Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Największa bitwa
     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 25/12/2009, 23:38 Quote Post

QUOTE(ronin12)
Jeśli chodzi o Dorów na Krecie, polecam "Dzieje Grecji" Hammonda str. 139-141 [...]
Wprawdzie nie jestem zagłębiony w temacie tak jak lanciarius, ale to już się zaczyna robić irytujące. Ja rozumiem, Hammond jest (był) dobry, ale traktowanie jednej pozycji jak Biblii zawierającej info na każdy temat moim zdaniem jest bez sensu - zwłaszcza w opozycji do opracowań tematycznych, biorąc pod uwagę, ze jest to opracowanie ogólne.
Normalnie, gdzie nie spojrzeć, w tematach w których się udzielasz prędzej czy później - "Dzieje Grecji" (i czasem tylko to) rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
ronin12
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 149
Nr użytkownika: 58.832

Stopień akademicki:
Zawód: BANITA
 
 
post 26/12/2009, 0:09 Quote Post

Przepraszam, sam widzę, że nadużywam Hammonda, ale w wielu sprawach nie znam lepszego źródła, przyznam się nawet, że czasem nie znam innych źródeł, np. w sprawie Dorów na Krecie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 26/12/2009, 0:23 Quote Post

Po raz kolejny - Hammond TO NIE JEST ŹRÓDŁO.
 
Post #33

     
lanciarius
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 711
Nr użytkownika: 47.290

 
 
post 26/12/2009, 0:26 Quote Post

sargon

QUOTE
to już się zaczyna robić irytujące. Ja rozumiem, Hammond jest (był) dobry, ale traktowanie jednej pozycji jak Biblii zawierającej info na każdy temat moim zdaniem jest bez sensu - zwłaszcza w opozycji do opracowań tematycznych, biorąc pod uwagę, ze jest to opracowanie ogólne.
Normalnie, gdzie nie spojrzeć, w tematach w których się udzielasz prędzej czy później - "Dzieje Grecji" (i czasem tylko to)


Dokładnie - Hammond tu, Hammond tam... od pewnego czasu boję się otwierać lodówkę laugh.gif
(bodajże facet w czasie wielkiej wojny z wujem Adolfem organizował partyzantkę na Bałkanach, pewnikiem przeszkolony przez OSS i może być wszędzie... wink.gif )

ronin 12

QUOTE
Jeśli chodzi o Dorów na Krecie, polecam "Dzieje Grecji" Hammonda str. 139-141, w każdym razie mało sie kojarzą z łukami.


Hę? Co to znaczy że "mało kojarzą się z łukami"?

QUOTE
Przepraszam, sam widzę, że nadużywam Hammonda, ale w wielu sprawach nie znam lepszego źródła, przyznam się nawet, że czasem nie znam innych źródeł, np. w sprawie Dorów na Krecie.


Na litość... Hammond to nie ź r ó d ł o. Przytaczasz w kółko 1 (słownie: jedno) o p r a c o w a n i e.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 26/12/2009, 2:03 Quote Post

QUOTE
Dokładnie - Hammond tu, Hammond tam... od pewnego czasu boję się otwierać lodówkę laugh.gif
(bodajże facet w czasie wielkiej wojny z wujem Adolfem organizował partyzantkę na Bałkanach, pewnikiem przeszkolony przez OSS i może być wszędzie... wink.gif )


Ponoć w dyskusji (rzecz tyczyła się jakichś szlaków w górach) potrafił nawet rzucić "nieee... tam się nie da przejść - próbowałem..." wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Legion
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 458
Nr użytkownika: 58.730

Stopień akademicki: Basileus
Zawód: student
 
 
post 26/12/2009, 9:48 Quote Post

QUOTE(lanciarius @ 25/12/2009, 16:38)
Nie kojarzę w tej chwili takich danych, ale Ksenofont wspomina o żołdzie, może z Anabasis albo innych źródeł da się coś wyciągnąć na ten temat. Nie wiem jednak, czy da nam to podstawę do konkretnych obliczeń, bo skąd tu wziąść dochody satrapii azjatyckich z II poł. IV w.p.n.e.?
*


Dokładnie to wiadomo że nie, ale może gdyby poznać tenże żołd
dla najemników (Anders już podał wink.gif) i obliczyć jaką część bądź procent
całości dochodów stanowiły podatki płacone Wielkiemu Królowi, można by było w przybliżeniu obliczyć czy utrzymanie 15 tyś najemników było możliwe do utrzymania dla satrapów przez krótki/długi czas wink.gif
(Swoją drogą dochodzę już chyba do opowieści bajkowych rolleyes.gif )

Legion
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
ronin12
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 149
Nr użytkownika: 58.832

Stopień akademicki:
Zawód: BANITA
 
 
post 28/12/2009, 20:29 Quote Post

Mea Culpa - to faktycznie nie źródło sad.gif
Zdaję sobie sprawę, że uczepiłem się Dziejów Grecji, ale uważam je za najlepszą ksiązkę na te tematy, jaką znam. Obiecuję jednak solennie ,iż postaram się cytować ją tylko w OSTATECZNOŚCI !
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Legion
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 458
Nr użytkownika: 58.730

Stopień akademicki: Basileus
Zawód: student
 
 
post 18/05/2010, 9:48 Quote Post

Wracając do tych najemników..W Azji mniejszej 5000 najemników pod wodzą Memnona zdołało stawić czoła korpusowi macedońskiej pokonując go m.in pod Magnezją i bez wielkich problemów wstrzymać ofensywę. Czy Dariusz lub satrapowie kłopotaliby się z zaciąganiem jeszcze 15000 najemników mając w pamięci wspomniane wyżej wydarzenia i na dodatek lekceważąc Aleksandra ? Sam Cyrus Młodszy (o czym była mowa wcześniej) miał 13000 najemników co daje nam liczbę o prawie 7000 mniejszą. Poza tym czy Persowie mając tak duże możliwości mobilizacyjne zaciągnęliby tylko samych najemników jako pieszych ? A czemu nie mogli zrekrutować "własnej" piechoty ? Było to przecież standardem.

Legion
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Caetratus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 70.364

Zawód: student
 
 
post 20/01/2011, 12:56 Quote Post

QUOTE(Legion @ 6/12/2009, 20:26)


Zajrzyj do [i]Petera Greena - Aleksander Wielki


Pozdrawiam
*



Właśnie, zawsze gdzieś mi się przewija ten Green, a nie miałem go nawet w ręku, powiedzcie mi, warto?
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
offspring
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 70.622

 
 
post 20/01/2011, 14:06 Quote Post

QUOTE(Vergilius @ 6/12/2009, 20:55)
heh ach te filmy ^^... Rzeczywiście, kolega Legion mówi w sumie prawdę, choć spotkałem się nawet z szcunkiem na 250 tys. ludzi, co jest mocno przesadzone, choćby ze względów aprowizacyjnych smile.gif. Gdzieś tam przeczytałem (prosze ewentualnie o zbicie tekstami źródłowymi), że armia Alexa liczyła 47-50 tys. ludzi.

QUOTE
Ta druga bitwa w Indiach w rzeczywistości była bitwą nad rzeką Hydaspes ale na filmie nie ukazano

BTW, zawsze myślałem, że ta bitwa ze słonikami w czerwonym lesie, to właśnie miało być owo Hydaspes biggrin.gif.
*


watpie w tak duzo liczebnosc armi aleksandra... gdzes tam czytalem ze wyruszysz z grecji majac 30 000 piechot (w wiekszosci falangitow) i (tu moge sie mylic) ok 5000 jazdy macedonskiej.
jest oczywiste ze armia byla uzupelniana nowymi rekrutami ale nie sadze aby po tylu bitwach/oblezeniach i takim KAWALE drogi bilanas wyszedl na plus 16 000- 20 000 zolniezy...... confused1.gif
PS to sa tylko moje przypuszczenia.... oparte na paru tekstach i filmie smile.gif pozdrawaiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 20/01/2011, 15:13 Quote Post

Pamiętaj, że w Azji mniejszej działał już wówczas Parmenion z kilkunastoma tysiącami żołnierzy, o ile mnie pamięć nie myli.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 20/01/2011, 17:32 Quote Post

QUOTE(Caetratus @ 20/01/2011, 12:56)
QUOTE(Legion @ 6/12/2009, 20:26)


Zajrzyj do [i]Petera Greena - Aleksander Wielki


Pozdrawiam
*



Właśnie, zawsze gdzieś mi się przewija ten Green, a nie miałem go nawet w ręku, powiedzcie mi, warto?
*

Na pewno warto, chociaż imho najlepiej przeczytać go po lekturze np. Nawotki "Aleksander Wielki" (albo po Greenie przeczytać Nawotkę).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej