Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Barok był odpowiedzią na ...
     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 28/06/2011, 8:44 Quote Post

Co do tego, nie ma chyba wątpliwości. Pytanie w teście ułożone zostało co najmniej niefortunnie. Ale sam wątek jest ciekawy. Od dawien dawna istnieje tendencja do silnego łączenia baroku z Kościołem potrydenckim. I chyba najciekawsze w tym wszystkim jest pytanie dlaczego tak się stało. Mi się wydaje, że jest to przede wszystkim efekt rozkwitu siedemnastowiecznego Rzymu, stolicy papieskiej, w którym nowy styl barokowy został bardzo szeroko zastosowany. Dodatkowym elementem może też być to, że barok był chyba ulubionym stylem jezuitów, silnie utożsamianych z reformą trydencką.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 28/06/2011, 8:46 Quote Post

QUOTE
Dodatkowym elementem może też być to, że barok był chyba ulubionym stylem jezuitów, silnie utożsamianych z reformą trydencką.

Wskazałem już, że Nadrenii budowali oni kościoły neogotyckie.
We Francji zaś klasycyzujące.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 28/06/2011, 9:02 Quote Post

Zaś w Hiszpanii, Włoszech, Ameryce Łacińskiej czy Azji (Goa, Makau) były one barokowe. Analizujemy też Polskę, Czechy, Austrię i resztę Europy? confused1.gif Coś czuję, że w sensie ilościowym jednak barok wygra, i to o parę długości. rolleyes.gif
Takie przerzucanie się, dlatego że gdzieś lokalnie mamy inną sytuację jest trochę bezproduktywne. Zadałem pytanie o ogólną tendencję i liczę, że dyskusja pozwoli na nie odpowiedzieć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 28/06/2011, 9:23 Quote Post

Ogólnie to było tak, że we Włoszech, Pd Niemczech, Hiszpanii, Portugalii i ich koloniach, Polsce mieliśmy architekturę barokową.
Dotyczy to tak samo katolickich kościołów, jak ewangelickich, synagog, pałaców itd.
Czy barokowa synagoga ma coś wspólnego z soborem trydenckim i kontrreformacją?

Ten post był edytowany przez balum: 28/06/2011, 9:25
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 28/06/2011, 9:38 Quote Post

Najpierw była mowa o jezuitach i ich kościołach. Teraz nagle przeszedłeś do synagog. Niezły rozstrzał. Czemu ma on konkretnie służyć? confused1.gif Udowodnieniem, że barok miał całe spektrum zastosowań? Szkoda wysiłku, to akurat chyba wszyscy wiemy.
Wracając do meritum, czy byłbyś uprzejmy sformułować dłuższą wypowiedź w której wykładasz w sposób bardziej kompletny swoje poglądy na ten temat? Przypominam swoje pytanie sprzed parudziesięciu minut: czemu barok był i jest w powszechnej świadomości utożsamiany z kościołem potrydenckim? Bo jak na razie nie posuwasz tej dyskusji do przodu, tylko bawisz się w wybiórcze negowanie. Fajnie, żeby za tym stało też coś bardziej konstruktywnego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 28/06/2011, 9:48 Quote Post

To na stawiający tezę winien ja udowodnić. Padła tu teza: barok jest odpowiedzią soboru trydenckiego na reformację. Chciałbym poznać jej uzasadnienie. A przykłady, które podałem pokazują, że nawet teza jakoby jezuici trzymali się wyłącznie architektury barokowej w XVII w. jest błędna. Jak i błędne jest utożsamianie architektury barokowej z architektura kościołów katolickich. Bo stawiano kościoły katolickie niebarokowe i barokowe budowle, które nie były kościołami katolickimi.
A moja teza jest taka: wyprowadzanie stylów sztuki z nurtów ideologicznych jest nadużyciem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 28/06/2011, 9:54 Quote Post

Stawiający tezę nam nie odpowie, bo nie wiemy, kto układał test, z którego jest zaczerpnięte pytanie z posta otwierającego wątek. sad.gif Musimy zatem poruszać się w kręgu "świadomości zbiorowej".
Rozumiem, że teza, iż "barok, to odpowiedź KK na reformację" Ci się nie podoba i nie mogę się z Tobą nie zgodzić. Jest to ewidentnie niefortunnie sformułowane stwierdzenie. Ja się jednak pytam, czemu przyjęła się właśnie taka wizja? Co mogło zaważyć, na jej wytworzeniu i rozpowszechnieniu?
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 28/06/2011, 9:56 Quote Post

Kundelt1 i Piast Anonim się pod nią podpisali. Wypadałoby więc, by ja uzasadnili.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 28/06/2011, 10:03 Quote Post

No tak... ale zaczęło się pytania, która z odpowiedzi na TEST a), cool.gif czy c) jest właściwa- właśnie mamy przykład absurdów do jakich doprowadza wpychanie wszędzie procesu nauki w formułę testu.
Jak niby można było odpowiedzieć, skoro tylko odpowiedź c) jest zbliżona do właściwej?
To chyba powinno być oczywiste, że testy wszystko strasznie upraszczają. Można tęn temat rozwinąć
pozytywnie, a nie przez ciągła negację cudzych wypowiedzi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 28/06/2011, 10:11 Quote Post

QUOTE
Ja się jednak pytam, czemu przyjęła się właśnie taka wizja? Co mogło zaważyć, na jej wytworzeniu i rozpowszechnieniu?

To dobre pytanie. Moim zdaniem z tego powodu, że jest tendencja do szukania na siłę tłumaczenia zmian w sztuce przyczynami zewnętrznymi, najchetniej ideologicznymi. Kiedy sie jednak konkretnie pyta, jak filozofia scholastyczna przekłada się na profil służki czy kontrreformacja na wyłamanie portalu, to odpowiedzi nie ma.

Ten post był edytowany przez balum: 28/06/2011, 10:16
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Piast anonim
 

Młody Lisek dla odmiany
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.749
Nr użytkownika: 55.424

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 28/06/2011, 14:38 Quote Post

QUOTE
Im bogaciej zdobione wnetrze, tym więcej ludzi pomieści? Jestes tego pewny?

Mam tu na myśli sam rozmiar budowli i zastosowanie empor.

QUOTE
Moim zdaniem z tego powodu, że jest tendencja do szukania na siłę tłumaczenia zmian w sztuce przyczynami zewnętrznymi, najchetniej ideologicznymi.

A to jest bardzo ciekawe stwierdzenie. Praktycznie wszystkie kierunki w architekturze zostały wykształcone przez czynniki zewnętrzne ideologii nie wyłączając. Poczynając od obronności romanizmu, strzelistości gotyku, klasyczność odrodzenia, monumentalizmu baroku, przez historycyzm, empire, secesje, aż po czasy dzisiejsze. Takie cechy baroku jak monumentalizm czy przepych zostały ukształtowane przez ideologie odrodzenia kościoła katolickiego i walki z protestantyzmem które to ukształtowały się na soborze trydenckim.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 28/06/2011, 14:54 Quote Post

QUOTE
Praktycznie wszystkie kierunki w architekturze zostały wykształcone przez czynniki zewnętrzne ideologii nie wyłączając.

Odwazna teza.
QUOTE
Poczynając od obronności romanizmu

Architektura obronna ma charakter obronny. Każdej epoki. Romanizm jest tak samo obronny jak barok.
QUOTE
strzelistości gotyku

Architektura gotycka bywa strzelista. Bywa niestrzelista. Czy np. św. Jakub w Olsztynie jest strzelisty? Nie jest. A niby jaka to ideologia i w jaki sposób przełożyła się na architekturę gotycką?
QUOTE
klasyczność odrodzenia

Klasyczność jest ahistoryczna i ponadstylowa.
QUOTE
monumentalizmu baroku

Monumentalne budowle powstawały zawsze i wszędzie. Liczyłem, ze jednak wyprowadzisz rozwiazania architektoniczne z ideologi kontreformacji, postanowien soboru i z kontrowania pism Kalwina.
QUOTE
przez historycyzm

Istniejacy nieprzerwanie co najmniej od późnego antyku. Wszytskie ideologie go stworzyły?
QUOTE
secesje, aż po czasy dzisiejsze

A konkreniej? jakie to przyczyny zewnetrzne powoduja, ze Kahn projektuje w swoim stylu?
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 28/06/2011, 15:30 Quote Post

A nie wydaje się kolegom że barok nie był żadną "odpowiedzią" (swoją drogą najbardziej kretyńskie pytanie jakie widziałem) tylko logiczną konsekwencją i rozwinięciem trendów występujących wcześniej ? Pomiędzy renesansem, manieryzmem i barokiem nie ma żadnych przepaści, jest harmonijny i logiczny rozwój.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 28/06/2011, 15:47 Quote Post

Tak, to najlepsze ujęcie tego zagadnienia. Ciekawi mnie raczej, dlaczego do wcześniejsze formy "rozbuchały się" jeszcze bardziej w okresie kontrreformacji, a nie wyciszyły.
Na razie jestem zbyt zajęty, żeby się rozpisywać, jeszcze wrócę do tego wątku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Piast anonim
 

Młody Lisek dla odmiany
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.749
Nr użytkownika: 55.424

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 28/06/2011, 15:51 Quote Post

QUOTE
Architektura obronna ma charakter obronny. Każdej epoki. Romanizm jest tak samo obronny jak barok.

Mówię tu o obronności budowli sakralnych w stylu romańskim co jest jednym z ważniejszych wyróżników tego stylu.

QUOTE
Architektura gotycka bywa strzelista. Bywa niestrzelista. Czy np. św. Jakub w Olsztynie jest strzelisty?

Masz jeszcze jakieś argumenty w stylu san marzano?

QUOTE
A niby jaka to ideologia i w jaki sposób przełożyła się na architekturę gotycką?

To że mieszkańcy miasta X postanowili pokazać Y-chańskiej hołocie co jest centrum kulturalno-religijno-handlowym regionu sztukom raczej nie jest a więc już na pewno czynnik zewnętrzny, ideologia być może.

QUOTE
Klasyczność jest ahistoryczna i ponadstylowa.

Tyle że jedne style czerpią z niej całymi garściami inne wystrzegają się jak ognia.

QUOTE
Monumentalne budowle powstawały zawsze i wszędzie.

Różnica polega tu na skali w różnych epokach.

QUOTE
Istniejacy nieprzerwanie co najmniej od późnego antyku. Wszytskie ideologie go stworzyły?

Historyzm był odwołaniem do chwalebnej przeszłości jak najbardziej wpływ ideologii.

QUOTE
A konkreniej? jakie to przyczyny zewnetrzne powoduja, ze Kahn projektuje w swoim stylu?

Rynek.


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej