Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

14 Strony « < 12 13 14 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> I WS - konflikt bez sensu, Luźne dywagacje

Darth Stalin

X ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 3.971

Zawód: radca prawny

post 14/06/2019, 0:14 Quote Post

No i trzeba by to było robić już jakieś kilka-kilkanaście lat przed wojną.
Nb. czy doświadczenia z Wielkiej Wojny miały potem jakieś przełożenie na politykę francuską czy brytyjską w tym zakresie przed kolejną wojną?
Jakoś nie kojarzę służących w Europie King's African Rifles czy podobnych formacji, chociaż np. żołnierze z Maghrebu stanowili swego czasu rdzeń armii Wolnych Francuzów.

User is offline  PMMini Profile Post #196

Krzysztof M.

poilu
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++

post 14/06/2019, 7:33 Quote Post

Do wszystkich tych problemów, o których pisałem dodajmy jeszcze jeden bardzo ważny - co na to sami Afrykańczycy? Bo to nie było wcale tak, że dziesiątki i setki tysięcy mężczyzn z Senegalu, czy Nigru pochylą pokornie głowę i pojadą bez szemrania na Wielka Wojnę ginąć za Francję. Mangin zapewniał przed wojną o lojalności tych ludów wobec metropolii i twierdził, że plemiona Afryki Zachodniej są bardziej lojalne niż Arabowie czy Beduini z Afryki Północnej. Tymczasem wraz z przedłużaniem się wojny nabór rekruta w Afryce Zachodniej spotykał coraz większy opór miejscowej starszyzny plemiennej i samych "poborowych". Do tego stopnia, że w 1917 r. pobór do wojska zaczął przypominać wręcz "polowanie na niewolników". Rewolta wisiała na włosku - "spacyfikowano" ją ostatecznie pewnymi obietnicami. Gubernator kolonii pisał do rządu (cyt. z pamięci), że drenaż zasobów ludzkich Afryki Zachodniej prowadzi donikąd i lepszym rozwiązaniem jest jego zdaniem - większa eksploatacja tych terenów pod względem gospodarczym.

Nb. czy doświadczenia z Wielkiej Wojny miały potem jakieś przełożenie na politykę francuską czy brytyjską w tym zakresie przed kolejną wojną?
Jakoś nie kojarzę służących w Europie King's African Rifles czy podobnych formacji, chociaż np. żołnierze z Maghrebu stanowili swego czasu rdzeń armii Wolnych Francuzów.

O ile mnie pamięć nie zawodzi to WB po 1915 r. wojsk indyjskich w Europie Zachodniej już więcej nie użyła. W PWS i DWS oddziały hinduskie walczyły we Włoszech, w Afryce, ewentualnie na Bliskim lub Dalekim Wschodzie.

Ten post był edytowany przez Krzysztof M.: 14/06/2019, 8:01

User is online!  PMMini Profile Post #197

Darth Stalin

X ranga
Nr użytkownika: 3.971

Zawód: radca prawny

post 14/06/2019, 12:29 Quote Post

QUOTE(Krzysztof M. @ 14/06/2019, 8:33)
O ile mnie pamięć nie zawodzi to WB po 1915 r. wojsk indyjskich w Europie Zachodniej już więcej nie użyła. W PWS i DWS oddziały hinduskie walczyły we Włoszech, w Afryce, ewentualnie na Bliskim lub Dalekim Wschodzie.
*

To to ja wiem; bardziej mi chodziło o Afrykanów.

User is offline  PMMini Profile Post #198

carantuhill

Bieskidnik
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz

post 14/06/2019, 12:47 Quote Post

CODE

Na pewno? Bo kiedyś coś mi mignęło z Sikhami walczącymi pod Cambrai?

Edit:
https://en.wikipedia.org/wiki/1st_Indian_Cavalry_Division

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #199

Krzysztof M.

poilu
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++

post 14/06/2019, 12:57 Quote Post

QUOTE(Darth Stalin @ 14/06/2019, 12:29)
QUOTE(Krzysztof M. @ 14/06/2019, 8:33)
*

To to ja wiem; bardziej mi chodziło o Afrykanów.
*

Oddziałów złożonych z czarnoskórych Afrykańczyków nikt oprócz Francuzów w zasadzie na Zachodnim TDW nie używał.

User is online!  PMMini Profile Post #200

14 Strony « < 12 13 14 
2 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
1 Zarejestrowanych: Krzysztof M.

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej