oznacznienie%29
*



No właśnie, które? Wydaje mi się, że powinny być w gdzieś w okolicach Nowego Sącza (a tam nie znalazłem) lub szerzej w małopolsce.
Wyraźnie jest napisane 5.IX wymarsz na front w "rejon Brzezin" czy też "do Brzezin". Jak będę miał możliwość to zeskanuje i wkleję.
Może to jakaś pomyłka wypełniającego/przepisującego w 1949 roku. Jeżeli nie mogły być to "Brzeziny" to co mogłoby to być?

Najbardziej prawdopodobne wydają mi się te okolice:
https://www.google.pl/maps/place/Le%C5%9Bni...fbb69e5391df4b8
Opis z wiki http://pl.wikipedia.org/wiki/Brzeziny_%28Zakopane%29

Tylko to chyba nie jest rejon działań 1 psp.
Czy jest możliwość żeby ów Pan został w międzyczasie przesunięty do innej jednostki? Tym bardziej, że swoją wrześniową kampanię zakończył w Rumunii.

--
http://pl.wikipedia.org/wiki/Podhala%C5%84...brony_Narodowej Zdaje się, że ogólnie panował lekki bałagan w tych rejonach.


Ten post był edytowany przez Husarz: 27/09/2014, 10:34
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 27/09/2014, 12:40 Quote Post

QUOTE(Husarz @ 27/09/2014, 10:14)
No właśnie, które? Wydaje mi się, że powinny być w gdzieś w okolicach Nowego Sącza (a tam nie znalazłem) lub szerzej w małopolsce.
Wyraźnie jest napisane 5.IX wymarsz na front w "rejon Brzezin" czy też "do Brzezin". Jak będę miał możliwość to zeskanuje i wkleję.
Może to jakaś pomyłka wypełniającego/przepisującego w 1949 roku. Jeżeli nie mogły być to "Brzeziny" to co mogłoby to być?

Najbardziej prawdopodobne wydają mi się te okolice:
https://www.google.pl/maps/place/Le%C5%9Bni...fbb69e5391df4b8
Opis z wiki http://pl.wikipedia.org/wiki/Brzeziny_%28Zakopane%29

Tylko to chyba nie jest rejon działań 1 psp.
Czy jest możliwość żeby ów Pan został w  międzyczasie przesunięty do innej jednostki? Tym bardziej, że swoją wrześniową kampanię zakończył w Rumunii.


Sugerowane przez husarza Brzeziny w okolicach Zakopanego odpadają gdyż rejon ten został opuszczony przez WP już 1 IX.

5 IX 1939 najbardziej pasuje do tych Brzezin:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Brzeziny_%28w...podkarpackie%29
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Krzysztof K
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 541
Nr użytkownika: 72.661

 
 
post 14/10/2014, 10:59 Quote Post

QUOTE(Husarz @ 26/09/2014, 20:13)
Niedawno znalazłem książeczkę wojskową członka mojej rodziny.
Książeczka wydana była w 1949 roku i posiadała wpisy dot. służby wojskowej z 1939 roku.
Zapisano w niej:
(nie są to dokładne cytaty, teraz pisze z pamięci)
23.III.1939 przyjęcie na służbę w 1 pułku strzelców podhalańskich
parę dni później szkoła podoficerska pułku (a może szkolenie?)
05.IX.1939 wymarsz na front w rejon Brzeziny.

Z informacji dzieci tegoż Pana wynika, że był On w Rumunii po czym wraz z grupą żołnierzy wrócił do domu w Polsce (niedługo później wysłany na przymusowe roboty do Niemiec).

Czy jest możliwość na podstawie tych informacji prześledzić szlak bojowy tego Pana?
Nie mogę znaleźć nigdzie tych Brzezin. Macie może jakieś informację w tym temacie?
*


Przedstawione propozycje Brzezin istotnie odbiegały geograficznie od terenów działania żołnierzy 1psp.
W dniu 5 września oddziały 1psp znajdowały się:
1psp płk dypl. Alfred Krajewski
I/1psp mjr Andrzej Wójcik zamyka dolinę rz. Biała w r. Śnietnica
II/1psp: mjr Bolesław Miłek bez 5k. walczył w obronie Nowego Sącza pozycje obronne od strony północnej i zachodniej, o 12 zostaje zaatakowany przez 2DG ale odpiera atak, o 16 rozkaz odwrotu o zmierzchu w rejon Bobowej na północ od Grybowa. 5k na pozycjach na wzg. Chełm (3 km na zach od Ropy).
III/1psp mjr Marian Serafiniuk wysunięty nad granicę w rejon Krynica i Ujście Ruskie.
batalion marszowy 1psp (IV/1psp) por. rez. Bronisław Książkiewicz działa w składzie 155pp organizuje się w Tarnowie
batalion improwizowany 1psp (V/1psp) kpt Edward Dietrich działa na przedpolu Nowego Sącza następnie broni rejonu na południe od Nowego Sącza nie dostał rozkazu do wycofania się i 6 września Niemcy zaszli go od tyłu i rozproszyli zebrał się oddział w sile tylko 1 kompanii.

Z powyższego wynika, że prawdopodobnie był żołnierzem batalionu kpt Edwarda Dietricha i w dniu 5 września był w r. miejscowości Brzezna na przedmieściach Nowego Sącza.



 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Husarz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 791
Nr użytkownika: 1.222

 
 
post 14/10/2014, 11:24 Quote Post

QUOTE
(...)
Z powyższego wynika, że prawdopodobnie był żołnierzem batalionu kpt Edwarda Dietricha i w dniu 5 września był w r. miejscowości Brzezna na przedmieściach Nowego Sącza.


Może chodziło o Brzezno? Jak tylko będę miał dostęp do książeczki i skanera to zmieszczę skan.
Na wikipedii nie ma informacji o tym batalionie. Ów kapitan dowodził do 7.IX kompanią CKm w I batalionie, a od 8.IX był dowódcą II batalionu.

PS wiem co to za źródło ta wikipedia. Ma ktoś może linki do ciekawych informacji o tym pułku? @ciekawy rzucił już co prawda propozycją ale jeszcze nei miałem okazji nabyć owej monografii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
piters
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 89
Nr użytkownika: 17.089

Piotrek
 
 
post 26/10/2014, 9:11 Quote Post

QUOTE
Szlak bojowy znajdziesz w monografiach Steblika i Daleckiego.

U Steblika - nie, bo jak wynika z daty wymarszu na front, nie chodzi o I/156 pp rez., a chyba tylko ta jednostka z mobilizowanych przez 1 psp walczyła w składzie Armii "Kraków".
U Daleckiego - tak.
Natomiast przede wszystkim należy zwrócić uwagę na trudno dostępną monografię pułku. Właściwie są to dwa opracowania w jednej książce bez wspólnego tytułu (na okładce figurują dwa tytuły) autorstwa R. Zaziemskiego (1 pułk strzelców podhalańskich 1918-1939) oraz J. Palucha i W. Śmiałka (1 pułk strzelców podhalańskich wrzesień 1939), wyd. Nowy Sącz 1991.

Z miejscowości również i mnie wydaje się, że może chodzić o Brzezną, a nie Brzezinę.
Rejon Zakopanego odpada, w ogóle nie był to pas działania 2.BGór!
Batalion marszowy kpt. Dietricha wyszedł z Nowego Sącza do obsadzenia Jazowska już 4.09. gdyż wobec groźby obejścia OW "Roman" broniącego wzgórza Wietrznicy pod Tylmanową ktoś musiał trzymać tyły (zresztą, rozbudowę zwężenia doliny Dunajca pod Jazowskiem jako ośrodka oporu rozważano już przed wojną). 5 września natomiast batalion ten utrzymywał pd. wsch. część Nowego Sącza, co średnio do Brzeznej pasuje. Bardziej ten kierunek odpowiada II/1 psp mjra Miłka, który wycofywał się w kierunku NS od strony Limanowej.
Ale równie dobrze, może chodzić o Ośrodek Zapasowy 1 psp, który znajdował się w Brzeżanach. OZ zorganizował batalion, który obsadzał Dniestr w rejonie Żurawna - Żydaczowa, a potem przeszedł na Węgry.

Ten post był edytowany przez piters: 26/10/2014, 9:11
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
tiger.mc
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 96.025

Krzysztof Jedrasik
Zawód: ¿o³nierz
 
 
post 31/12/2014, 11:37 Quote Post

Witam!
Przykleję się do wątku. Szukam informacji o potyczkach 1PSP w okolicy miejscowości Korczyna, Biecz w dniu 7 września 1939. Zginęło wtedy 3 żołnierzy i por Leon Jasiński. Powstała inicjatywa postawienia tam tablicy pamiątkowej i pomysłodawca szuka szczegółów tego wydarzenia.

Pozdrawiam i dziękuję.

Ten post był edytowany przez tiger.mc: 31/12/2014, 12:37
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
piters
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 89
Nr użytkownika: 17.089

Piotrek
 
 
post 5/01/2015, 10:51 Quote Post

Obawiam się że nie znajdę zbyt wielu konkretów na ten temat. W literaturze (Dalecki i wspomniana wyżej monografia pułku) są praktycznie tylko ogólne wzmianki, że rejon Biecza ubezpieczały kompanie III batalionu 1 psp mjr Mariana Serafiniuka: 7. kpt. Mieczysława Białkowskiego, 9. por. Kazimierza Biela i 3.ckm kpt. Józefa Kanikuły. Dotarł tam również 7 września pluton kolarzy 53 pp ppor. rez. Włodzimierza Czajkowskiego. M.p. dowódcy III/1 psp - klasztor w Bieczu.
Kompanie zostały rozrzucone szerokim wachlarzem, miały zamknąć drogi do Biecza z kierunku pn. zach. i zach. (z Binarowej, Racławic, Strzeszyna, Gorlic i Libuszy*) oraz kierunek wyprowadzający na tyły Biecza tj. drogę ze Święcan na Skołyszyn.
Poległy ppor. Leon Jasiński był z 9. kompanii, można więc przypuszczać, że to ta kompania osłaniała kierunek zachodni.
Jest informacja, że w godzinach popołudniowych rozbito na pd. skraju Biecza "podjazd" niemieckiej kawalerii. Rejon pasuje więc do Korczyny i pewnie ma to jakiś związek. Później batalion dostał rozkaz odwrotu za Jasło.

7 września w rejon Zagórzan i Gorlic dotarła niemiecka 2 Dywizja Górska. Prawdopodobnie to właśnie oddział kawalerii tej dywizji rozpoznawał przedpole i natknął się na oddziały broniące podejść do Biecza. Konkretnie mam na myśli 1. szwadron 11 dywizonu rozpoznawczego (1.(Reiter)Schwadron/Aufklärungs-Abteilung 11) rtm. Herberta Zieglera. Niewykluczone, że był to nawet całkiem mały podjazd.
Niestety ten odcinek to był dla Niemców spacer i w dostępnych relacjach praktycznie nie ma o nim wzmianek. Starcie jednak było, co potwierdza poległy 7 września pod Korczyną Uffz. Siegfried Hofer (niestety nie wiadomo, czy z tegoż A.A.11). Bardziej "pewny" jest Reiter (stopień wojskowy - szeregowy kawalerii) Alfred Heinemann, poległy 7 września z wpisanym miejscem śmierci Zagórzany.

Co się zatem wydarzyło? Wydarzenia rekonstruowałbym tak: 2 DGór wysłała na przedpole podjazdy i jeden z nich wpadł na placówkę 9./1 psp w rejonie Korczyna - Biecz. W wynikłej strzelaninie podjazd został rozproszony tudzież zmuszony do wycofania (czyli "rozbity"), tracąc na miejscu prawdopodobnie jednego zabitego i drugiego zmarłego z ran w Zagórzanach. Potem po ustalonych pozycjach Polaków przejechała się niemiecka artyleria. Nasi wycofali się być może zanim jeszcze podeszły pod Biecz inne oddziały 2 DGór. Taki byłby standardowy scenariusz - jak było naprawdę, to musicie ustalić sami: pogadać z wiekowymi, tudzież mniej wiekowymi ale "dobrze poinformowanymi" osobami, przewertować kroniki od prywatnych zapisków, przez kroniki szkolne po kronikę parafii.
W monografii 1 psp jest wymieniony ppor. Jasiński jako poległy 7 września pod Korczyną. Jest niepełny wykaz poległych w kampanii, ale bez dat i miejscowości. Jeżeli nie macie pozostałych nazwisk, należy poszukiwania rozpocząć od księgi zgonów miejscowej parafii.


*) Dalecki "małpuje" tutaj kierunki podane w relacji mjr Serafiniuka (IPiMS Londyn, B.I.61.b ) Święcany - Skołyszyn, Binarowa - Biecz, Kwiatonowice - Biecz, Libusza - Biecz, ale po zerknięciu na mapę wiadomo, o co chodzi.

Ten post był edytowany przez piters: 5/01/2015, 10:53
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
tiger.mc
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 96.025

Krzysztof Jedrasik
Zawód: ¿o³nierz
 
 
post 7/01/2015, 13:00 Quote Post

Ślicznie dziękuję. To badrzo durzo jak na początek poszukiwań. Teraz zostanie nam już "wywiad" w terenie.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Zokki
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 96.389

Andrzej Kozik
Zawód: emeryt
 
 
post 5/02/2015, 2:24 Quote Post

Chciałbym dołączyć do zainteresowanych losem żołnierzy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Brat mojego ojca Marian Kozik z Zakopanego był ppor rez. w Pułku Strzelców Podhalańskich. Mój ojciec twierdził, że 21 pułku ale takiego przecież nie było. Podejrzewam, że chodzi o 1 Pułk bo stacjonował w Nowym Sączu. Do rodziny dotarła wiadomość (ponoć od kolegi który służył razem z nim )że zginął we wrześniu 39 roku w okolicach Birczy. Nigdy nie dotarła do rodziny żadna oficjalna wiadomość. Nie jest także wiadomo gdzie mógł zostać pochowany. Niestety w monografii B. Mosia "Strzelcy Podhalańscy" nie figuruje nigdzie w obsadzie kadrowej.
Czy ktoś mógłby mi wskazać jakiś trop gdzie szukać wiadomości. Jaki był przebieg bitwy pod Birczą, gdzie zostali pochowani polegli? Wreszcie czy są jakieś archiwa wojskowe gdzie mógłbym dowiedzieć się o jego przydziale wojskowym. Będę zobowiązany za każdą informację.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
piters
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 89
Nr użytkownika: 17.089

Piotrek
 
 
post 7/02/2015, 16:38 Quote Post

W monografii pułkowej jest wymieniony wśród poległych ppor. Kozik (bez imienia). Nie widzę go jednak w obsadzie stanowisk.
"Księga pochowanych żołnierzy polskich..." zawiera kilka osób o tym nazwisku, ale żadnego Mariana (żaden nie jest z 1 psp). Tak więc, niestety, prawdopodobnie jest gdzieś pochowany bezimiennie.
1 psp wchodził początkowo w skład 21 DPG więc tu mielibyśmy chyba źródło pomyłki.

Odnośnie Korczyny, udało mi się dotrzeć do przydziału Uffz. Hofera - 7./GJR 140. Został pochowany między Korczyną a Libuszą. Coś się tam jednak działo z udziałem piechoty.

Ten post był edytowany przez piters: 7/02/2015, 16:39
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Krzysztof K
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 541
Nr użytkownika: 72.661

 
 
post 17/02/2015, 14:08 Quote Post

QUOTE(Zokki @ 5/02/2015, 3:24)
Chciałbym dołączyć do zainteresowanych losem żołnierzy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Brat mojego ojca Marian Kozik z Zakopanego był ppor rez. w Pułku Strzelców Podhalańskich. Mój ojciec twierdził, że 21 pułku ale takiego przecież nie było. Podejrzewam, że chodzi o 1 Pułk bo stacjonował w Nowym Sączu. Do rodziny dotarła wiadomość (ponoć od kolegi który służył razem z nim )że zginął we wrześniu 39 roku w okolicach Birczy. Nigdy nie dotarła do rodziny żadna oficjalna wiadomość. Nie jest także wiadomo gdzie mógł zostać pochowany. Niestety w monografii B. Mosia "Strzelcy Podhalańscy" nie figuruje nigdzie w obsadzie kadrowej.
Czy ktoś mógłby mi wskazać jakiś trop gdzie szukać wiadomości. Jaki był przebieg bitwy pod Birczą, gdzie zostali pochowani polegli? Wreszcie czy są jakieś archiwa wojskowe gdzie mógłbym dowiedzieć się o jego przydziale wojskowym.  Będę zobowiązany za każdą informację.
*


Podczas bitwy pod Birczą 12 września oddziały 1psp wchodziły w skład 24DP:
Obronę północnego skrzydła zamykającego szosę w kierunku Przemyśla organizował słaby 1 psp mjra Serafiniuka w składzie: 2 batalion 1 psp kpt. Dietricha (kompanie: kpt. Włodzimierza Winiarskiego i ppor. Kazimierza Pagacza) i 3 batalion 1 psp kpt. Świerczewskiego (kompanie piechoty: 7 - kpt. Mieczysława Białkowskiego, 8 - por. Bronisława Humennego, 9 - Kazimierza Biela i 3 kompania km kpt. Józefa Kanikuły), oraz resztki batalionu ON "Nowy Sącz" kpt. Jelenia.
Natomiast 1 batalion 1psp maszerował od rana przez m. Wara w kierunku na Birczę. Stwierdziwszy, że znajduje się na tyłach dużych sił niemieckich , odskoczył bocznymi drogami ku północy w kierunku na miejscowość Iskań.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej