Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dziwne rytuały pogrzebowe
     
usunięte 231218
 

Unregistered

 
 
post 18/08/2014, 20:53 Quote Post

Vitam

Lamia? Kanibalizm jest, ale w sumie nie wiadomo na ile to rdzennie greckie a na ile wpływ Bliskiego Wschodu. Lilith, te sprawy...

Jakoś tak przy tym wszystkim przyszedł mi do głowy Prometeusz i jego kaźń. (Vapnatak)

Ale chłop to przeżył a wszamiał go jakiś ptaszor. Więc w sumie ani pogrzebu ani kanibalizmu.
 
Post #16

     
Poliksena
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 149
Nr użytkownika: 84.092

 
 
post 18/08/2014, 20:59 Quote Post

Kronos mi sie kojarzy z dzieciobojstwem a raczej z 'niemowlakobojstwem' (infanticide), kore bylo chyba dosyc czesto praktykowane (tak, wiem, ze nie zabijali bezposrednio, ale wystawienie noworodka w urnie za prog raczej nie daje mu duszej szansy przezycia)

Może jednak przypomnę, że tematem są Germanie, poszukujemy co najwyżej podobnych motywów kanibalizmu (?) wojowników.

Ten post był edytowany przez szapur II: 18/08/2014, 21:03
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 18/08/2014, 22:21 Quote Post

QUOTE(Qbk @ 18/08/2014, 21:53)
Jakoś tak przy tym wszystkim przyszedł mi do głowy Prometeusz i jego kaźń. (Vapnatak)

Ale chłop to przeżył a wszamiał go jakiś ptaszor. Więc w sumie ani pogrzebu ani kanibalizmu.

Ale rytuał jest.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
szlachcic.wielkopolski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 94.682

Zawód: Student
 
 
post 19/08/2014, 5:30 Quote Post

Choćby przydał Rollona.

CODE
Rollon do końca swoich dni pozostawał wyznawcą bogów germańskich.

Rollon na łożu śmierci zarządził oprócz obdarowana szeregu kościołów [b]także złożenie ofiar z ludzi.  [/b]
Jacek Soszyński Hastings 1066


Pisząc o mentalności miałem na myśli brak wyznawania zasad moralnych. W rozumieniu świata chrześcijan. Nawet w rozumieniu np. starożytnych rzymian czy w dużo bliższych czasem franków.

ps. Atmosfera tworzona przez starych wyjadaczy ewidentnie nie służy nowym użytkownikom:-)

Ten post był edytowany przez szlachcic.wielkopolski: 19/08/2014, 5:45
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
usunięte 231218
 

Unregistered

 
 
post 19/08/2014, 6:55 Quote Post

Vitam

Ale rytuał jest. (Vapnatak)

To równie dobrze o bachanaliach mogłeś napisać, tam też był rytuał...

Adremując - jeśli chodzi o dziwne zachowania Germanów w bojowej sytuacji okołośmiertnej, to (choć to raczej przykład "w drugą stronę") na myśl przychodzi to, co się stało pod murami Konstantynopola po Adrianopolu. Kiedy to lekkozbrojny jeździec znienacka zrobił chłopakom Fritigerna wjazd na chatę, jednego zajechał nożem po szyi, zwalił z konia i zaczął pić krew. Germanie podali tyły. Raczej nie dlatego, że nie lubili widoku krwi albo że przestraszyli się samotnego golasa z majchrem. Widać coś było w ich wierzeniach, mitach, może rytuałach.

W wątku aż się prosi o wsparcie ze strony wizygockiego Luftwaffe. Ktoś widział Eamr?

Choćby przydał Rollona. (Szlachcic.wielkopolski)

Nie wiem, czym Cię dobrze zrozumiał - przykład jednego człowieka na rzecz tezy, że wszyscy Germanie byli be? Czy choćby, że znaczący odsetek?

ps. Atmosfera tworzona przez starych wyjadaczy ewidentnie nie służy nowym użytkownikom (Szlachcic.wielkopolski)

Drogi Nowy Użytkowniku, rejestrując się u nas podpisałeś cyrograf, że będziesz przestrzegał zasad obowiązujących na Forum ("akceptuję Regulamin"). Starzy wyjadacze tylko rozliczają Cię z Twojej własnej obietnicy.

Ten post był edytowany przez Qbk: 19/08/2014, 6:55
 
Post #20

     
Furiusz
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 300
Nr użytkownika: 63.284

Zawód: student
 
 
post 19/08/2014, 7:26 Quote Post

QUOTE
Nie wiem, czym Cię dobrze zrozumiał - przykład jednego człowieka na rzecz tezy, że wszyscy Germanie byli be? Czy choćby, że znaczący odsetek?

Czemu nie o ile w swoim pomyśle złożenia ofiar z ludzi opierał się na jakichś starszych rytuałach a nie jedynie na swoim wyobrażeniu o owych rytuałach z mrocznej przeszłości. Swoją drogą wypadałoby zweryfikować sam ten rytuał a i on nie odnosi się bezpośrednio do kanibalizmu - bo ich się zabija a nie zjada. Germańskie ofiary z ludzi znamy choćby z archeologii.


QUOTE
Raczej nie dlatego, że nie lubili widoku krwi albo że przestraszyli się samotnego golasa z majchrem. Widać coś było w ich wierzeniach, mitach, może rytuałach

A może zwyczajnie przestraszyli się wariata? Z takim to nigdy nic nie wiadomo tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 19/08/2014, 7:55 Quote Post

QUOTE(Qbk @ 19/08/2014, 7:55)
Fakt, mogłem. Ale przywoływane były specyficzne przypadki motywów mitycznych Greków, więc tego bidaka przykutego do skały i potraktowanego jako pożywka dla ptaszora, nie mogłem nie wspomnieć.

QUOTE
Adremując - jeśli chodzi o dziwne zachowania Germanów w bojowej sytuacji okołośmiertnej, to (choć to raczej przykład "w drugą stronę") na myśl przychodzi to, co się stało pod murami Konstantynopola po Adrianopolu. Kiedy to lekkozbrojny jeździec znienacka zrobił chłopakom Fritigerna wjazd na chatę, jednego zajechał nożem po szyi, zwalił z konia i zaczął pić krew. Germanie podali tyły. Raczej nie dlatego, że nie lubili widoku krwi albo że przestraszyli się samotnego golasa z majchrem. Widać coś było w ich wierzeniach, mitach, może rytuałach.]

Tutaj z kolei dopatrywał bym się wielu motywów koczowniczych (bo też czasy sprzyjały wybitnym kontaktom germańsko-koczowniczym), lub co bardziej możliwe, jedna z praktyk rytuału inicjacji młodzieńczej - choćby młodego wojownika. To był temat tabu, obecny w społecznościach wojowniczych, ale mimo wszystko zachowanie choć tolerowane, kamuflowane jak tylko się dało. Owa tajemniczość i bądź co bądź niespotykany widok, to właśnie dowód w postaci zachowania pozostałych germańskich wojowników, którzy zakrywali oczy przed tym widokiem (inna sprawa jest taka, że byli to najpewniej arianie).
QUOTE
Choćby przydał Rollona. (Szlachcic.wielkopolski)
Nie wiem, czym Cię dobrze zrozumiał - przykład jednego człowieka na rzecz tezy, że wszyscy Germanie byli be? Czy choćby, że znaczący odsetek?


QUOTE(Furiusz @ 19/08/2014, 8:26)
Czemu nie o ile w swoim pomyśle złożenia ofiar z ludzi opierał się na jakichś starszych rytuałach a nie jedynie na swoim wyobrażeniu o owych rytuałach z mrocznej przeszłości. Swoją drogą wypadałoby zweryfikować sam ten rytuał a i on nie odnosi się bezpośrednio do kanibalizmu - bo ich się zabija a nie zjada. Germańskie ofiary z ludzi znamy choćby z archeologii.

Ja też jestem zdania o nie generalizowania pojedynczych przypadków, ale jednocześnie jestem też zwolennikiem badania pojedynczych przypadków właśnie, bowiem w nich to kryją się szerzej praktykowane zachowania, motywy, symbole, ryty itp.
QUOTE
A może zwyczajnie przestraszyli się wariata? Z takim to nigdy nic nie wiadomo tongue.gif

Narracja ta przekazana jest nam przez trzecią osobę, która niekoniecznie musiała rozumieć zachowania tych ludzi. Wg mnie chodziło tutaj rytuał inicjacji, który przeprowadzony został w trakcie regularnej walki. Owi "przestraszeni" byli świadkami tego widowiska i z przyczyn - być może również rytualnych - zakrywali oczy na znak zgody na wykonanie zdania przez młodzika itp.
A może rzeczywiście zakrywali oczy i czuli lęk przed wariatem, tyle tylko, że tutaj w rozumieniu niespotykanego już zachowania. Ono praktykowane było kiedyś, później przestano się do niego odnosić, a tu ktoś nagle reaktywował stare "gusła".

vapnatak

Ten post był edytowany przez Vapnatak: 19/08/2014, 7:58
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
szlachcic.wielkopolski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 94.682

Zawód: Student
 
 
post 19/08/2014, 9:21 Quote Post

Napisałem że przejawy kanibalizmu występowały. Nie że były normą!

Ten post był edytowany przez szlachcic.wielkopolski: 19/08/2014, 9:22
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 19/08/2014, 12:18 Quote Post

QUOTE(szlachcic.wielkopolski @ 19/08/2014, 10:21)
Napisałem że przejawy kanibalizmu występowały. Nie że były normą!

Ale przyporządkowałeś też ludność germańską jakoby byli bardziej podatni na kanibalizm, ze względu na ich mentalne uwarunkowania. To bzdura na kółkach. Jeśli tak, udowodnij swoje twierdzenie.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
szlachcic.wielkopolski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 94.682

Zawód: Student
 
 
post 19/08/2014, 13:01 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 19/08/2014, 12:18)
QUOTE(szlachcic.wielkopolski @ 19/08/2014, 10:21)
Napisałem że przejawy kanibalizmu występowały. Nie że były normą!

Ale przyporządkowałeś też ludność germańską jakoby byli bardziej podatni na kanibalizm, ze względu na ich mentalne uwarunkowania. To bzdura na kółkach. Jeśli tak, udowodnij swoje twierdzenie.

vapnatak
*



QUOTE
Łotrostw, które uprawiają poza granicami państwa, nie poczytują za hańbę,
przeciwnie, chwalą się, że czynią to dla ćwiczenia i zahartowania młodzieży-
Juliusz Cezar


Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
usunięte 231218
 

Unregistered

 
 
post 19/08/2014, 13:18 Quote Post

Vitam

Napisałem że przejawy kanibalizmu występowały. (Szlachcic.wielkopolski)

confused1.gif

Rollon na łożu śmierci zarządził oprócz obdarowana szeregu kościołów także złożenie ofiar z ludzi.
Jacek Soszyński Hastings 1066

Łotrostw, które uprawiają poza granicami państwa, nie poczytują za hańbę, przeciwnie, chwalą się, że czynią to dla ćwiczenia i zahartowania młodzieży-
Juliusz Cezar


Bo ja ani w pierwszym ani w drugim kawałku ni jednej literki o kanibalizmie nie widzę...
 
Post #26

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 19/08/2014, 14:07 Quote Post

QUOTE(szlachcic.wielkopolski @ 19/08/2014, 14:01)
QUOTE(Vapnatak @ 19/08/2014, 12:18)
QUOTE(szlachcic.wielkopolski @ 19/08/2014, 10:21)
Napisałem że przejawy kanibalizmu występowały. Nie że były normą!

Ale przyporządkowałeś też ludność germańską jakoby byli bardziej podatni na kanibalizm, ze względu na ich mentalne uwarunkowania. To bzdura na kółkach. Jeśli tak, udowodnij swoje twierdzenie.

vapnatak
*



QUOTE
Łotrostw, które uprawiają poza granicami państwa, nie poczytują za hańbę,
przeciwnie, chwalą się, że czynią to dla ćwiczenia i zahartowania młodzieży-
Juliusz Cezar


Pozdrawiam
*


Hahahhahahahh! To jest dowód? To ja poproszę też być nazywanym łotrem, bo życzyłbym sobie żebyś wykazał mi twarde dowody na to, że Germanie mentalnie nakierowani są na to by oddawać się kanibalizmowi.
Czekam.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
pawelboch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.472
Nr użytkownika: 33.982

Pawel
 
 
post 19/08/2014, 21:04 Quote Post

QUOTE(Qbk @ 19/08/2014, 14:18)
Vitam

Łotrostw, które uprawiają poza granicami państwa, nie poczytują za hańbę, przeciwnie, chwalą się, że czynią to dla ćwiczenia i zahartowania młodzieży-
Juliusz Cezar [/i]

Bo ja ani w pierwszym ani w drugim kawałku ni jednej literki o kanibalizmie nie widzę...
*



No tak wprost to nie ma, ale można kombinować wink.gif
No bo cóż może być "łotrostwem" dla wodza, który brał osobiście w nie jednej jatce.
Ja wrócę może do materiału z mojego pierwszego postu. Bo oto są ludzkie kości porozrzucane w zasadziew nieładzie, nie licząc miednic nanizanych na palik, przy czym częśc nosi ślady oddzielania od nich mięśni i ścięgien. Oczywiście, to może być tylko jakiś makabryczny (pobitewny?) rytuał, aczkolwiek skojarzenia z rzeźnią narzucają się same.
pzdr., PB
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
usunięte 231218
 

Unregistered

 
 
post 19/08/2014, 21:42 Quote Post

Vitam

No bo cóż może być "łotrostwem" dla wodza, który brał osobiście w nie jednej jatce. (Pawelboch)

Dla Rzymianina wszystko może być łotrostwem - przecież pisze o barbarzyńcach, którzy z definicji są gorsi niż cywilizowani Rzymianie.
 
Post #29

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 19/08/2014, 22:51 Quote Post

Szlachcic. wielkopolski:
CODE

Łotrostw, które uprawiają poza granicami państwa, nie poczytują za hańbę, przeciwnie, chwalą się, że czynią to dla ćwiczenia i zahartowania młodzieży-
Juliusz Cezar [/i]

Miałem tego nie komentować, ale cóż... Czy aby napewno tak wygląda odpowiedni tekst, skąd konkretnie został zaczerpnięty, innymi słowy jak się podaje cytat to dokładnie, konkretny utwór i namiar, czyli księga, nr kaputu (rozdziału) i nr zdania. Niestety sam przekład jest cokolwiek dziwno-podejrzany - poza granicami jakiego państwa...

CODE

Rollon na łożu śmierci zarządził oprócz obdarowana szeregu kościołów także złożenie ofiar z ludzi.
Jacek Soszyński Hastings 1066

W Moskwie na Placu Czerwonym rozdają samochody... Soszyński, Hastings 1066 to hbek, praca popularne i nieudokumentowana, co więcej niestety tym pracom nie zdarza się podchodzić krytycznie do pewnych wiadomości. Ale skoro się napisało, mimo że jesteśmy w dziale starożytność, no ale dostarczamy sobie porównań, a zdecydowanie więcej o obyczajowości ludów germańskich z okresu pogańskiego przetrwało ze średniowiecza - skąd pochodzi wiadomość o pogańskich ofiarach z ludzi w związku ze śmiercią Rollona?

Pawelboch
CODE

No bo cóż może być "łotrostwem" dla wodza, który brał osobiście w nie jednej jatce.
Ja wrócę może do materiału z mojego pierwszego postu. Bo oto są ludzkie kości porozrzucane w zasadziew nieładzie, nie licząc miednic nanizanych na palik, przy czym częśc nosi ślady oddzielania od nich mięśni i ścięgien. Oczywiście, to może być tylko jakiś makabryczny (pobitewny?) rytuał, aczkolwiek skojarzenia z rzeźnią narzucają się same.

Skojarzenia, skojarzeniami, zresztą z tego fragmentu, to tyle możemy się dowiedzieć, że Cezorowi miałoby chodzić o więcej niż jedną dziwną rzecz, bo czytamy w liczbie mnogiej, o "łotrostwach". Cezar poświadcza, że jeden z jego posłów do Ariowista, uwięziony przez Germanów, miał doświadczyć tego, że trzykrotnie losowano, czy go spalić, czy zachować na późniejszą okazję (Bellum Gall. I, 53, 7-8). Ale znów ofiara z człowieka to nie to samo co kanibalizm i bezczeszczenie zwłok. Tyle oczywiście, że "barbarzyństwo" Ariowista zostaje jakby uwypuklone przez uwięzienie posłów, zresztą z tym Cezar się, o dziwo, liczył smile.gif

Ten post był edytowany przez szapur II: 19/08/2014, 23:22
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej