Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

131 Strony « < 129 130 131 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Skandynawska szlachta założyła Polskę ?, Normanista Zdzisław Skrok

Sima Zhao

VII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 96.568

post 2/04/2020, 12:41 Quote Post

Bazyli:

Daj spokój........Rzuć okiem na najświeższe wypowiedzi prof. Buko:

https://www.youtube.com/watch?v=rfhS4p3Blt8

Dziękuję i zapoznałem się. Konkluzje prof. Buko (czas nagrania: 41.04): Mężczyzna pochowany w najbardziej elitarnym grobie był miejscowy ale karierę zrobił w Danii gdzie doszedł do wysokiej pozycji społecznej ale na starość wrócił do kraju urodzenia.

Oczywiście!    Dziś  również wyprzedamy niektóre państwa zachodnie pod względem produkcji jabłek, trzody chlewnej, pszenicy, węgla a nawet plastikowych okien...

Skoro tak lubisz porównania do współczesności (trochę to bez sensu ale niech będzie) to Chiny wyprzedzają państwa zachodnie pod względem produkcji nowoczesnej elektroniki - i co z tego ma wynikać, że Chiny są od państw zachodnich bardziej zaawansowane społecznie/kulturowo i państwa zachodnie od Chin przejęły wzorce państwowości etc. etc. ?

Tak jest! Ale      nawet w tym przypadku wikingowie z Jamsborga zostali przedstawieni jako podwładnymi Burislawa. Prawda?

Nie - w tym przypadku wikingowie z Jomsborga zostali przedstawieni jako sprzymierzeńcy Burislawa którym on oddaje pewne tereny w zamian za ich zobowiązanie do obrony ich ale nie są oni podwładnymi Burislawa ani on im nie płaci (można by ewentualnie uznać ich wtedy za wasali Burislava).

wacko: Czy język polski jest zbyt trudny dla niektórych @? Podawałem przecież (po polsku!) przykłady dotyczące przełomu starożytności  i średniowiecza, a potem VIII, IX i XI wieku zawarte w pracy Saxa Gramatyka nt.  tzw. wielkich drużyn. Czy mam pisać po niemiecku, rosyjsku lub ukraińsku aby dotarło?

Nie tylko ja ale i inni tłumaczyli Ci już nie adekwatność tych przykładów.

User is offline  PMMini Profile Post #1951

Bazyli

VII ranga
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami

post Wczoraj, 16:12 Quote Post

P. Mroczowski:
"Pochówek męski nosi dziwne ślady podwójnego przysypywania o nieckowatym kształcie."

Taki sokoli wzrok to u mnie czas przeszły dokonany smile.gif

"I tutaj dochodzi jeszcze jedna kwestia, w takim wspólnym mauzoleum zostałby pochowany mężczyzna pochodzenia miejscowego z kobietą pochodzenia obcego."

Z tego co pamiętam, to zdarzało się, iż Skandynawowie prócz żon chowali z nieboszczykami również ich konkubiny...

GSR (vel GZDM):
"Gdzie tam słowa o drużynie???"

A o kim?

"Z okręgów grodowych..."

Zwolnij. To sprawy powszechnie znane i nic nowego.

"To równie dobrze może być rycerstwo tzw pierwszego i drugiego rzędu..."

Qué? confused1.gif Rycerstwo? Wszak sam pieniłeś się twierdząc, że "rycerstwo" w naszych warunkach to (najwcześniej) dopiero koniec XI w.

"Czyli zwykli poborowi."

Oczywiście. I każdy musiał przedtem usiąść w fotelu u fryzjera... rolleyes.gif

"No to proszę podaj dane z Rusi... "

Coś Ty taki wygodny? Zajrzyj do PLM, a szczególnie do rozdziałów: "Światosław zwycięża Greków", "Zdobycie Iskorostenia przez Olgę", "Wyprawa Igora na Greków", "rok 907" itd.

"ja tylko wskazuję że nie potrafisz wskazać wielu autorów i ani jednego cytatu. I wiem dlaczego. Bo ich nie ma i nie będzie."

Za stary wróbel jestem... rolleyes.gif

Sima Zhao

"Mężczyzna pochowany w najbardziej elitarnym grobie był miejscowy ale karierę zrobił w Danii gdzie doszedł do wysokiej pozycji społecznej ale na starość wrócił do kraju urodzenia."

Wytłumacz mi proszę przesłanki, które pozwalają przyjąć, iż był to Słowianin, który "zrobił karierę" za morzami i potem wrócił na stare śmieci. Jesteś w stanie?

"...że Chiny są od państw zachodnich bardziej zaawansowane społecznie/kulturowo i państwa zachodnie od Chin przejęły wzorce państwowości etc. etc. ?"

My i oni to różne światy. Nie da się jednak zaprzeczyć, że to jedna z najstarszych cywilizacji. Państwa zachodnie nie zapożyczyły rzecz jasna wzorca od Chin, ale mnóstwo innych organizm ów państwowych i owszem.

"Nie - w tym przypadku wikingowie z Jomsborga zostali przedstawieni jako sprzymierzeńcy Burislawa którym on oddaje pewne tereny w zamian za ich zobowiązanie do obrony ich ale nie są oni podwładnymi Burislawa ani on im nie płaci (można by ewentualnie uznać ich wtedy za wasali Burislava)."

To jedna z wersji. Która jest prawdziwa?

"Nie tylko ja ale i inni tłumaczyli Ci już nie adekwatność tych przykładów."

E tam... Jeśli w źródle zamieszczono, że zebrał wojów, zorganizował ich i dawał im wynagrodzenie, to co tu jest "nieadekwatne"? confused1.gif

Ten post był edytowany przez Bazyli: Wczoraj, 16:13

User is offline  PMMini Profile Post #1952

GniewkoSynRybaka

VIII ranga
Nr użytkownika: 100.904

post Wczoraj, 17:00 Quote Post

GSR (vel GZDM):
"Gdzie tam słowa o drużynie???"

A o kim?

widzisz Bazyli, na szczegółach się zupełnie wykładasz. Brak fundamentów w postaci rzetelnej wiedzy naukowej. Ponieważ jednak ja już raz w tym temacie przedstawiłem listę prac, które trzeba przeczytać ZANIM się zacznie dyskutować kwestię podstaw społecznych wojskowości pierwszych Piastów a Ty z udzielonej pomocy nie skorzystałeś nie pozostaje nic innego jak uznać, że NIE CHCESZ uzyskać niezbędnej wiedzy. A więc nie chcesz merytorycznie dyskutować.

o równie dobrze może być rycerstwo tzw pierwszego i drugiego rzędu..."
Rycerstwo? Wszak sam pieniłeś się twierdząc, że "rycerstwo" w naszych warunkach to (najwcześniej) dopiero koniec XI w.   

coś mi się wydaje, że nie tylko nie przeczytałeś literatury, którą przytoczyłem ale nie doczytałeś tego co ja wcześniej pisywałem. Nigdy nie twierdziłem, że rycerstwo w sensie funkcjonalnym zaistniało pod koniec 11 wieku.

"No to proszę podaj dane z Rusi... "

Zajrzyj do PLM, a szczególnie do rozdziałów: "Światosław zwycięża Greków", "Zdobycie Iskorostenia przez Olgę", "Wyprawa Igora na Greków", "rok 907" itd.

Jak już wyżej wyjaśniłem, nie posiadasz niestety odpowiednich podstaw naukowych, aby w sposób kompetentny dokonać interpretacji wskazanych przez siebie fragmentów PVL. Nie wiesz nawet jakim terminem na Rusi określano prawdziwą drużynę. Bo nie słowem drużyna.

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: Wczoraj, 17:01

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1953

Sima Zhao

VII ranga
Nr użytkownika: 96.568

post Wczoraj, 18:15 Quote Post

Bazyli:

Wytłumacz mi proszę przesłanki, które pozwalają przyjąć, iż był to Słowianin, który "zrobił karierę" za morzami i potem wrócił na stare śmieci. Jesteś w stanie?

Jest to teza prof. Buko i w jego wykładzie na który sam się powołałeś on sam wyjaśnia te przesłanki.

User is offline  PMMini Profile Post #1954

Bazyli

VII ranga
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami

post Wczoraj, 19:59 Quote Post

Sima zhao:
"Jest to teza prof. Buko i w jego wykładzie na który sam się powołałeś on sam wyjaśnia te przesłanki."

Wbrew temu co napisałeś prof. Buko NIE podał żadnych przesłanek ani tym bardziej dowodów na to, że pochowany w tym grobie członek elity emigrował w rejony skandynawskie, potem wrócił wraz z grupą Skandynawów i został pochowany w rycie wikińskim. To tylko i wyłącznie jego mało prawdopodobna projekcja. Każdy o tym może się przekonać!

Jeśli znasz jakieś podobne przypadki pochówku tuziemca pochodzącego ze Słowian, Bałtów, Finów itd. w stylu skandynawskim, to bądź tak uprzejmy i daj mi odpór.

User is offline  PMMini Profile Post #1955

GniewkoSynRybaka

VIII ranga
Nr użytkownika: 100.904

post Wczoraj, 20:11 Quote Post

QUOTE(Bazyli @ 3/04/2020, 19:59)
Sima zhao:
"Jest to teza prof. Buko i w jego wykładzie na który sam się powołałeś on sam wyjaśnia te przesłanki."

Wbrew temu co napisałeś prof. Buko NIE podał żadnych przesłanek ani tym bardziej dowodów na to, że pochowany w tym grobie członek elity emigrował w rejony skandynawskie, potem wrócił wraz z grupą Skandynawów i został pochowany w rycie wikińskim. To tylko i wyłącznie jego mało prawdopodobna projekcja. Każdy o tym może się przekonać!

Jeśli znasz jakieś podobne przypadki pochówku tuziemca pochodzącego ze Słowian, Bałtów, Finów itd. w stylu skandynawskim, to bądź tak uprzejmy i daj mi odpór.
*

typowe bazylenie czyli zaprzeczanie faktom notorycznym. Jest wręcz notorycznym, że zwyczaje pogrzebowe BYŁY zapożyczane. I przez jednostki i przez społeczności. Sam przecież twierdzisz, na przykład, że na ziemiach polskich przetrwały całe duże grupy germańskie po okresie Wędrówki Ludów. I rzekomo ulegały powolnej (a nie szybkiej) slawizacji. Ostatnio dołączyłeś od tego jakieś oniryczne grupy sarmackie które przybyły tu po Germanach a przed Słowianami. Tymczasem śladów archeologicznych takowych grup nie ma. Wszędzie obrządek pogrzebowy typowo słowiański. Tak więc WSZYSCY poprzednicy Sklawów przyjęli cudzy obrządek pogrzebowy. Wszyscy jak jeden mąż. A tu jeden mąż nie miałby przyjąć obrządku kraju, którego etnos przyjął za własny? Bazyli tak się zamotał, że dyskusja z nim oparta na logice nie jest możliwa.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1956

131 Strony « < 129 130 131 
2 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
1 Zarejestrowanych: dabster

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej