Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
9 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najpotężniejsze imperia w dziejach
 
Które imperium było najpotężniejsze ?
cesarstwo Austro-Węgierskie [ 6 ]  [1.54%]
imperium azteckie [ 2 ]  [0.51%]
cesarstwo bizantyjskie [ 4 ]  [1.03%]
Cesarstwo Francuskie [ 15 ]  [3.85%]
imperium Guptów [ 5 ]  [1.28%]
imperium hiszpańskie [ 13 ]  [3.33%]
imperium Inków [ 2 ]  [0.51%]
imperium Majów [ 0 ]  [0.00%]
imperium mongołów [ 49 ]  [12.56%]
Cesarstwo Niemieckie [ 16 ]  [4.10%]
imperium perskie [ 3 ]  [0.77%]
cesarstwo rzymskie [ 189 ]  [48.46%]
imperium osmańskie [ 21 ]  [5.38%]
Imperium Rosyjskie [ 49 ]  [12.56%]
INNE [ 16 ]  [4.10%]
Suma głosów: 390
Goście nie mogą głosować 
     
Jasnogród
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 861
Nr użytkownika: 50

 
 
post 18/08/2005, 21:39 Quote Post

Krótko.Jeżeli nie ma Wielkiej Brytanii,Chin i USA,to ankieta jest zupełnie bez sensu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Bartek@Szutnik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 420
Nr użytkownika: 5.444

Zawód: student
 
 
post 24/08/2005, 10:00 Quote Post

Bez watpienia cesarstwo rzymskie!!!!!!!!
Żadne inne państwo i imperium nie trwało tak długo na pozycji hegemona i zadne nie pozostawiło po sobie tak wiele wzorców kulturowych i ustrojowych. Twórcy wielu kolejnych imperiów będą próbowali je naśladować.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Dominikus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 7.597

Zawód: Uczen
 
 
post 24/08/2005, 10:11 Quote Post

Bez watątpienia Cesarstwo Rzymskie Ale lepiej bylo napisac Imperjum Rzymskie bo przecierz nie tylko za cesarstwa Rzym byl tez wielki za Republiki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
childeryk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 108
Nr użytkownika: 8.439

Zawód: wolny zawod
 
 
post 24/08/2005, 11:40 Quote Post

POd względem siły gospodarczej, militarnej oraz wpływ kultury na państwa ościenne stawiałbym na Chiny. W XV wieku przed ropoczęciem epoki izolacjonizmu żadne inne państwo nie mogło się z nimi równać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 24/08/2005, 12:18 Quote Post

Vitam
Zacznijmy może od tego, co jest miernikiem wielkości imperium? Otóż moim zdaniem nie sama rozległość terytorialna (bo to, wbrew pozorom, rzecz względna) ale czas potrzebny na dotarcie z metropolii na peryferia. Oraz czas, przez jaki to imperium trwało. Jeśli jedynym jego zwornikiem był wybitny zdobywca i waliło się ono w gruzy po jego śmierci - cóż, trudno tu mówić o rzeczywistej władzy imperialnej.
Dlatego też odrzucam Imperium Mongolskie - bo ono praktycznie przestało istnieć po śmierci Czyngisa (owszem, teoretycznie było całością, ale władza wielkiego Chana stawała się coraz bardziej tytularna wobec poczynań władców poszczególnych ułusów). Także i - uwaga uwaga - USA nie wypadają w tym przypadku imponująco. W ciągu 24 godzin US Army może dotrzeć do dowolnego zakątka świata - a Rzymianie przez setki lat władali regionami, do których ich armie musialy wędrować nawet i miesiąc (co wymagało nieporównywalnie większego nakładu sil, środków - no i nomen omen "woli imperialnej", by takie rozległe włości utrzymać). Dlatego też jako największe imperium traktowałbym Imperium Brytyjskie (będące takoż największym terytorialnie, 36,6 mil km kw.) i niewiele mu ustępujące Imperium Hiszpańskie, a także, oczywiście Rosyjskie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
piotpal
 

W Służbie Ich Królewskich Mości: Qltury i Nauki
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 7.889

Piotr P.
Zawód: student
 
 
post 24/08/2005, 19:13 Quote Post

Do rozważań mojego poprzednika dodam tyle, że gdy wymieniamy najważniejsze imperia w historii to należy wziąść pod uwagę także ich rolę kulturalną i dziejową. Imperia wcale nie potrzebowały trwać długo, aby zapisać się w dziejach świata, jako przykład wystarczy podać tutaj państwo(a) napoleońskie. Chociaż trwało stosunkowo krótko to jednak pozostało po nim bardzo dużo, chyba nawet więcej niż po całej XVIII wiecznej Francji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 24/08/2005, 19:38 Quote Post

Ja zagłosowałem, tak jak 10 innych osób, na cesarstwo Rzymskie. Bardzo lubię właśnie to cesarstwo i to przyszło chyba przez sympatię i Juliusza Cezara tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 5/09/2005, 20:08 Quote Post

Hmmm.... To jest nowozytnosc ? :/
Ja zaglosowalem na Rosje. Teoretycznie od Iwana IV do RazPutina I cały czas jest na czele wszystkich poteg swiata...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
siristru
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 152
Nr użytkownika: 8.592

 
 
post 5/09/2005, 22:48 Quote Post

Ojej, zagłosowałem tendencyjnie sad.gif Mogę zmienić? Żartuję wink.gif Cesarstwo Rzymskie było według mnie największym imperiu świata. W tamtych czasach, przy takiej technologii zwojowali niemal całą Europę (Słowiańszczynza się jednak oparła smile.gif ) Podbili nawet Brytanię... to była jedna z nielicznych udanych inwazji... kto później po Wilhelmie Zdobywcy tego dokonał? nawet Niemcy podczas II wojny nie zdołali...

A i Pax Romanum...
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
piotpal
 

W Służbie Ich Królewskich Mości: Qltury i Nauki
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 7.889

Piotr P.
Zawód: student
 
 
post 6/09/2005, 20:19 Quote Post

QUOTE
W tamtych czasach, przy takiej technologii zwojowali niemal całą Europę

A czy nie uważasz, że jednak im głębiej w dzieje świata tym łatwiej było podbijać niezmierzone przestrzenie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Eshar
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 75
Nr użytkownika: 8.785

Jan
Stopień akademicki: uczeñ gimnazjalny:P
Zawód: uczeñ
 
 
post 11/09/2005, 11:46 Quote Post

Ja zagłosowałem na cesarstwo niemieckie.Chodzi mi tu szczególnie o XIX w. oraz pierwszą wojne światową( wtedy była jeszcze nowożytność).
A o to moje uzasadnienia:
-świetnie wyszkolona armia.
-dobra flota oraz posiadanie łodzi podwodnych
-posiadanie kolonii przez państwo z terenami umiejscowionymi w środku europy[!].
-dobra organizacja wojska
-umiejętność walki na dwa fronty

Gdybym mógł jeszcze coś dodać smile.gif:Niemcy zawsze imponowali mi tym że chociaż I wojna światowa odbróciła się na ich nie korzyść umieli wygrać wojne na wschodzie z Rosją chociaż prowadzili cięzkie działania na zachodzie.No i to chyba tyle no może,że nigdy nie mieli szczęścia w wojnach światowych^^.Chyba Bóg ich nie lubi jak to kiedyś powiedział Kuba Wojewódzki wink.gif


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 21/09/2005, 12:31 Quote Post

Tak dużo odpowiedzi w tej ankiecie jest, i tak wiele celnych, najlepszych, że bardzo trudno było mi wybrać smile.gif Brawo dla autora tematu za utrudnienie życia i bodziec do pomyślenia wink.gif
Ostatecznie wybrałam impreium osmańskie. Mam do niego jakieś osobiste pobudki sympatii. To było ogromne imperium, atakujące zresztą "przedmurze chrześcijaństwa" czyli nikogo innego jak nas Polaków.

Struktura społeczna dostarcza dalszych dowodów na to, że wszelkie zobowiązania wierności podporządkowane były pełnemu zaangażowaniu się w świętą wojnę. Niesławna praktyka bratobójstwa, dzięki której sułtan utrwalał swą potęgę, eliminując rywali w łonie dynastii, jest charakterystyczna dla świata, w którym więzy pokrewieństwa były uderzająco słabe. Jest to zwłaszcza zadziwiające, kiedy sobie przypomnimy znaczenie tych więzów przy definiowaniu arystokracji i kształtowaniu interesów politycznych w świecie chrześcijańskim, w którym często przymierze polityczne można wyjaśnić solidarnością rodów. Jak zauważył Machiavelli, łatwo byłoby podbić królestwo Francji, trudno byłoby jednak je utrzymać, podczas gdy przypadek imperium osmańskiego był odwrotny, a różnicę tę stanowiło najwyraźniej powiązanie władzy centralnej z miejscowymi strukturami zarządzającymi.
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 21/09/2005, 13:38 Quote Post

Imperim Rzymskie; dlatego, że wpływ ich kultury i cywilizacji jest największy na nasze dzisiejsze życie.
W przypadku innych wpływ ten jest znikomy jak CK Austo-Węgry, lub brak wiarygodnych informacji. Wpływa Chin mimo tak dużej powierzchni, ilości mieszkańców jak i długości istnienia jest również znikomy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Black 13
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 10.579

Krzysztrof Kozio³
Zawód: uczeñ
 
 
post 5/11/2005, 18:49 Quote Post

Witam

Jesli chodzi o imperia Nowożytne to definytywnie Imperium Osmańskie w czasie swojej świetności wszyscy trzęsli przed nimi portkami.Gdyby nie kilka nieszczęśliwych wypadków to oanowali by Włochy i Hiszpanie a może i południową Francje (słyszałem że jeden z sułatanów miał w planach podbuj tych terenów to było chyba XVI albo XVII wieku ale pewnoście nie mam)!!!!!!!!!

Najdłużej ze wszystkich dawnych imperiów utrzymało swoją pozycje na świecie i nie zmieniły tego pregrane wojny z Austrią,Rosją Anglią i Fancją.

Pzd.
Black 13
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.730
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 5/11/2005, 19:42 Quote Post

BRYTYJSKIE, BRYTYJSKIE i jeszcze raz BRYTYJSKIE!!!!!!! To nad nim swego czasu słońce nigdy nie zachodziło, ale nie ma go w ankiecie .... Królowa Wiktoria się w grobie przewraca!!!!! mad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

9 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej