Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Chrobry jako zakladnik na dworze niemieckim
     
Nightshade
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 6.237

Zawód: uczeñ
 
 
post 12/05/2005, 17:29 Quote Post

Mam pytanko, dlaczego Mieszko zastawił swojego syna (Bolesława) na dworze cesarskim? Mógłby mi ktoś to wyjaśnić?? Pllizzz....
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
robbi89
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 68
Nr użytkownika: 3.127

 
 
post 12/05/2005, 18:22 Quote Post

Bolesław był gwarancją pokoju zawartego pomiędzy Hodonem i Mieszkiem. Obaj jako poddani cesarza stawili w 973r w Kwedliburgu, i tam Mieszko oddał Chrobrego jako zakładnika

O ile dobrze pamiętam około 985r, ale piszę to z pamięci...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
chrobry
 

Dziesięciotysięcznik
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 188
Nr użytkownika: 385

 
 
post 13/05/2005, 19:30 Quote Post

Po zwycięstwie pod Cedynią cesarz wezwał Hodona i Mieszka do Akwizgranu. Obydwu mocno ochrzanił. Kazał M,ieszkowi oddać Bolka jako zakładnika. Książe dla dobra kraju spełnił jego żądanie. W 985 Bolko uciekł i wrocił do Polski.

Dokładniej opisze później. Teraz nie mam czasu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
gucelin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 281
Nr użytkownika: 4.597

 
 
post 14/05/2005, 16:51 Quote Post

Jesteś pewny, że to był Akwizgran? Przeczyłbyś wtedy Thietmarowi, Rocznikom Kwedlinburskim i Rocznikom Altaheńskim Starszym. Wedle tych źródeł Bolesław po wydanym na rzecz Hodona wyroku został przekazany na dwór cesarski w Kwedlinburgu w 973. Co do powrotu: powrócić mógł jak się przypuszcza od 979-986 przed tą ostatnią datą napewno ponieważ zawarł związek małżeński z Emnildą i objął rządy w Małopolsce. Ale też mógł powrócić już w 974 kiedy miał postrzyżyny.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
chrobry
 

Dziesięciotysięcznik
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 188
Nr użytkownika: 385

 
 
post 14/05/2005, 17:33 Quote Post

Mieszko dostarczył Bolesława do Magdeburga. Pomyliłem się w nazwie miasta.
W datach rzeczywiście są duże rozbieżności. Jasienieca w Polsce Piastów pisze, że Bolko wrócił w 985. W Konfrontacjach Historycznych jest informacja, że powrócił w 977,w roku zgony Dobrawki. Ja osobiście wole trzymać się dat Jasienicy, więc napisałem 985.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Dago
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 69
Nr użytkownika: 1.262

 
 
post 15/05/2005, 8:58 Quote Post

Warto zaznaczyć iż "zastaw "ów wyszedł Chrobremu na dobre.Miał możliwość bycia na dworze niemieckim,a i pierwsze znajomości miały w przyszłości zaowocować i to w różnej formie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
robbi89
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 68
Nr użytkownika: 3.127

 
 
post 15/05/2005, 13:55 Quote Post

Dobra działalnośc wywiadowcza Chrobrego w czasie wojen polsko-niemieckich i dobre kontakty z opozycją niemiecką wobec cesarza Henryka II były możliwe dzięki znajomości Chrobrego z możnowładcami niemieckimi, których na pewno poznał na dworze niemieckim. Podsumowując, Chrobremu bardzo przydało się to bycie zakładnikiem
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
chrobry
 

Dziesięciotysięcznik
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 188
Nr użytkownika: 385

 
 
post 15/05/2005, 16:26 Quote Post

To prawda. Chrobry nauczył się tam biegle władać językiem niemieckim, i po częsci włoskim, zawarł dużo znajomości, które miały mu się przydac w przyszłym życiu. Poznał tam tajniki prowadzenia "zachodbiej" wojny. Wiedział później jak walczyć z Heniem II.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Kitek
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 6.432

Zawód: student
 
 
post 16/05/2005, 22:00 Quote Post

Racje ma gucelin, Bolek został oddany jako zakładnik prawdopodbnie na zjazdzie w Kwedlinburgu, dokładnie 19 marca 973 r. Stawił się wtedy z gości zagranicznych: Mieszko I - ksiąze Polski i Bolesław II Pobożny - książe Czech. Jedną z kwestii rozpatrzonych na tym zjeździe, jak już wspomniano, był spór Hodona z Mieszkiem, uważa się że Otton II rozwiązał to na korzyśc Hodona i młody 6 letni wówczas syn Mieszka miał być gwarantem jako "zakładnik" spokoju na granicy Marchii Wschodnich Cesarstwa. Jeśli chodzi o date opuszczenia dworu cesarza przez Chrobrego to cieżko coś powiedzieć, ja jestem zdania że Bolek był tam zaledwie 2 miesiące z względu na rychłą śmierć cesarza 7 maja tegoż roku... tak więc prawdopodbnie wtedy już mógł zostać oddany zpowrotem do Polski, choć oczywiście są też inne teorie... np. takie że Bolek nigdy tak naprwde nie był zakładnikiem, co też ma kilka argumentów za sobą...

chrobry powiedz mi gdzie wyczytales ze Bolek uciekł z niemiec?? confused1.gif laugh.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
gucelin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 281
Nr użytkownika: 4.597

 
 
post 16/05/2005, 22:37 Quote Post

Z tymi 2 miesiącami to może byc prawda; kiedy przekazywano chrobrego miał on by 6 lat; postrzyżyny, które musiał przejść wedle obyczaju miałby najdalej za rok. Skąd inną znany jest przekaz, że Mieszko po postrzyżynach przekazał włosy Bolesława Stolicy Piotrowej polecając go apostolskiej opiece; zdażyłoby sie to w 974. Nie sądze, że Mieszko z całym dworem jechałby specjalnie do Kwedlinburga by tam obciąć włosy synowi i nadać mu imię; ale też bardzo prawdopodobne są przyspieszone postrzyżyny. Ja jednak jestem za tym, że albo Bolesława szybko zwrócono albo Chrobry wogóle do Niemiec nie pojechał (ale najbardziej jestem za tą pierwszą opcją). Także już później, kiedy przecież Mieszko i Bolesław Czeski staneli po stronie Kłótnika, Chrobry mógłby zostać przez ojca "odbity".
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Kitek
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 6.432

Zawód: student
 
 
post 16/05/2005, 22:44 Quote Post

QUOTE(gucelin)
przeczyłbyś wtedy Thietmarowi, Rocznikom Kwedlinburskim i Rocznikom Altaheńskim Starszym


Tak a propo masz może jakiś dostęp do tych dwóch osttnich roczników:>?? w formacie doc. lub pdf. :>>>
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
gucelin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 281
Nr użytkownika: 4.597

 
 
post 16/05/2005, 23:02 Quote Post

Niestety; Roczniki Kwedlinburskie wydane zostały w niemczech na przełomie XIX/XX wieku i "zaledwie" (i tak duży sukces) to wydanie widziałem. Co do Roczników Altaheńskich Starszych czytałem tylko opracowanie na ich temat autorstwa Labudy; tenże dowodzi stamtąd, że Mieszko I na zjeździe w 973 w Kwedlinburgu się nie stawił; w książce podana zapiska z pod 973. Roczniki Hildesheimskie też znam tylko z opracowań choć wiadomo mi, że zostały wydane podobnie jak Kwedlinburskie. Szkoda, że nie mogę pomóc. Wogóle to co dopiero kompletuje pomału strony Rocznika Krakowskiego; może kiedyś dojde do Kwedlinburskich smile.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
chrobry
 

Dziesięciotysięcznik
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 188
Nr użytkownika: 385

 
 
post 17/05/2005, 19:09 Quote Post

QUOTE
chrobry powiedz mi gdzie wyczytales ze Bolek uciekł z niemiec??

Wyczytałem to w którymś odcinku konfrontacji...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Kitek
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 6.432

Zawód: student
 
 
post 18/05/2005, 6:54 Quote Post

No to mam nadzieje, że teraz już nie bedfziesz tego pisał i tak myślał, że Bolek uciekł z Niemiec bo taka teza nie jest niczym potwierdzona - żadnym procesem naukowo-badawaczym :]
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
jdel
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.420
Nr użytkownika: 18.464

jacek d.
Zawód: prawnik
 
 
post 3/12/2019, 23:45 Quote Post

QUOTE(chrobry @ 14/05/2005, 18:33)
Mieszko dostarczył Bolesława do Magdeburga. Pomyliłem się w nazwie miasta.

Ja myślę, że raczej do Merseburga. Znajduję dla tego stanowiska wskazówkę w Kronice Thietmara, że Bolesław miał niemieckiego brata Guncelina, syna Guntera z Merseburga. Dlatego gdy Bolko został zakładnikiem pokoju, to cesarz Otto najpewniej przekazał go na dwór Guntera, aby wychowywał się wraz z bratem. A przy okazji chapnął kultury, z której później zresztą korzystał.

Ten post był edytowany przez jdel: 4/12/2019, 18:18
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej