Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

7 Strony « < 5 6 7 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kolonializm RON?

Wilczyca24823

VIII ranga
Grupa: Stażysta
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun

post Wczoraj, 23:50 Quote Post

Uczynienie kolonii z Moskwy to coś innego niż kolonie na Ukrainie czy Litwie. Gdyby się udało Moskwę podbić, zapewne zasłużyłaby sobie na miano kolonii.

Co do Radziwiłłów - gdyby ten ród w XVII wieku traktowano jako nielitewski, czy obecnie jego przedstawiciela traktowanoby jako litewskiego bohatera narodowego?

Czy niedawno odwołanego ministra zdrowia RP uznajesz za przedstawiciela litewskiej mniejszości narodowej (czy sam Konstanty Radziwiłł nie uważa się za Polaka?)?

A Twoim zdaniem założyciel rodu Radziwiłłów był Polakiem czy Litwinem? Mała podpowiedź: wg wiki założyciel nazywał się Syrpuć, pochodził z Kiernowa, chrzest przyjął zapewne w 1387 roku...jaki tu masz jego związek z Polską? I nie jestem pewna, ale Janusz Radziwiłł - litewski bohater narodowy - chyba z polskością wg Twojego wzorca był na bakier, skoro próbował WKL od Korony oddzielić...

Tak swoja drogą czyżbyś uważał, że tylko posiadanie w żyłach czysto polskiej krwi i polskich przodków uprawnia do nazywania siebie Polakiem czy Polką? Tak to sugerujesz. Jak dla mnie były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł jest Polakiem przynajmniej w sensie politycznym i administracyjnym, a pochodzenie przodków nie powinno być najważniejsze. Skoro on sam siebie za Polaka uważa, jest nim. Dotykasz cięzkiego problemu pytaniem o Radziwłła - przykłądowo Gabriel Narutowicz był pierwszym prezydentem II RP, a jego rodzony brat Stanisłąw podpisywał deklarację niepodległości Litwy.

Wydaje mi się, że stosunek Polski i Litwy po wojnie jest czymś nieco unikatowym, ponieważ nawet Chorwaci nie mają chyba aż takich problemów ze stosunkiem do Węgrów mimo że ci zdominowali ich całkowicie przez stulecia unii węgiersko - chorwackiej. Cos podobnego zapewne czekałoby natomiast Katalonię i Hiszpanów po ewentualnym oddzieleniu się Katalonii od Hiszpanii - wielu Katalończyków przeciwnych separacji miałoby problem z własną tożsamością narodową i kto wie, czy również nie nastapiłby eksodus rdzennych, ale prohiszpańskich Katalończyków. A potem może pisaliby o kolonialiźmie Hiszpanów smile.gif ale to spory off top i to na dodatek polityczny...

User is offline  PMMini Profile Post #91

jdel

VI ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 18.464

jacek delikat
Zawód: prawnik

post Dzisiaj, 02:04 Quote Post

QUOTE(Wilczyca24823 @ 23/02/2018, 0:42)
Mówiąc szczerze mam wrażenie, że za wyjatkiem tej nieszczęsnej inkorporacji połowy WKL do Korony w czasie unii lubelskiej to własciwie Korona była przez Litwinów eksploatowana smile.gif mimo całej mojej sympatii do tego narodu nadal śmiem twierdzić, że to raczej Korona powinna być uznana za kolonię wink.gif
*

To przypuszczalnie wyglądało trochę tak jak dzisiejsze stosunki chińsko-tybetańskie. Oczywiście Tybet wiele korzysta i otrzymuje z Chin np.: elektryczność, Internet, socjalizm, itd. W zamian musi zrezygnować „tylko” z własnej kultury, obyczajów, języka, itp. Skoro jednak otrzymuje w zamian taki zastrzyk przodującej cywilizacji, no to naprawdę zupełnie nie wiadomo dlaczego niejaki Dalajlama nazywa działalność Chin w Tybecie „ludobójstwem kulturalnym”.

User is offline  PMMini Profile Post #92

7 Strony « < 5 6 7 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej