Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony « < 5 6 7 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Żubryd, panel historyczny
     
Artur P.
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 581
Nr użytkownika: 13.086

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 5/07/2014, 19:11 Quote Post

Książka Basaka jest bardzo słaba, tak pod względem konstrukcji pracy, jak i samej treści, a w zasadzie "treściwości" (odsyłam do recenzji autorstwa M. Krzysztofińskiego i A. Romaniaka). Sam jestem ciekaw ustaleń A. Romaniaka. Jego rozbudowany i "napakowany" informacjami artykuł opublikowany w studiach dot. powiatu sanockiego w l. 1944-1956, zdecydowanie zachęca do oczekiwania na wyniki dalszych prac.

Ciekaw jestem również ustaleń A. Pobidyńskiego. Martwi mnie jednak fakt, że obaj recenzenci rozprawy doktorskiej nie są w ogóle specjalistami od podziemia zbrojnego, ba - nie popełnili chyba nawet ani jednego tekstu w tym temacie. Obawiam się także, czy autor - jako reprezentant służby stanowiącej w jakiś sposób kontynuatorkę MO - nie uległ pokusie stronniczości (niestety, historycy "mundurowi" często miewają z tym problemy, vide np. rozprawa habilitacyjna P. Majera o MO). Oba wywiady są bardzo interesujące, lecz w drugim uderza zdecydowanie emocjonalny i agresywny ton jego wypowiedzi (niektóre sformułowania po prostu rażą uszy i nie przystoją historykowi).

Jaki jest planowany termin wydania książki Pobidyńskiego?

I tak na marginesie - czy jest on członkiem SLD (bo jakoś tak znalazłem po wygooglowaniu)?

Ten post był edytowany przez Artur P.: 5/07/2014, 19:25
 
User is offline  PMMini Profile Post #91

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 6/07/2014, 17:29 Quote Post

Dla mnie przede wszystkim praca dr Bosaka jest dobrą książką historyczną. Autor zresztą mający nasze bieszczadzkie korzenie nie zakłamuje historii, a to ciągle zdarza się niestety historykom, którzy non stop mylą wyznanie z narodowością.
Nowa książka jest oczekiwana, non stop słyszę podobne opinie do tej wygłoszonej przez Ciebie. Także obawiam się, że to będzie gadzinówka w stylu PRLowskiego przedstawiania Żubryda. Czas pokaże, czy mieliśmy rację.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #92

     
gama
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 76
Nr użytkownika: 73.705

Piotr F
Zawód: uczeñ
 
 
post 24/07/2014, 11:12 Quote Post

file:///C:/Documents%20and%20Settings/User/Moje%20dokumenty/Downloads/Obrona%20doktorska%20mgr%20Adama%20Pobidy%C5%84skiego%20(3).pdf
Jak wynika z powyższego dokumentu, promotorem doktoratu p.Pobidyńskiego był b. Rektor UR - prof Włodzimierz Bonusiak, który -jak podaje Wikipedia:http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82odzimierz_Bonusiak, w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej był prominentnym działaczem PZPR. Piastował funkcję sekretarza ds. Nauki i Oświaty Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Rzeszowie.
Myślę, że biografia promotora jest istotną przesłanką, co do tego, z jakiego punktu widzenia będzie rozpatrywana w tejże pracy postać Żubryda.
Osobiście,cieszę się,że doktorat Pobidyńskiego powstał i, mam nadzieję, ukaże się drukiem, świadczy to bowiem o tym,że w polskich naukach historycznych panuje rzeczywisty, a nie tylko deklarowany pluralizm.
Uważam,że czymś pasjonującym i pożytecznym dla słuchaczy byłaby konfrontacja Pobidyński- Basak.
Moglibyśmy, bowiem wtedy zobaczyć, czyje argumenty są spójniejsze i bardziej przekonujące
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #93

     
Lwowiak
 

Granice nie są wieczne!
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.269
Nr użytkownika: 40.190

 
 
post 7/10/2014, 11:29 Quote Post


O mjr A.Zubrydzie mamy nieco informacji także w nowej książce M. Koprowskiego pt: Zołnierze Wyklęci.To jest dziecko bandyty.Wyd.Replika,2014.

QUOTE
To właśnie tamtego dnia wreszcie oficjalnie zostałem przedstawiony Antoniemu Żubrydowi.
Pamiętam, że zrobił na mnie olbrzymie wrażenie. Ubrany w oficerski mundur prezentował się
wspaniale. Dla mnie, chłopaka wychowanego w kulcie munduru, wydawał się niemal
Bogiem. Od razu było widać, że to człowiek obdarzony ogromną charyzmą, szanowany przez
podwładnych. Żubryd się ze mną oczywiście przywitał, poklepał mnie także po ramieniu.
Czułem się ogromnie zaszczycony i wyróżniony.


Większy fragment.
 
User is offline  PMMini Profile Post #94

7 Strony « < 5 6 7 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej