Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Papież "Piotr II", Dlaczego takiego jeszcze nie było ?
     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 22/01/2011, 14:09 Quote Post

Vitam

Powoli wyciągam wnioski, fragment wyjątkowo daje do myślenia. Jeżeli w obliczu przyjęcia imienia Piotra II cały tłum momentalnie skostniał - musi być w tym coś przerażającego i widocznie niegodnego. (Reniasa)

Od dawna wiadomo, ze fikcja literacka jest bardzo mocnym argumentem w dyskusji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Quinque
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 526
Nr użytkownika: 103.687

Stopień akademicki: Obywatel Meksyku
 
 
post 19/02/2019, 18:51 Quote Post

Wiem że temat ma dekadę ale sam się tym trochę interesowałem

QUOTE(emigrant @ 4/08/2009, 21:53)
Ciekawe pytanie... Czemu nigdy nie było Piotra II?... Nigdy nie zastanawiałem się nad tym. Wydaje mi się, że Piotr jest zbyt wielką postacią dla Chrześcijaństwa, by któryś z następców przybrał jego imię. To mogłoby być poczytane za megalomanię.
*



Nie było też Linusa II, Anakleta II, czy też Ewarysta II. A takich Klemensów było kilku. To chyba raczej nie chodzi o megalomanię. Bo niby dlaczego kolejny papież nie mógłby wybrać sobie na imię Anaklet?

Było jeszcze kilka imion których użyto tylko raz. Choć Np. Imię Jan wybierano najwięcej razy chociaż wśród nich było najwięcej gorszycieli

To jest Jan X i niesławny Jan XII. Choć najprawdopodobniej część opowieści o Janie XII jest zmyślona. Gdyż Jan XII był skłócony z arystokracją Rzymską i Cesarzem Cesarstwa Niemieckiego, wytyczono mu proces gdzie szkalowanie go było pożądaną rzeczą

Ten post był edytowany przez Quinque: 19/02/2019, 19:05
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 21/02/2019, 11:11 Quote Post

QUOTE(Quinque @ 19/02/2019, 19:51)
Wiem że temat ma dekadę ale sam się tym trochę interesowałem

QUOTE(emigrant @ 4/08/2009, 21:53)
Ciekawe pytanie... Czemu nigdy nie było Piotra II?... Nigdy nie zastanawiałem się nad tym. Wydaje mi się, że Piotr jest zbyt wielką postacią dla Chrześcijaństwa, by któryś z następców przybrał jego imię. To mogłoby być poczytane za megalomanię.
*



Nie było też Linusa II, Anakleta II, czy też Ewarysta II. A takich Klemensów było kilku. To chyba raczej nie chodzi o megalomanię. Bo niby dlaczego kolejny papież nie mógłby wybrać sobie na imię Anaklet?

Było jeszcze kilka imion których użyto tylko raz. Choć Np. Imię Jan wybierano najwięcej razy chociaż wśród nich było najwięcej gorszycieli

To jest Jan X i niesławny Jan XII. Choć najprawdopodobniej część opowieści o Janie XII jest zmyślona. Gdyż Jan XII był skłócony z arystokracją Rzymską i Cesarzem Cesarstwa Niemieckiego, wytyczono mu proces gdzie szkalowanie go było pożądaną rzeczą
*



Zniesławienie to potężna broń. Także w dzisiejszych czasach. W styczniu 2018 roku wydano w Wielkiej Brytanii książkę "Jak zniszczyć mężczyznę teraz". Opisuje się tam krok po kroku w jaki sposób kobieta może zagrać na mężczyźnie tak aby wpędzić go w oskarżenia o molestowanie i zniesławić. W świetle tej książki nieco inaczej jawią się skandale ujawniane przez ruch #me too na temat molestowania w Hollywood. Jawią się nieco mniej wiarygodnie. Ale to taki offtop.

Co do Piotra II - nikt z papieży nie musi przyjmować imienia Piotr II ponieważ każdy z nich po kolei nazywany jest Piotrem jego czasów, powinien zatem przyjmować inne imię, poza tym do IX/X wieku papieże nie zmieniali imion. Ostatnim papieżem przed Franciszkiem bez numerka był Lando z X wieku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Quinque
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 526
Nr użytkownika: 103.687

Stopień akademicki: Obywatel Meksyku
 
 
post 21/02/2019, 17:07 Quote Post

QUOTE("")
, poza tym do IX/X wieku papieże nie zmieniali imion


Ok. w IX wieku np. Wyzej wspomniany Jan XII nosił imię Oktawian

Ten post był edytowany przez Quinque: 21/02/2019, 17:10
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
petroCPN SA
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.063
Nr użytkownika: 104.458

Stopień akademicki: doktor
Zawód: wyk³adowca
 
 
post 21/02/2019, 18:55 Quote Post

QUOTE(Arbago @ 11/11/2009, 9:57)
Imię Piotr nie jest przyjmowane przez papieży ze względu na szacunek dla pierwszego papieża. Poza tym [...] przyjęcie imienia Piotr przez jednego z papieży mogło by być odczytane jako przejaw megalomanii.

.
*




Kwestia kulturowa. W większości państw, nawet tych o silnej tradycji chrześcijańskiej, nikt się raczej nie poważy ochrzcić syna imieniem Jezus. Ale w kręgu języka hiszpańskiego imię Jesús jest dość popularne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej