Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
9 Strony « < 7 8 9 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Porównanie czołgów ciężkich
     
Speedy
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.557
Nr użytkownika: 3.192

 
 
post 4/09/2012, 14:13 Quote Post

Hej

Piszę teraz z pracy więc szczegółów nie jestem w stanie podać. Ale jak pamiętam faktycznie były testy czołgu IS z armatą 100 mm D-10T. I tak jak czarny piotruś napisał, były problemy z manipulowaniu w ciasnym czołgu tak długim i ciężkim nabojem.

QUOTE(czarny piotruś @ 4/09/2012, 13:50)
Amunicji 100mm upchać można znacznie więcej 40-50 szt nawet,


Co do tego, mam jednak wątpliwości, związane właśnie z rozmiarami scalonego naboju. Nie wiem np. czy nisza z tyłu wieży (normalnie było w niej kilkanaście pocisków 122 mm) w ogóle zmieściłaby naboje 100x695R. Nawet w poziomie nie wiem czyby weszły jakieś. Ogólnie IS był dość ciasnym pojazdem, jeśli chodzi o magazynowanie amunicji, jak pamiętam z jakiejś monografii, nawet w przypadku amunicji 122 mm część gniazd mieściła np. tylko pociski ppanc. (bo odłamkowo-burzące były nieco dłuższe), a co dopiero scalone naboje do 100-ki...

QUOTE(czarny piotruś @ 4/09/2012, 13:50)
Co dotych ZiS 6 to liczbę pamiętam z jakiiejs starszej pozycji (i tam zdaje się coś ośmiuset była mowa)więc moze i faktycznie mniej było.
*



Zdaje mi się, że taki tekst padł w czyichś wspomnieniach (Grabina?) jako przykład stalinowskiego bałaganu i marnotrawstwa: że tutaj armia radziecka ledwo zipie, brakuje broni, amunicji i wszystkiego, w obronie Leningradu wyciągane są jakieś prastare armaty z lamusa, a tam się 800 nowiutkich dział 107 mm kieruje na złom do przetopienia. Ale ponoć nie ma na to żadnych dowodów że w ogóle taką wielką ilość wyprodukowano.

Ten post był edytowany przez Speedy: 4/09/2012, 14:13
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #121

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 4/09/2012, 14:59 Quote Post

Właśnie te wspomnienia miałem na myśli.
 
User is offline  PMMini Profile Post #122

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 7/09/2012, 7:54 Quote Post

Trochę czasu mi to zajęło ale znalazłem pewien trop tej armaty 107mm w czołgu IS.Sprawa zaczęła sie na początku 1943 roku i tu na chwilę musimy zapomnieć o używanym obecnie nazewnictwie czołgow IS 1/2 bo na początku(i w przemyśle) stosowano inne IS 1 to czołg z armatą 76,2mm,IS 2 z haubicą 122mm(jak w KW 2),IS 3 z armatą 85 mm w 3 wersjach(S 18,S 31 i D 5T)czyli obiekt 233IS,234IS i 237.Z racji poszukiwania czegoś mocniejszego na Tygrysy decyzją GOKO z 15 kwietnia 1943(nr decyzji 3187ss)nakazano NKW(Ludowy Komisariat Uzbrojenia)opracowanie dla czołgu IS(tzw IS 4) armaty kalibru 107 mm.Tyle ,ze nic z tego nie wyszło bo ZIS 6 już produkowana nie była(jak słusznie zauważył Speedy),przywrócenie na linie zbyt długo by trwało a jak już na poważnie sie zabrano za prace to okazało sie ,ze w międzyczasie przemysł przestał produkować amunicję tego kalibru...No i IS dostał 85'tkę a pożniej 122'kę Pietrowa.
Co do tego zdjęcia ,które w błąd mnie wprowadziło to prawdobodobnie(choć do końca pewien nie jestem) jest to fabryczny prototyp(z CZKZ) KW 85 przezbrojonego w prototypową(lub jej funkcjonalną makietę)100 mm armatę S 34 konstrukcji Grabina tzw KW 100 ,pożniej zresztą jeszcze raz zdaje sie przezbrojonego tym razem w kompletną wieżę z IS 2 potocznie zwany KW 122.Cała historia rozwoju rodziny IS i poprzedzających ich KW to materiał na porządna kilkutomową monografie moim zdaniem smile.gif

Ten post był edytowany przez czarny piotruś: 7/09/2012, 7:56
 
User is offline  PMMini Profile Post #123

9 Strony « < 7 8 9 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej