Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Prusy Książęce
     
Mithrandir2224
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 57.312

Piotr Osinski
Zawód: Student
 
 
post 11/07/2009, 1:44 Quote Post


Mam prośbę, czy mógłby ktoś mi podać odpowiedzi na te dwa pytania.

1. Jaką powierzchnię (w kilometrach kwadratowych)zajmowały Prusy Książęce?
2. Ile ludności liczyły Prusy Książęce w roku 1525 a ile w 1655?


BARDZO PROSZĘ O ODPOWIEDŹ. Szukałem w wielu źródłach ale nic nie znalazłem dlatego zwracam się z prośbą o pomoc.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 21/08/2009, 18:03 Quote Post

No to taka mała synteza poniżej zalinkowanego artykułu.
http://historicus.umk.pl/pthtorun/index.php?file=kop26.php

Na mocy traktatu krakowskiego z 1525 r. sekularyzowano państwo zakonu krzyżackiego w Prusach i stworzono nowe państwo świeckie pod panowaniem byłego wielkiego mistrza, Albrecht'a von Brandenburg-Ansbach(1490-1568). Księstwo składało się z dotychczasowego terytorium państwa zakonnego i liczyło około 32 000 km2. Prawie 80% jego powierzchni zajmowały lasy, liczne jeziora(Mazury!), rzeki i moczary.

Księstwo Pruskie w 1525 r. było słabo zaludnione. Na początku XVI w. mieszkało tam około 180 000 osób, a w 1626 r. –niecałe 360 000 mieszkańców, natomiast w 1655 księstwo liczyło około 500 000 mieszkańców.
Książę Albrecht w latach 1525-1568 rozpoczął akcję kolonizacyjną, powstały 293 nowe osady(zaludnione głównie przez ludność polską)- przede wszystkim wsie czynszowo- szarwarkowe i majątki na prawie rycerskim. Do spustoszonej w czasie wojny z lat 1519-1521 Pomezanii sprowadzono z kolei 4000 chłopów niderlandzkich. Natomiast na terenach leśnych starostwa wystruckiego w latach 1555-1565 liczba osiedli wiejskich wzrosła ze 171 do 411, na skutek intensywnego osadnictwa ludności litewskiej.
W 1540 r. większość ludności Prus Książęcych posługiwała się językiem polskim i była wyznania luterańskiego.

Procesy migracyjne kolonistów z Niemiec, Polski i Litwy doprowadziły na początku XVII w. do powstania jakby trzech regionów odmiennych etnicznie, w których dominację zyskał jeden język: niemiecki – Górne Prusy i Sambia, polski – Mazury i południowa Warmia, litewski – Pruska Litwa(północno- zachodnie Prusy).

user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 3/12/2009, 19:20 Quote Post

Czy ktos ma moze informacje dotyczace liczebnosci, rodzaju, wyposazenia, wygladu i wartosci bojowej armi prus ksiazecych w podanych w pierwszym poscie widelkach czasowych?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 3/12/2009, 19:29 Quote Post

Główną - a w zasadzie jedyną - siłę zbrojną Prus Książęcych stanowiła w tym okresie milicja werbowana terytorialnie. Nie wolno było jej przekraczać granic. Nie wolno było werbować wojsk zaciężnych.
Na początku 1655 roku armia Księstwa liczyła 5770 etatów.
Od początków XVII wieku armia Księstwa składała się z jazdy (szlachta), dragonii (wolni chłopi) i piechoty (chłopi z dóbr książęcych).
Pod względem wyglądu i taktyki wojska typowo niemieckie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 4/12/2009, 11:08 Quote Post

Dzieki ale mam jeszcze kilka pytan.

Dlaczego niewolno było rekrutować wojsk zaciężnych(najemników też?)? Chodzi o jakieś obostrzenia w traktacie krakowskim?

Jeśli chodzi o jazdę szlachecką to występowali jako zwykli raitarzy(czyli jazda średnio zbrojna) czy też jako kirasjerzy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 4/12/2009, 19:37 Quote Post

QUOTE
Dlaczego niewolno było rekrutować wojsk zaciężnych(najemników też?)? Chodzi o jakieś obostrzenia w traktacie krakowskim?

Jeśli dobrze zrozumiałem - tak.
QUOTE
Jeśli chodzi o jazdę szlachecką to występowali jako zwykli raitarzy(czyli jazda średnio zbrojna) czy też jako kirasjerzy.

Rajtarzy to nie jazda średniozbrojna. To KAŻDA jazda w krajach niemieckich (Reiter = jeździec). Jeśli kogoś było stać na zbroję kirasjerską, to występował w kirasjerskiej (każdy cenił swoją skórę). Większości stać nie było.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Filip BRO
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 194
Nr użytkownika: 46.853

 
 
post 12/10/2010, 15:49 Quote Post

A teraz coś z zupełnie innej beczki. Jak myślicie dlaczego Prusy nie angażowały się mocno w konflikty w XVI-XVII wieku? Czy było to spowodowane nie połączonym państwem Pruskim, które w owym czasie istniało jak Brandenburgia-Prusy?

Ten post był edytowany przez Filip BRO: 13/10/2010, 13:38
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 12/10/2010, 16:54 Quote Post

QUOTE
A teraz coś z zupełnie innej beczki. Jak myślicie dlaczego Prusy nie angażowały się mocno w konflikty w XVI-XVII wieku?

Żeby się angażować w konflikty, trzeba mieć odpowiednią siłę... Nawiasem mówiąc, od połowy XVII wieku już się angażowali.
QUOTE
Czy było to spowodowane nie połączonym państwem Pruskim, które w owym czasie istniało jak Brandenburgia-Prusy połączone z Księstwem Pruskim?

Że co?
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Filip BRO
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 194
Nr użytkownika: 46.853

 
 
post 13/10/2010, 13:41 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 12/10/2010, 17:54)
Że co?


No właśnie zauważyłem, że głupoty popisałem. Już poprawiam. Chodziło mi o to, że z Brandenburgii-Prusy narodziło się nowe państwo Prusy, ale to bezsensownie napisałem. Przepraszam rolleyes.gif

A co myślicie o zaangażowaniu Królestwa Pruskiego w wojnach w porównaniu do np. Francji?
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 13/10/2010, 16:39 Quote Post

QUOTE
No właśnie zauważyłem, że głupoty popisałem. Już poprawiam. Chodziło mi o to, że z Brandenburgii-Prusy narodziło się nowe państwo Prusy, ale to bezsensownie napisałem. Przepraszam rolleyes.gif

No właśnie tak jakoś nie mogłem pojąć sensu tego zdania wink.gif
QUOTE
Czy było to spowodowane nie połączonym państwem Pruskim, które w owym czasie istniało jak Brandenburgia-Prusy?

Tym też, a jeszcze bardziej niewielką siłą poszczególnych części składowych. Nawet już połączone Brandenburgia i Prusy byłyby zbyt słabe, by się masowo angażować w konflikty, gdyby nie pewne reformy Wielkiego Elektora.
QUOTE
A co myślicie o zaangażowaniu Królestwa Pruskiego w wojnach w porównaniu do np. Francji?

A to już było porównywane w ankiecie na temat najbardziej agresywnego państwa w Europie: http://www.historycy.org/index.php?act=ST&f=19&t=20986&st=
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Filip BRO
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 194
Nr użytkownika: 46.853

 
 
post 14/10/2010, 8:06 Quote Post

Bardziej niż o agresywność chodziło mi o zaangażowanie w trwające już Europejskie konflikty. Wiemy, że w czasie np. wojen napoleońskich Królestwo Pruskie zaczęło działać w 1806 roku co było i tak spowodowane prowokacją Napoleona.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 1/11/2010, 19:19 Quote Post

QUOTE(Filip BRO @ 12/10/2010, 15:49)
A teraz coś z zupełnie innej beczki. Jak myślicie dlaczego Prusy nie angażowały się mocno w konflikty w XVI-XVII wieku? Czy było to spowodowane nie połączonym państwem Pruskim, które w owym czasie istniało jak Brandenburgia-Prusy?
*


Prusy Książęce same w sobie były za słabe żeby prowadzić agresywną politykę.Pamiętam że gdzieś czytałem o udziale ich wojsk po stronie polskiej w wojnie ze Szwecją 1625-29 i już przy pierwszym spotkaniu z armią Gustawa Adolfa skapitulowali.Dopiero reformy Wielkiego Elektora wprowadziły ich na drogę pruskiego militaryzmu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Grodzicki z Kudaku
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 545
Nr użytkownika: 83.449

Pawe³ Przyby³a
 
 
post 9/01/2014, 20:53 Quote Post

Ktoś wie ile Prusy Książęce płaciły lenna Polsce ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Kadrinazi
 

Łowca ODB'ów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.003
Nr użytkownika: 62.793

Stopień akademicki: magister
 
 
post 9/01/2014, 21:43 Quote Post

Miały zobowiązanie wojskowe, ale nic mi nie wiadomo o finansowym.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Grodzicki z Kudaku
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 545
Nr użytkownika: 83.449

Pawe³ Przyby³a
 
 
post 9/01/2014, 22:12 Quote Post

Jeśli chodzi o lenna to najczęściej było tak że albo pomoc wojskowa albo płacenie określonej sumy na rzecz protektora.Zbyt często i licznie chyba nie pomagały w wojnach RON bo rzadko o odziałach z Prus Książecych wspominają.

Ten post był edytowany przez Grodzicki z Kudaku: 9/01/2014, 22:14
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej