Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

7 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jak kapitalizm zbudował Amerykę?

Camillus2

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 35.780

post 20/05/2012, 19:29 Quote Post

Witajcie.

Przygotowałem bardzo krótkie streszczenie raportu "Jak kapitalizm zbudował Amerykę". Uznałem, go za tak ciekawy, że chciałem się nim podzielić. Wiem, że nikt nie lubi czytać długich raportów dlatego przygotowałem moim zdaniem, ładne, cieszące oko, klarowne i syntetyczne opracowanie.

Plik można pobrać z tej strony.
https://docs.google.com/open?id=0B9vYr8Oed-EyU0ZaUS1pdmFGRGc

W streszczeniu można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy np:
- jak kończyło się budowanie dróg przez poszczególne stany w dobrze zorganizowanej Ameryce
- dlaczego związkowcy tak walczyli o "prawa" dzieci
-o mało znanym konflikcie w USA, który toczy się już wielu stek lat i ciągle nie gaśnie
- i więcej

https://docs.google.com/open?id=0B9vYr8Oed-EyU0ZaUS1pdmFGRGc

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

Fafciu

III ranga
Nr użytkownika: 72.591

Libertarianski socjalista
Stopień akademicki:
Zawód: Lokalny goszysta

post 21/05/2012, 17:54 Quote Post

Jako, że nie mogę tego otworzyć- to jakaś neoliberalna propaganda? Bo tytuł mi się wydaje podejrzany. Zaraz, chwila szukania w Google...
http://prohibita.pl/61,Thomas-DiLorenzo-Ja...eryk%C4%99.html
Lecz historia kapitalizmu w Ameryce – i w każdym kraju, gdzie mógł działać – pokazuje coś zgoła innego: kapitalizm stale poprawiał los klasy robotniczej.

+ autor powiązany z Instytuem Misesa... Idź z tym na liberalis albo na prokapitalizm.pl, a nie na forum naukowe...

User is offline  PMMini Profile Post #2

Anton92

VII ranga
Nr użytkownika: 57.966

post 21/05/2012, 18:37 Quote Post

CODE
+ autor powiązany z Instytuem Misesa... Idź z tym na liberalis albo na prokapitalizm.pl, a nie na forum naukowe...

Zaprzeczasz faktowi, że USA w XIX wieku rozwijało się dynamicznie i było ziemią obiecaną dla milinów emigrantów?

User is offline  PMMini Profile Post #3

Sarim

VI ranga
Nr użytkownika: 67.804

post 21/05/2012, 18:48 Quote Post

QUOTE(Fafciu @ 21/05/2012, 17:54)
Jako, że nie mogę tego otworzyć- to jakaś neoliberalna propaganda? Bo tytuł mi się wydaje podejrzany. Zaraz, chwila szukania w Google...
http://prohibita.pl/61,Thomas-DiLorenzo-Ja...eryk%C4%99.html
Lecz historia kapitalizmu w Ameryce – i w każdym kraju, gdzie mógł działać – pokazuje coś zgoła innego: kapitalizm stale poprawiał los klasy robotniczej.

*

Jak to dobrze skrytykować dzieło nie zajrzawszy nawet do niego. Odnieś się do konkretnych informacji w nim zawartych, określ co Ci się nie podoba, bo jestem pewien, że znajdziesz w nim coś co Cię zastanowi.

User is offline  PMMini Profile Post #4

Fafciu

III ranga

Stopień akademicki:

post 21/05/2012, 19:14 Quote Post

Zaprzeczasz faktowi, że USA w XIX wieku rozwijało się dynamicznie i było ziemią obiecaną dla milinów emigrantów?

W ten sposób można wykazać, że poprzedni system był dobry, bo przecież dokonano elektryfikacji wsi i zlikwidowano analfabetyzm.

O swoim osobistym zdaniu nt kapitalizmu nie będę tu pisał bo to będą banały nic nie znaczące dla prawicowych cyników (aczkolwiek wynikające ze zwykłej przyzwoitości i solidarności), dodam tylko, że uważam go za po prostu nieracjonalny.

Jak mówiłem, nie mogę odczytać nawet tego skrótu zaserwowanego przez założyciela tematu. Przepraszam za moje niepotrzebne uniesienie, po prostu na hasło szkoła austriacka reaguję już alergicznie, tak jak na kreacjonistów (no co, w końcu Mises też odrzucił metodę naukową, ale się do tego nie przyznał).

Ten post był edytowany przez Fafciu: 21/05/2012, 19:25

User is offline  PMMini Profile Post #5

Travis

Pogromca rezunów
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota

post 21/05/2012, 19:19 Quote Post

W ten sposób można wykazać, że poprzedni system był dobry, bo przecież dokonano elektryfikacji wsi i zlikwidowano analfabetyzm.

Kapitalizm wywindował Amerykę na pozycję pierwszej potęgi ekonomicznej świata, komuna dała nam na koniec puste pułki w sklepach i kompleksy względem takich europejskich "mocarzy" jak Grecja czy Portugalia. Nie dostrzegasz "drobnej" różnicy?

User is offline  PMMini Profile Post #6

Muszynianin

III ranga
Nr użytkownika: 73.015

post 21/05/2012, 19:24 Quote Post

Jaka szkoda że np na południe od Rio Grande, gdzie w wielu krajach pierwsza potęga ekonomiczna usilnie próbowała sklonować swój system, a raczej każdymi dostępnymi metodami dusiła wszelkie odstępstwa od ideologii, nie udało się powtórzyć tego sukcesu. Wyobraźmy sobie wszystkie państwa Ameryki na pozycji pierwszej potęgi ekonomicznej...

No ale może jeszcze w przyszłości się uda.

Ten post był edytowany przez Muszynianin: 21/05/2012, 19:25

User is offline  PMMini Profile Post #7

Anton92

VII ranga

post 22/05/2012, 12:35 Quote Post

CODE

A nie był dobry ? rolleyes.gif

W takim razie słucham, dzięki czemu dokonał się tak ogromny rozwój USA w XIX w. czemu ściągały tam tłumy emigrantów. Jestem bardzo ciekaw.

Mam nadzieje, że kolega Fafciu przedstawi nam jak było naprawdę, a nie egoistycznie zachowa tą wiedzę dla siebie. smile.gif

User is offline  PMMini Profile Post #8

poldas372

X ranga
Nr użytkownika: 19.336

post 22/05/2012, 12:51 Quote Post

Być może źródłem tego sporu O "źródło" może być głód, jaki zapanował w Irlandii w połowie XIX wieku.
Jak wcześniej Europa zainfekowała Amerykę, tak później doszło do infekcyjnej riposty.
Rezultatem głodu była masowa migracja Irlandczyków na kontynent, który ich tak "załatwił".
W tym przypadku, wcale bym się nie zdziwił, gdyby irlandzki chłop, tudzież robotnik podpisywał lojalkę tego rodzaju, co by siebie i własną rodzinę przed śmiercią głodową uchronić.

User is offline  PMMini Profile Post #9

emigrant

Antykomunista
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista

post 22/05/2012, 13:25 Quote Post

QUOTE(Fafciu @ 21/05/2012, 19:14)

Tylko trzeba dodać gwoli sprawiedliwości, że o mały włosem, razem z ludźmi.

Zabawnie by sie czytało posty, w których autorzy muszą walczyć z rzeczywistością, żeby bronić swoich lewicowych teoryjek, gdyby nie stawało sie to już nudne, bo są to próby coraz bardziej denne.

Weźmy cytowane zdanie (dobry przykład): widać zakłamanie, demagogię gołym okiem. Bowiem powtarzający te brednię, nie doda, oczywiście, że różnica polega na tym, że powyższe osiągnięcia odbywały się w lewicowie kosztem ogromnych cierpień ludności i generalnie towarzyszyło temu ubożenie społeczeństwa,a w kapitalizmie społeczeństwa bogaciły się razem z tymi dokonaniami. Po to zresztą, w kapitalizmie innowacje są wdrażane: żeby zarobić. czyli prawodłowo. Nie, żeby ruszyć z posad bryłę świata.

Ustrój kapitalistyczny (nie żadna tam trzecia droga, czy kapitalizm op ludzkiej twarzy) zrobił z kraju będącego peryferią ludzkości pierwszą potegę ekonomiczną i militarną świata i przyczynił sie do niespotykanego przedtem dobrobytu społecznego. To są fakty i żadne socjalistyczne zaklinanie rzeczywistości tego nie zmieni.

Dobre przykłady tego, co potrafi kapitalizm mamy też na dalekim Wschodzie; olbrzymie Chiny, tkwiły w feudalizmie i stały sie, miomo potencjału, biernym polem rozgrywki zachodu, a małą japonia, którą właściwie zmuszono do otwarcia na świat, po wdrożeniu kapitalizmu w gospodarkę w kilkadzisiąt lat stała sie taką potegą, ze trzeba było dopiero potencjału USA, żeby zatrzymać tych wariatów. A jeszcze w 1853 roku Perry mógł narzucic Japonii, co chciał przy pomocy kilku kanonierek...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

Fafciu

III ranga

Stopień akademicki:

post 22/05/2012, 14:56 Quote Post

Zabawnie by sie czytało posty, w których autorzy muszą walczyć z rzeczywistością, żeby bronić swoich lewicowych teoryjek, gdyby nie stawało sie to już nudne, bo są to próby coraz bardziej denne.

Korwiniście pomogłaby natomiast wycieczka w przeszłość do XIX wieku. Pożyłby z miesiąc jako zwykły człowiek, dziwnym trafem by nie zrobił kariery od pucybuta do milionera a potem błagałby, by go zabrali do dzisiejszej Szwecji.

Po to zresztą, w kapitalizmie innowacje są wdrażane: żeby zarobić. czyli prawodłowo. Nie, żeby ruszyć z posad bryłę świata.

My, lewacy, chcemy innowacji po prostu po to, by ułatwić sobie i w ogóle wszystkim życie. Nie pojmie tego zwolennik dzikiego kapitalizmu, bo tam gdzie ktoś chce by było ludziom lepiej albo już jest lepiej to on krzyczy, że to bolszewizm, zło i że praca czyni wolnym. Zarobić- w jego języku oznacza to przede wszystkim zyski dla wąskiej elity. A potem nie ma normalnych żarówek, faszyści od praw autorskich sobie buszują i wymyślają różne ustawy a pracownicy są trybami w machinie przypominającej strukturą państwo radzieckie w skali mikro (no ale przecież ich nikt nie zmusza...). To, że i tym poniżej też coś skapnie nie oznacza, że to, co dobre dla neoliberalnego Mammona, jest też dobre dla ludzi. Taki lyberał najchętniej by po prostu jak leninista brał ludzi na Prokrustowe łoże i rozciągał ich lub skracał tak, jakby mu to się najbardziej opłacało.

W takim razie słucham, dzięki czemu dokonał się tak ogromny rozwój USA w XIX w. czemu ściągały tam tłumy emigrantów. Jestem bardzo ciekaw.

Czemu nie zachwycacie się więc modelem skandynawskim? Tam też się dobrze żyje, Norwegia była chyba na 1. miejscu w rankingu poziomu zadowolenia ludności. Wy mimo tego na to psioczycie (mnie to zaś po prostu mało obchodzi), tak więc ja mogę psioczyć na to, co było w Ameryce.

User is offline  PMMini Profile Post #11

Anton92

VII ranga

post 22/05/2012, 15:15 Quote Post

CODE

Czemu nie zachwycacie się więc modelem skandynawskim? Tam też się dobrze żyje, Norwegia była chyba na 1. miejscu w rankingu poziomu zadowolenia ludności. Wy mimo tego na to psioczycie (mnie to zaś po prostu mało obchodzi), tak więc ja mogę psioczyć na to, co było w Ameryce.

To ma być odpowiedz na moje pytanie?

Skoro podważyłeś, że USA w XIX wieku nie dokonało ogromnego skoku, stając się światowym mocarstwem, które w XX z kolei zdystansowało resztę świata dzięki kapitalizmowi zwyczajnie ciekaw jestem, co twoi zdaniem stoi za tym sukcesem. Tym bardziej, że odniosłem wrażenie, że jesteś bardzo pewny swojej tezy, skoro skrytykowałeś twórcę tematu (jak sam przyznałeś) nie czytając nawet jego artykułu.

CODE

Być może źródłem tego sporu O "źródło" może być głód, jaki zapanował w Irlandii w połowie XIX wieku.
Jak wcześniej Europa zainfekowała Amerykę, tak później doszło do infekcyjnej riposty.

User pisząc "Angolom" sugeruje chyba czasy kolonialne, więc z przed 1776 roku. A zwyczajnie nie słyszałem, ażeby ktokolwiek wyjeżdżał do Ameryki zobowiązując się pracować za darmo w za nadania ziemskie.

Ten post był edytowany przez Anton92: 22/05/2012, 15:18

User is offline  PMMini Profile Post #12

Fafciu

III ranga

Stopień akademicki:

post 22/05/2012, 15:52 Quote Post

Skoro podważyłeś, że USA w XIX wieku nie dokonało ogromnego skoku, stając się światowym mocarstwem, które w XX z kolei zdystansowało resztę świata dzięki kapitalizmowi zwyczajnie ciekaw jestem, co twoi zdaniem stoi za tym sukcesem.

Nie podważyłem. Kapitalizm modelu szwedzkiego też działa a jakoś nie jesteście jego zwolennikami (chyba). Dla mnie to, że wzrost potęgi USA jest imponujący, nie oznacza, że nie ma czegoś lepszego i czy to naprawdę jest/było tak dobre jak się to zachwala- bo dla prostych umysłów wszystko jest proste.

Ten post był edytowany przez Fafciu: 22/05/2012, 16:02

User is offline  PMMini Profile Post #13

poldas372

X ranga
Nr użytkownika: 19.336

post 22/05/2012, 16:40 Quote Post

Czym się różni kapitalizm szwedzki od niemieckiego, polskiego i... yankeskiego (USA)?
Podejrzewam, że tutaj doszło do pomieszania pojęć dotyczących:
1 - Produkcja dóbr
2 - Ich redystrybucja

User is offline  PMMini Profile Post #14

emigrant

Antykomunista
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista

post 22/05/2012, 16:57 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 22/05/2012, 16:40)
Czym się różni kapitalizm szwedzki od niemieckiego, polskiego i... yankeskiego (USA)?
Podejrzewam, że tutaj doszło do pomieszania pojęć dotyczących:
1 - Produkcja dóbr
2 - Ich redystrybucja
*

Stopniem ingerencji biurokracji państwowej w gospodarkę.

QUOTE(fafciu)
A kto inny błagałby, żeby go przeniesli do ZSRR, i co z tego? Co to ma do rzeczy kto o co błaga?

QUOTE(fafciu)
My, lewacy, chcemy innowacji po prostu po to, by ułatwić sobie i w ogóle wszystkim życie.
I dlatego m.in. gie wam wychodzi. Starczy porównac ilość wynalazków ze świata socjalizmu do tej z kapitalizmu.

Najlepszym przykładem, że wynalazek można tylko wdrożyć w zycie na pożądaną skalę tylko wtedy, kiedy da się na nim zarobić jest...wiagra.

Ten post był edytowany przez emigrant: 22/05/2012, 17:01

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

7 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej